Gönderen Konu: Atari SDrive-MAX  (Okunma sayısı 7350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı phoenix

• Retromanik
Atari SDrive-MAX
« : 02 Şubat 2019, 01:48:36 »
İlk deneysel heyecanım. Anlatım, ifade ve bilgi paylaşımnda eksikliklerim olursa şimdiden özür dilerim.

İlk hazır proje denemem olan SDrive-MAX, Arduino Uno tabanlı ve dokunmatik ekranlı Atari 8 bit disket emülatörü. Bu çalışma sayesinde  Atari üzerinde 4 sürücüye sahip oluyoruz.

En temel özelliği, bilgisayarın çalışmasından bağımsız olarak Atr,Xex,Cas formatlarında (başka varsa denemedim,fikrim yok) imajları yerleştirmeyi veya değiştirmeyi mümkün kılması. Böylelikle gücü kapamadan, 4 sürücüden birini seçip "RESET" düğmesine basıldığında, o disketteki dosyayı otomatik olarak yüklüyor.

Kullanılan parçalarda şu şekilde;
ATmega328p'li bir Arduino UNO. Kadıköy'den aldım.
2.8 "TFT dokunmatik ekran ,ILI9341 uyumlu çip ve 8 bit paralel mod. Ekranı aşağıdaki adresten temin ettim.
https://www.aliexpress.com/item/2-8-inch-TFT-color-LCD-touch-screen-module-for-Arduino-UNO-MEGA2560-R3-Development-board/32831754174.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dh7oVG1
Micro SD kart.
1N4148 diod
Programlama için "avrdude" yazılımı

Ardunio Uno'nun gücünü usb üzerinden alıyorum(önerilen de bu), malum Atari'nin hem kendini hemde harici bir donanımı beslemesi güç.
Sio ucu Alcofribas'dAn temin ettim. Sağolsun sonraki gün elimdeydi. Çok teşekkür ederim.
Lehimleme işlerinde Kaan Akkurt'un desteği için teşekkür ederim. Sio ucu ben lehimledim ve ayrı bir mutluluk içindeyim.

Daha detaylı bilgi için kaynak adres;
http://www.kbrnet.de/projekte/sdrive-max/index.html

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Atari SDrive-MAX
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2019, 21:57:15 »
Eline sağlık! Gayet güzel iş çıkarmışsın.

Şimdi benim merak ettiğim birkaç soru var:

1-) Dokunmatik olayı keyifli mi ve butondan daha mı iyi?

2-) Uyumluluk sorunları var mı?

3-) Uzun dosya isimlerine çözüm var mı?

4-) Update olayı kolay mı?