Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 46845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Selamlar
« : 30 Mayıs 2014, 10:41:38 »
Selamlar,

Uzun bir süredir retrojen'in varlığından haberdardım ve bir süredir de ziyaretçi olarak takip etmekteydim, üye olmak bugüne kısmetmiş...

Kısaca kendimi sizlere tanıtayım. Adımı, soyadımı, yaşımı (supermen III ve Top-Gun'ı vizyonda sinemada seyretmişliğim var diyelim  :P), nerede yaşadığımı veya mesleğimin ne olduğu gibi özel bilgileri sıralamak yerine isterseniz retro teknoloji konusundaki ilgimi ve bu alanda yaptığım çalışmaları kısaca özetleyeyim.

Ben genel olarak retro teknolojinin arcade alanından büyük zevk alıyorum. Evet, odamda bir C64 setim, ps1 ve ps2 hala kurulu ve faal ama ben esasen arcade ağırlıklı projeler yapıyorum (kısaca evde arcade kabin yapıyorum).

Çalışmalarımın bazıları:

MAME + PC tabanlı ilk arcade kabinim

Neo Geo MVS tabanlı ikinci kabinim

SEGA ST-V arcade kartını ev konsolu haline getridiğim proje

PC'yi CRT TV'lere bağlamaya yarayan projem

Scanline Generator (PC'de çalışan emulasyonlar ve VGA çıkışı olan retro cihazları LCD monitöre bağladığımızda CRT TV'dekine benzer görünüm efekti üreten proje)

Bu çalışmaları yıllar içinde CGTR'de paylaşmıştım. Burada bu çalışmalarıma dair klon mesajlar yazmak yerine yeni çalışmalarımda sizlerle fikir alışverişi yaparak yeni projeler geliştirebilmeyi umuyorum...

Tekrar herkese merhaba  :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Selamlar
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2014, 11:20:36 »
yavuzg merhaba,

Seni birkaç ayrı forumda takip ediyordum zaten, retro projelerde, özellikle kabin işlerinde fazlası ile yetenekli olduğunu bilmeyen yok. Yetenekli olmak bir kenara bu projeler için hayatında parantez açabilmen, projeleri gerçeğe dönüştürebilme yeteneğini de biraz da kıskanarak takip etmekteyim :D Detaya verdiğin önem ve üretimde gösterdiğin özen, seni takipeden herkesin, yapmakta olduğu projeye "bitti" demeden önce bir kere daha üzerinden geçmesine sebep oldu.

7-8 yıl önce başladığım kokteyl tip kabin projemi çizim aşamasında bırakmıştım, kendi başıma yapamadıkça bir marangoza yaptırmanın bir alemi yok diye düşünmüştüm. Benim hayalim oturma odasının ortasında normalde kahve/fiskos masası olarak kullandığımız ama içinde bir mame makine olan bir kokteyl kabin :D Tamamen rafa kalkmış bu projeyi, belki, senden aldığım enerjiyle önümüzdeki 10 yılda bitirebilirim (senin kabinleri gördükçe başka birşey düşünemiyorum).

Bir anda ortaya çıkıp az zamanda çok işler yaptın, umarım bu tempoyla devam edebilirsin. Forumda beraber tartışmayı keyifle bekliyorum.

Uzun lafın kısası, hoşgeldin.

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2014, 13:31:31 »
Hoşgeldin:)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2014, 13:53:36 »
Hoşbulduk Ref,

Yaptığım retro projelerin biliniyor olması sevindirici ve gurur verici. Umarım zamanla daha da ilginç retro projeleri de çıkartabiliriz hep beraber.

7-8 yıl önce başladığım kokteyl tip kabin projemi çizim aşamasında bırakmıştım, kendi başıma yapamadıkça bir marangoza yaptırmanın bir alemi yok diye düşünmüştüm. Benim hayalim oturma odasının ortasında normalde kahve/fiskos masası olarak kullandığımız ama içinde bir mame makine olan bir kokteyl kabin :D Tamamen rafa kalkmış bu projeyi, belki, senden aldığım enerjiyle önümüzdeki 10 yılda bitirebilirim (senin kabinleri gördükçe başka birşey düşünemiyorum).

