Gönderen Konu: retrojen 2018 bakımı oyunu  (Okunma sayısı 23599 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: retrojen 2018 bakımı oyunu
« Yanıtla #15 : 08 Mayıs 2018, 10:48:35 »
Yok yok, telifle alakali degil. Star Trerk fanlari biraz kil tipler. Kendimden bilirim ;D Soz konusu Star wars olsa ne kadar kolay mesela. Yerdeki bir kakanin yanina "Obi-Wan Kenobi kakasi" yazili pecete koysan %99' u nun nefesi kesilir delirirler ya da oyleymis gibi yaparlar.

Fakat Star Trek kitlesinin buyuk kismi bilim kurgu severlerden olusuyor. Ucretsiz fan-made bir oyun icin bile gererler adami.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #16 : 09 Mayıs 2018, 14:39:44 »
Fakat Star Trek kitlesinin buyuk kismi bilim kurgu severlerden olusuyor. Ucretsiz fan-made bir oyun icin bile gererler adami.
O sorun olmaz bence, üşenmezsem ve becerebilirsem bile 3-5 kişi görecek zaten, onlar da dalga geçerse oturur birlikte güleriz olur biter. Düşman olarak Discovery karakterlerini kullanırsam eski trekkie'lerden (ve kendimden) olumsuz tepki almam sanırım :D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #17 : 09 Mayıs 2018, 16:47:47 »
 Discovery Netflix listemde duruyor fakat bir turlu baslayamadim. Aslinda animated serisinin bir kismini izlememistim, o seriyi bitirip baslarim dedim discovery' ye ama elim gitmedi. Guzel rahat bir zaman araligina denk getirmeye calisiyorum. Hatta etkilenmemek icin hicbir yorumu okumadim, trailer bile izlemedim.

O zaman senin oyunu Discovery' yi izledikten sonra oynamaliyim. Onu da listeme ekliyorum.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #18 : 10 Mayıs 2018, 12:50:15 »
Yok yok, telifle alakali degil. Star Trerk fanlari biraz kil tipler. Kendimden bilirim ;D Soz konusu Star wars olsa ne kadar kolay mesela. Yerdeki bir kakanin yanina "Obi-Wan Kenobi kakasi" yazili pecete koysan %99' u nun nefesi kesilir delirirler ya da oyleymis gibi yaparlar.

star trek bir bilim kurgu dizisi. Bilim kurgu yazmak zordur. Bilimkurgu'da herşey "olasılık dahilinde" olmalı. Yani "ışınla beni skati" deyince gelecekte gerçekten birilerinin ışınlanabileceğine bizi inandırması lazım. Starwars bir bilim kurgu filmi değil, janra fantezi, "güç" diye büyülü bişey var, herşeyin kökü ona dayanıyor. Bu sebepten yazımı kolay. Din gibi işte. Açıklayamadığın herşeyi bilimin bir basamak ötesine koyup, kaynak olarak o karanlığı göster. Kolay, yutulabilir, sebep-sonuç ilişkisine dayanmayan güzel bir kaçamak. Bilim kurgu öyle değil, herşey bilimsel süreci işaret etmeli, ne kadar fantastik de olsa.

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #19 : 11 Mayıs 2018, 01:14:37 »
Discovery Netflix listemde duruyor fakat bir turlu baslayamadim. Aslinda animated serisinin bir kismini izlememistim, o seriyi bitirip baslarim dedim discovery' ye ama elim gitmedi. Guzel rahat bir zaman araligina denk getirmeye calisiyorum. Hatta etkilenmemek icin hicbir yorumu okumadim, trailer bile izlemedim.
Discovery, izlenmesine izlenmeli (zaten tüm sezon sadece 15 bölüm, çok zamanını almaz), ve fakat beklenti düşük tutulmalı; Star Trek ile ilgili bildiğimiz, kanıksadığımız hemen her şey çok farklı ele alınmış, hani yeni bir TNG beklemiyorduk elbette ama bu da fazla yeni nesil olmuş. Spoilsız çok bir yorum yapamayacağım, kendi adıma ilk sezon itibari ile ST evrenine dahil edemediğim bir seri oldu, yine de nihai kararı vermek için 2. sezonu da görmek gerek, bakalım canon’da açtıkları delikleri ne kadar tamir edebilecekler.

