Gönderen Konu: Satılık Oric Nova  (Okunma sayısı 52112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Satılık Oric Nova
« : 07 Temmuz 2013, 10:52:21 »
Sırbıstan - Eski Yugoslavya'dan bir arkadaş, 1980'lerde yugoslavya'da "Oric Nova 64" ismiyle üretilen bilgisayarını artık hiç kullanmadığı için satmak istiyormuş.

http://www.dodaj.rs/f/I/HS/3LVMfZdc/dsc09627.jpg

http://www.dodaj.rs/f/G/qI/3QzSlfbh/dsc09626.jpg

Görüleceği üzere biraz eski ve pis bir klavye. Dediğine göre tuşların alt kısımlarına harflerin ASCII bilgilerini falan yapıştırmış stickerlarla. Çıkarılabilir olduğunu söylüyor.

Cihaz sorunsuz çalışır durumdaymış.

Herhangi bir fiyat belirtmemiş sadece ilgilenen olursa fiyatı kendi belirlesin diyor.

Cihaz herhangi bir online satış sitesine konmuş değil. Yabancı bir Oric forumunda bilgi verilmiş. Forumdaki herkesin de zaten Oric'i olduğundan pek rağbet görmedi ama belki içinizde ilgilenenler varsa irtibat kurmanızı sağlayabilirim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Satılık Oric Nova
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2013, 16:38:38 »
Çok ilgimi çekmiyor ama satılırsa fiyatını buraya yazar mısın? Merak ettim kaça gidecek.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2013, 22:16:14 »
Elbette.

Adı "Atmos 48k" değil "nova 64" olsa da %100 atmos eşdeğeri imiş.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2013, 11:36:22 »
Bu tür aletlerin tam set koleksiyon yapanlar için önemi var. Ben oric toplamadığım için benim için anlamı yok. Evde mis gibi bir oric atmos var (sanırım ram problemi var). Fakat, benzer bir ürün olan, didaktik gama falan olsa bana hitap eder işte, lakin o zx klonu :)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2013, 20:21:56 »
Bu tür aletlerin tam set koleksiyon yapanlar için önemi var.

Tam set mi? Delilik hatta sacmaligin dik alasi! Oyle koleksiyoner olmaz olsun. Bok var sanki silt verecekler. Boyle koleksiyon yapan adamdan uzak duracaksin mirim. Valla hic acimaz, bir gun keciler kactiginda cart diye sokar orta boy philips tornavidayi adamin girtlagina. Bu sebeple onlarla birlikteyken goz temasini kesmeyin, arkanizi donmeyin, seyiren gozu ve koleksiyonu hakkinda yorum yapmayin. Zira o gun kecileri kacrima gunu olabilir, sans meselesi. Ozellikle almak istedigi mal' a talip olmayin, bu cok onemli.

Siz en iyisi uzak durun uzak.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2013, 20:27:45 »
Tam set mi? Delilik hatta sacmaligin dik alasi!

...

Ref dikkatle yıldız tornavidasını ceketinin iç cebine geri koyar.

Çevrimdışı Cengiz Demir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2013, 17:15:56 »
..

Ref dikkatle yıldız tornavidasını ceketinin iç cebine geri koyar.

Niye ki ??

Ne güzel takip ediyorduk gelişmeleri.. :D

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2013, 18:20:44 »
Ya ben buna talip olsam mı acaba?
Ama kaç para önermek lazım, hiç bir fikrim yok?
Ayrıca Sırbistan'dan buraya kargo/posta ne kadar tutar acaba?
Peki ya gümrüğe takılır mı acaba?
Sorular sorular geliyor hep aklıma ... Cevabı olan var mı?  :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2013, 21:59:09 »
Gümrük 75 € üzeri alışverişlerde devreye giriyor maalesef..

Video of my working Oric Nova

Ürünün videosunu da çekmiş arkadaş.

