Gönderen Konu: Playstation (PSX) ve CD emülatörleri  (Okunma sayısı 11733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Playstation (PSX) ve CD emülatörleri
« : 14 Aralık 2018, 10:30:35 »
Evet, kaset ve disket teknolojisi yok oldukça makinelerimize bu aletlerin yerine tzxuino, gotek gibi emülatörler takmaya başladık, son birkaç gün çocuklara eski PSX oyunlarını göstermek için kurdum fakat elimdeki 4 psx cdlerin biri hariç hiçbirini okumadılar. CDROM kalitesi de önemli elbette ama eskiden çalışan onca CDnin şimdi okumaması bana bildiğimiz bir senaryoyu hatırlattı. Elbette ilk baktığım yer CDrom (ISO) emülatörü diye birşey olup olmadığıydı.

Varmış.

Bunlara genel olarak "Virtual CDROM" diyorlar, PC için olanları çift fonksiyonlu. Hem taşınabilir harddisk, isterseniz de iso'ları mount edebiliyorlar.
https://www.amazon.com/Iodd-Iodd2531-Black-Virtual-Enclosures/dp/B00TDJ4BJU

Playstation için ise özel olarak birtane üretilmiş, PSIO. 150AUD fiyatı var (yaklaşık 600TL) fakat board'a ufak bir müdahale gerektiriyor, modchip benzeri bir parça takılıyor. Uyumluluk listesi tutmuşlar, çalışmayan 10 oyun tespit edilmiş ama listenin uzama potansiyeli var. Yılbaşı için kendime hediye alayım dedim ama malesef stokta yok ve ancak 2 ay sonra olabileceğini söylüyor eleman.

http://www.ps-io.com/
http://www.ps-io.com/support/PSIO%20Systems%20Manual%20%28R30%29.pdf

Başka çözüm yolu bilen var mı?

Elbette cdrom lazerini değiştirmek de bir çözüm... KSM-440BAM bendekiler ve aliexpressde 10$ civarında bulunuyorlar. Bunları deneyen oldu mu?

Aliexpress'de gezerken, 12C507/P modchipleri de gördüm sadece 2$. İhtiyacı olana bildiririm.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Playstation (PSX) ve CD emülatörleri
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2018, 11:11:42 »
150-200TL civarına HDD'li PS2 al ve geç derim. PS1leri de oynatıyor diye biliyorum

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2018, 15:22:49 »
150-200TL civarına HDD'li PS2 al ve geç derim. PS1leri de oynatıyor diye biliyorum

aah, bunca sene bunu nasıl atladım ben :) ps2'yi çöp olarak görüyordum. 3-5 liraya almadığım ps2'ler gözümün önünden bir film şeridi gibi akıyor şimdi. Neyse ki fiyatlar hala uygun. Sorun temiz bir tane bulmakta sanırım.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2018, 15:46:07 »
Boyle seyleri hep ben pas gecerim sanirdim. Rezalet, kapat kapat...

Video oyun konsolu bana acayip uzak bir sey, hic sevmiyorum. Buna ragmen Playstation 2 baska bir sey.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2018, 10:13:47 »
Buna ragmen Playstation 2 baska bir sey.

nesi başka? psx oyunlarını oynatıyor diye mi?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2018, 12:52:09 »
 Silent hill, Metal Gear Solid, Gran Turismo, Shadow of the Colossus, Beyond Good & Evil... Sunlardan biri icin bile alinir. Kaldi ki cok genis bir oyun kutuphanesine sahip. Bir kaci haric catir catir Playstation 1 oyunlari da calistiriyor evet. Beni en cok kontroloru etkilemisti. Hala da en iyi kontrolorlerden biri benim gozumde. Paketten ciktigi gibi DVD filmleri oynatmasi (kumandasini da alinca super oluyordu) yine kendi donemi icinde devrimseldi. Satisa sunulduktan 1-1.5 ay sonra sahip oldum ilk Playstation 2' me, hayatim boyunca odedigim her kurusa degen ender alisverislerdendir. O kadar memnun kaldim ki, gittim uzerine slim aldim bir tane de. Benim icin form anlaminda da en iyi tasarima sahip konsol budur. Belki arkasindan ilk Playstation 4 tasarimi gelir ama asla bir Playstation 2 kadar etkileyici degil.

