Gönderen Konu: Haydi Haydi Atari Geldi...  (Okunma sayısı 20715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Haydi Haydi Atari Geldi...
« : 20 Mayıs 2013, 10:35:04 »
Son günlerde forumun Atarici ve Oricci üyeleri baya bir gaza geldi. Atari - Oric mesajları havalarda uçuşmaya başlayınca bende gaza gelip değişik birşeyler bulabilmek için eldeki dokümanları karıştırmaya başladım. Oricle ilgili standart mümessil ilanlarından başka birşey bulamadım ama atari ile ilgili güneş gazetesinin 1985 yılına ait ekteki ilavesini buldum. Bil-Merk işbirliği ile öğretmenlere 100 adet atari bilgisayar ve 600 öğretmene de bilgisayar öğretiyorlarmış.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Ynt: Haydi Haydi Atari Geldi...
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2013, 10:42:05 »
İlavenin diğer yüzü ektedir. Aslında 8mp makina ile çekmiştim ancak dosya büyüklüğünden gönderemedim. Kurs Programı ve Tarihleri adlı başlığın hemen üstüne bakarsanız aslında Bil-Merk'in tek bir marka ile değil Atari, Amstrad, Commodore ve Sinclair Spectrum modelleri ile kurslar verdiğni göreceksiniz. Pe@cer hocam, o dönem Bil-Merk'de Oric'i pas geçmiş malesef  :(

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2013, 12:35:16 »
Sağolun extmod, çok güzel olmuş cidden son zamanlarda öyle oldu bu arada forumdaki commodore'culardan pek ses çıkmıyor nedense.Ama kalbimiz commodore ile. :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2013, 13:29:08 »
O dönemde gazetelerin muhtelif isimlerdeki kendi pazarlama şirketleri ile bilgisayar satmaları epey modaydı. Güneş Gazetesi ve Güneş Pazarlama da bunlardan en aktif olanıydı desek yalan olmaz. Bir de Milliyet epey aktifti sanırım.

Bende bazı Atari oyun kasetleri var ve üzerinde Güneş Pazarlama ya da Güneş Gazetesi yazıyor. Hatta bir de 29 kaset civarı Atari ile Üniversite'ye Hazırlık Seti var. Bu da Güneş ürünü idi. Kasetlerden uzak olduğum için şimdilik kesin bilgi veremiyorum. Kasetleri ibeser ' den almıştım sanırım. O daha iyi hatırlar. Hatta ve hatta bu setten iki tane vardır. Sanki bir tane de bitten aldım gibi hatırlıyorum. :)

Ben ayrı bir başlıkta bu kasetleri anlatayım size...Az bekleyin...

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2013, 13:56:41 »
Oric biraz öksüz kalmıştı,doğrudur.

1984 de 10 yaşındayken ben, babam eve bu kırmızılı siyahlı kutuyla gelmişti. O zamanlar bursa'da bir bilgisayar kursunda Oric ile kurs düzenlenmişti ve babam o kursa gidince almıştı Oric'i

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2013, 14:39:02 »
Oric ile ilgili benim doğruluğu tartışılır bir düşüncem var. Bana sanki Bursa'da oldukça fazla ORIC satılmış gibi geliyor. Bunu söylerken Bursa'dan aldığım ve Bursa'dan alamayıp kaçırdığım ORIC'leri düşünerek söylüyorum. Sanki Bursa'da ORIC bayiliği de olan büyük bir beyazeşyacı falan varmış. Haliyle epey de satmış. İstanbul'da böyle birşey kolay değil ama görece küçük yerlerde bu olağan bir durum.

Evet, ne diyorsunuz bu gözlemime?

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2013, 18:51:42 »
O dönemde gazetelerin muhtelif isimlerdeki kendi pazarlama şirketleri ile bilgisayar satmaları epey modaydı. Güneş Gazetesi ve Güneş Pazarlama da bunlardan en aktif olanıydı desek yalan olmaz. Bir de Milliyet epey aktifti sanırım

Çok doğru bir tespit. Benim arşivde de gazete kaynaklı dokümanlar epeyce var ve bu tarz dokümanlar en az kitaplar ve dergiler kadar önemli, hatta pek rastlanır olmadıklarından daha da enteresan geliyor bana. Zaman zaman forumda bunları paylaşmaya devam edeceğim.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Mayıs 2013, 18:56:30 »
Oric ile ilgili benim doğruluğu tartışılır bir düşüncem var. Bana sanki Bursa'da oldukça fazla ORIC satılmış gibi geliyor. Bunu söylerken Bursa'dan aldığım ve Bursa'dan alamayıp kaçırdığım ORIC'leri düşünerek söylüyorum. Sanki Bursa'da ORIC bayiliği de olan büyük bir beyazeşyacı falan varmış. Haliyle epey de satmış. İstanbul'da böyle birşey kolay değil ama görece küçük yerlerde bu olağan bir durum.

Evet, ne diyorsunuz bu gözlemime?

Bursa'da gerek babamın katıldığı bilgisayar kursunda, gerekse o dönemde bazı devret dairelerinde rutin işlemler için Oric kullanıldığını biliyorum. Nitekim disket sürücüsünü de bursa'da bulmuştum 1993-94 gibi bir zamanda.

Ne var ki dediğim gibi, cihazı aldıktan sonra çevremde tek bir Oric kullanıcısı bile olmadı ilginçtir.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 20 Mayıs 2013, 22:45:44 »

Çok doğru bir tespit. Benim arşivde de gazete kaynaklı dokümanlar epeyce var ve bu tarz dokümanlar en az kitaplar ve dergiler kadar önemli, hatta pek rastlanır olmadıklarından daha da enteresan geliyor bana. Zaman zaman forumda bunları paylaşmaya devam edeceğim.

Extmod, senin arşiv benim suratıma acaip şekiller veriyor, şaşırtıyor, güldürüyor, meraklandırıyor, okuyabilmek için dikkat kesiliyor falan :D Acaba daha ne cevherher var. Bunları biriktirmek nereden aklına geldi? Sonradan mı toplamaya başladın yoksa bunlar zamanında kendi alıp kenara koyduğun gazeteler mi?

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Mayıs 2013, 07:46:24 »
Extmod, senin arşiv benim suratıma acaip şekiller veriyor, şaşırtıyor, güldürüyor, meraklandırıyor, okuyabilmek için dikkat kesiliyor falan :D Acaba daha ne cevherher var. Bunları biriktirmek nereden aklına geldi? Sonradan mı toplamaya başladın yoksa bunlar zamanında kendi alıp kenara koyduğun gazeteler mi?

Bunların bir kısmını kendim biriktirdim. Bir kısmını ise sonradan edindim. Örneğin daha önce paylaştığım Commodore Fuar eki kendi dokümanım, Atari ilavesi ise sonradan edindiğim birşey. O zamanlar gazetelerde programlamayla ilgili yazılar da çıkıyordu. Bende kesip bunları dosyalıyordum. Örneğin Milliyet gazetesinin verdiklerini kendim biriktirdim. Ama birde sonradan edindiğim Güneş'inkiler var ki Tepum tarafından hazırlanmış bire bir Sinclair uyumlu dersler. Bunlar saklayan tarafından bir yere yapıştırılıp öyle saklanmıştı. Ben bunları ayırıp klase edip, Sinclair kütüphaneme koydum. Hayat mucizelerle dolu. İnsan başka Sinclair dokümanı yok derken biryerlerden çıkıveriyor. Kenarlarında bir miktar zamk izi var ama olsun. İlerde bunlarla ilgili konu başlığı açarım.