Gönderen Konu: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi  (Okunma sayısı 83870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi Burada
« Yanıtla #45 : 06 Mart 2013, 13:41:05 »

Burdan duyurayım. Elinde dergi olup da, tarayamayacak olan arkadaşlar bana gönderebilirse,
tarayıp tekrar geri gönderebilirim..

90'lı yılların sonu, 2000'li yılların başındaki PC dergileri ile (Chip, Byte, PC World, PC Magazine, vs.) ilgilenmiyordunuz sanırım.
Eğer ilgileniyorsanız seve seve gönderebilirim. Hatta geri de istemem.  :)
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!

"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2

"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #46 : 06 Mart 2013, 15:46:05 »
Şahsi fikrim o dergileri taramaya gerek yok ama kütüphane yönetimi onları da isteriz derse boynumuz kıldan incedir.  ;D

Burdan duyurayım. Elinde dergi olup da, tarayamayacak olan arkadaşlar bana gönderebilirse,
tarayıp tekrar geri gönderebilirim..

90'lı yılların sonu, 2000'li yılların başındaki PC dergileri ile (Chip, Byte, PC World, PC Magazine, vs.) ilgilenmiyordunuz sanırım.
Eğer ilgileniyorsanız seve seve gönderebilirim. Hatta geri de istemem.  :)

Çevrimdışı seko

• Retromanik
    • Twitter
« Yanıtla #47 : 01 Nisan 2013, 00:31:03 »
Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar,

Sonunda kış sezonunu bitirdik ve ben bilgisayar başına döndüm, Türkiye'de kış sezonu ne yazık ki kısa olduğu için işten arta kalan kısıtlı izin günlerimizi ne yazık ki uyku, dinlenme ve mümkün olduğunca snowboard ile geçirmeye çalışıyoruz, haliyle diğer hobilerimize ne yazık ki vakit kalmıyor.  Hep hayalini kuruyorum, keşke az çalışıp tüm ihtiyaçlarıma yetecek kadar para kazanabilsem, bahçesi, garajı olan bir evim olsa, garajıma (ya da hobi odama) Commodore'umu, Amiga'mı kursam, bir taraftan elektronik hobilerim için bir kenarda masam olsa, açsam masa lambamı kafayı kırsam, kahve makinem yanı başımda takılsam diyorum. Lanet olsun ilgimi ve yeteneğimi değerlendiremediğim bunca zamana yanıyorum. Kendine bir şekilde evinde bir hobi odası yapmayı başarabilen arkadaşlar da bir şekilde çocuk olunca hanım baskısıyla kutulara, varsa kapalı balkona kaldırmak zorunda kalıyorlar donanımlarını, sonrası malum, o hep bir gün umudu kendini kabul etmişliğe sonrasında da sahibinden.com'da "emektarı elden çıkarıyorum" ilanlarına dönüşüyor.

Bir şekilde retro'dan kopmayalım diyorum, ne yapıp ne edip DX'lere katılıyorum, katılıyorum ama her sene DX biterken "yok abicim bir dahaki seneye ben de birşeyler ortaya koyacağım" diyorum, olmuyor, bildiğimiz üç beş satır makine dili bilgisi de uçtu havaya, haliyle üstüne birşeyler koymak için çaba sarfetmek lazım, çaba için vakit, yer, hanımdan izin, kaldır kur, işin bitince paketle lazım, vakit kısıtlı, hobi bol, döndük mü yine başa.

Uzun lafın kısası, burda saydığım sayamadığım tüm olumsuzluklara rağmen birşeyler üretip ortaya koymayı, şöyle ya da böyle insanları biraraya getirmeyi başarabilen, retro donanım kültürünü canlı tutmaya çalışan, Türkiye scene için üreten arkadaşlar olduğunu bilmek, eskinin ustalarıyla bir araya gelip iki kelam sohbet edebilmek beni mutlu ediyor, elimden geldiğince de burada ya da farklı ortamlarda yazılan, çizilen, üretilen içerikleri takip etmeye çalışıyorum, evet en azından bunu yapmaya çalışıyorum.

