Gönderen Konu: Retrobrightlı gelecek  (Okunma sayısı 291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Retrobrightlı gelecek
« : 30 Temmuz 2018, 15:40:15 »
Selamlar,
Bir süredir YouTube'da çok fazla retrobright videosu izledim, bayağı da aklıma yattı bu iş. Özellikle 8-bit Guy videoları hayli öğretici oldu. Bu yazın güneşli günlerine yetiştiremem ama önümüzdeki yaz girişirim herhalde bu işe. Gelgelelim ne videolarda, ne de forum vs. yerlerde şu soruma yanıt bulamadım: Retrobright uygulanmış plastiklerin ömrü nasıl? Demek istediğim, pırıl pırıl hale gelmiş o plastikler 2 sene sonra eskisinden beter mi oluyor, hiç mi değişmiyor, yavaş yavaş mı sararıyor, ne oluyor?

Sevgiler, selamlar, LP

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
Ynt: Retrobrightlı gelecek
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2018, 22:00:36 »
 Elimde kisa ya da uzun vadede, bu islemin sebep olabileceklerine dair en ufak bir veri yok. Sahsi fikrimi soyliyeyim, hicbir bilgisayarimin plastik aksamina boyle bir sey uygulamam. Yas itibariyle sararmaya baslamis plastik icin geri donus yok. Plastigin kullanim sartlari ve uretim prosesine bagli olarak her plastik eskiyor, yaslaniyor. Bu kimyasal bir surec. Geciktirilebilir ama onune gecilemez. Ben boyle uygulamalarin plastige iyi gelecegine de inanmiyorum.

Beyaz/krem bir plastigi dort seyden uzak tutuyorum; Gunes isigi, sigara dumani, kimyasal maddeler ve yuksek isi. Benim yaklasimim biraz ironik gozukuyor fakat memnunum. Niyet orijinal renkte bir seye sahip olmaksa tek yolu yeniden uretilmesini beklemek. Zira ambalajinda hic acilmamis orijinal bir ornek bile size istediginiz seyi veremeyebiliyor. Zaman her sey icin isliyor.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2018, 00:25:43 »
Bu "preservation" işine ne kadar daldığınla ve koleksiyonundaki aletlerin kondüsyonu ile alakalı. Shax müzelik kalitede olmayan malzemeyi zaten yakarak imha eden bir arkadaşımız.

Şurda danimarka yerli ve milli müzesinde yapılmış olan bir test ve mikroskop altında fotograflar mevcut:
http://aktuelbevaring.natmus.dk/afrensning-af-plast-med-retrobright.html

PMMA'da mikroskobik çatlaklar oluşurken, PVC'de alet yüzeyinde köpük baloncuğu şeklinde bir desen oluşuyor:

Hadi biz müze değiliz, verdik jeli, verdik jeli, bembeyaz oldu, sonra ne oluyor? Bu oluyor:

https://www.classic-computers.org.nz/blog/2013-01-15-retr0bright-only-temporary.htm

Retrobright sarıyı alıyor ama prosesi durdurmuyor, 5 sene sonra tekrar sararıyor.

Birde uygulamak o kadar kolay değil, harelenme problemi var, videolarda bahsetmişlerdir. Fazla pişirme sorunu da var, eşit oranda beyazlamıyor bu durumda.

Yine de, ben olsam yapardım. Sonra ışık görmeyen bir yerde saklarsın, isteyen biri olursa da satarsın gider. Bitti.

Çevrimdışı fullgrim

• Retrojen Yazarı
  • Retro Meraklısı
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2018, 00:57:00 »
Aslında plastik benzeri maddelerin yıpranmasını önlemenin en iyi yollarından biri boyamak, ancak yüzeyin dokusunu bozmadan, bire bir aynı rengi tutturmayı başararak ve de yüzeydeki detayları da yok etmeden boyamak çok zor.

'90'ların ortalarında Japon'lar, bize şu boğaz köprülerinizi boyayın, yoksa erken yıpranırlar demişlerdi. Boyamak için yıkılmalarını bekliyoruz sanırım.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2018, 01:59:29 »
@Ref

+Rep' ini vermekten baska carem kalmadi.

Not: Ticari yaklasimini dogru bulmadim. Satma, bir muzeye bagisla. Gerekirse onlar satar caktirmadan.
Not2: Sana caktirmadan.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2018, 23:55:09 »
Not: Ticari yaklasimini dogru bulmadim. Satma, bir muzeye bagisla. Gerekirse onlar satar caktirmadan.
Not2: Sana caktirmadan.

Çaktırsa nolur ki, "bal tutan parmağını yalar" derler en fazla.

'90'ların ortalarında Japon'lar, bize şu boğaz köprülerinizi boyayın, yoksa erken yıpranırlar demişlerdi. Boyamak için yıkılmalarını bekliyoruz sanırım.
yani boyumuza inerse boyaması da kolay olur tabii...

Çevrimdışı Najaz

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2018, 22:38:49 »
Otomobillerin farlarına uygulanan ve UV koruması sağlayan sprey kaplamalar var. Retrobright işleminden sonra plastiğin üzerine böyle bir kaplama uygulansa, tekrar sararmayı önleyebilir veya uzunca bir süre geciktirebilir belki.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2018, 22:50:08 »
Otomobillerin farlarına uygulanan ve UV koruması sağlayan sprey kaplamalar var. Retrobright işleminden sonra plastiğin üzerine böyle bir kaplama uygulansa, tekrar sararmayı önleyebilir veya uzunca bir süre geciktirebilir belki.

retrolar bir kenara benim farlardan biri böyle oldu. Daha yeni vagcom almıştım, demekki buna da sıra gelmiş artık. Artanı da denemek için bir retroya sıkarım artık :D