Gönderen Konu: Programlamaya nereden başlasam?  (Okunma sayısı 79927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wisdom

• RAAT
  • Retroman
  • *
Ynt: Programlamaya nereden başlasam?
« Yanıtla #30 : 09 Şubat 2014, 16:10:57 »
Merak edenler için:

http://www.tr-demoscene.info/index.php/topic,1909.msg13211.html#msg13211

Alcofribas, ben boyle bir sey yazdigimi bile unutmusum, zamanda seyahat gibi oldu simdi, sagolasin. :-) Nasil da hatirlayip bulduysan, helal olsun. :-)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #31 : 09 Şubat 2014, 17:19:29 »
Nasil da hatirlayip bulduysan, helal olsun. :-)
Favori belgeselim ID'deki Stalked diyeyim. Oradan var sen anla :)

Çevrimdışı Wisdom

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #32 : 09 Şubat 2014, 18:17:51 »
Favori belgeselim ID'deki Stalked diyeyim. Oradan var sen anla :)

Korkulur abi senden. :-) Neyse ki tutarsiz bir sey soylememisim. :-)

Çevrimdışı peandoas

• Retroman
« Yanıtla #33 : 12 Şubat 2014, 02:13:19 »
Bence senin avantajın ya da belki farkında olmadan bulduğun doğru yol; PHP'den ziyade hedef-amaç odaklı yani proje bazlı gitmiş olman. Sadece programlama meselesinde değil, hayata dair diğer konularda da öyle değil midir? Boyunu çok aşmayacak ama seni de biraz zorlayacak bir hedef iyidir. Sonuçta dil bahane, amaç şahane. Bence; o ricada bulunan yakınına teşekkür borçlusun :)

Kesinlikle katılıyorum :), sorun "programlama öğrenmek" ifadesindeydi benim durumumda, aniden "şu lazım" ifadesine dönüşünce (hedef-amaç) "hele bir bakalım" kalkışması ile sonuca ulaştım. İşim bitince yazılım yeterli bir teşekkür oldu sanıyordum ama aklımın bir köşesine yazdım :).

php bence de kolay bir dil fakat yeni başlayanlar için önerilebilir mi bilemiyorum.

1. type'lar yok
2. immediate yok
3. sunucu yazılımı gerektiriyor (en azından üzerinde php çalışan bir makine gerek)
4. çıktılar genellikle web sayfası şekline ya da bir dosyaya yönlendirilmek durumunda
5. debugging yeni başlayanlar için problematik

Evet bu etkenlere ben de katılıyorum. PHP biraz daha bilgisayar ile haşır neşir birinin ilk dili olabilir ancak, bende de durum böyleydi. O nedenle de n'olur n'olmaz Python önerimi yaptım :).

Ve evet, vb.net bilhassa doğru düzgün bir platform sağlaması açısından Python'un da önüne alınabilir.

Çevrimdışı coze

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #34 : 24 Mart 2014, 14:13:21 »

Python süper bir dil, işine yarayacaksa hatim etmek her konuda faydalı.

http://docs.python.org/2/tutorial/

Tamam bakayım hemen. Bu dili öğrenmek için başka bir temele ihtiyaç yok değil mi? Yani sıfırdan bununla başlayabilir miyim?

Sıfırdan başlamak için courserada bir kurs başladı (bugün). Gerçekten bilal'e anlatır gibi elinden tutup yazdırıyorlar, ingilizce problemin yoksa kesinlikle bakmanı öneririm.

https://class.coursera.org/interactivepython-004

bunun dışında coursera'da birçok konu hakkında gerçekten çok tatmin edici kurslar var. Herkesin bir bakınmasını tavsiye ederim (ben şu anda Highlights of Modern Astronomy i bitirdim, Data Science'a bakıyorum.) Bazı kursları bitirdiğinizde katılım belgesi gibi bir şeyde veriyorlar. Biraz yalan bir olay tabi ama yine de şevkinizi arttırması açısından güzel.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #35 : 24 Mart 2014, 14:59:21 »
Peki eski toprak programcıları zombileştirecek en uygun 'development environment' nedir sizce?

Aradğım özellikler (aklıma geldikçe genişletirim ben bunları);

* C'den ve diğer yapısal dillerden geçiş kolay olmalı
* Fazlaca 'platform dependent' olmamalı, yeri geldiğinde Windows/MacOS/Un*x türevlerinde tekrar derlenebilmeli
* Aşırı fazla framework, katman vb içermemeli, temel desteği sunup işin kalanında programcıyı özgür bırakmalı
* Editör engegrasyonu iyi olmalı (hatta kendi editörü de olsa iyi olabilir), güzel bir synthax highlighting sunmalı, alt prosedür/fonksiyonlar/program kısımları başka bir eksternal dosyaya aktarmaya gerek olmadan 'hide/unhide' edilebilmeli
* F5 gibi bir tuşa bastığımda derlenip hızlıca çalıştırılabilmeli
* Pratik işler için cart diye kullanılabilmeli, fikirler uygulanana kadarki ön hazırlık süreci insanın heyecanını öldürmemeli
* Bana sonuçları browser'da falan göstermeye çalışmamalı (yoksa parçalarım onu)
* Bu dil C veya C++ türevi olabileceği gibi, geleceğe dönük başka bir dil de olabilir ama tek adama bağlı olup da sizi ortada öksüz bırakmamalı

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #36 : 24 Mart 2014, 16:15:12 »

Sıfırdan başlamak için courserada bir kurs başladı (bugün). Gerçekten bilal'e anlatır gibi elinden tutup yazdırıyorlar, ingilizce problemin yoksa kesinlikle bakmanı öneririm.

