Gönderen Konu: Cumulus'um geldi ancak... :(  (Okunma sayısı 75235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Cumulus'um geldi ancak... :(
« : 24 Şubat 2014, 18:36:34 »
Çok şükür almanyada gelecek geliyordu gelmişti kayboldu şu bu derken elime geçti cihaz.

Her şeyi açıklandığı şekilde yaptım ve oric'e bağladım.

Cumulus karttaki disk imajlarını görüyor. Oric, disk sürücüsü bağlanmış gibi , sistem sürücüsü yok uyarısı veriyor. Buraya kadar her şey normal.

Ama diski alıp boot etmesi için orici reset emri verdiğimde tam boot edecekken , tepede sedoric mesajları oluşurken oric takılıyor. ekranda rastgele harfler geliyor ve öylece kalıyor her imajda.

Cumulus ille SDHC kart olacak diyormuş. Elimde SDHC kart yoktu tek başına. 4gb'lık microsd kartı SD kart adaptörü ile bağladım. Sonuçta cumulus o şekilde de olsa gördü, sorunun bu olacağını sanmam.. Alco, sen nasıl kart kullanıyorsun?

Soruma cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Cumulus'um geldi ancak... :(
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2014, 19:35:29 »
Busboard ile Cumulus arasındaki kabloyu sen mi temin ettin yoksa onlar mı yolladı? Bunun 80 yollu olması gerekiyor, 40 yollu ile problem oluyordu diye hatırlıyorum.

Busboard kayık olarak takılmış olmasın.

Busboard ile Cumulus arasındaki kablo ters takılmış olmasın.

Power Supply meselesinden tam emin değilim, yani bende çalışmıştı ama sende çalışmayabilir. Eğer standart olanı kullanıyorsan ve elinin altında daha güçlü birşey varsa onunla dene.

Cumulus ille SDHC kart olacak diyormuş. Elimde SDHC kart yoktu tek başına. 4gb'lık microsd kartı SD kart adaptörü ile bağladım. Sonuçta cumulus o şekilde de olsa gördü, sorunun bu olacağını sanmam.. Alco, sen nasıl kart kullanıyorsun?
Ben 2GBlık bir kart kullanıyordum ve mini-micro SD değildi. Daha küçük kart yok mu elinde? Eski fotoğraf makinası veya benzer şeylerden kalma.

Sorun teşkil edebilecek parametre sayısını düşürmek lazım. Çünkü zaten Oric'in kendisi stabilite sorunlarından dolayı başlıbaşına ciddi bir sorun :) Üzgünüm ama böyle...

Alıntı
cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..
Genele de hitap ediyor. Burada herkes, ama bugün ama yarın, Cumulus müşterisi potansiyeli barındırıyor.  :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2014, 20:47:07 »
Alıntı yaparak yanıtlayayım ;

Busboard ile Cumulus arasındaki kabloyu sen mi temin ettin yoksa onlar mı yolladı? Bunun 80 yollu olması gerekiyor, 40 yollu ile problem oluyordu diye hatırlıyorum.  Busboard kayık olarak takılmış olmasın.

Onlar yolladılar.  Kablo sıkıntısız duruyor. Tam yerine oturuyor mu diye defalarca denedim çıkardım taktım.

Alıntı
Busboard ile Cumulus arasındaki kablo ters takılmış olmasın.
Yok, aynen anlatılan şekilde taktım. Eleman bir PDF ile anlatmış zaten detaylı ama yine de belki de tersidir diye arkasına çeirip de denedim.

Alıntı
Power Supply meselesinden tam emin değilim, yani bende çalışmıştı ama sende çalışmayabilir. Eğer standart olanı kullanıyorsan ve elinin altında daha güçlü birşey varsa onunla dene.
Bendeki PSU gayet güçlü. Standart Oric PSU sundan daha güçlü. Microdisc'in adaptöründen güç alıyor. Yine de babam aküye bağladı çok daha güçlü amperaj versin diye. Yine değişen bir şey yok.

Alıntı
Ben 2GBlık bir kart kullanıyordum ve mini-micro SD değildi. Daha küçük kart yok mu elinde? Eski fotoğraf makinası veya benzer şeylerden kalma.
Sadece SD kart olunca hiç çalışmıyor, zaten defence force2da daha önceden alanlar da yakınmışlar. Anlaşılan elindeki retromaster yapımı cumulus'un kart konusunda daha stabil. Bu elemanın yaptıkları SD kart okuyamıyorlar. Ben yine de eski/yeni türlü SD ve SDHC kart denedim 2 gb'dan 16 gb'ya kadar. Bir kısmını hiç okumuyor. Okuduklarında karttaki .dsk imajları listeliyor, seçebiliyorum, oric'i resetleme işlemi yaptırtabiliyorum v.b. Diskten boot etme aşamasına gelince hop takılıveriyor. tek bir disk imajı bile açtıramadım hatta tamamen boş , sadece boot disk görev indeki imajlarda bile.

