Gönderen Konu: İstanbuldaki ZX Spectrum Kulübü  (Okunma sayısı 20677 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
İstanbuldaki ZX Spectrum Kulübü
« : 27 Mart 2013, 22:39:31 »
Bir zamanlar Avrupadaki benzerleri gibi Türkiyedede ZX Spectrum Kulübü kurulmuştu. 1986 başında bana gelen
mektubu ekledim. İzmirde olduğum için bu kulüpten hiç faydalanmadım. Yazışma gereği de o dönem duymadım.
İstanbulda olsaydım bizzat giderdim. Ne kadar faliyet gösterdi, akibeti ne oldu hiç bilmiyorum. Kulüple ilgili elimdeki tek şey bu mektuptur.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: İstanbuldaki ZX Spectrum Kulübü
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2013, 12:05:31 »
Çok güzel bir doküman. Merak ettiğim birşey var. Siz İzmir'deyseniz, bu doküman size ne şekilde ulaştı. Yani bir form falan mı doldurdunuz da size geldi? Ve o formu nereden buldunuz?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2013, 12:32:41 »
ben o yıllarda spectrum'u çok küçük ölçekte kullandığım için bu tür etkinliklerden hiç haberim olmamış.

Fakat yaşı benden büyük birkaç arkadaşım duymuş olabilir, onlara bir soracağım, acaba kimler üyeydi bu klübe. Ne gibi etkinlikler yapıldı, ömrü ne kadar oldu?

Döküman harika, "Tekin Akkoç" kimdir, şimdi nerededir bir soruşturmak gerek.

Bir de, sevgili arkadaşlar,  şu anda işte olduğum için bakamıyorum, elinizde/harddiskinizde bir ilan varsa, tepum'un tam adresini yazabilir misiniz?

(ya da ezberden bilenler google maps noktası da verebilir, ben tam hatırlamıyorum yerini)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2013, 14:18:40 »
Döküman harika, "Tekin Akkoç" kimdir, şimdi nerededir bir soruşturmak gerek.

Tekin Akkoç'u bilmem ama Kanat Tilev doktor oldu. Gözümüzün önünde büyüdü vallahi :)

Acaba Atarisi ve/veya Atari Fan club üyelik kartı duruyor mudur?

Bir de, sevgili arkadaşlar,  şu anda işte olduğum için bakamıyorum, elinizde/harddiskinizde bir ilan varsa, tepum'un tam adresini yazabilir misiniz?

(ya da ezberden bilenler google maps noktası da verebilir, ben tam hatırlamıyorum yerini)

Şair Nigar Sok. No:22/3 Nişantaşı-İstanbul
TEL: 148 12 25 / 141 17 85

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2013, 16:45:16 »
ozaman şu anda tepum ofisinde "sevcan çamaşır"  var. Don, atlet, sütyen, ne istersen :D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2013, 16:52:36 »
ozaman şu anda tepum ofisinde "sevcan çamaşır"  var. Don, atlet, sütyen, ne istersen :D

Vayyy beee.... Kadere bak!

16K, 48K'dan gelmişiz 85B, 90C'ye...

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2013, 20:31:23 »

Çok güzel bir doküman. Merak ettiğim birşey var. Siz İzmir'deyseniz, bu doküman size ne şekilde ulaştı. Yani bir form falan mı doldurdunuz da size geldi? Ve o formu nereden buldunuz?

Sanırım Bilgisayar ansiklopedisinin ilk baskısının iç kapaklarında bununla ilgili formlar vardı. Ama genede tam emin değilim. Önemli gördüğüm bazı kapak yazılarını programları vs. kesip saklamıştım, bunlara bir bakayım eğer bunlar arasında varsa tarayıp buraya koyarım.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 29 Mart 2013, 17:52:00 »
Sanırım Bilgisayar ansiklopedisinin ilk baskısının iç kapaklarında bununla ilgili formlar vardı. Ama genede tam emin değilim. Önemli gördüğüm bazı kapak yazılarını programları vs. kesip saklamıştım, bunlara bir bakayım eğer bunlar arasında varsa tarayıp buraya koyarım.

Bu ansiklopedinin ilk baskısını cidden merak etmeye başladım. Son zamanlarda karşıma fazla çıkmaya başladı.

Aslında ben de bazen Fındıklı'dan geçerken Ekakomp'a uğrasam mı diyorum. Adamlar taşındı oradan ama o binanın apartman görevlisi amcayla şöyle bir hayalim var:

Alco: -S.A emmi, Ekakomp diye bir şirket vardı burada, hala buralarda mı?

