Gönderen Konu: raspberry pi kasa sorunsalı  (Okunma sayısı 31625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
raspberry pi kasa sorunsalı
« : 13 Ocak 2013, 21:20:50 »
Bilmiyorum bizim aramızda halen dijital bişeylerle uğraşan kaldı mı ama olur da raspi sahibi iseniz en baba sorununuz levent pekcan'ın bahsettiği "yavaşlık" değil, raspi kartı için bir kasa arayışıdır. Başta kasasız kullanabilirsiniz sanıyorsunuz fakat hayır, bu şekilde pek güvenli değil, örneğin sd kart dışarı sarktığı için muhtemelen çarpmalardan dolayı tırnakları kırılmış. Neyse, kasa problemini çözmek için marlboro kutusu delip kullanmaktan, doğru düzgün bir kasa almaya kadar yöntemler var.

Benim en hoşuma giden ve bir ara almayı planladığım şey, pibow adında kasa. Evet kabul logoları yüzünden sevdim :D

eheh bildiğin spectrum logosu lan bu

Bir diğeri adaFruit:

bu da sanki macintosh cube gibi bişey olmuş... Fakat şu sdkart'ı sağlama alacak bir ek lazım ona.

Ya da daha kestirme bir yöntem,

ama lights olsun ki kanser az işlesin

Bir de kartondan keserim ben, origami adamıyım diyenler için bir pdf şablon var. Karton katlama sanatı.
http://squareitround.co.uk/Resources/Punnet_net_Mk1.pdf

Şimdi, önce kartonumuzun köşelerini kıvırıyoruz... Ama burda hazır yapılmışı var.

Fakat bunların hepsinden daha popüler bir yöntem var, o da legodan kasa yapmak.
Mesela bu lego shop'da biz's raspberry pi case adı altında satılıyor, 15$ ve 79 parça.

bu kasayı "biz" nickli 12 yaşında bir kız tasarlamış, bu yaşta hafif celebrity, başka işleri de var...

Dedim iyi fikir ve evdeki kırık ya da sahte lego parçalarından hasenat'a bir kap yaptım. Üsttekiler gibi etkileyici değil ama gayet iyi iş gördü. iddiaların aksine gayet sağlam duruyor. Ayrıca bence benim tasarımım daha iyi :) Arka tarafta sdkart bayağı güvende, öyle birisi kanırtıp kırsın diye kasanın kenarından sarkmıyor.
İŞTE KARŞINIZDA HASENAT BOT!

hasenat bot'un testleri tamamlandı, kanala bağlanıyor ve tüm işlevleri linux  üzerinde olduğu için eskisinden çok daha iyi şekilde çalışıyor. Onu çocukların gazabından koruyacak bir yere yerleştirince rpi ölene kadar kanala göz kulak olacak (ve başka birsürü iş yapacak)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Ynt: raspberry pi kasa sorunsalı
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2013, 20:23:50 »
Aslında raspberry pi'nin atası bu sorunu esaslı bir şekilde çözmüştü ama;

Dış kasa presle şekillendirilmiş 1.5mm kalınlığında çelik

Shimafuji SEMC5701A

Sistem özellikleri;

VR5701CPU(266Mhz/333Mhz)
16mb flash rom
10/100 ethernet
64 yada 128 mb sdram
1 adet usb 2.0 port
1 adet vga port
AC97 ses yongası
Stero ses çıkışı
Mikrofon girişi
1 adet RS232 portu
1 adet Compact Flash kart slotu
5 volt güç girişi
Kendine özel linux işletim sistemi

Piyasaya çıkış tarihi; kesin olmamakla beraber 2004 sonu 2005 başı.

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2013, 11:39:42 »
Aslında raspberry pi'nin atası...

1350$ mış fiyatı. Bahçeli gibi başlayayım, öndeki 1'i atın kaldı 350, sondaki sıfırı da atın, kaldı 35. Raspberry pi'nin 35 doları!