Alıntı
Sorun teşkil edebilecek parametre sayısını düşürmek lazım. Çünkü zaten Oric'in kendisi stabilite sorunlarından dolayı başlıbaşına ciddi bir sorun :) Üzgünüm ama böyle...
Microdisc sürücüsünü sorunsuz yükleyebiliyordu :(  Nereden cortladı anlamıyorum.

Alıntı
cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..
Genele de hitap ediyor. Burada herkes, ama bugün ama yarın, Cumulus müşterisi potansiyeli barındırıyor.  :)
Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak zaten :)

Bakalım aklımda sadece IDE kablosunu başkasıyla değiştirmek var.. Üretimi yapan metadata henüz cevap vermedi bakalım bir önerisi olacak mı. Umarım nihayi sonuç "senin Oric uyumsuz, sorunlu" aşamasında takılıp kalmaz.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2014, 21:03:52 »
Alıntı
As I said, My Oric can boot with real microdisc. Does that eliminate bus problem?
Pek birşey ifade etmiyor bu. Yani Microdisc'in çalışması önemli bir gösterge ama yeterli değil. Soru işaretlerini bertaraf etmez. Hatta Defence'da da "MicroDisc her Oric'de çalışmıyor" gibisinden mesajlar görmüştüm. Hal böyleyken Cumulus ve Microdisc'i aynı düzlemde karşılaştırmak doğru bir gösterge olmaz.

Alıntı
Onlar yolladılar.  Kablo sıkıntısız duruyor. Tam yerine oturuyor mu diye defalarca denedim çıkardım taktım.
Sen yine de güvenme kabloya. İllaki elinde 80 yollu HDD kablosu vardır. Onunla da dene mutlaka.

Alıntı
Anlaşılan elindeki retromaster yapımı cumulus'un kart konusunda daha stabil. Bu elemanın yaptıkları SD kart okuyamıyorlar.
Net birşey söylemek zor ama ben de birkaç kart ile sorun yaşamıştım. Fakat öyle canımdan bezdirecek bir durum değildi. Bilmiyorum, belki ben kart açısından şanslıyımdır.

Alıntı
Umarım nihayi sonuç "senin Oric uyumsuz, sorunlu" aşamasında takılıp kalmaz.
Bu aşamadan önce Cumulus'u alır gelirsin müsait bir zamanda. Bolca Oric olan bir ortamda test ederiz. Eğer öyle çıkarsa da ondan sonra düşünürüz. Çaktırmadan REF'in Oric ile değiştiririz. O nasıl olsa Cumulus falan almaz :D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2014, 21:38:53 »
Babamın dedğine göre 40'lıkmış kablo. Ama anlamadığım, 80 yollu kablo nasıl olacak ki, oric'İn ve cumulusun girişleri 40'Lığa uygun değil mi?

Yarın hastaneden başka IDE kablosu bakayım bakalım..

Kartla ilgili olarak, format çekip başka sistemler ( FAT, Ex-fat, NTFS) deniyeyim derken az önce çalışan micro-sd de artık görmüyor fat32 formatlama rağmen. Evde microsd değil direkt SD kartlar buldum 2gb'lık ve 4gb'lık onları görmedi. Cep telefonumdaki 8'Lik microsd'yi adaptörle takınca gördü yine ama durum aynı, disk imajını seçiyorum ve oric reset diyorum, takılıyor..

Bakalım, inşallah gelebilirim istanbul'a. En son gelmeye kalkıştığımda olanları biliyorsun, Türkiye'de yer yerinden oynadı :P

Alıntı
Çaktırmadan REF'in Oric ile değiştiririz. O nasıl olsa Cumulus falan almaz :D
Ref, naber? :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2014, 22:33:17 »
Babamın dedğine göre 40'lıkmış kablo. Ama anlamadığım, 80 yollu kablo nasıl olacak ki, oric'İn ve cumulusun girişleri 40'Lığa uygun değil mi?

yok ikisi de 40 pin ama kablo 80 hattan oluşuyor. Neden bilmiyorum ama çift kanallı gibi birşey oluyor. Büyük olasılıkla daha temiz sinyal iletmek için falan olmalı. Bu kablo kısa olmalı, 8-10cm'yi geçmese daha iyi. Ben de daha önce bir ide ara birimi yapmıştım, sadece kısa kablolarla sağlıklı çalışıyordu.

Fakat senin sorunun bu değildir büyük ihtimal, çünkü kablo zaten paketten çıkmış. Ben daha çok, senin oric'in biraz eskimiştir diye düşünüyorum. İçindeki devre elemanlarında problem varsa böyle bir sonuca sebep oluyor olabilir. Misal, gri zx speccy +2'lerde bazı transistörler fabrikada ters bağlanmış, yıllardır hiçbir sorun çıkartmaz iken artık +2'lerin siyah beyaz görüntü üretmesine sebep olmaya başladılar. Herkes yavaş yavaş bu transistörleri söküp düzeltmeye başladı.
Alıntı
Alıntı
Çaktırmadan REF'in Oric ile değiştiririz. O nasıl olsa Cumulus falan almaz :D
Ref, naber? :)

iyidir peacer senden naber?

...

şaka şaka, dükkan senin sen oricini kap gel çalışırsa değişiriz.

