Gönderen Konu: Oric'i televizyona bağlayınca ekran görüntüsündeki parazitler..  (Okunma sayısı 63078 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı power

• Retroman
evet 16- RGB blanking ,buradan bir kablo çek pilin artı ucuna bağla,  scart 5nolu pinden de bir kablo çek bunuda pilin eksi ucuna deydir, rgb moduna geçmesi lazım, tabi kırmızı, mavi, yeşil hatları ayrıca syncro ucu ayrı ayrı scarttaki yerlerine bağlı olmalı

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
İyice kafam karıştı.. Bunları televizyonun arkasında scart girişindeki deliklere tel sokarak mı yapacağım. Hem bunu yaparken yani scart girişine teller bağlıyken üstüne scart kablosunu nasıl takacağım..

" kırmızı, mavi, yeşil hatları ayrıca syncro ucu ayrı ayrı scarttaki yerlerine bağlı olmalı" derken, sanırım işi ben yanlış anladım. TV scart girişindeki tüm delilklere birer kablo sokup uçlarını scart kablosundaki pinlere ayrı ayrı bağlamam mı gerekecek. Of of zor iş yahu :)

Çevrimdışı power

• Retroman
uydu cihazı ile tv'yi birbirine bağlamak için kullanılan 20 pinli scart kablolar var, bunun uyduya bağlanan tarafındaki kısmı  sökerek scart uçlarını elde edebilirsin, daha sonra bu kabloları oric üzerinde bulunan rgb portu ile birleştireceksin, nette rgb bağlantıyı bir incele istersen

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan

16. Pin dediğiniz burada 16 - RGB blanking denen midir? Scartı tv'ye bağlarken pili buraya nasıl bağlayacağım? Orada pili telle pine dokundursam televizyonda scart girişine nasıl sığdırırız ? ( Dediğim gibi elektronik cahili olarak soruyorum :) )

evet, kalem pilin eksi ucunu ground'a (ya da pin 18'e), artı ucunu 16 numaralı pine dokundurduğunda RGB moduna geçer. 1v'tan az, 5v'tan fazla olmasın derler o pin için.

edit:
Hay, ikinci sayfaya geçmiş tartışma, bizim forumda çok az olan bir fenomen. Power'ın cevapları görmemişim.

Neyse, wikipedia'ya göre senin verdiğin pinout dişi pinout. Yani tv üzerindeki soketin görünümü. Pin numaraları yazmıyorsa ordan karşılaştırabilirsin şekline bakarak. ve evet, tv üzerindeki 16 ve (ground/18 pin) arasına bir şekilde pil bağlaman gerek :D Ama sorunu çözermi o başka mesele. Fakat her durumda buraya bir voltaj uygulaman gerek. Eğer oric üzerinden alıcam diyorsan o da olur, illa pil bağlamana gerek yok. Ben evdeki televizyonuma güvenmediğim için pil bağlıyordum, yoksa heryerde istediğim voltaj var makinenin içinde.

Bir de, senin elinde zaten RGB<->SCART kablosu var sanıyordum. Eğer varsa o kabloya küçük bir modifikasyon yapmak lazım. Eğer yoksa rf'den devam et bence :D

Fırsat bulursam yarın akşam bir deneme yaparım oric ile, becerebilirsem rapor veririm buraya :D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Bne en iyisi babamı bekliyeyim :) Anlattıklarınızı kendisine aktaracağım, o halleder kesinlikle. Yoksa beni aştı

Çok teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Bne en iyisi babamı bekliyeyim :) Anlattıklarınızı kendisine aktaracağım, o halleder kesinlikle. Yoksa beni aştı

Çok teşekkür ediyorum.

Şu an için kullandığın kablo-çevirici-vs ne varsa resmini yollar mısın? Bir masa üzerine koyup foto çekmen yeterli. Sanki başka bir yerde hata yapıyor gibisin. Arada çevirici falan olmaması lazım ve sen çevirici kullanıyorsun gibi geldi.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
İlk sayfada verdiğim rgb-svideo-scart adaptörü dışında başka bir alet yok.

2tane teli ilgili deliklerine sokup üzerlerine bu adatörü yerleştirdim ve pilin uçlarınıiki tele dokundurdum ama bir numarası olmadı.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
RGB-çıkışını BW monitörden kullanıyordum bak televizyonda RGB yi hiç düşünmedim.

TV de rgb girişi yok malesef.  Sen deyince evdeki scart-s video-rgb adaptörüyle denedim

http://img.tomshardware.com/us/2005/11/23/pc_interfaces_101/scart2.jpg

Görüntüyü kusursuz ve jilet gibi aldım bu şekilde çok teşekkürler ancak malesef siyah beyaz geldi. Televizyonu sırf renkler içiin tercih ediyorum yoksa tek renkli monitör de var.

Herhalde pal-secam v.b. ayrımıyla ilgili bir durum. TV'de de bununla ilgili bir ayar bulamadım, eski bir TV. Sadece AV tuşu var :)

RGB üzerinden renkli görüntü alma konusunda öneriniz olur mu?

Eğer bu adaptörü kullanıyorsan S/B veya 0 görüntü alırsın.

Eğer bu adaptörü kullanıyorsan TV'de Scart girişi var demektir. RGB diye ayrı bir giriş olmayacak. Mühim olan bu scart girişinin RGB desteğinin olup olmaması. Bunu ya deneyerek ya da TV kullanım kitapçığından falan öğrenebilirsin. Ama sanırım burada biz deneme metodunu kullanacağız.