Kokteyl kabin benim de bir süredir hayalimde var ama mekanizması ve bileşenleri upright kabinden tamamen farklı olduğundan ben de cesaret edip bir türlü girişemedim. Odamda 1-2 upright projesini daha kaldıracak yerim var. Önce bi onları aradan çıkartacağım. Sonrasında ben de iş yerine bir kokteyl yapmayı planlıyorum.

Bir anda ortaya çıkıp az zamanda çok işler yaptın, umarım bu tempoyla devam edebilirsin. Forumda beraber tartışmayı keyifle bekliyorum.

Uzun lafın kısası, hoşgeldin.

Aslında çok uzun senelerdir aklımda olan şeyleri hayat geçirebilmek için şartlar yeni yeni oluşmaya başladı diyelim. Hem yaş, iş güç durumları hem de teknoloji, malzemeler, içeriklerin v.s. daha erişilebilir hale gelmeye başlaması bu tarz projelerin ortaya çıkabilmesini sağladı diyebilirim. Senelerce BYOAC (Built Your Own Arcade Controls), KLOV (Killer List of Video Games) gibi yabancı forumları takip edip oralarda yapılan projeleri hayranlıkla takip etmiştim. Sonra bir gün "bu işi yapacaksan doğru dürüst yapacaksın" diyerek yavaş yavaş alet edevat ve ekipmanları toparlamaya başladım, sonrası malum... Projelere ayrıdığım zaman bazen azalıyor, ancak gün ortasında bile (özellikle sıkıcı bir toplantıdaysam mesela  ;) ) bazen kendimi "frame buffer olarak SDRAM ve bus controller çipleri mi kullansam yoksa dual-port VRAM mı kullansam" diye düşünür bulabiliyorum. Yani bu retro ruhu bende gerçekten "The Great Escape"  :P yakın zamanda da söneceğini sanmam :)

Uzun lafın kısası, hoşbulduk...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2014, 13:55:10 »

hoşbulduk leviathank. ya seninle de bir araya gelemedik bi türlü :) bi denk getirebilsem de tanışabilsek...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2014, 14:35:34 »
Hoşgeldin yavuzg!

Biz de senin varlığından haberdardık ve bir süredir takip etmekteydik :)

Senin çalışmalar muhteşem. Benim açımdan bir çalışmayı muhteşem yapan temel iki özellik var: İçerik ve Özen. Bunlardan sadece biri kaydadeğer şekilde varsa, proje etkileyici oluyor. Ama ikisi de varsa tadından yenmez :) Sende ikisi de çok çok üst seviyede. Elbette bunları etkileyen; zaman, para, yabancı dil, eğitim gibi muhtelif faktörler mevcut ama kişinin içinde yoksa, taşıma suyla değirmen dönmüyor maalesef. Takdir etmek haddimize değilse de hem özeniyor hem de takdir ediyoruz. Ellerine sağlık.

Benzer övgüleri, daha önce etmemiş olsam da cengizermiş için de düşünüyorum. Zira o da yaptığı işin detaylarına çok özen gösteriyor. Hem de enteresan şeyler bulup çıkartıyor.

Gelgelelim; ben konsol konusuna da arcade olayına da uzak sayılacak biriyim. Aslında huyumdur, ilgimi çekmeyen konuya kafamı çevirip bakmam. Lakin, kaliteli kotarıldığı her halinden belli işlere de kayıtsız kalmak mümkün değil :)

Arcade konusundaki ilgisizliğime şöyle bir örnek anlatayım. Yıllar önce, muhtelif dergi ve 1084 monitör alışverişimiz sırasında bir arkadaş koli koli arcade boardlar, beslemeler ve kasetler(Beta video kasetlere benzeyen - KOF dan tut da ne ararsan vardı) çıkardı. Bak bunlar çakma değil, ben yurtdışına gidiyorum, gel şunları da sana vereyim dedi. Şimdi GG ve sahibinden de gördüklerime göre oldukça komik bir rakam söylemişti. Lakin, sırtımı döndüm ve gittim. :)

Konsollar da ayrı hikayedir. Hardcore bitpazarı zamanlarımda bile pek dönüp bakmazdım. Aldıklarımı da sağa sola verirdim.