Çevrimdışı gibraltar

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #20 : 30 Mayıs 2018, 18:35:56 »
Amiga logolarından çıkan takip eden zımbırtılar çok küçük olduklarından görünmüyorlar.
Uzay gemisi sanki biraz daha hızlı olsaydı.

Oyuna puanım 75  ;D
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #21 : 31 Mayıs 2018, 09:39:03 »
star trek bir bilim kurgu dizisi. Bilim kurgu yazmak zordur. Bilimkurgu'da herşey "olasılık dahilinde" olmalı. Yani "ışınla beni skati" deyince gelecekte gerçekten birilerinin ışınlanabileceğine bizi inandırması lazım. Starwars bir bilim kurgu filmi değil, janra fantezi, "güç" diye büyülü bişey var, herşeyin kökü ona dayanıyor. Bu sebepten yazımı kolay. Din gibi işte. Açıklayamadığın herşeyi bilimin bir basamak ötesine koyup, kaynak olarak o karanlığı göster. Kolay, yutulabilir, sebep-sonuç ilişkisine dayanmayan güzel bir kaçamak. Bilim kurgu öyle değil, herşey bilimsel süreci işaret etmeli, ne kadar fantastik de olsa.

Bilim-kurgu derken bilim adı altında yutturulan bir dolu fantastik öğe olduğunu da unutma. Bizden binlerce, belki milyarlarca yıl gelişmiş bir başka medeniyete atfedilen doğaüstü yetiler ve teknoloji, belki gelecekte keşfedilir diye yutturulan bir dolu sallama bilimsel dayanak da 'dark side' ya da 'midiklorian'dan pek de farklı değiller. Portallar, solucan deliğinden atlamalar, kara delik vb ile boyut değiştirmeler gibi sayısız olgu düşünüldüğünde bilim-kurgunun %90'ı da bilim ile tuzlanmış hayal gücünden ibaret diyebiliriz. Arada bir The Martian, Gravity gibi biraz daha ayağı yere basan yapımlar çıkabiliyor ortaya ama bunlara da bilim-kurgu diyesim gelmiyor. Ben bilim-kurgunun, günümüzün olağan dünyasına farklı bir perspektiften getirebildiği eleştirel yaklaşımları ve zihin jimnastiğini seviyorum.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #22 : 31 Mayıs 2018, 14:36:51 »
Amiga logolarından çıkan takip eden zımbırtılar çok küçük olduklarından görünmüyorlar.
Uzay gemisi sanki biraz daha hızlı olsaydı.

Oyuna puanım 75  ;D
oo 75 mi :) 64'ler 90 vermişti 1988'de yahu... Neyse oyunların adını bile düzgün yazamayan dergiye ancak rectomaca yapılır...

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #23 : 31 Mayıs 2018, 17:44:35 »
Oyunu da nihayetinde az önce açabildim...

Oğlum oyunda bir bug var!

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #24 : 31 Mayıs 2018, 18:59:08 »
bug report dediğin gizemli olmalı elbette...

Bu arada yukarıda koyduğum 64ler indeksi orjinal. (retrojen parodisi dışında)
Yanlış yazılan oyun isimleri:

-Empire Strikes Back
-Gunship
-Summer Olympiad
-Barbarian
-Alleyrun
-Chubby Gristle
-Kane II
-Sorcerer Lord
-Beyond the Ice Palace
-Western Games
-Masters of the Universe
-Shackled

Yani neredeyse her bir oyun adını yanlış yazmayı başarmışlar. Tamam, daktilo ile yazılmış falan ama :) Şaka gibi valla :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #25 : 01 Haziran 2018, 10:07:15 »
Oyunu da nihayetinde az önce açabildim...

oyunda bug var dediğin çaprazlara giderken ateş edememek olabilir mi?

