Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10
1
Amiga / Ynt: Merhaba retrojen (ve ilk 3D denemelerim)
« Son İleti Gönderen: Ref Dün, 22:47:22 »
Alpyre, bugün yeni bir trick öğrendim, wolf3d ve o dönemin oyunlarında kullanılmış vasit bir trick.

Buna göre k/g duvarlar aydınlık,  doğu/batı duvarlar karanlık.  Böylece bir ışık ilüzyonu oluşuyor.

Sanırım bu daha fazla açı kullandığında da farklı texturelarla da halledilebilir.

Her duvarın bir propertysi olduğuna göre eklemen mümkün olabilir belki.

Ayrıca 7-10 iyi bir rakam aslında. C kodundan üreyen asm koduna da göz atmak iyi olabilir. Fakat amiga demoscene hilelerini kullanmadan o rakam 15-20 aralığına çıkmaz gibi...


2
Sohbet / Ynt: Cihazlarda "etiketi açılmamış" sorunsalı
« Son İleti Gönderen: AmonR 18 Ağustos 2017, 17:29:05 »
ön sevişme falan da yok, direkt olaya giriyorduk alelacele...
;D ;D ;D  İşte budur!
Yahu zaten bu "kutulu kolleksiyon objesi" modası nereden musallat oldu Türk retro camiasına anlamıyorum valla.
Kullanıcı adamın kutu ile, strafor ile işi olmaz! 8)
3
Sohbet / Ynt: 2000 Dolarlik Maniac mansion.
« Son İleti Gönderen: Shax 17 Ağustos 2017, 21:26:21 »
 Kutusunda duruyor iste, daha fazla da ugrasamam zaten. Gormek isteyen olursa hafta ici 10:00 - 17:00, hafta sonu 12:00 - 15:00 saatleri arasi "2000 Dolarlik Maniac Mansion" turuna katilabilirler. Ucret yetiskinler icin 10, subyanlar icin 5 tl' dir.
4
Diğer Retro Sistemler / Super Joy Box 7 ile Eski PC Joysticklerinize Hayat Verin!
« Son İleti Gönderen: cengizermis 17 Ağustos 2017, 16:48:02 »
Sadece bizim arkadaşlar arasında mı bilmiyorum ama eski PC joystickleri pek rağbet görmüyor buralarda. Sebebide eski PC olmadan bu kolların hiç bir şekilde kullanılamayacağı düşüncesi.
https://www.youtube.com/watch?v=nn8ia9Z6QIc
5
Amiga / Ynt: Merhaba retrojen (ve ilk 3D denemelerim)
« Son İleti Gönderen: Alpyre 17 Ağustos 2017, 14:58:01 »
Yeniden merhabalar arkadaşlar. Nerede kalmıştık? :)

nightlord'un dediğini (biraz da abartarak) uygulamaya çalıştım.

Haritayı yüklerken her bir duvarın hangi yöne uzandığını tespit edip duvarın bir attribute'si olarak her duvara ekledim (şimdilik sadece DOĞU-BATI-KUZEY-GÜNEY yönleri var, dilersem daha sonra ara yönler de eklemek kolay).

Sonra iki tane birim duvar parçası uzunluğunda vektör oluşturdum. Biri Doğu->Batı diğeri Kuzey->Güney yönünde.

Her karede sadece bu iki vektörü ve içinde bulunulan odanın (sector) ilk duvarının, ilk vertex'ini açıya göre sin(), cos() değerleriyle çarparak dönüştürüyorum.

Harita verisinde her odanın, her bir duvarını saat yönünde ve sırayla tanımlayınca, her duvar parçasının bittiği yerde diğeri başlamış oldu. Böylece tüm duvarların dönüştürülmüş ikinci vertex'ini uzandıkları yönün vektörünü ekleyerek hesaplayabildim.
İlk vertex ise zaten hep bir önceki duvardan miras kalıyor. Yani ilk 3 dönüştürmeden sonra tüm diğer vertex'ler sadece toplama ile hesaplanıyor.

Bir önemli değişiklik de texture bitmap'lerini eğer varsa FastRAM'e yüklenecek şekilde ayarlamak oldu (ayrıca birden çok texture da ekledim - gerçi hepsi birbirine benziyor şimdilik :) ).

Böylelikle FPS turbo kartlı Amiga'larda (030, 040, 060 da farketmiyor ilginç ki) 25-50 FPS arasına dayandı. Bu çok iyi.
Ancak stok Amiga'larda 3-10 FPS. :)

Bu Citadel'i, Gloom'u, AB3D'yi falan zamanında (yavaş diye) beğenmemiştik ama gördüğüm kadarıyla Amiga'ya bu oyunları yapan programcılar oldukça ustalık konuşturmuş.

Copper çipini "Chunky to Planar" dönüşümü yapacak şekilde programlamanın yolları olduğuna dair bir şeyler okudum. Anladığım kadarıyla bundan yararlanmışlar. Görünen o ki yolun bundan sonrasına katırlarla (low level assembly ile) devam etmek gerekecek.