Ben de fiyat olarak ne desem boş. Klavye oldukça pis duruyor. 75€ ve altı fiyat teklifi verilir mi retro alıp satan arkadaşlar ne der?

http://212.175.152.56/docs/hesap2/index_tr.html#
Burası PTT kargo yurt dışı hesaplama sayfası. Sırbistana 1-1.5 kilo bir paket 50-60 liraya gidiyor.

http://forum.defence-force.org/viewtopic.php?f=23&t=842&hilit=nova
Bu da ilgili ilanın sunulduğu forum sayfası. Cihaza hala hiç ilgi yok.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Temmuz 2013, 10:34:08 »
Gümrüğe takılıp takılmama konusunda şahsi fikrim şu :

Türkiye'den yurtdışına ve yurtdışından Türkiye'ye çok kıymetli malzemeler " SAMPLE " olarak gümrüğe takılmadan gelip gitmekte. Burada anahtar kelime "SAMPLE" kelimesidir. Numuneler sembolik bedelle gönderilir. Demekki düz beyaz bir kağıda "PROFORMA INVOICE" ( proforma fatura ) diye bir başlık atılıp, mal tanımı olarak "computer" kelimesi kullanılmadan " SAMPLE KEYBOARD " tarzı bir açıklama ve 1 euro' luk bir fiyat kullanılarak proforma fatura hazırlanacak. Daha sonra DHL kağıdı doldurulurken 5 numaralı alana (Full description of contents/ içindekilerin tam tanımı ) " SAMPLE KEYBOARD" yazılıp 6 numaralı alandaki -Declared value for customs as on commercial/proforma invoice- bölümüne daha önceden proforma faturada gösterdiğiniz 1 euroluk bedel yazıldımı işlem tamamdır artık DHL arabasını çağırıp kargoyu proforma faturası ile kuryeye verdikmi bu koli büyük bir olasılıkla gümrüğe takılmadan sahibine ulaşacaktır.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 19 Temmuz 2013, 15:27:39 »
Demekki düz beyaz bir kağıda "PROFORMA INVOICE" ( proforma fatura ) diye bir başlık atılıp, mal tanımı olarak "computer" kelimesi kullanılmadan " SAMPLE KEYBOARD " tarzı bir açıklama ve 1 euro' luk bir fiyat kullanılarak proforma fatura hazırlanacak.

Hadi bunu karşı tarafa anlat :D Ben bile tam anlamadım :) İşi uzmanına bırakmak dedikleri bu olsa gerek.

Bu arada, yanılmıyorsam, Türkiye'ye yurt dışından kullanılmış herhangi birşey sokmak konusunda bazı kurallar var, ki sanırım bu eski bilgisayarları bir şekilde ve bir sebepten sokmamamız gerekiyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Temmuz 2013, 17:55:47 »
:) valla beni de aştı. Elin sırplısına hadi bunu yap demek gerçekten zor.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 20 Temmuz 2013, 08:09:22 »
Ekli dosyada örnek bir DHL konşimentosu gönderiyorum. Alıcı ve gönderen kısımlarını kapattım. İngiltere'ye numune olarak havlupan gönderilmiş, 2,00 GBP sembolik fiyat yazılmış. Buna birkaç nusha da proforma fatura eklendi mi gümrüğe takılmadan dünyanın her yerine gider.

Proforma fatura olayına gelince adamlar zaten biliyordur. İngiltere ve pekçok avrupa ülkesinde maliye onaylı fatura gerekmiyor. İngiltere'de A4 kağıdına fatura diye başlık atıp dolduruyorsunuz, o fatura oluyor. Sırbistanı bilmem ama avrupanın çoğu bu işi biliyor.

Burada bizim yapacağımız iş word veya excelde bir fatura hazırlayıp başlığına "PROFORMA INVOICE" demek ve DHL kağıdına yazdığımız mal tanımı ve fiyatı kullanmak. Bizim örneğimizde bu "sample towel rail" ve 2 gbp.

Birde dikkat edilecek husus bilgisayar(computer) kelimesine bizim gümrükte alerji var. Böyle yazarsanız kesin gümrükte kalır. Başka kelime bulmak lazım. Oyuncak olabilir, klavye olabilir veya başka birşey olabilir. Bizim 8 bitleri gören zaten ya oyuncak ya da klavye zannediyor  ;D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz 2013, 18:09:49 »
http://www.ebay.co.uk/itm/Oric-Atmos-48k-complete-with-Leads-and-Games-/231016209392

E-bay'da gayet temiz ve bakımlı , bütün kabloları dahil, yanında birkaç oyun ve el kitabıyla birlikte 50 £ satılıyor

1 pound = 2.92598 lira. Yani bütün set 146 lira = 58 € civarı fiyata denk geliyor.

Belki bu satış bir fikir verebilir ya da diğeri yerine bunu almak isteyeniniz olabilir. Bence iyi bir fiyat..

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2013, 21:13:11 »
Peacer dostum! Hiç iyi bir fiyat değil bu! Kutulu olsa tamam diycem. 10 sterlin etmez bunların hepsi.