Bu bir bug değil, klavyenizin kalitesini ölçmek için eklediğim bir test sadece :P Şaka bir yana elimdeki makinelerde yaptığım testlere göre:

IBM marka usb klavye -> hiç sorun yok, her durumda her hareket ve ateş ediliyor
Logitech usb kablosuz klavye -> hiç sorun yok.
Dell marka (çin işi) klavye -> sadece sol üst çapraza giderken ateş edilmiyor, diğer çaprazlar ok. (duruma göre 3 tuş aynı anda sorun yok)
Hp marka eski PS/2 klavye, usb çeviricili -> hiçbir çaprazda ateş edilmiyor (3 tuş aynı anda algılamıyor)
Hp marka eski PS/2 klavye, direkt ps/2 soketinde -> hiçbir çaprazda ateş edilmiyor

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #26 : 01 Haziran 2018, 10:25:56 »
Yani neredeyse her bir oyun adını yanlış yazmayı başarmışlar. Tamam, daktilo ile yazılmış falan ama :) Şaka gibi valla :D

Doğru yazılan bazı oyunlar da var ama... Bence burada bir hata var;

Hawkeye -> Havkeye / Hawkaye
Road Runner -> Rood Runner / Road Runer
Scorpius -> Scorpus / Scopius
Rampage -> Rampag / Rapage

gibi bir şeyler olmalıydı. Yoksa bizim hala çözemediğimiz gizli bir mesaj yahut nükte mi var burada?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #27 : 01 Haziran 2018, 12:33:18 »
Bu arada baktım oyunu oynayan birileri var, ve ben de oyununn dibini buldum, lakin ölmeden sonsuza kadar oynayabileceğimi farkettim, oyun hiç zorlaşmadığı için belirli bir taktikle ebediyen oynamak mümkündü ve oyuna bir bölüm sonu canavarı ekledim! http://retrojen.org/project/mgame

Artık her bölümsonu canavarından sonra oyun bir nebze (küçük bir nüans) daha zorlaşacak. 5-6 boss'tan sonra kimsenin canlı kalabileceğini sanmıyorum ama ilk 3 boss normal yetenekte bir oyuncu için çok uzak bir hedef sayılmaz.

Oyunun yeni halini oynadığınızdan emin olmak için refresh ediniz, "OYNA" butonu (play >) gibi değil de (return) gibi olması lazım.

Ayrıca artık yüksek skor listesinde oynadığınız oyunlardaki etkinliğinizi de görebilirsiniz. DPS ortalama olarak saniyede kaç hasar verdiğinizi gösteriyor.

Şimdiye kadar oynanan oyunlara bakınca en efektif gibraltar, ardından impetigo var, gözü kara savaşçılar en tehlikeli durumlarda bile av kaçırmamaya çalışıyorlar :D Fullgrim garantici, acele yok, düşmanın sonu gelmiyor nede olsa, uzun uzun oynarım diyor :D

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #28 : 01 Haziran 2018, 16:34:31 »
Ayrıca artık yüksek skor listesinde oynadığınız oyunlardaki etkinliğinizi de görebilirsiniz. DPS ortalama olarak saniyede kaç hasar verdiğinizi gösteriyor.

Şimdiye kadar oynanan oyunlara bakınca en efektif gibraltar, ardından impetigo var, gözü kara savaşçılar en tehlikeli durumlarda bile av kaçırmamaya çalışıyorlar :D Fullgrim garantici, acele yok, düşmanın sonu gelmiyor nede olsa, uzun uzun oynarım diyor :D
Yok artık! Tek ekranlık oyundan bile karakter analizi oluşturan Ref! Facebook gibi bir platformun CEO'su olduğunu düşünemiyorum, kim bilir akla hayale gelmeyecek hangi verileri toplardın :D

Ekstra hak ve ekstra enerji geldiğinde yanlışlıkla vurmamak için ateş etmeyi bırakıyorum, en kalabalık düşman dalgaları da o esnada olduğundan DPS düşüyor :D

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #29 : 02 Haziran 2018, 09:20:06 »
@fulgrim

Adam tek bir şutemap ile nerdeyse gizli sevgilimin kimliğini veya Adil Öksüz'ün yerini tespit edecek! Şapka çıkarıyorum; the evil genius...

Bu arada 'bug' da bende gizli kalsın ;)