Gönderen Konu: Nice senelere Zx Spectrum: 30 Yaş günü  (Okunma sayısı 25992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Nice senelere Zx Spectrum: 30 Yaş günü
« : 23 Nisan 2012, 11:55:24 »
Genel kutlamalar hafta sonu yapıldı ama bu hafta kutlu doğum haftası.

23 Nisan 1982, Bir cuma günü Churchill Hoteli konferans salonunda (henüz Sör olmamış-dolayısı ile retrojene katılmamış olsa gerek) Clive Sinclair, yeni kişisel bilgisayarı zx spectrum'u duyurdu. 

Bu hepimizin bildiği Zx Spectrum+ Reklam videosu:
ZX Spectrum 80's Advert

Bu da clive'ın anlatmasıyla zx spectrum'un hikayesi.
Sir Clive Sinclair recalls "his" ZX story (ZX80, ZX81, ZX82, ZX Spectrum) in 2004

Bizde 23 Nisan nedeniyle görüntülenemeyen google 30.yıl logosunu ise google uk'e giderek görebilirsiniz:
http://www.google.co.uk/

bu da arama sonuçlarında çıkan ekran:

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Ynt: Nice senelere Zx Spectrum: 30 Yaş günü
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2012, 14:22:29 »
eh tabii, Sinclair'in 30.yılını kutlamak için levent ile yaptığımız küçük söyleşiyi de paylaşayım, eheh, pek kamera önü adamı değilim, eğer sürçülisan ettiysem affola :D

http://www.teknoseyir.com/48134/tozlu-raflar-ozel-sinclair-spectrum-30-yasinda/

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2012, 14:42:50 »
 Vay vay vay :D Surpriz buna derim iste. Aksam izlerim ben bunu, hic bir detayi kacirmadan, yayila yayila. Star canini senin.

Kutlu olsun dogum haftaniz
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2012, 15:37:58 »
Vay vay vay :D Surpriz buna derim iste. Aksam izlerim ben bunu, hic bir detayi kacirmadan, yayila yayila. Star canini senin.

Kutlu olsun dogum haftaniz

yav bu commodore 64 logosu olmuş? bizde sadece 4 renk vardır?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2012, 17:53:07 »
 Yahu pek renkli olmadiginizi bilyorum. Sevinin, sizin de bol bol renkleriniz olsun dedim ama nafile. Peki o zaman.

*)%$#: Laan! Sari koymayi unutmusum!

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2012, 03:09:05 »
 Simdiye kadar izledigim tozlu raflar bolumleri arasinda (butun bolumleri izleyemedim daha) en sevdigim bu oldu. Gercekten cok guzel bir program olmus. Bunun ilk sebebi sanirim pclabs ekbinden kimse olmamasi :)  Ben retrocomputing hadisesini kendimce seckin bir yere koydugum icin yakistiramiyorum o tayfanin buna bulasmasina. Lp' yi tenzih ederim. Kendisi o programa yakisan tek editor.

Bu bolumu sevmemin bir diger sebebiyse uzman konuk. Programi sunan bir, uzaman konuk iki adim onde olmali izleyiciden diye dusunuyorum. Zira benim ilgimi canli tutabilmenin tek yolu bana bilmedigimi satmaktir. Bunun da tek caresi ileri uzmanlik ve detayli arastirmanin birlesimidir. Bu programda balans harikaydi bu bakimdan. Hele bir de eksiksiz ekipmanlari da dokunce masanin uzerine (Bir demirbas olarak Elite) bahane kalmadi. Bence on numara olmus.

Nice boyle bolumlere, Elinize saglik.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2012, 11:15:11 »
Bence on numara olmus.

hah şöyle, düzgün bir yıkama yağlama yapalım shax beyefendi. bakıyorum sen de öğrendin raconu :D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2012, 14:14:36 »
 On numara demek bir sonrasi icin de yuksek beklenti demek. Ayrica beyefendi degil, markiz! Aklli isaret mi kullanalim illa :D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #8 : 25 Nisan 2012, 23:40:27 »
Program güzel olmuş ama elbette her zaman olduğu gibi bize göre kısa. 5 saat konuşsalar yine aynı şekilde sitem edeceğimiz için sorun yok yani :)

Fakat Ref'i biraz durgun buldum. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Speccy söz konusu olunca gözlerinde  çakan şimşekler pek bir seyrek idi.

Speccy'ye gelince... Ben seviyorum bu cihazı. Kısıtlı, titrek ve kolay kolay yanyana gelemeseler de kendine has renkleri ile nev-i şahsına epey münhasır bir dünya. Yani 100 tane resmin içinden "hangisi speccy ürünüdür" sorusuna kolaylıkla doğru yanıt verebilirsiniz.