Gran Turismo 4' un bir kac etabini oynadim gecen hafta mesela. Kuzenle yemez icmez uyumaz Gran Turismo' yla cebellesirdik. Oysa ben araba yarisi oyunlarini sevmem bile. Fakat tv' nin altinda duruyordu iste konsol. Dugmesine basiyorsun ve oyuna hazir. Kocaman ekranda yayila yayila deli gibi oyun oynayabiliyorsun. Hem de zamanin tas gibi grafikleriyle. 155 milyon adet satilan bir keyif obejesinden bahsediyorum.

Siktir et geri kalan konsollari, hicbirine temas etmesen bile kaybettigin cok bir sey yok. Fakat Playstation 2 buyuk bir kayip. Bu saatten sonra dogru bir tanisma fasli yasayabilecegini de sanmiyorum ama bir dene bence, bir sey kaybetmezsin.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2018, 12:05:09 »
Elinde tek bir retro ürünün olacak deseler sadece PS2 alırdım. Gelmiş geçmiş en başarılı, kütüphanesi en geniş cihaz. Satılık olarak her gördüğümde alasım gelir. Nasıl atladın anlayamadım doğrusu, en azından 6-7 seneye damgasını vurmuştu...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2018, 22:53:28 »
psx'den sonra bitti olay benim için. ps2 bana grafik/teknoloji olarak arada kalmış bir alet geldi hep. ilk çıktığında çok balon bir kampany yapmışlardı, GPU için. ellips engine falan mı neydi... o zamanlar pc gamer olmuştum, starcraft vb. o tarihe denk geliyor sanırım. Ama şimdi kapatıcam o eksiği, şu yeni yıl bir geçsin, hallediyorum. Çipli, kırığı döküğü olmayan CDsi hala çalışan, yakınımda oturan birine denk gelirsem alıcam.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2018, 00:07:21 »
Ama şimdi kapatıcam o eksiği, şu yeni yıl bir geçsin, hallediyorum.

https://youtu.be/Y9KgNMAleys?t=15

Beni de kurtar  ;D

Çevrimdışı Impetigo

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2018, 17:21:24 »
ps2 bana grafik/teknoloji olarak arada kalmış bir alet geldi hep. ilk çıktığında çok balon bir kampany yapmışlardı, GPU için. ellips engine falan mı neydi...
Konuyla alakam yok ama bu haberleri hatırlıyorum:
www.theregister.co.uk/2000/04/17/playstation_2_exports/

www.zdnet.com/article/uk-intelligence-dismisses-ps2-missile-fears/

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2020, 19:46:00 »
ps2 bana grafik/teknoloji olarak arada kalmış bir alet geldi hep. ilk çıktığında çok balon bir kampany yapmışlardı, GPU için. ellips engine falan mı neydi...
Konuyla alakam yok ama bu haberleri hatırlıyorum:
www.theregister.co.uk/2000/04/17/playstation_2_exports/

www.zdnet.com/article/uk-intelligence-dismisses-ps2-missile-fears/

hort: Emotion Engine. EE'de AA yoktu, 3d oyunlarda acayip aliasing vardı ama kütüphane geniş, gow gibi aaa hitler dışında önceki nesillerden devraldığı 2d hit serileri ve hidden gemleri de (ilk aklıma gelen gradius vs. tipi shoot'em up'lar) bol bir konsoldu. Bende hala var, tam bir canavar bence. Bir de a/v sinyal çıkış katı hep bir dengesiz gelmiştir bana, yani AA filan gibi API-render işlerinin döndüğü katmandan değil de en alt seviye rgb veya cvbs üretimi bir tuhaftı aletin. LCD'den çok trintron crt'lerde filan oynamışlığım çoktur ps2 ile, tv fark etmeksizin görüntüsü gözüme bi kayık, analog düzensizliği çok fazla ve kötü görünmüştür nedense ama tam sebebini bilmiyorum. RGB kabloyla filan da çözemedim, OSSC'de bile kötü.  8) ama ps2 iyidir yaw genel toplamda pek sövülecek konsol değil.