Gelelim Kütüphane içeriğiyle ilgili attığım bir iki mesajdan sonra sırra kadem bastığımda Ref'in cevaplayamadığım mesajına. :)

Bahsettiğin arkadaş Deniz Can Çelik ve hem bizim yakın arkadaşımızdır, hem de retrojen fanzin'in yazarlarından biri. Eminim zaman geçtikçe ondan daha çok yardım isteyeceğiz :D Yanılıyor olma ihtimalim var ama commodore dergi'nin tüm sayıları büyük olasılıkla bu forumdaki kişilerde vardır.Hatta birkaçında tam set olabilir. Ben dergi ve yazılım toplamayı sevmediğimden hiç bulaşmadım, bende bir tane bile yok :D

Benim çocukluğumda İstanbul ve Ankara gibi merkezi şehirlerde olmamaktan kaynaklanıyor olsa gerek ne yazık ki oturup iki sohbet edeceğim, takıldığım şeyleri sorabileceğim bir arkadaş grubum, hatta bırakın arkadaş grubunu bir arkadaşım bile yoktu. İlçede bir gazete bayisinde bir gün Commodore dergisini görmüştüm, koca ilçeye sadece bir dergi gelirdi, onu da kimse almasın diye her ay başında bayinin kapısını aşındırırdım. Etrafımdaki çocukların en büyük eğlencesi dokuz aylık, gazoz kapağı, misket ve bisikletken ben her ay kocaman bir dünyaya adım atıyordum commodore dergisiyle. Kitap da bulamıyoruz, emektarın kutusundan çıkan ufak bir kitap vardı ordan öğrendiğimiz kadar basic, üstüne derginin kattığı kadar makine dili. O kıtlıkta derginin her satırını defalarca okurdum, başka kaynak yok, yeni birşey öğrenmek için mecbursun dibini sıyırmaya. Sanırım yetmişbirinci sayıdan itibaren takip etmiştim dergiyi sonrasında zaten dergi bitti, bizim öğrenme faslı da. Hep istemiştim, keşke önceki sayıları da elimde olsa, işte bu yüzdendir benim bu dergilere ilgim, bilinç altında yer etmiş, her sayısı oldukça değerli diye, her okuyuşumda her satır bana hala dolu dolu gelir bu yüzden. "Yakın arkadaşımızdır" dediğinde işte bende hafif bir kıskançlık oluyor, çünkü sizler benim yanlız başıma takıldığım dönemlerde birlikte disket, kaset paylaşabiliyordunuz, sizleri takip ediyorum, organizasyonlara katılıp sohbetlerinize dahil olmaya çalışıyorum çünkü sizler benim sahip olamadığım commodore'cu arkadaşlarımsınız. :) (Burda hafif gözyaşı)

Yeri gelmişken, zamanında Yemeksepeti'nde çalışırken bir kutlama gecesinde Nevzat Aydın'ın kafasını şişirmişliğim vardır, nasıl içimde kalmışsa boş bulunup eski C64, Amiga oyunlarından bahsetmiş bulunuverdi, haliyle yıllardır birilerine anlatılmayı bekleyen o tecrübe ihalesi ona kaldı. :)

Alıntı
Buradaki en büyük sorun telif herhalde. Retrojen'in çalışmaları karşılık beklemeden yapıldığı için belki biraz daha sürdürülebilir olabilir diye düşünüyorum. Arşivin uzun ömürlü olması çok önemli. Tek başıma olmadığım için ekonomik problemleri de aşabiliyoruz. Zaman geçtikçe çekirdek ekip dışında da birsürü kişi yardımcı olmaya başladı, herşey iyi gidiyor. :) Yurt dışında eser sahipleri genellikle hiçbir zorluk çıkarmıyorlar, umarım Türkiyede de böyle olur.

Emeğinizin birçok kişi tarafından takip ve takdir edildiğine inanıyorum. Ellerinize sağlık. Benim için şimdi oturup dergileri indirme, forumda yazılanları okuma zamanı. :)

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #48 : 01 Nisan 2013, 09:17:24 »
Konuyla ilgili geçmiş yazışmalara bir göz gezdirdim. Bu retro dergileri milli kütüphaneden araştırmak hakikaten güzel fikirmiş.
Belki bizim yerel kütüphanelerde de bir şeyler bulunabilir. Sadece dergi değil kitaplarda olabilir. Bir bakmakta fayda var bence.

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #49 : 01 Nisan 2013, 11:56:57 »
Yanılıyor olma ihtimalim var ama commodore dergi'nin tüm sayıları büyük olasılıkla bu forumdaki kişilerde vardır.Hatta birkaçında tam set olabilir.

