Gönderen Konu: Born In 1983 (Demo - Defence Force)  (Okunma sayısı 27028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Born In 1983 (Demo - Defence Force)
« : 15 Temmuz 2013, 13:24:41 »
Solskogen 2013'de Born in the 1983 isimli Oric demosu Commodore64 demolarının ardından üçüncü olmuş. Melodisi kulakta kalıcı ve genel olarak fikir de güzel. Belki benim seyrettiğim video linkinden ama video küt diye bitiyor. Bu güzel fikir eksik uygulanmış gibi.

Born In 1983 (Oric Demo - Solskogen 2013 Party Version)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Born In 1983 (Demo - Defence Force)
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2013, 17:09:40 »
Çalan müzik Atari ST'de Buggy Boy  oyunundan alıntıymış. Ben de büyük bir keyifle izlerken pat diye bitti :)

Demoyu oric emulatörde çalıştırmak için buradan indirebilirsiniz.
http://pouet.net/prod.php?which=61573

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2013, 18:06:30 »

Belki benim seyrettiğim video linkinden ama video küt diye bitiyor.

hayır demo o noktadan itibaren loop'a giriyor, yani başa dönüp 6502'yi yine tanıtıyor. Orada kesmişler sadece.

Geçenlerde dediğim gibi, eğer bu platformda birşeyler yapmak istiyorsak cevap 6502'de değil, 10017'de. Malesef bu konudaki tek kaynak burası gibi. Fakat orada da hiçbirşey yok denebilir. Defence force demo yapmayı bırakıp dökümantasyona iyice önem vermeli.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2013, 18:44:45 »
Site sahibi olan arkadaş Mickaël Pointier (=Dbug) malesef çok fazla zaman ayıramıyor.

Birkaç yıl önce PC grafik dosyalarından (jpg, png, gif v.s.) Oric ekranına renkli olarak grafik dönüştürme işlemi yapan bir projeyi yürütüyorlardı. Ancak site güncellenmeyeli 4 yıl olmuş..
http://caca.zoy.org/wiki/libpipi/oric

Program oldukça başarılı bir şekilde işini görüyor ve Oric hires ekranına uygun 240x200 çözünürlük ve 8 renkte , doğrudan emulatörden yüklenebilecek .tap dosyaları üretebiliyordu.

source:web/trunk/www/img2oric/homer.pngsource:web/trunk/www/img2oric/output-homer.png
source:web/trunk/www/img2oric/buffy.pngsource:web/trunk/www/img2oric/output-buffy.png

Program sadece resimleri convert işlemi yaptığından yetersiz kalıyordu.

Spectrum için yapılan bir uygulama var Zx-paint diye (http://www.zxmodules.de/zxpaintbrush/zxpaintbrushframe.html). PC ortamında spectrum için uygun grafik tasarımı programıdır.

Ben az buçuk visual basic bilirim ama onunla da Oric için böyle bir program yazma konusu ben aştı :)

Buna benzer bir şekilde Oric için sadece conversion aşamasında kalmayacak, aynı zamanda çevrilen grafik üzerinde PC ortamında mouse da kullanarak değişiklikler ve düzeltmeler yapabileceğimiz bir program olarak geliştirelim diye bastırayım dediysem de arkadaştan gelen yanıt "My projects are generally on decade time frames. So no there's been no advanced because for multiple reasons I do not have a lot of time to work on my own stuff. This year my Oric time has been used by FreeCell and the Oric 1 birthday demo." oldu. ( Yani zamanım yok, bende işler yavaş yürür. Oric üzerine bu yıl ayırdığım zamanı Born in 83 demosu ve freecell oyunu ile harcadım")

İş retro olunca sadece biz değil dünyada da insanlarda haliyle yıllar içinde bezginlik oluyor..

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2013, 17:14:05 »
Ben az buçuk visual basic bilirim ama onunla da Oric için böyle bir program yazma konusu ben aştı :)

Buna benzer bir şekilde Oric için sadece conversion aşamasında kalmayacak, aynı zamanda çevrilen grafik üzerinde PC ortamında mouse da kullanarak değişiklikler ve düzeltmeler yapabileceğimiz bir program olarak geliştirelim diye bastırayım...

Burada dilin pek önemi yok. Lakin çevrim işlemi matematiksel olarak karmaşık. Mantığı çok kolay gibi geliyor fakat bizim sistemlerdeki sabit palet + clash sistemi formüle bir sürü problem yüklüyor.

Aynı programı ben de yazmaya çalıştım. Bu işi düzgün yapabilmek için adam gibi bir quantizer yazmak gerekiyor. Yani JPG dosyasındaki var olan renkleri bizim 8 renkllik paletteki en yakın renklere getiren bir program. Oric'de de benzer sorunlar var. Renkleri düşürmek yetmiyor, en iyi şekilde dizmek gerekiyor, çünkü 6x1'lik bir alanda gruplanarak düzenlenmesi gerekiyor. Yani önce 16 milyon renklik bir paleti adam gibi 8 renge indireceksin, sonra o 6x1'lik alanlarda onları da 4 renge indireceksin. Bu arada yaptığın dither'in de anlamı kalmıyor :)

Çok araştırdım, çok okudum. Hatta bu işi yapan birkaç linux programını windows'a port ettim. Bana çok zor geldi iyi bir quantizer yazmak. Kolay bir yöntem bilen varsa lütfen saklamasın.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2013, 17:07:44 »
Buna benzer bir şekilde Oric için sadece conversion aşamasında kalmayacak, aynı zamanda çevrilen grafik üzerinde PC ortamında mouse da kullanarak değişiklikler ve düzeltmeler yapabileceğimiz bir program olarak geliştirelim diye bastırayım dediysem de
Belki GrafX2 ilgini çeker veya bir noktaya kadar işine yarar. Bu da palet kütüphanesi. Oric için de bir tane eklense fena mı olur. Bir de wiki sayfası var.