https://class.coursera.org/interactivepython-004

Ben de başladım, burada bu dersi alan başkası varsa sınıf arkadaşı olabiliriz! :P

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #37 : 07 Aralık 2017, 15:12:03 »
Nesiller eskiten bu soruya derli toplu bir yanıt arayanlara gelsin:

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #38 : 07 Aralık 2017, 15:27:01 »
Tabii ki python! Hem kolay hem de ortalama 107.000 dolar para kazandiriyor.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #39 : 07 Aralık 2017, 18:02:45 »
Tabii ki python! Hem kolay hem de ortalama 107.000 dolar para kazandiriyor.
ben de python kodlayarak tam ortalama 107 bin dolar kazanıyordum ha. Tabii bazı aylar 200 bin gibi kazanıyorum, bazen 50bin gibi ama ortalama yılda 107 bin oluyor. Tam isabet, valla bravo.

Ama başlığı okuyunca coze'ye haksızlık etmişim gibi geldi. Halbuki çok sıkı bir ruby coder'ı olarak tam olarak nereden başlanması gerektiğini gösterebilirdi belki.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #40 : 08 Aralık 2017, 04:10:25 »
"x dilinin y dolar kazandırması" :)

infografik güzelmiş ama

emarti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : 21 Ocak 2018, 01:04:58 »
Herkes birşeyler karalamış. Ben de karalamaya karar verdim.

Image'a göz gezdirdim gözüm zaten C ile ne başlarsa onlara takıldı. $'ı sonra gördüm. $ olarak anlamlı bir fark olmadığını düşündüm. Bence en çok kazandıran programlama dili değil de, insanın kendi dilini nasıl kullanacağını bilmesidir (mecaz anlamda). Haksızsam uyarın yeni birşeyler öğrenmek hoşuma gider.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #42 : 21 Ocak 2018, 15:17:13 »
Bence en çok kazandıran programlama dili değil de, insanın kendi dilini nasıl kullanacağını bilmesidir (mecaz anlamda).
"insanın kendi dilini" derken, "konuştuğu dile hakim olması" manasında mı diyorsun yoksa "bildiği programlama dilinden nasıl faydalanacağı" manasında mı diyorsun? Her ikisi açısından da haklısın ama merak ettim.

emarti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 29 Ocak 2018, 22:25:54 »
Bence en çok kazandıran programlama dili değil de, insanın kendi dilini nasıl kullanacağını bilmesidir (mecaz anlamda).
"insanın kendi dilini" derken, "konuştuğu dile hakim olması" manasında mı diyorsun yoksa "bildiği programlama dilinden nasıl faydalanacağı" manasında mı diyorsun? Her ikisi açısından da haklısın ama merak ettim.

Aslında çok geniş konu lakin kendimden örneklendirmeye çalışayım. Gerçek işimin yazılım yada donanım ile hiç ilgisi yok ama web üzerinde yayınladığım bir uygulama nedeni ile bir mail almıştım yıllar önce (12 yıl olmuş). Telefon etmemi istiyorlardı özel bir program istekleri varmış yapabilirsiniz konulu. Siz beni arayın diye mail attım. Dalga geçiyor biri diye düşündüm. Beni aradılar. 20 dakika kadar konuştuk adamlar dert yandılar öncesi. Neden mi?

Yazılım firmaları ile çalışmaya başlamışlar muhtemel küçük iş gördüklerinden çok ilgilenmemişler. Görevlendirdikleri kişi ise söylediklerine göre bunları hiç anlamamış. Her isteğe Ok demişler ama ortaya bambaşka bir ürün çıkıyormuş. Hazır paket program kullanmadınız mı sorusuna da ihtiyacımızı karşılamıyor gerekçesini sundular.

Ben kendilerine bu alanda sadece hobi ve merak temelli uygulama geliştirmeye çalıştığımı söyledim. Bana tam aradığımız adamsın dediler. O tarihten itibaren 8 projeyi tek başıma onlar için bitirdim. Onlar anlattı ben dinledim. Bana 1-2 gün kafa patlatmak için izin verin diyordum. Sonra ben arardım şu ve şu da olmalı yoksa böyle sıkıntı olur, rahat olur vb. der ikna ederdim. Benim işim belki kolaydı ama bu şekilde çalışmanın zorluğu insanla nasıl konuşmasını bilmekten ayrıca ne istediğini çok iyi anlamaktan geçiyor sanırım. Bu sebeple önce kendi dilimiz sonra projeye göre hangi programla dili olursa olsun biri bulunur. Projelerde C/C++/C# ve Pascal kullanmıştım.

Geçenlerde bağlı bulunduğum odanın resmi web sayfasını yenilemek için yazılım firmasının biri ile çalışmaya başladık. Sanırım herkes para odaklı çalışır olmuş müşterinin ne istediği pek önemli değil. Şablonları önüne serip bunu yaparız diyorlar. 20 gün süre veriyorlar bitim için. 4 ay oldu hala for döngüsü içinde dönüp duruyoruz. Tamam anladık hemen yapalım demelerine rağmen sonucu görünce hüsrana uğruyorsunuz.

O yüzden "Bence en çok kazandıran programlama dili değil de, insanın kendi dilini nasıl kullanacağını bilmesidir"

Çevrimdışı Alpyre

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #44 : 30 Ocak 2018, 13:35:32 »
20 gün verip 4 aydır dönmediyse, while(!done) döngüsüdür o. :P
Geçmiş olsun. Piyasada güvenilir firma bulmak çok zorlaştı. :(