Gönderen Konu: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı  (Okunma sayısı 56115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı power

• Retroman
Ynt: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı
« Yanıtla #45 : 24 Mayıs 2013, 14:48:47 »
Kullandığım çip ST marka MC1489P, illa 75189 olacak diye bir şey yok, rs 232 çipi sonuçta ,değişik markalar değişik numaralandırmalar yapabiliyor, yalnız MAX232 var, bu farklı bu USB'den kullanmak için sanırım, biz seri portları kullanacağımız için bu çipi kullanmıyoruz
   Çipi yerleştirip yazılar okunacak şekilde baktığımızda sol tarafta bir oyuk yada bir nokta bulunması gerekiyor. Çipi bu şekilde doğru bir şekilde konumlandırdığımızda alt tarafta en soldaki pin 1 nolu pindir,bazı çiplerde bu pine yakın bir yuvarlak bulunur, bu 1 nolu pin olduğunu belirtir. Soldan sağa doğru saydığımızda 7. pine ulaşırız. Daha sonra üst sırada 7. pinin tam karşısına gelen 8. pindir, 1. pinin tam karşısına gelen 14. pindir.
   14. pin  + 5volt bağlanır.  7. pine GND yani şase ucudur. Karışıklık olmaması için 14.pine kırmızı, 7. pine siyah kablo bağlanabilir. Diğer bağlantılar şemada gösterildiği şekilde bağlanır. Ben seri port için 9 pin dişi db9 konnektör kullandım ve şemada anahtarda gösterilen SI ucunu bağladım

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #46 : 24 Mayıs 2013, 15:27:15 »
program olarak Alcofribas'ın blogunda vermiş olduğu linkteki programı kullanabilirsiniz. Google'da  'sizin Amstrad sio' olarak aratınca çıkar. APE for Windows v3.0.2 programı
    Konfigrasyon ayarları olarak port 2 ve SI olarak ayarladım. Başka bir ayara dokunmadım
    Programı kurduktan sonra bir ATR uzantılı bir kaç oyun imajı bulun ve Program files- ape- disk image - atr dasyası içine bu imajları kopyalayın. CAS uzantılı imajları cas dosyası içine kopyalayın
    Atari 800XL ile pc arasındaki kablo bağlantısı önceden yapılmış olmalı, programı çalıştırın, konfigrasyon ayarlarını yapın, program başlayınca LOAD  yazan yere basarak 8 adet oyun imajını doldurun, yüklemek istediğiniz oyunu SHAP basarak en üste alın

edit: program version v2.0.2 değil v3.0.2 sonradan farkettim, düzeltildi

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #47 : 24 Mayıs 2013, 15:41:53 »
OPTION tuşuna basılı tutarak Atari 800XL'yi açın otomatik olarak yükleme başlıyor ve pc ekranında sayılar aşağıya doğru dökülüyor. 10sn sonra H.E.R.O. ekranda hazır, ben böyle bir şey görmedim. Kasetten 5 dk da yüklenen program 10 saniyede ekranda, Atariyi zaten severdim, şimdi daha bir değerlendi gözümde. Şimdi PC'yi kapat ve ATARİNİN KEYFİNİ ÇIKAR  :) :) :)
  Kaset dosyalarını yüklemek için OPTION-START tuşlarına aynı anda basın sonra Atariyi açın . PC den kaset yuüklemesini başlatın, Atarinin SPACE  tuşuna basın 5 ila 10 dk arası sesleri dinleyin, hayale dalın, oynayacağınız oyunu düşünün.  ::)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #48 : 24 Mayıs 2013, 15:45:09 »
önce ahşaptan bir örnek yaptım fakat içine soket pinlerini yerleştirmek zor oldu, daha sonra başka bir şey uydurdum ve lehimlerini tamamladım.

Şimdi "retromanik"lik bu demek işte :) O yüzden retrojen'in amblemi bir hap şeklinde :D Hepimizin bu ilaca ihtiyacı var resmen :D Tahtadan soket oymak herhalde ancak bu forumdakilerin yapacağı birşeydir. Ama merak ettiğim, "daha sonra başka birşey uydurdum" derken ne anlamamız gerekiyor? Oyun hamurundan falan mı yaptın?

Bu arada hala ellerinde stok varken almak gerek:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=85

Bir de şu var:

Bir başka tahta soket sendromu

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #49 : 24 Mayıs 2013, 16:28:39 »
resimde görünen aparatıda düşünmüştüm, sanırım arada boşluk kaldı, lehimle kalınlaştırmak o an aklıma gelmedi doğrusu, birde pinlere zarar vermekten çekindim.
    Buraya ne uyabilir ne uyar diye bakınırken (nasıl bir ölçü sistemi kullanıldıysa hiç bir ölçüye uymadı) televizyonda kullanılan euro soketlerin -namı diğer scart kablo- ucunda bulunan soketlerin pin aralıklarının uyumlu olduğunu tespit ettim. Zaten elimde commodore 64'üme compozite video kablosu yaparken boşa çıkan  bir soket vardı. Bunun içindeki tüm pinleri çıkatttım  6 üste 7 atta olmak üzere fazla lıklarını demir testeresiyle kestim maket bıçağı ile düzelttim, soketin kalınlığını biraz üstten biraz alttan incelterek yuvaya oturacak hale getirdim. Daha sonra kullanılacak pinlerin olduğu yerlerin metallerine kablo bağlayarak, çıkarttığım yönün tam ters tarafından yerine taktım. Geriye çıkmaması içinde uçlarda 2 mm bırakarak 45 derece büktüm. Fazla bükülürse diğer pinlere temas etmemesi için bu kadar yeterli, tam olarak bükmüyoruz.geri çıkmasın yeterli. DAda sonra yerine takıyoruz çok fazla ileri itmeden yerine oturtuyoruz, sonra multimetre ile yan yana olan pinlerde kısa devre kontrolü yaptım.  :)

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #50 : 24 Mayıs 2013, 18:56:52 »
Hiç gerçek Atari disket sürücü kullanmadım, bu kadar hızlı yükleme yapabiliyor mu, yoksa SIO2 mi böyle hızlı yükleme yapıyor

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #51 : 20 Haziran 2013, 16:01:41 »
Uzun süredir sio2pc'nin üstünde çalışıyordum tüm devreyi söküp yeniden topladım 3 gün önce ilginç bir biçimde çalışmaya başladı. ;D ;D ;D
Yeni projem amstrad üstüne bu sefer, retrojen fd-1 yapmak ama gereken özel tip disket sürücü kablosuna ankarada şöyle bir bakındım ama yok o kabloyu nasıl edniceğimi düşünüyorum şuan.