Öhhö öhhö...

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #50 : 01 Nisan 2013, 13:50:58 »

Uzun lafın kısası, burda saydığım sayamadığım tüm olumsuzluklara rağmen birşeyler üretip ortaya koymayı, şöyle ya da böyle insanları biraraya getirmeyi başarabilen, retro donanım kültürünü canlı tutmaya çalışan, Türkiye scene için üreten arkadaşlar olduğunu bilmek, eskinin ustalarıyla bir araya gelip iki kelam sohbet edebilmek beni mutlu ediyor, elimden geldiğince de burada ya da farklı ortamlarda yazılan, çizilen, üretilen içerikleri takip etmeye çalışıyorum, evet en azından bunu yapmaya çalışıyorum.
Forumlarda sorulmuş aklı başında sorular, verilmiş aklı başında cevaplar ve hatta sorusu ve/veya cevabı yoksa hiç ses çıkarmadan izlemek bile büyük bir katkıdır bence. Bir de yazdıklarında ucundan da olsa(nokta ve virgül kullanılsın yeter, dahi anlamındaki de'ye gelmedik henüz) imla kurallarına dikkat ediyorsan, yeme de yanında yat... Yoksa diğer türlüsü; satılık ilanları, hayır-hasenat-takdir, aslan cimbomuzu tebrik ediyorum, nice senelere, beşbin kere anlatılmış konuları tekrar sorma, araştırmadan sorma, en basit şeyi bile benim yerime birisi yapsın ben satın alayım sonra bunun adı da hobi olsun sendromu, fahiş ötesi fiyatlar, sırf hit arttsın diye eşe dosta yazdırılan postlar, vb demektir.

"Yakın arkadaşımızdır" dediğinde işte bende hafif bir kıskançlık oluyor, çünkü sizler benim yanlız başıma takıldığım dönemlerde birlikte disket, kaset paylaşabiliyordunuz, sizleri takip ediyorum, organizasyonlara katılıp sohbetlerinize dahil olmaya çalışıyorum çünkü sizler benim sahip olamadığım commodore'cu arkadaşlarımsınız. :) (Burda hafif gözyaşı)

Sana ilginç birşey söyleyeyim. Ben bu retro forumlardaki adamların çoğuyla burada tanıştım. Çoğumuz için geçerli olan bu sanırım. Bakma öyle samimi samimi konuştuğumuza. Geç yaşta tanıştığımız ve geçmişten gelen ortak noktalarımız olduğu için samimiyet çok hızlı ilerliyor. Ha vakti zamanında beraber takıldığımız insanlar vardı ama onların çoğu bu retro olayına çok sıcak bakmıyor. Arada istisnalar muhakkak var. Mesela benim geçmişten tanıdığım matahari vardır ama aşmış bir üstat olduğu için forumlara pek takılmaz. Bak bu da 80'li yıllarda bana uçmayı öğretirken çekilmiş bir resmimiz :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #51 : 11 Nisan 2013, 02:24:31 »
Bak bu da 80'li yıllarda bana uçmayı öğretirken çekilmiş bir resmimiz :D

Alco, sen herhalde sağdaki henüz uçamayan arkadaşsın :D Matahari uçarken "bir de menemen+muzlu süt yapayım şuradan" tadında çıkmış hakkaten :D

Bu arada kütüphane ara birimine ince bir ayar daha çektim, renkler biraz gözsken cinsten ama ne yapalım, official rengimiz ed0e69 olmuş bikere :D Ama tamam şimdi içime sindi biraz, aradaki eksik sayıları falan da gösteriyor, kopuk durmuyor linkler (elinde orada listelenen eksik sayılar olan varsa hiç çekinmesin, FTP account verelim hemen kendilerine).

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #52 : 11 Nisan 2013, 16:00:29 »
Exmod sayesinde kütüphaneye Commodore İzmir Fuarı Özel İlavesi daha yüksek çözünürlüklü halde eklenmiştir.

http://retrojen.org/lib/mag/index.php

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Hosting Başladı
« Yanıtla #53 : 27 Mayıs 2013, 15:02:43 »
garip şekilde indirdiğim dosyalar hep bozuk çıktı açamadım :-\

Eee dosyalar download edilirken anında yaratıldıkları için (eğer dosya direkt linki verirseniz orada öyle bir dosyanın olmadığını göreceksiniz) çoklu bağlantıda problemler çıkabilir. Normal klikleyip indiriniz :D

Hatalı indirmelerin önüne geçmek (en azından dosyayı doğru aldığımızı kontrol etmek) için bir tavsiyem var.

http://www.retrodergi.com/originals/md5.php

adresinde örneğini görebileceğin şekilde dosyaların indirme linkinin altında dosyanın MD5 değeri konursa indirdikten sonra HashTab gibi bir programla kontrol ederek doğru indirdiğimizi kontrol edebiliriz.

