Gönderen Konu: LucasArts Adventure’ları  (Okunma sayısı 1709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
Ynt: LucasArts Adventure’ları
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2018, 01:28:03 »
Konunun kendisinden bagimsiz olarak, memlekette esi benzeri olmayan bir bakis acisi sunup yaziya aktarmissin. RAAT bir ortamda grafikli pointerli bir sekilde anlatsan orgazm oluruz lan. Ben bunu sozlu olarak dinlemeyi cok isterim. Youtube' a bile yuklerim anasini satayim.

Karakteri ağacın yanına ok tuşları ile götürerek "Get apple" yazmak kadar absürd bir saçmalık olabilir mi? En azından ekranın herhangi bir yerinde yazınca o adamın oraya kendi gitmesi lazımdı. Yazın ile gui'nin rezalet bir bileşimi. Neyse ki icon adventure'lar bu problemi çözdüler ve gfx adventure diye birşey birdaha asla görülmedi. Sierra ile birlikte yok oldular.

Onca yillik izdirabin ozeti bu iste.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2018, 22:26:49 »
@Ref

Naaptın, tezden copy/paste mi yaptın? :)

Lakin; agency ve juicy kavramlarını kullanmamışsın. Üzüldüm :(

Haha, yok be oluum :) Bu benim herzamanki halim artık. Tezde böyle göbekten sallamaca olsa 1500 sayfa yazarım no problem. :D Ama yazarken uykum geldi ve gönderip yattım, şimdi tekrar okuyorum da bazı yerlerde kopup gitmişim, artık siz toplayın kafanızda...

Player Agency yani nam-ı diğer oyuncu eyleyiciliği, önemli konu, ona girsem 3-4 paragraf daha gerekecekti. Juicy'i salla. Polish de geç :D

Konunun kendisinden bagimsiz olarak, memlekette esi benzeri olmayan bir bakis acisi sunup yaziya aktarmissin. RAAT bir ortamda grafikli pointerli bir sekilde anlatsan orgazm oluruz lan. Ben bunu sozlu olarak dinlemeyi cok isterim. Youtube' a bile yuklerim anasini satayim.

Karakteri ağacın yanına ok tuşları ile götürerek "Get apple" yazmak kadar absürd bir saçmalık olabilir mi? En azından ekranın herhangi bir yerinde yazınca o adamın oraya kendi gitmesi lazımdı. Yazın ile gui'nin rezalet bir bileşimi. Neyse ki icon adventure'lar bu problemi çözdüler ve gfx adventure diye birşey birdaha asla görülmedi. Sierra ile birlikte yok oldular.

Onca yillik izdirabin ozeti bu iste.

Hahah, ben de alco ile maker evinde oturup her hafta göbekten sohbet edip youtube'a koyalım diyodum :D Adam tam ayağıma göre kaldırıyor topu çünkü her seferinde. Bu forum başlığı tesadüf mü sanıyorsun?
:D :D :D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #17 : 16 Mayıs 2018, 01:28:18 »
Monkey island'a en yakın -hisleri Wadjet oyunlarında bulabildim. Resonance'ı öneririm.

Nasil kacirmisim ben bunu? Cok guzel cok guzel yaaa...

Çevrimdışı Alpyre

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Mayıs 2018, 08:52:00 »
...icon adventure...
*point & click adventure  ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #19 : 18 Mayıs 2018, 11:54:52 »
*point & click adventure  ;)

ah evet, tamamen bu gönderiye özel bir terim yaratmışım :D ama görünüşe göre derdimi anlatmışım. uykulu mesaj atmayalım kampanyası başlatalım.

arkadaş "icon adventure" ne? daha önce duyan var mı? nerden çıktı kimbilir.. eskiden böyle mi diyorduk yahu? hiç yabancı gelmiyor ama... kafa gitti yine... heheh

görünüşe göre yazıyı okuyan bir kişi bulduk :D Demek uzun mesajların içine böyle "argleton" tarzı tuzaklar koymak gerek...