Diğer yandan; atölye tecrübesi olan birisi olarak, senin alet-edevat konusundaki tavsiyelerini de çok beğeniyorum. Bir insana "olmuşken kalitesi-pahalısı olsun" demek başka birşey, "olmuşken bu olsun çünkü salgı yapmaz ve pahalı uçları kırmadan düzgün delersin-kesersin" demek daha başka birşey. Her pahalı mal kaliteli demek değildir. Ya da benim gerçekten bu ürüne bu kadar para vermeye ihtiyacım var mı? Yazılarında bu tip soruların yanıtlarını da görüyorum satır aralarında. Bu da en az projeler kadar önemli bir detay. Yani "Kem âlât ile kemâlât olmaz" ise de gerekçeleri belirtmekte daima fayda var.

Ve yine gelgelelim; Web ortamı iyidir hoştur ama kaybolmaya mahkum. Bu projelere başka bir mecra da bulmak lazım :) Artık Evil Genius serisinden bir kitap mı olur yoksa Make Magazine mi bilmiyorum ama... Yerli alternatifi de düşünebilirsin...

Top Gun'ı sinemada seyrettiğine göre en az benim kadar yaşlısın sanırım :) O zaman hep beraber Kelly McGillis'in son fotoğraflarına bakıp ağlayalım...

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2014, 16:37:53 »

hoşbulduk leviathank. ya seninle de bir araya gelemedik bi türlü :) bi denk getirebilsem de tanışabilsek...

Beni bulabileceğin mekanları biliyorsun abi. Geç olsun güç olmasın:)

Arcade konusundaki ilgisizliğime şöyle bir örnek anlatayım. Yıllar önce, muhtelif dergi ve 1084 monitör alışverişimiz sırasında bir arkadaş koli koli arcade boardlar, beslemeler ve kasetler(Beta video kasetlere benzeyen - KOF dan tut da ne ararsan vardı) çıkardı. Bak bunlar çakma değil, ben yurtdışına gidiyorum, gel şunları da sana vereyim dedi. Şimdi GG ve sahibinden de gördüklerime göre oldukça komik bir rakam söylemişti. Lakin, sırtımı döndüm ve gittim. :)

Soluksuz okudum. Bir mutlu son bekliyordum, sonu sürpriz oldu:)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2014, 17:08:20 »
Hoşbulduk Alcofribas,

Güzel yorumların için çok teşekkürler. Konsol konusunda ben de hiçbir zaman haşırneşir olamadım, belki de yaş ve dönemle alakalıdır. Arcade konusunda da aslında senin de yaşadığın gibi birisi önüme bir kutu kart koysa çok da heyecanlanmam. Arcade'e beni çeken asıl olay "bozuk" bir arcade board'u (ki genellikle ömürleri itibariyle %90 bozuk olurlar) tamir ettiğimde o ilk açılış görüntüsü görmem, ardından neşeli sesini duymam, kısaca nadir bir "şeyi" tekrardan hayata döndürmüş olmanın garip sevinci (tam anlatması zor). Diğer yandan işin ticari veya kolleksiyon tarafında olmamama rağmen Türkiye'de bulunması pek de mümkün olmayan o çok çok eski arcade boardları da biriktirmeye çalışıyorum yabancı forumlarda. Elime orijinal bir pac-man board'unu aldığımda duyduğum hayranlığı ve hissiyatı anlatmam zor... Bir de nedense retro video tarafı hala etkiliyor beni. Bana 240p de interlace video de NTSC/PAL encoding de sabaha kadar konuşalım  ;D

İmalat tarafına gelince, evet, zaman ve bütçe gerektiren bir şey. Projelerde edindiğim tecrübeleri de özellikle ekipman konusunda, elimden geldiğince paylaşmaya özen gösteriyorum ki okuyan insanlar aynı kazığı yemesinler ;). Bir çeşit karma felsefem var bu konuda. Yazılarımı "yaptım oldu" şeklinde lanse etmek yerine bir çeşit "yol macerası" şeklinde hatalarıyla birlikte paylaşmayı tercih ettim ama bir yerde veya bir şekilde toplamayı henüz hiç düşünmedim. Kafamdakı sıraya girmiş projeleri bir tamamlayayım, belki "yorulduğum" zaman o toparlama işine girerim, kimbilir...

Top Gun konusuna gelirsek :) ben o zaman pek de meşhur olmayan ve filmde çok kısa bir rolü olan Meg Ryan'a hasta olmuştum ;)

Sıcak karşılaman için tekrar teşekkürler...

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2014, 22:42:49 »
Yavuz Bey,

Sizi burada görmek çok güzel bir olay. Ben arkade kabinlere çok fazla ilgi duymamış olsamda çalışmalarınızı takdir ederek izliyorum.

