Gönderen Konu: RAM dergisi, Zx Spectrum Labirentte Yol Bulma Dökümü  (Okunma sayısı 5167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ram Dergisinde Zx Spectrum program dökümleri oluyor. Bunlar genelde küçük ufak tefek şeyler oluyorlar. OCR ile okutarak ve sonra biraz düzelterek birini emülatöre aktarmaya çalıştım. Elbette ki program dökümü hatalı. O günlerde dergiyi alıp aynen yazmaya çalışan çocuklar en az 3 yerde "Bu neden olmuyor?" sorusunu kendilerine sormuşlardır.
En önemlisi satır 60. Orda ciddi bir hata var. Satır 230'da görüldüğü gibi de tırnak açılıp o şekilde kalmış birkaç yer daha var. Elbette programda O harfi ve 0 tırnak içinde kullanılıyor ve bunları ayırt etmek de zor. Ama bence en acımasız kısım "programdan çıkmak ister misiniz?" sorusunda. Çünkü bu soruya evet derseniz makine resetleniyor! Düşünsenize programı 1050 satıl yazmakla uğraşmışsınız, çalıştırmışsınız ve çok iyi çalışmamış, hatalara bakmanız gerek, çıkış tuşuna basıyorsunuz, "emin misiniz?" diye soruyor. Evet seçerseniz Reset :) Belki de henüz kaydetmediniz. Neyse o kısmı ben STOP ile değiştirdim.

Neyse düzeltebildiğim kadar düzelttim fakat biryerlerde birşeyler atlamış olmalıyım çünkü program tam düzgün çalışmıyor.

Dergi ve program döküm burda: https://retrojen.org/lib/mag/reforizer.php?mag=PC-Magazin-ram&issue=03&pageno=97

Programın zx spectrum emülatörü için gerekli teyp imajı da aşağıda ekte.

Dİyelim kendinizi bugün deneysel hissediyorsunuz ve programı çalıştırdınız. Kullanmak kolay değil.
5,6,7,8 nolu tuşlar ile cursoru hareket ettiriyoruz.
Caps+5,6,7,8 ile ise labirent çiziyoruz. ("Caps Shift" emülatörlerde farklı tuşlarda tanımlı oluyor. Specemu'da normal shift tuşunda. Spectaculator'de sağ şift tuşunda)
9 rakamı ile labirentin giriş noktaasını seçiyoruz. (program hiçbir tepki vermiyor)
0 rakamı ile çıkış noktasını seçiyoruz
Çizim bitince 2 tuşu ile kayıt, sonra 3 tuşu ile çıkınca ise program başlıyor, bir top çıkışı arıyor.

Aslında program recursive bir flood fill. Halbuki program dökümünün başında, "Bu program Ozellikle: yapay zeka meraklılarınızın ilgisini cekebilir" yazıyor.

Neyse, bu da böyle bir şey. Bugün de spectrum için birşey yapmış olduk.