Gönderen Konu: LucasArts Adventure’ları  (Okunma sayısı 1531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
Ynt: LucasArts Adventure’ları
« Yanıtla #30 : 28 Mayıs 2018, 21:37:18 »
Bana kalirsa Ahoy' un  "Video Game Documentaries" fasliyla yapmaya basladigi butun videolar sahane.

https://www.patreon.com/ahoy/overview
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #31 : 15 Haziran 2018, 23:47:05 »
Belki bilmediğimiz bir şey yazmıyor ama güzel bir kronolojik adventure tarihi:

https://kahramangiller.com/bilgisayar-oyunu/video-oyunu-turleri-macera-oyunlari/

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #32 : 28 Temmuz 2018, 14:07:40 »
Day of the Tentacle'ın hayran yapımı devam oyunu Return of the Tentacle çıkmış. Görsel ve teknik olarak DOTT Remastered ile oldukça benzer, yazım kalitesi olarak ise o kadar iyi olamaz herhalde ama oyunda biraz ilerleyince göreceğiz artık:

https://catmic.itch.io/return-of-the-tentacle

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #33 : 28 Temmuz 2018, 15:42:31 »
Bunu gordum ama denemeye cekiniyorum. Ilerleyince haber vermeyi unutma. Hepimizin ayni anda yanmasina gerek yok :)

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #34 : 05 Ağustos 2018, 17:05:33 »
Bunu gordum ama denemeye cekiniyorum. Ilerleyince haber vermeyi unutma. Hepimizin ayni anda yanmasina gerek yok :)

Bugün biraz ilerleyeyim dedim, ne olduğunu anlamadan bitti! Tamam giriş bölümü ama demo tadında kısa olmuş [her yeri maksimum inceleyip çok yavaş oynadığım halde 2 saat sürmedi, normal bir oyuncu 1 saatte bitirir].

Onun haricinde yazınsal ve espri kalitesi olarak elbette DotT kadar soyut, iyi ve göndermelerle dolu değil [ki zaten bugün Tim ve Dave bile aynı kaliteye çıkamıyorlar]. Genelde Maniac Mansion ve DotT'ın farklı şekillerde kopyalanması gibi, yine de min. beklenti ile başladığımdan, beklediğimden iyi bile çıktığını söyleyebilirim, sonuna kadar hiç sıkmadığı gibi gayet gülümsettiği sahneler de var.

Bilmeceleri genelde basit maalesef, her adventure'da ille takılan ben, bunda sadece Ed ile ilgili bir bilmecede takıldım [diğer bir karakterle yardımlaşarak çözülecek gibi görünürken tek başına çözüyorsun, tam ters köşe olmuş], oyunun başlangıcı olduğu için o da normaldir, ileride zorlaşır. Bir de 3 karakter de aynı zamana gittiği için, zaman bilmeceleri pek yok tabii.

Görsel olarak dediğim gibi DotT Remastered ile çok benzer yapıda ve tam olması gerektiği gibi [Ed'in odasında pikselize görüntü seçeneği de çıkıyor ama kullanılacak gibi değil]. Arayüz olarak ise tamamen yeni nesil point & click; max. kullanıcı rahatlığı, min. hamallık. Hatta bir nesne aldığında, o nesneyi başka bir karakterin kullanması gerekiyorsa [ona özelse], ilgili karakter gelip 'haa o bana lazımdı' diyip nesneyi alıyor. Objeleri karakterlerin resmine tıklayarak direk kendisine gönderebiliyorsun. Piksel avcılığı yapmak istemezsen space'e basıyorsun. Grafik, arayüz ve müzikler için şikayet edilecek hiç bir şey yok. Seslendirmeleri de DotT'dakilere oldukça benzer yapmaya çalışmışlar, Laverne'ün ses tonu ve vurguları pek benzememiş ancak diğerleri oldukça başarılı.

Yeni bir DotT olarak yüksek beklentiye girilmemeli, ancak bence oynamaya değer. Umarım oyunu tamamlayabilirler.

Çevrimdışı Najaz

• Retromanik
« Yanıtla #35 : 05 Ağustos 2018, 20:31:26 »
Geçen ay yaptığım kısa tatilde, Day of the Tentacle'ı PS Vita üzerinde oynayıp bitirmiştim tekrar. Bu yeni oyunu da indirmiştim, henüz oynamaya vakit bulamamıştım. fullgrim'in yorumundan sonra hiç başlamayayım en iyisi.

Lucas'ın Sam&Max Hit the Road'unu da çok severek oynamıştım. Bu oyunun remastered sürümü de çıkar mı acaba ilerleyen zamanlarda?

Neyse, ben olmazsa Full Throttle'ın başına oturayım tekrar...

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #36 : 05 Ağustos 2018, 22:22:40 »
Lucas'ın Sam&Max Hit the Road'unu da çok severek oynamıştım.

Sürpriz olarak Sam&Max, bu oyunda bir sahnede mevcut, özlediysen onlar için bakabilirsin [Max'i biraz abartmışlar yalnız yada yıllar sonra bana öyle geldi, hamsterlara üzüldüm yahu =)]. Farklı oyun karakterlerinin aynı ortamda görünmesini pek sevmesem de, tek odalık bir sahne olduğundan çok rahatsız etmedi, eski Sam&Max'i de özlemişim.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #37 : 06 Ağustos 2018, 03:00:52 »
@fullgrim

Ya bu resmen mini bir inceleme olmus, eline saglik. Sanirim ben de bir sans verecegim. Harika oldu bu.

Çevrimdışı Perpetual

• Retroman
« Yanıtla #38 : 06 Ağustos 2018, 11:58:19 »
Umarım Lucas'ın yeni nesile uyarlanmayan tüm oyunları uyarlanır. Zak bile :D. Ben asıl Monkey Island 4'ü bekliyorum.Belki remake yaparlarsa o kontrol sisteminin dezavantajlarını daha az hissederiz.
Bir de Zork serisi devam edecek mi, bilen, duyan var mı kickstarter aleminde ?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #39 : 06 Ağustos 2018, 16:00:05 »
Umarım Lucas'ın yeni nesile uyarlanmayan tüm oyunları uyarlanır. Zak bile :D. Ben asıl Monkey Island 4'ü bekliyorum.Belki remake yaparlarsa o kontrol sisteminin dezavantajlarını daha az hissederiz.
Bir de Zork serisi devam edecek mi, bilen, duyan var mı kickstarter aleminde ?

Hiçbirşeye "yok olmaz" denmez bu devirde. Zork'u bekleyen birkaç Türk arkadaşım olduğuna göre bir pazar var demektir ve birileri hobi olarak bile bu işe el atabilir.

Ben de return of the tentacle'ı indirdim, bakalım akşam görücez. 2 saatim onundur :D