Alıntı
Bakalım, inşallah gelebilirim istanbul'a. En son gelmeye kalkıştığımda olanları biliyorsun, Türkiye'de yer yerinden oynadı :P

Ya biraz önce de ses kaydı çıkmış, bir o kadar etkiledi beni. Adam açık açık "dinleniyorsun, herşeyi sıfırla" diyor yahu!

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2014, 22:50:34 »
Hmm peki kablo 40'lık mı 80'lik mi nasıl anlarız?

Eleman göndermeden önce kendi oricinde deneyip çalıştığını görüp yolladığını söylüyor zaten de bilmiyorum işte.

Tavsiye üzerine var olan kabloyu daha kısa kullanmak adına aradaki sekonder bağlantıyı kullanayım dedim, jumper'la oynayarak tıpkı PC de ikinci hard diski takar gibi ama oric hiç açılmadı bu sefer.

Bakalım yarın ola harman ola.. geldiğimden beri uğraştım bıraktım.

Not : ses kaydını dinledim aman aman diyorum.. Seçime kadar dozajın artacağını tahmni etmiştim de bu kadar erken böylesini beklemiyordum. Bundan sonra neler gelir tahmin bile edemiyorum. Adamların küsüratları 30 milyon € . Paranın üstüyle villa alıyorlar falan..

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2014, 23:28:24 »
Hmm peki kablo 40'lık mı 80'lik mi nasıl anlarız?
Google'da 40 way IDE(ATA 33) ve 80 way IDE(ATA 66) olarak görsellerden bulabilirsin. 80 olan daha ince telli gibi. 2000 küsür yılı ve sonrasında bütün IDE kabloları böyle oldu. İllaki elinde birkaç tane vardır bu kablodan. Olmadı, şu anda çalıştığın PC'ninkini sök ve dene. Birden fazla kablo ile denersen daha iyi olur.

Alıntı
göndermeden önce kendi oricinde deneyip çalıştığını görüp yolladığını söylüyor zaten de bilmiyorum işte.
Kabloyu denememiş olabilir. Denese bile Oric naz yapıyor olabilir. Ben bu ORIC'in stabilite meselesini çok ciddi söylüyorum. Sakın ola bu noktada "yok canım, orada burada şurada çalışıyorsa çalışıyordur" falan gibilerinden bir mantık yürütme.

Alıntı
yarın ola harman ola.. geldiğimden beri uğraştım bıraktım.
Olmalı, olacak, istiyorum...diyorsun yani...
Nilüfer Kayahan Olmalı Olacak istiyorum orjinal klip

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2014, 01:12:26 »
Hmm resme bakacak olursam elemanın IDE kablosu da kesinlikle 80'lik zaten. Yarın bilgi işlemdeki veletlerden birkaç tane dileneyim :)

İnsan bir makineye bu kadar yıldır ve bu derece bağlı olunca toz kondurmak istemiyor naparsın :)  Benim Oric'im kusurlu olamaz, nazlanmaz falan fişman :)

Ref tamam dese de zaten 12-13 yaşında parmaklarımı dokunduğum acı tatlı günler geçirdiğim Oric'imi değiştirme fikri sevgiliyi başkasıyla aldatmak kadar acı geliyor bana aslına bakarsanız :)

O nedenle umudumu yitirmek istemiyorum :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2014, 20:46:01 »
Faulty Cumulus unit of Oric Atmos

Cumulus takılı oric'in videosunu çektim. Görüntüler şu şekilde

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2014, 23:15:33 »
Bu videoda, yeni kabloları alıp onlarla mı denedin yoksa Cumulus ile beraber gelen kablo mu?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2014, 00:18:12 »
Yoki bilgi işlemdeki arkadaş yarın kabloları getirecek. Görüntüdeki donanım orijinal hali.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2014, 00:25:08 »
Senin videoya baktıktan sonra hatırlardım, bende de benzer hatalar çıkmıştı. Lakin; birkaç gün boyunca o kadar çok Oric, kablo ve kartı birarada denedim ki şimdi net sonucu hatırlayamıyorum. Kablo da olabilir tamamen uyumsuz Oric de.

Sen yarın kablo ile dene, olmadı cumartesi gel beraber deneyelim.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2014, 01:24:06 »
Hmm bunu iyi haber olarak alıyorum :)

Yaza kadar istanbula gelmem pek olası değil malesef. İşler oldukça yoğun. Fırsat yaratabilirsem elbette geleceğim en kısa zamanda :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2014, 08:29:49 »
Cumulus takılı oric'in videosunu çektim.

Bana o kablo çok çok çok çok uzun gibi geldi. O kabloyla pc'ye ide harddisk bile bağlanmaz yahu.

Kısacık bir kablo bulmak lazım. Tahmin ediyorum ki tolga kablo uzunluğu problemlerini elimine etmek için tasarımın içine birşeyler eklemiştir. Yoksa bizim 8bitlerde bu uzunlukta kablolar direk problem demek oluyor. Elbette olmayabilir de, ama bence sen kısacık bir ide kablosu edinmeye çalış biryerlerden. 5-10cm'lik. Genelde thinclient'lerden çıkıyor bu tür kablolar (devlet dairelerinde bolca var).