Saygılarımla

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2014, 14:38:57 »
Hoşbulduk Gökhan,

Bu retro işinde zaman içerisinde ilginin alakanın nereye kayacağı belli olmaz, kimbilir belki zamanla seni de çekerim tavşan deliğine ;)

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2014, 17:00:33 »
Hoşgeldin Yavuzg :)
Kendisi benim arcade kabinimi de adam eden kişidir. Yolladığı ekipmanlar sayesinde hem MAME, hemde MVSi aynı bünye de toplayabildim.

kabinimin kapağı :)
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı modelist

• Retroman
« Yanıtla #11 : 01 Haziran 2014, 00:36:16 »
 :)bu camida bizim gibi insanlar için bilgi ve kişiliği ile örnek olacak dostlardan birisisin hoşgeldin bu pencereyede..en kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #12 : 02 Haziran 2014, 07:54:17 »
yavuzg: retrojen'e de gelmene çok sevindim. Benim forum bölünmeleri ile ilgili o başlıkları açmama sebep olan en büyük "kaçan çapraz tozlaşma fırsatı", senin projelerinin cgtr'de iken retrojen insanlarından soru/yorum alamıyor oluşuydu. Bu fırsatın yakalanması bence çok hayırlı oldu. Hoşgeldin.

Ayrıca cgtr'deki bazı mesajlarına da sanırım bu yorumu yapmıştım, tekrar etmek istiyorum. Bu tarz projeler pekçok disiplini bir araya getiriyor. Bunların hepsinde yarısı teknik yarısı sosyal problemlerle karşılaşmak, bunları çözmeyi öğrenmek, ve o çözümleri bu kadar verimli şekilde "hikayelendirerek" paylaşabilmek inanılmaz bir çok yönlülük göstergesi. Sonsuz saygı duyuyorum. Umarım bir gün yüz yüze de tanışır uzun uzun sohbet ederiz.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 02 Haziran 2014, 22:12:29 »
arkadaşlar, öncelikle geç cevaplarım için kusuruma bakmayın, CRTSIM boardlarının deliklerini deliyordum  :P (gerçekten çok zaman alıyor)

Hoşgeldin Yavuzg :)

cengiz, hoşbulduk. kabinine emek harcayıp, scartcade'i sen uyarladın. ben sadece katalizör oldum ;)

:)bu camida bizim gibi insanlar için bilgi ve kişiliği ile örnek olacak dostlardan birisisin hoşgeldin bu pencereyede..en kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

çok teşekkürler modelist, hoşbulduk. belirttiğin gibi bu pencerede de retro ve arcade scene'e dair güzel paylaşımlar ve sohbetler yapacağımıza eminim...

yavuzg: retrojen'e de gelmene çok sevindim. Benim forum bölünmeleri ile ilgili o başlıkları açmama sebep olan en büyük "kaçan çapraz tozlaşma fırsatı", senin projelerinin cgtr'de iken retrojen insanlarından soru/yorum alamıyor oluşuydu. Bu fırsatın yakalanması bence çok hayırlı oldu. Hoşgeldin.

Ayrıca cgtr'deki bazı mesajlarına da sanırım bu yorumu yapmıştım, tekrar etmek istiyorum. Bu tarz projeler pekçok disiplini bir araya getiriyor. Bunların hepsinde yarısı teknik yarısı sosyal problemlerle karşılaşmak, bunları çözmeyi öğrenmek, ve o çözümleri bu kadar verimli şekilde "hikayelendirerek" paylaşabilmek inanılmaz bir çok yönlülük göstergesi. Sonsuz saygı duyuyorum. Umarım bir gün yüz yüze de tanışır uzun uzun sohbet ederiz.

nightlord, çok teşekkürler, hoşbulduk. uygun bir ortamda ve zamanı denk getirip herkezle yüz yüze tanışmayı ben de isterim... o zaman kadar burada güzel paylaşımlar ve sohbetler ederiz artık...

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Haziran 2014, 13:55:52 »

Hoşgeldin yavuzg, seni Retrojen'de de görmek çok sevindirici.   :D

nightlord'un yukarıda dediklerine aynen katılıyorum ve senin (ve de cengizermis, wizofwor, ozayturay, vs. vs.) gibi üretken arkadaşların her iki forumda da aktif olarak bulunmasının bu "çapraz tozlaşma"ya büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.