Biraz daha karmaşık bir harita ile son derlenmiş çalıştırılabiliri ekliyorum. Ha bu arada bir harita editörü de geliştirmek gerek. Elle yazmak zor olmaya başladı. :)

Kaynak kodlar için de buraya bakabilirsiniz: https://github.com/alpyre/DLE

Görüşmek üzere...
6
Sohbet / Ynt: 2000 Dolarlik Maniac mansion.
« Son İleti Gönderen: witchdoktor 17 Ağustos 2017, 14:29:32 »
@Shax

Sen bu parayı daha fazla kurcalama bence, iade falan edeceksin diye benim içime sıkıntı giriyor durduk yere!
7
Sohbet / Ynt: Cihazlarda "etiketi açılmamış" sorunsalı
« Son İleti Gönderen: witchdoktor 17 Ağustos 2017, 14:28:26 »
Ama kabul etmek gerekir, bu kız kutuyu biz çocukken makinelerimizi nasıl açtıysak öyle açmış. Direk olaya dalıyor çekirdeğe ulaşmak amacıyla, O'nun için o stroforların marketten aldığı herhangi bir kutudaki stofordan hiç farkı yok, kutu ise biraz sonra kapını önüne konacak ve çöpe atılacak birşey.

En azından, 'Mesafeli Satış Sözleşmesi' gereğince, beğenmeme ya da ayıplı mal olasılığı nedeniyle kutuyu fazla deforme etmeden bir kenara ayırmamalı mıydı 1 hafta süresince? ;)

Önemli bir konuya parmak bastın bu arada, ben de hiçbir retro makinemin kutusunu saklamamıştım yahu, ön sevişme falan da yok, direkt olaya giriyorduk alelacele...
8
Sohbet / Ynt: Cihazlarda "etiketi açılmamış" sorunsalı
« Son İleti Gönderen: Shax 16 Ağustos 2017, 13:07:55 »
kutu ise biraz sonra kapını önüne konacak ve çöpe atılacak birşey.

 Sakin bana kutulari sakladiginizi soylemeyin  ;D

 Filme fotografa alma konusunda usengec davraniyorum hatta pek umrumda olmuyor aslinda. Bu konuda biraz bencilim kabul ediyorum. Sadece boyle kusurlar kayit altina alinmaya deger gorunuyor gozume.

 Benim koleksiyonum simartilmis bir koleksiyondur. Sasilere temas ederken korozyona sebep olmamak icin nitril eldiven kullanirim; Antisatatik koruma ekipmani kullanmadan elime pcb almam; Buyuk parcalarin orijinal ambalajlarini ayri icerigini ayri paketleyip kaldiririm (Ambalaj yipranmasin); Nem hassasiyeti olan seyler nem kontrollu odada durur. Gel gelelim alet edevata o kiz gibi muamele eden adamin bilgisayrina bir sey olmazken benimkiler olduklari yerde ariza cikarir.
9
Sohbet / Ynt: Cihazlarda "etiketi açılmamış" sorunsalı
« Son İleti Gönderen: Ref 16 Ağustos 2017, 10:33:59 »
Birkaç yıl önce de ergen bir hanım kızımız ambalajı açılmamış C128'i eline geçirip haşat etmişti.


Shax'in kutu açma videosunu düşünüyorum şimdi: "Elimi atıyorum, ağır ucu düşüp yere çarpıyor.. çıt.. ayağımla kutuyu itiyorum diyorum cırt, poşetini açayım diyorum sandalyeye takılıp yırtılıyor. hepsi eski alet..."

https://www.youtube.com/watch?v=GEAFgZRVANQ

Ama kabul etmek gerekir, bu kız kutuyu biz çocukken makinelerimizi nasıl açtıysak öyle açmış. Direk olaya dalıyor çekirdeğe ulaşmak amacıyla, O'nun için o stroforların marketten aldığı herhangi bir kutudaki stofordan hiç farkı yok, kutu ise biraz sonra kapını önüne konacak ve çöpe atılacak birşey. Bir daha izleyin ve 80'lerdeki durumunuzu görün bence, elimizde doğal bir kutu açılışı videosu var.

Tabii kaybedilen de çok şey var. Bir kere elinde kutulu c128 olanlar kutu içeriğinin tam ve eksiksiz olduğuna dair görsel kanıt elde edeceklerdi, bu kız sayesinde bu fırsat kaçmış oldu. Kaç kişi açılmamış bir kutuyu açmaya cesaret edebilir ki? Belki içinden listelerde gösterilmeyen reklam broşürleri çıkacaktı. Belki birçok açılmış kutuda kaybedilen küçük bir karton parçası yerinde durmayan adaptöre destek oluyordu. Belki de commodore monitörlerinin ön kapaklarının olduğu efsanesi doğruydu.

Youtube'da retro cihazlar için "ilk defa açılan" kutu videosu olmadığı gerçeği yüzünüze çarptığında sevgili sonia1234321'nın böyle büyük bir fırsatı gözümüzün önünde nasıl heba ettiğini izliyoruz, aynı zamanda bence duygusal doğruluk açısından daha doğru bir video. Two sides of a coin durumu... İkisi birlikte yapılamaz.

Sonuç, Lord Shax, bir daha ilk defa kutu açacaksanız tamamını videoya çekip içindeki tüm materyali belgelerseniz koleksiyonerler için güzel bir referans olacaktır. Youtube koymak şart değil, elinde bulunsun, ihtiyaç halinde kontrol edersin.
10
Sohbet / Ynt: Cihazlarda "etiketi açılmamış" sorunsalı
« Son İleti Gönderen: Shax 15 Ağustos 2017, 17:53:18 »
 
Ne farkın var şimdi senin o kızdan, sorarım sana?  ;D

 Ufak tefek farklar iste, buyutmeye degmez  ;D

 Not: Vurmayin tamam.
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10