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #20 : 18 Mayıs 2018, 12:06:46 »
 Ne tuzagi? Baska ne demek istiyor olabilirdin.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #21 : 18 Mayıs 2018, 12:59:29 »
"Icon adventure" tabiri; ya oyun listelerinde ya da Apo Abi ekolünde geçiyordu sanırım.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Mayıs 2018, 12:59:52 »
@Ref

'Icon adventure' kullanımı tamamen yanlış değil, 'point & click'ten önce, grafik destekli 'adventure'lar için kullanılan bir tabir. Magnetic Scrolls vb firmalar Infocom'un mirasını görsel öğelerle zenginleştirmeye başlamışlardı zaten. Lucasfilm bu oyun türünü SCUMM motoru ve Maniac Mansion ile dar bir çerçeveden çıkarıp kitlelere yönelik hale getirdi ki o zamanlar 'Point & Click' tabiri kullanıldığını pek hatırlamıyorum. Lucasfilm'in sonraki oyunları ve Sierra Online ile bir janra dönüştü...

Çevrimdışı 68k

• Retroman
« Yanıtla #23 : 18 Mayıs 2018, 18:57:14 »
eskiden "icon adventure" denirdi hep. ondan öncekiler "text adventure" idi. benim de kulağım icon'a aşina. point & click filan sonra çıktı. toolbarda farklı fonksiyonlar için farklı ikonlar vardı, mouse pointer'ı duruma göre onların şeklini alırdı vsvs.. icon adv. tabiri buradan geliyor diye düşünmüşümdür hep.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #24 : 18 Mayıs 2018, 20:09:59 »
Retrojen ahalisi! Okudugumuzu kanitlamaya calistikca batiyoruz, yapmayin etmeyin ;D

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #25 : 18 Mayıs 2018, 21:22:52 »
İkonlar iyidir iyi...

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #26 : 19 Mayıs 2018, 00:33:50 »
Eğer tıklanan noktada oyuncuya seçenekler sunuluyorsa yada kendine özel bir alanda bariz ikonlar varsa bu; icon adventure'dır. Hiç seçim yapamadan sadece tıklıyorsan bu; point & click oluyor. LucasArts'ın SCUMM sistem kullanan tüm oyunları icon adventure, yada Legend'ın Death Gate, Shannara gibi oyunları da öyle. Ama örneğin Broken Sword ise point & click [ciddi tarafından aldım, yazıyı okuduğumuzu belli edelim :D].

Bir de 30 yıllık adventure oyuncusu olarak şu konuya bir şeyler yazmak istiyorum ama, Ref, yazılacak her şeyi yazdığından insanda şevk kalmıyor tabii ;D

Çevrimdışı Alpyre

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #27 : 19 Mayıs 2018, 15:38:43 »
Şu video da bu konu başlığına denk gelmiş, buraya koyuverelim o halde:

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #28 : 20 Mayıs 2018, 01:37:13 »
Şu video da bu konu başlığına denk gelmiş, buraya koyuverelim o halde:

İyi bir kısa tarihçe videosu, kilometre taşlarını pek atlamamış gibi görünüyor.

LucasArts döneminden sonra aynı tadı verebilen bir adventure ile karşılaşmadım hiç [Thimbleweed Park belki biraz ama yine tam değil]. Bunun nedenlerini uzun uzun tartışmak lazım aslında; Tim, Ron, Dave gibi deha kişiler yüzünden mi, LucasArts'ın prodüksiyon kalitesinden mi, tema ve senaryoların diğer oyunlardan hep farklı olmasından mı, soyut mizah anlayışından yada yeri geldiğinde müthiş ciddi, karanlık hatta film noir olabilmesinden mi, en az popüler olan adventure'ı Loom'un bile eşi/benzeri olmayan bir başyapıt olmasından mı bilemiyorum...

LucasArts adventureları ile ilgili değil ama son dönemde en çok etkilendiğim adventure Memoria oldu, nedense bana Legend Entertainment'ın oyunlarını anımsattı. Tasarımcısı Kevin Mentz'in önceki oyunu A New Beginning - Final Cut da hiç fena değil.

https://store.steampowered.com/app/243200/Memoria/

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #29 : 28 Mayıs 2018, 20:56:36 »
Evet şahaneymiş bu video. Keyifle izledim, teşekkürler.