Tahminin senin monochrome monitöre bağladığın kablonun bir ucu DIN6 diğer ucu da TOS fiş şeklinde. Tam olarak aynı değilse de(daha az TOS-RCA olabilir ve DIN tarafı erkektir) misal şunun gibi:

Sonuç olarak sen bu kabloyu çeviriciye takıyorsun ve onu da TV scart'a bağlıyorsun diye düşünüyorum. Eğer doğru ise maalesef bu iş böyle olmaz. Ama sorun değil... Hele bir anlat...

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
TV de 1 tane scart girişi var. Bu scart girişine resimdeki adaptörü takıyorum. Adaptörün üzerinde video, sağ ve sol ses girişleri ile s-video girişi var.

Ben oric'in RGB çıkış kablosunu bu adaptördeki video girişine takıyorum. Bu kablo da bir ucu oric'in RGB çıkışıan uyan diğer ucu da scart adaptöründeki video girişine uyan bir kablo. Yani senin verdiğin gibi üç uçlu birşey değil. Aynı kabloyu RGB monitörde de kullanıyordum.

Sanırım http://www.defence-force.org/computing/oric/hardware/video/index.htm  burada anlatılan karmaşık devreyi üretmek dışında bir çaresi yok ve iş sadece 16. pine 1.5 volt vererek çözülmeyecek :(

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
TV de 1 tane scart girişi var. Bu scart girişine resimdeki adaptörü takıyorum. Adaptörün üzerinde video, sağ ve sol ses girişleri ile s-video girişi var.

Ben oric'in RGB çıkış kablosunu bu adaptördeki video girişine takıyorum. Bu kablo da bir ucu oric'in RGB çıkışıan uyan diğer ucu da scart adaptöründeki video girişine uyan bir kablo. Yani senin verdiğin gibi üç uçlu birşey değil. Aynı kabloyu RGB monitörde de kullanıyordum.
Tamam işte... Sorun burada... Sen bu kablo ile ancak mono görüntü alırsın ve şu anda da zaten olması gerektiği gibi bunu alıyorsun. Şimdi yapman gereken şu başlıktaki kabloyu babana yaptırmak ve TV'nin RGB scart desteklemesi için dua etmek. Elbette tüm retrojen ailesi olarak dualarımız seninle :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
:) Eyvallah. Babamla defence-force'da verilen şemayı inceledik. Entegre devre falan içeriyor onu imal etmek imkansız gibi.

Bakalım deneyip göreceğiz umarım , teşekkürler.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
:) Eyvallah. Babamla defence-force'da verilen şemayı inceledik. Entegre devre falan içeriyor onu imal etmek imkansız gibi.

Entegreli falan birşeye gerek yok. Benim yaptığım kablonun aynısı yap yeter. Yani olay şu:

Alıntı
Scart----------DIN5-------Ne işe yarar
15-------------1-----------RED
11-------------2-----------GREEN
7--------------3------------BLUE
19-------------4-----------SYNC
13,9,5,17----5-----------GROUND

Ben ground olarak 17 kullandım siz de paşa gönlünüze göre seçersiniz bir tane. Defence'daki şemada SYNC olarak scart tarafında 20 verilmiş ama bende 20 çalışmadı. Düzgün çalışan 19 olduğu için burada da 19'u yazdım.

16 nolu uca ufak bir voltaj uygularsanız scart girişi RGB moduna geçer. Tabi TV'de RGB desteği varsa. Bunun groundunu da 18 den alabilirsiniz.

Ben bu kabloyu hem Commodore 1084 monitör ile hem de Vestel 37 Tv ile kullanıyorum. Hiçbir sorun yok. 5 liraya yumuşak bir scart2scart kablo alıyorsun hemen köşedeki elektrikçiden ve baban da bunun uçlarından birini kesip DIN5 bağlıyor verdiğim şemaya göre

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
 :) Evde her çeşit scart kablo var zaten malzeme konusunda sıkıntı yok.

Peki 16. pine elektrik verme durumu ne olacak? 1-5 volt arası = pil mi yoksa 12 volt mu? Yoksa senin bu sistemde harici elektrik almaya gerek kalmayacak mı?

http://www.retrogamingcables.co.uk/oric-1-atmos-audio-video-rgb-scart-av-cable-tv-lead-for-sale.html

Burada satılan özel üretim scart-av kablosunda oricin kendi adaptöründen gelen 12 voltu kullanarak RGB ye geçiş sağlıyor (muş)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
Peki 16. pine elektrik verme durumu ne olacak? 1-5 volt arası = pil mi yoksa 12 volt mu? Yoksa senin bu sistemde harici elektrik almaya gerek kalmayacak mı?
Bende ofiste 2 tane 37 Vestel var. Bir tanesi voltaj(1.5V pil) ile tetikliyor Scart RGB modunu. Diğerinde ise manual olarak RGB modunu kumandadan seçebiliyorsun. Haliyle bunda voltaja gerek kalmıyor. Senin TV nasıldır bilemiyorum. Ama sonuçta 16-18 nolu pinlere 1.5V vermek işimi görüyor.

Alıntı
http://www.retrogamingcables.co.uk/oric-1-atmos-audio-video-rgb-scart-av-cable-tv-lead-for-sale.html

Burada satılan özel üretim scart-av kablosunda oricin kendi adaptöründen gelen 12 voltu kullanarak RGB ye geçiş sağlıyor (muş)
12V şart değil. Bu kablo güzel ama senin buna ihtiyacın yok. Kendin halledersin :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Aynen dediğin şekilde oric RGB çıkışını scarttaki ilgili pinlere bağlayacak şekilde kabloyu oluşturduk ancak malesef bu kez hiçbir görüntü gelmedi.

Voltaj verme ve RGB ye geçirme görüntüyü renkli yapmak için mi idi? Yani rgbye geçmese bile önceden bağladığım gibi siyah beyaz görüntü bile alamadık.