Emmi: -Yok yigenim, çok oldu buradan gideli... Boyları devrilesiceler giderken bodrum kattaki depolarını sonra alırız diyip boşaltmadılar. Şimdi eskiciye vereyim de yer açılsın diyorum, eskici bile almıyor onların eski hurdalarını, modası geçmiş bilgisayarmıymış neymiş... Kimin işine yararkine bunlar... Sen okumuş adama benziyon hele bi deviyer bakiim....Sen ister misin o eski şeyleri...???

Alco: ..........................

Emmi: - Kendine gel yigenim nooldu sana.....Yigenim uyannnn

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Mart 2013, 22:17:19 »
İşte Spectrum Kulübü başvuru formu. Formun diğer yüzünde 47 nolu fasikül numarası var. Sanırım bir kaç sayıda çıktı ve ben bir tanesini gönderdim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 01 Nisan 2013, 14:05:40 »
İşte Spectrum Kulübü başvuru formu. Formun diğer yüzünde 47 nolu fasikül numarası var. Sanırım bir kaç sayıda çıktı ve ben bir tanesini gönderdim.

ExtMod cidden çok kıymetli dokümanlar yolluyorsun. Daha doğrusu çoğu kimse anlamasa da benim bayıldığım türden dokümanlar bunlar. İnan dergiler kadar, hatta belki yeri geldiğinde onlardan da kıymetliler.

Ref Bey, aslında bunları da E-kütüphane arşivine dahil etmek lazım.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2013, 15:48:19 »
ExtMod cidden çok kıymetli dokümanlar yolluyorsun. Daha doğrusu çoğu kimse anlamasa da benim bayıldığım türden dokümanlar bunlar. İnan dergiler kadar, hatta belki yeri geldiğinde onlardan da kıymetliler.

Alcofribas'a katılıyorum. Bu tip form, broşür, kılavuz gibi nadir bulunan ve ancak şahısların kişisel kütüphanelerinin bir köşesinden "çıkıveren" dokümanların taranarak e-kütüphanede arşivlenmesi çok değerli bir çalışma olacaktır.

Ben kendi adıma, geçenlerde kitaplığı karıştırırken elime geçen "Sinclair Zx Spectrum Basic Programming" kitapçığının içerisinden çıkıveren bir Tepum broşürünü taramıştım.
Bir başka konu başlığı altında onu paylaşmaya çalışacağım. Umarım ilginizi çeker.  :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2013, 14:34:05 »

kesinlikle katılıyorum ama bunları dergiler gibi ekleyemeyiz, bir şekil yapmak lazım. Nasıl yapsak? bir alt kategori oluşturup mu eklesek ne yapsak?
o dökümanlardan da buradaki tartışma başlıklarına direkt linkler mi versek yoksa?

Birşeyler düşüneceğim. Zaten kütüphaneye ciddi bir tasarım da gerekiyor. Belki seneye :D

Çevrimdışı GamerRocko

• Ön Kayıt
  • Be Here Now
    • GamerRocko
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2017, 21:31:35 »
Selamlar. Bu başlığa aslında birkaç yıl önce cevap yazdığımı sanmıştım ama yazmamışım. Tekin Akkoç benim babamdır, çocukken beni ZX Spectrum 48K ile tanıştırmıştı ama böyle bir kulüp kurduğunu birkaç yıl önce öğrendim ve o dönem Google'da araştırma yaptığımda bu başlığı bulmuştum. Kendisi 20 yıl kadar ABD'de yaşayıp ülkeye dönüş yaptı. Bu arada 48K da hala durmakta :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2017, 22:29:58 »
Merhaba gamerrocko, hoşgeldiniz.

Tekin bey şu anda kaç yaşında acaba? Başka girişimleri olmuş mu, spectrum ya da bir başka bilgisayar üzerine? Klüp hakkında kısa da olsa bilgi verebilir mi/hatırlıyor mu? :D

Bu arada sizin 8bit'lerle bir ilginiz oldu mu hiç? edit: şimdi farkettim, birhayli popüler bir youtube kanalınız varmış.

48k tozlu raflardan inmiş, pozunu vermiş. Acaba çalışıyor mu? (dikkat böyle sordum diye sıradan bir adaptör takmayın sakın, polaritesi terstir (iç eksi, dış artı), anında voltaj regülatörü yanar).

Çevrimdışı GamerRocko

• Ön Kayıt
  • Be Here Now
    • GamerRocko
« Yanıtla #14 : 13 Ekim 2017, 05:56:50 »
Şu an 68 yaşında, ABD'ye gidişinden itibaren herhangi bir girişimi olmadı, o dönemde de mesleğinin dışında hobi olarak yürütmüş bu kulübü. Daha fazla bilgi için kendisini de yönlendirebilirim foruma.

Çalışıp çalışmadığını kontrol edemedim açıkçası çünkü cihazın kendi dışında en ufak bir çevre birimi yok :)