Bu MD5 değerini listeleme esnasında gösterebileceğin gibi, listelemeyi yavaşlatmaması için kullandığın veritabanına kayıt esnasında yazarak listeleme esnasında oradan okuyup ekrana getirebilirsin. Ben yukarıdaki örnekte MD5'leri gerçek zamanlı olarak hesaplattım veritabanı kullanmayıp "directory & file parse" yöntemiyle listeleme yaptığım için.

Kod: [Seç]
<?php
  $md5 
strtoupper(md5_file($filename));
?>

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Hosting Başladı
« Yanıtla #54 : 27 Mayıs 2013, 15:54:45 »
Ben yukarıdaki örnekte MD5'leri gerçek zamanlı olarak hesaplattım veritabanı kullanmayıp "directory & file parse" yöntemiyle listeleme yaptığım için.

Kod: [Seç]
<?php
  $md5 
strtoupper(md5_file($filename));
?>

Hmm, kolaymış bunu yapılacaklar listesine kaydettim (ama liste çok uzun), fakat bu md5 için kimsenin uğraşacağını sanmıyorum. Onun yerine en iyi ihtimalle insanlar dosya boyutunu kontrol edeceklerdir (keşke browser'larda indirilen dosyanın MD5 hash'ini gösteren bir aparat olsaymış). İlk etapda indirilen dosya boyutunun byte olark görüntülenmesini sağlayayım, çünkü bizdeki sorun sunucudaki php'nin ram'inin dolması sebebiyle indirmenin prematür şekilde sunucu tarafından bitirilmesi idi. Yani daha MD5'e kalmadan, indirilen dosya yarım oluyordu. Umarım bu sorunu çözmüşüzdür, henüz bu konu ile ilgili yeni bir rapor gelmedi.

Şu anda öncelikli olarak pdf görüntüleyiciyi halka açmak istiyorum :) Şu anda sadece download'lar görüntüleniyor fakat pdf viewer aylardır orada gizli olarak bir cache sistemi yapana kadar bekliyor. Sunucunun işlemci zamanından yememesi için açmak istemedim. Bir gün ayırmam lazım o iş için. Belki yazın başarırım.

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #55 : 27 Mayıs 2013, 16:03:47 »

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/md5-reborned-hasher/

Edit: Maalesef Firefox'un Download Manager'ı değişen son sürümlerinde çalışmıyor. HashTab'a devam. :)
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #56 : 30 Mayıs 2013, 00:14:34 »
http://retrojen.org/pano/index.php?topic=393.msg2915#msg2915 ilgili başlıkta konuşulduğu üzere, c64 Türkiye'nin tüm sayıları kütüphaneye eklenmiştir.

Arşiv Büyüklüğü 99 yayın olmuştur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi
« Yanıtla #57 : 25 Haziran 2013, 16:35:03 »
Sizin Amstrad dergisinin tamamı (7 sayı) ve Zx Spectrum için basic ve z80 makine kodu kitabı kütüphaneye eklenmiştir. E-Kütüphane, daha önceden eklenen birkaç yayın ile birlikte toplam 110 yayına ulaştı.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #58 : 25 Haziran 2013, 17:54:53 »
Zx Spectrum için basic ve z80 makine kodu ile Zx spectrum+ el kitabı indirmek istediğimizde 0 byte olarak iniyor. Sorun bende midir acaba?
(Diğer e-bookları ve dergileri indirebiliyorum)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #59 : 26 Haziran 2013, 02:02:42 »
Zx Spectrum için basic ve z80 makine kodu ile Zx spectrum+ el kitabı indirmek istediğimizde 0 byte olarak iniyor. Sorun bende midir acaba?
(Diğer e-bookları ve dergileri indirebiliyorum)

Otomatik index oluşturma başarısız oluyormuş, şimdi düzeldiler.