Ben raspi'yi p+p dahil 35$'a almıştım :D

Sanırım bu endüstriyel bir aparat. Çok dayanıklı bir kasa yapmışlar. Raspi hafif sokak çocuğu işi. Böyle plastik arabalara tel takıp süslerdik ya. Onun gibi bişey. Shimafuji teyzemin almanyadan getirdiği kumandalı polis arabası gibi :) Fiyakalı ama o plastik araba daha eğlenceli idi.

Çevrimdışı Dejavu

• Retroman
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2013, 09:43:36 »
Amiga1200/Apollo1260@80MHz/RapidRoadUSB/IndiAGAmkcr2
Amiga500+/ACA500/ACA1233/IndivisionECS
RaspberryPi 1B/2B/3B

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2013, 11:24:25 »
Farnell'in türkiye temsilcisi ankarda sordum kaç tl bu pi diye getirmesi kargoyla 120-135 olabiliyor dediler kasa seçenekleride varmış 2 tane birine 20 diğerine 15 tl dedi.İnternetteki fiyatından çok pahalı 35 dolar nere 130 tl nere alsam mı diye düşünüyorum elektronik ve mikrobilgisayarlar ilgimi çekiyor sizce cidden değer mi?

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2013, 14:52:11 »
Farnell'in türkiye temsilcisi ankarda sordum kaç tl bu pi diye getirmesi kargoyla 120-135 olabiliyor dediler kasa seçenekleride varmış 2 tane birine 20 diğerine 15 tl dedi.İnternetteki fiyatından çok pahalı 35 dolar nere 130 tl nere alsam mı diye düşünüyorum elektronik ve mikrobilgisayarlar ilgimi çekiyor sizce cidden değer mi?

http://tr.rsdelivers.com/product/raspberry-pi/raspberry-pi-type-b/raspberry-pi-type-b-512mb/7568308.aspx

type A - 63TL
type B - 93TL

Elbette bu fiyatlar hala yüksek, type B 60TL civarı olsa süper olurdu (type A'da network soketi yok). Fakat raspberrypi biraz "meraklısına" bir makine. Eğer uğraşacak vaktiniz yoksa hiç girişmeyin :D

IME General Components (perpa) - 0212 210 05 07 - RS Türkiye indirimli fiyat varmış. arayıp bir kontrol etmek gerek.
Arayan olursa, buraya cevap gönerirse sevinirim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2013, 16:09:48 »
Ref durum şu ki;

General ime components türkiyeyi aradım, dedimki raspberry pi2ye 93 yl fiyat biçmişsiniz elinizde varmı yoksan ingiltereden mi geliyor birde bu indirim şartları nelerdir?

Bana dediler ki; BOMEK'i arayın oradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.Bomek'in numarası: 0212 222 34 84

Bomek'i aradım, dediler ki; Fiyat model b için 99tl indirim olayı raspberry için geçerli değil diğer ürünlerde adetli alımlarda indirim yapıyoruz indirimden kastımız bu, dediler.Ayrıca pi ellerinde varmış beklemeye gerek yokmuş.

Saygılar Vaktak

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2013, 15:52:54 »
Merhabalar,
raspberry pi'la ilgililenmiyorum ama bence elinizde delici/aşındırıcı dremel benceri bi cihaz varsa bir kasa yapmanın zor olacağını düşünmüyorum. Küçük akrilik plakar çok pahalı değil. Yada yine biraz alet kullanarak (boyutlarından emin olamamkla birlikte) digital8 yada hi8 kaset kutuları modifiye edilebilir. Bir de artık çeşitli dijital baskı yöntemleri var ki istediğimiz logoyu isterseniz direk plastiğin üzerine yada çok kaliteli bi stickera bastırabilirsinz.
Ben genelde iş görmesi adına ince ahşap plakalar vb kullanıyorum benzer işlerde.
Birde bende geri dönüşüm merakı vardır.
tam şu kafa yani :

Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2013, 08:46:50 »
v8 kaset kabı fena fikir değil, bir ara boyutları ölçerim. Ama tahta kap işi raspi gibi 80 derece sıcaklıklara çıkan bir alet için biraz sakat (U=0.04). Plexiglass'ta da aynı problemlem olabilir, onun da ısıl iletkenliği 0.19'muş (Bakır=109, Alüminyum=204, Hava=0.29).