Elbette bu sevgimde, ilk gördüğüm bilgisayarın speccy olmasının da etkisi var. Hatta bilgisayar almaya gittiğimizde benim niyetim speccy almaktı. C64'ü dergilerden yaptığım araştırmalar sonucunda tamamen elemiştim. Ama sonuçta büyük bir sürprizle CPC alarak ayrılmıştık. Kime niyet kime kısmet. Böyle what if durumlardan bahsedince Sliding Doors gelir aklıma.

Dergiler konusuna da açıklama getirmek lazım. 83/84 civarında bulabildiğim tek dergi Elo Elektronik ve Eğitimde Bilgisayar'dı. Bunlarda da bolca speccy övgüsü ve piyasaya çıkmak üzere olan Amstrad güzellemeleri vardı. Tabi o dönem BASIC demek herşey demek olduğu için bu iki cihaz Commodore'a göre epey avantajlıydı.

Elo Elektronik Sayı 18/Şubat 84(Tepumdan öncesi veya eş zamanlı olarak getiren başka bir firmanın ilanı)

Haziran 84'den bir gazete ilanı. Fiyat tespiti için iyi bir referans olabilir.

Dergisi olmayan Speccy'nin güzel bir kitabı çıkmıştı. Taranmış halini web'e salmıştım bir zamanlar.

Bu ilanı da seneler önce kesip bir kitabın arasına koymuşum.

Membran olayı hariç tüm tasarımına saygı duyduğum bu cihazı saygıyla selamlıyorum!

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 26 Nisan 2012, 11:57:51 »
alco yine durdu durdu bir vurdu pir vurdu :) dökümansız konuşmaz asla.

Durgunluğum süre sınırlamasından, bir konuşmaya başlarsam hiç susamam diye düşündüm. Daha ilk kelimem "nasıl toparlasam"dı dikkat ederseniz :) Yine de levent cömert davranmış, normalda 20 dakika olan program süresi bizde yarım saatin üzerinde.

Ve aslında ben resmen sohbete yeni başlıyordum ki süre bitti :) Bana 3-4 gün konuş deseler konuşucam herhalde :D Yine de bu bir tribute, bir yaş günü kutlaması, fazla derine de dalmadan zx spectrum'u hatırlatma programı. Benim de yoğun zamanıma denk geldi, hazırlanamadım pek. Biz yaparız burda bir video 1 saatlik ne olacak :D Hatta yapsak mı ne? cpc'den falan da bahsederiz iç içe? Ama sen fotograf bile vermek istemezken video kaydı yapar mısın, hiç sanmam :D

Bu arada "Dünyanın en çok satan bilgisayarı" başlıklı birinci broşürde en altta dikkat edersen "distribütör Tepum Ltd" yazıyor yine. Bu ilan bir reseller olsa gerek.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2012, 14:39:52 »
Valla "konuk olurum" diyen tüm dostlara kapımız açık, bilginiz olsun.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2012, 18:28:29 »

Merhabalar,

Geçen gün, (uzaktan uzağa takip ettiğim) commodore gen tr forumuna üye oldum.

Orada da Sinclair ZX Spectrum'un 30. yaş günü münasebetiyle bir konu başlığı açılmıştı ve eski bir "Sinclairci" olarak ilk mesajımı o konu başlığına yazdım tabii ki.  :)

Sözkonusu başlıkta Levent Pekcan ile konuk olarak Arda Erdikmen'in yaptığı "Tozlu Raflar" programını da izledim.
http://www.teknoseyir.com/48134/tozlu-raflar-ozel-sinclair-spectrum-30-yasinda/

Gerçekten çok keyifli bir program olmuş.

Ardından, Arda Beyin kendi blogunu ziyaret edeyim dedim,
veee buraya "düştüm"  :)

Tabii bu foruma da üye olmadan yapamadım...

Müsaadenizle, diğer tarafta yazmış olduğum "ilk mesajı" buraya da alıntılamak istiyorum:

Ben de eski bir "Sinclairci" olarak aranıza yeni katıldım.
Bir süreden beri forumu ilgiyle takip ediyordum, sonunda ben de katılayım dedim.

Aslında "tanışma" bölümüne yazmayı düşünüyordum ama madem Sinclair'in 30. yılını kutluyoruz, ben de bu konuya mesaj yazarak kendimi tanıtayım dedim.