Geçenlerde dediğim gibi, eğer bu platformda birşeyler yapmak istiyorsak cevap 6502'de değil, 10017'de. Malesef bu konudaki tek kaynak burası gibi. Fakat orada da hiçbirşey yok denebilir. Defence force demo yapmayı bırakıp dökümantasyona iyice önem vermeli.
Bu da senin ilgini çeker belki Ref. Esas; Oric camiasının CEO-Mag diye epey sağlama benzeyen bir dergisi var. Onun içinde güzel makaleler olması muhtemel. Ama ücretli.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2013, 22:34:43 »
Hmm graf-x güzel bir uygulamaymış

Önceki mesajda dediğim gibi pictconv ve pimp isimli uygulamalar renk ve çeviri işini güzel yapıyorlar ama edit işi eksik.. Pikselleşmeler ve renk taşmalarını işlem sonrası pürüz düzeltme olarak editlemek gerekiyor. Oric üzerinde çalışan grafik editörler var bu anlamda ama tabi mouse kullanımı ve PC ortamı çok önemli..

Oric palet renkleri şu şekilde. Nasıl ekleriz acaba wiki sayfasına?

Ceo-mag uzun yıllardır faaliyetine devam eden bir dergi ama malesef %99.9 fransızca yayınlanıyor. 5-6 yıl (belki daha fazla) öncesine kadar OUM (Oric User Monthly) diye bir ingiliz dergisi vardı ama malesef devam edemedi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 21 Temmuz 2013, 10:21:34 »
Ekte bir quantizer var, bu bizim camiadan arıza olarak kabul edilen edward tarafından komut satırı için yazılmıştı. O sebepten rahat okunuyor. Ben buna bir windows arabirimi yapıp c#'a port etmiştim.

Bu program renkleri önce RGB'den YUV renk alanına taşıyor. Sonra YUV'dan RGB'ye elimizdeki palete göre quantize ediyor. Bu programdaki "palet", zx spectrum için son yıllarda popüler olan 64 renklik palete sahip UlaPlus çipinin programlanabilir paleti. Fakat işlem aynı. 64 veya 8 renk, bunlar birer değişkenden ibaret.

Programı oric'e uyarlamak sana kalıyor :D Bulabildiğim en eski ve en basit sürümü koydum buraya (ekte), programın şu günlerdeki hali fazla şişkin :)

Tabii bu işleri bırakıp pipi'nin sharp sürümü ile oynayabilirsin :) http://caca.zoy.org/browser/libpipi/trunk/pipi-sharp

Bu da senin ilgini çeker belki Ref.

Evet bu kaynak güzelmiş, demo kodlamak için gerekli ince bilgi var. Fakat buffer'ın yorumlanması ve görüntünün oluşturulması üzerine aradığım şeyler yok. Yine de şamda kayısı.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2013, 11:39:51 »
Malesef ben Oric basic  ---> 6502 makine dili ----> GW-Basic -----> Quickbasic  -----> Visual basic aşamasında kaldım. C beni aşıyor.

Yine de teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2013, 14:39:41 »
Ceo-mag uzun yıllardır faaliyetine devam eden bir dergi ama malesef %99.9 fransızca yayınlanıyor. 5-6 yıl (belki daha fazla) öncesine kadar OUM (Oric User Monthly) diye bir ingiliz dergisi vardı ama malesef devam edemedi.

Özellikle CEO-Mag olmak üzere, bunların dijital versiyonları var mı nette? Ya da ne bileyim; sen o camianın içindesin, belki sana el altından CEO-Mag'leri veya erişim için bir user-pass verirler :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2013, 15:39:43 »
Yok malesef ceo-mag bizim retrojen gibi sadece üyelere gönderiliyor.  Farklı olarak Oric.org üzerinden tüm sayıların pdf dosyaları da var ama erişim şifreli. Benim sadece oric.org genel sayfalarına erişim şifrem var onunla da indirilmiyor malesef.

An itibariyle 80 abonesi varmış derginin. Bunlardan sadece 5 tanesi fransa dışından ( amerika, bulgaristan, ingiltere )

Sadece oric'in 30. yaşına hürmeten şuradan birkaç sayısına pdf olarak ulaşmak mümkün

http://www.defence-force.org/computing/oric/library/lib_magazine/ceomag/index.htm

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2013, 15:59:20 »
O sayıları indirmiştim ama insanoğlu tamamına sahip olmak istiyor işte :)

Bu dergi Retrojen gibi değil aslında. Satılıyor. Mesele sadece üyelik değil yani.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #12 : 25 Temmuz 2013, 11:04:22 »
Evet doğru o anlamda da farklı tabi. Amerika dahil dünyanın her yerine abonelikleri var.