Sanırım bu dremel faydalı bir alet, ne sıklıkla kullanıyorsun? Etraf batıyor mu? Her retrocuya lazım bir alet midir? Onun yerine sıcak hava havyası ya da osiloskop almayı planlıyordum.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #9 : 08 Ekim 2013, 11:59:08 »
v8 kaset kabı fena fikir değil, bir ara boyutları ölçerim. Ama tahta kap işi raspi gibi 80 derece sıcaklıklara çıkan bir alet için biraz sakat (U=0.04). Plexiglass'ta da aynı problemlem olabilir, onun da ısıl iletkenliği 0.19'muş (Bakır=109, Alüminyum=204, Hava=0.29).

Sanırım bu dremel faydalı bir alet, ne sıklıkla kullanıyorsun? Etraf batıyor mu? Her retrocuya lazım bir alet midir? Onun yerine sıcak hava havyası ya da osiloskop almayı planlıyordum.

Pi Kasa için bu sitedeki bi tavsiye üzerine şu siteyi inceledim.  http://www.altinkaya.com.tr/   RP'yi heat sink manyağı yaparsak ve bu siteki kutulardan birine atarsak da çok şık olabilir 1-10 tl arasına süper esttik kutular var.

DREMELe gelince. Bnim kullandığım alet sremel 3. Aleinizdeki aksesuar ve uç çeşitliliğine göre yetenekleri değişiyor. Metal diskleri abartılı olmayan profil ve sacı çok rahat kesebiliyor. çok kalın vidaların boyunu istediğim ölçüde kısaltabiliyorum.
Plastik kesme diskleride aynı çekilde. diske yapışmadan plastik cisimleri kesebiliyorsunuz.

Şu junior av moddaki delikleri dremelin cam ucuyla açtımki bu uçları ancak bu iş için 2-3 kere kullanabilirsiniz. AMA ÇATLAMA RİSKİ SIFIR.

Eşimin kararan takılarınıda keçe ucu ve parlatıcısı ile parlatıyorum.

Cam süt şişeleri üstüne istediğim motifleri geçerek tekrar kullanımını sırasında estetik olmasını sağlıyorum.

Computer Case Modding with a Dremel Rotary Tool şu videoda bi pc kasası modu var.
Dremel® Diamond Engraving Tip with Flexible Shaft - Example of Use cam üzerine işleme
Using a Dremel Tool : How to Use a Dremel Tool genel bi tanıtım...

ama sizin merak ettiğiniz özel bi kullanım alanı varsa ayrıca cevaplayabilirim.

NOT: kutuların olduğu siteyi eklemeyi unutmuşum :D
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 08 Ekim 2013, 18:52:27 »

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2013, 11:38:49 »
http://www.raspi.gen.tr/  sitesi bile var :) V2.0 ingilterede üretiliyor ve ram'i daha fazla, bayağı rahatlamış durumda donanım. BU sebepten birsürü kişi LCD televizyonlarının arkasında takılı bırakıyor, XBMC iyi çalışıyor, ben de birkaç kere raspi üzerinde 10GB'lık Full HD yüzüklerin efendisi x264 videolarını izledim. Takılmadan oynatıyor (bendeki 256mb version).

Hatta RS türkiye sitesinde Türkiye stoklarının mevcut olduğu söylüyor, 1-2 gün içinde teslim ediliyormuş:
http://tr.rsdelivers.com/campaigns/raspberry/pi.aspx

256MB=77TL, 512MB=98TL

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2017, 19:13:01 »
Başlığı hortlatıyorum ama twitter'da şöyle bişeye denk geldim, sizin de hoşunuza gidebilir.

https://retropicases.com/

Rasberry PI için retro makinalar görünümünde kasalar yapmışlar.

Çevrimiçi Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2017, 22:48:11 »
alco basar bize bunlardan :D

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 07 Nisan 2017, 10:17:09 »
STL dosyaları olduktan sonra elbette basarız. Thingiverse' de benzerleri var zaten.