Benim de hikayem pek çoğunuzunkiyle benzeşiyor:
Elebaşı olarak ben, küçük kardeşimle birlikte annemizi ve babamızı ikna etmek için epeyi dil dökmüştük. (Tabii "derslerimize yardımcı olur" bahanesini de kullanmayı ihmal etmemiştik, hatırladığım kadarıyla)
Sonunda, "Ancak herkes biriktirdiği harçlıkları vererek bu bilgisayarın alınmasına destek verirse alabiliriz." şartıyla babam ikna oldu.
Böylece kardeşim, ben ve hatta annem "biriktirdiğimiz harçıklarımızı" babama "destek" olarak verdik.  :P
1984 ve 85 yaz tatili idi sanırım, babamla birlikte (sonradan Nişantaşı tarafları olduğunu anladığım) biryerlere gittik, bir iş hanına girdik veee "Sinclair ZX Spectrum 48K"ya kavuştuk.
(Nedense Tepum'dan değil de Bil-Merk'ten almışız. Yıllar sonra, Sinclair ile birlikte verilen İngilizce kullanım kılavuzu kitabının içerisinde faturayı bulmuştum. "Ya bunu burada birdaha bulamam, en iyisi daha güvenli biryerde saklayayım diyip biryerlere kaldırdım faturayı, ve bulamıyorum.  :P )

Tabii herkes gibi "cihazı" televizyona bağlama, kanal ayarı yapma, teybe bağlama ve cihazla birlikte verilen "Horizons" kasetini yükleme çalışmalarını biz de bir heves yaptık. (Duvar yıkmaca "Thro' the Wall" oyununu az oynamadık.)
Ardından oyun kasedi arayışlarımız geldi tabii. O sıralar Bakırköy'de oturuyorduk ve bilgisayar kasedi satın alınabilecek yer pek fazla yoktu (veya biz bilmiyorduk).
Ve tabii, "Bu oyunlar coystik ile daha iyi oynanıyor. Cihaza coystik takabilmek için de "interfeys" almak lazım" faslına ulaştık.
Sonuçta yine azımsanamayacak bir para verip interface ve joystick al(dır)mıştık.
(Hem bu sayede, iki kişilik oyunlarda birisi joystick ile diğer kişi klavye ile oynayabiliyordu)

Biz Sinclair'i alırken Commodore 64'den haberimiz yoktu. Bu yüzden, biz "cihazı" aldıktan kısa bir süre sonra bir arkadaşta hem 64 K hafızaya sahip hem de 2 adet "coystik girişi" olan C64'ü görünce (ve de Sinclair'e tek bir joystick bağlamak için bi sürü para verdiğimizi düşününce) Sinclair aldığımıza pişman olmuştum.
Ama bu pişmanlığım kısa sürdü, kardeşim ve komşu çocukları ile birlikte Sinclair ZX Spectrum'un 48 KB ve 8 renke sığdırılmış olağanüstü dünyasının keyfini çıkartmaya devam ettik.

Teşekkürler Sir Clive Sinclair!

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 26 Nisan 2012, 19:18:47 »
İlk ben hoşgeldiniz diyeyim. :)

Bakırköy enteresandı aslında. Commodore 64 oyunu çektirilebilecek sayısız yer vardı, Amstrad ve Atari 800 ile uğraşan tek bir yer vardı ama Sinclair üzerine çalışan hiç bir yer yoktu gibi hatırlıyorum. Ya da galiba şu Amstrad oyunları satan yerde bir kenara atılmış, boynu bükük Spectrum kasetleri de var mıydı? Hmmm. Meydana yakın pasajlardan birinin girişinde, Bakırköy Bilgisayar diye bir yerdi. Biraz suratsız bir abimiz işletirdi...

Selamlar, LP

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Nisan 2012, 10:16:10 »
Teşekkürler Levent Bey. Hoşbulduk!  :)

Maalesef bu konularda hafızam çok zayıf. Geçenlerde Sinclair kasetlerimi buldum, en azından 10-15 kaset var ve belli ki 4-5 farklı yerden alınmışlar. (Kutuların, kapakların tarzları farklı) Fakat hangisini nerden almışım/almışız hiç hatırlamıyorum maalesef.

Bi de, kasetler arasında 2 adedi "çok oyunlu kasetler". Birinde toplam 14 oyun, diğerinde ise 20 oyun var.
Bu kasetlerin içlerindeki oyun listesini çıkardığımızı ve her oyunun yanına teybin sayacı kaçta iken başladığını not ettiğimizi hatırlıyorum.
Kaseti başa sarar ve teybin sayacını sıfırlardık, sonra hangi oyunu oynamak istiyorsak onun sayaç numarasına kadar kaseti ileri sarardık.  :P

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 27 Nisan 2012, 12:58:22 »
Ama sen fotograf bile vermek istemezken video kaydı yapar mısın, hiç sanmam :D

Sanat için soyunur musun gibi olmuş :) Buna şöyle yanıt vereyim: Soyunmam ama öpüşürüm!

AmonR'ye de hoşgeldin diyorum. Keşke Byte Computer'de haberiniz olsaydı o devirde diye de ekliyorum. Bir nevi spectrum şelalesi gibi bir yerdi. Canlı örneğini gördüğüm tek Discovery Opus oradaydı.

Bir de Amstrad kasetlerinden ihya olmuş Memoreks vardır. Bunların Spectrum kasetleri de vardı. Hatta logosu da şu şekildedir: