Gönderen Konu: Elektronik Hobi Kitleri ve Setleri( TEES / PROCESS / Dr. Kit )  (Okunma sayısı 37209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Elektronik Hobi Kitleri ve Setleri( TEES / PROCESS / Dr. Kit )
« Yanıtla #30 : 25 Haziran 2014, 16:01:10 »
ben Dr. Kit diye birşey hatırlamıyorum. Bir de sanki board biraz farklıydı. Sanırım bendeki başka marka.

Yukarilardaki TEES katalogunda da el cirpmali salter var. Belki odur senin yaptigin.
Bu arada Dr. Kit'in urunlerinin kodlari Process'inkiler ile ayni sanki. Daha da ilginci kodlar PR ile basliyor. PR 2012 vs. gibi. Ve bu Dr. Kit ile Process'in poset ambalajlari da birbirine cok benzerdi. Dedigim gibi ya bir baglanti var, ya da birbirlerini taklit etmisler.

Çaktırma ama, bu başlık süper ötesi oldu ha... Bu bağlamda, başlığı açan güzel insan power ve sana teşekkürler...

Bunlari paylasmak benim icin de cok keyifli. Hem bu vesileyle depodaki kutuya dalmasam belki bir 20 yil daha toz toprak icinde duracak sonra da atilip gidecekti.

Bu arada acaba basligi tum kit servislerini ve o donem elektronik hobisi konusunu kapsayacak daha genel bir sekilde degistirsek mi? Bu haliyle sadece TEES'in Elektronik Seti hakkindaymis gibi oldu. Gerci belki de kabahat bende, yeni konu acmak yerine TEES basliginin altina yazdim ama bence bu basliktaki tum paylasimlar ayrilamaz bir butunun parcalari gibi birbirlerini tamamliyor.

Bu devrede dikkatimi cekenler ise:
-Transistorlerin bacaklarini kesmeyi becermisim :)
- Entegre yine sokette! :D
- O kapasitorlerin boyutu neymis oyle! Dana gibi.  :D

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #31 : 25 Haziran 2014, 16:15:36 »
Bu arada acaba basligi tum kit servislerini ve o donem elektronik hobisi konusunu kapsayacak daha genel bir sekilde degistirsek mi? Bu haliyle sadece TEES'in Elektronik Seti hakkindaymis gibi oldu. Gerci belki de kabahat bende, yeni konu acmak yerine TEES basliginin altina yazdim ama bence bu basliktaki tum paylasimlar ayrilamaz bir butunun parcalari gibi birbirlerini tamamliyor.
Daha genele yakın bir şekilde değiştirdim. Ayrı bir başlığa dediğin gibi gerek yok. Sonuçta bunlar hem çok zengin bir alana sahip değil hem de içiçe geçmiş vaziyette. Şu anki hali daha iyi oldu gibi.

Okuyana hayırlı olsun!

Alıntı
Bu devrede dikkatimi cekenler ise:
-Transistorlerin bacaklarini kesmeyi becermisim :)
- Entegre yine sokette! :D
- O kapasitorlerin boyutu neymis oyle! Dana gibi.  :D
Tecrübe tecrübe. Bu işin pratikten ve tecrübeden başka yolu yok. Onu da vakti zamanında bir nebze olsun edinmişiz işte :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #32 : 25 Haziran 2014, 16:40:01 »
Coşmuşken devam edelim.
Efendim ekteki belge Process'in FM radyo kitine ait. Devreyi yaptigimi hatirliyorum ama kutudan devrenin kendisi cikmadi. Hayal meyal kutulayip birisine hediye ettigimi hatirliyorum sanki ama yanlis da hatirliyor olabilirim. Herneyse. Sonucta devre artik bizimle degil ama anilari bu kagitla baki kalmis. Bu arada Alcofribas yasanmisligi olan seyleri seversin ya. Bol bol havya yanigi var kagitta. :D Cocukken nasil bir sacmalik yaptiysam artik. Az kalsin yangin cikaracakmisim. Aslinda cocugu elektronik ile ilgilenen buyuklerin bu konularda dikkatli olmasi ve onlari uyarmasi gerekli. Havyadan yangin cikartmak veya elektrik carpmasi gibi tehlikeler mevcut sonuçta.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #33 : 25 Haziran 2014, 16:46:25 »
Bu arada Alcofribas yasanmisligi olan seyleri seversin ya. Bol bol havya yanigi var kagitta. :D Cocukken nasil bir sacmalik yaptiysam artik. Az kalsin yangin cikaracakmisim. Aslinda cocugu elektronik ile ilgilenen buyuklerin bu konularda dikkatli olmasi ve onlari uyarmasi gerekli. Havyadan yangin cikartmak veya elektrik carpmasi gibi tehlikeler mevcut sonuçta.
Evet ya... Havya demek; sağın solun hatta bizzat kendinin de yanması demek. Bir de üstüne ya da yine sağa sola damlayan lehim izleri...

Önceki sayfaya benzer birşeyler yazmıştım ama mesajı editleyip yazdığım için görmemiş olabilirsin :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #34 : 25 Haziran 2014, 17:34:49 »
Önceki sayfalardaki TEES kataloglarinda bulunan TEES şifreli anahtar kiti. (Ne yazik ki bunun prospektusu kaybolmus) Zamaninda baskili devre uzerindeki egreti buttonlari iptal etmis, kaliteli push-buttonlara baglamistim.  Daha sonralari buttonlari baska yerlere kullanmisim. Ayrica gorundugu kadariyla daha sonra devredeki röleyi de baska bir projede kullanmak üzere "ödünç almışım" bu devreden.

Yaşanmışlık: Elimde dogru boyutlu entegre soketi yokmuş, ben de 2 pin fazlası olan bir soketin fazladan iki pinini iptal edip kullanmışım :)

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #35 : 25 Haziran 2014, 17:42:05 »
Önceki sayfalardaki TEES kataloglarinda bulunan TEES şifreli anahtar kiti. (Ne yazik ki bunun prospektusu kaybolmus) Zamaninda baskili devre uzerindeki egreti buttonlari iptal etmis, kaliteli push-buttonlara baglamistim.  Daha sonralari buttonlari baska yerlere kullanmisim. Ayrica gorundugu kadariyla daha sonra devredeki röleyi de baska bir projede kullanmak üzere "ödünç almışım" bu devreden.
Fakat bakıyorum da sen epey bir para harcamışsın bu setlere. Benim toplamda elimden geçen 3-5 taneden fazla değildir.

Alıntı
Yaşanmışlık: Elimde dogru boyutlu entegre soketi yokmuş, ben de 2 pin fazlası olan bir soketin fazladan iki pinini iptal edip kullanmışım :)
Güzel metot ama tehlikeli :) Entegreyi takarken dalıp da kaydırma ihtimalin var. Fazla bacakları falçata ile kesip, kalanını o şekilde kullanmak lazım :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #36 : 25 Haziran 2014, 17:49:53 »
Güzel metot ama tehlikeli :) Entegreyi takarken dalıp da kaydırma ihtimalin var. Fazla bacakları falçata ile kesip, kalanını o şekilde kullanmak lazım :)

Bu metod entegrenin sagligi icin tehlikeli olabilir ama 11 yasindaki cocugun eline falcata vermek de cocuk icin tehlikeli olacagindan, bence boylesi daha iyi olmus. :)

Bu arada su anda farkettim, baskili devrenin uzerinde TEES yazisinin yaninda ELO Elektronik logosu var! TEES ile ELO'nun bir ortakligi mi vardi acaba?

Fakat bakıyorum da sen epey bir para harcamışsın bu setlere. Benim toplamda elimden geçen 3-5 taneden fazla değildir.

Simdi ben de ayni seyi dusunuyordum. Konya sokak esnafini baba parasi ile zengin etmisim :D Saka bir yana bu kitlerin o zamanki fiyatlari gunumuzde neye tekabul eder acaba?  Simdi bakinca cogunun uzerindeki devre elemanlari 5-10 liralik seyler. Kar marji fena degilmis sanirim o zamanlar.

Bu günlük benden bu kadar. 2-3 tane daha var ama onlari da daha sonra paylaşacağım. Son olarak kağıdı kayıp, elemanlarinin yarisi kopuk, entegresi çıkık, kutunun dibinde 25 yıldır gariban gariban duran ve tam olarak ne devresi oldugunu hatirlamadigim TEES kiti ile simdilik musadenizi istiyorum.

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #37 : 26 Haziran 2014, 00:26:35 »
O kayıp entegre muhtemelen 555 single timer entegresi. Yanındaki dirençlere, kondansatöre ve sadece bacakları kalmış potansiyometreye bakılırsa frekansı ayarlanabilen bir ışık veya siren tarzı bir ses devresi bu. Transistor'de entegrenin çıkışını led veya speaker'dan izole etmek için kullanılmış büyük ihtimalle. 8)

http://www.direnc.net/LM555-Single-Timer,PR-477.html

Nereden mi tahmin ettim? İlk 555 devremi (yanıp sönen ışık) daha geçen gün yaptım da oradan. :)

Edit: Devre buna çok benziyor aslında. :D
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #38 : 27 Haziran 2014, 19:50:46 »
O kayıp entegre muhtemelen 555 single timer entegresi. Yanındaki dirençlere, kondansatöre ve sadece bacakları kalmış potansiyometreye bakılırsa frekansı ayarlanabilen bir ışık veya siren tarzı bir ses devresi bu. Transistor'de entegrenin çıkışını led veya speaker'dan izole etmek için kullanılmış büyük ihtimalle. 8)

http://www.direnc.net/LM555-Single-Timer,PR-477.html

Nereden mi tahmin ettim? İlk 555 devremi (yanıp sönen ışık) daha geçen gün yaptım da oradan. :)

Edit: Devre buna çok benziyor aslında. :D

Ne oldugunu bir turlu hatirlayamadim ama semasini gonderdigin devreye oldukca benzedigi gercek. Neydi bu yahu?

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #39 : 27 Haziran 2014, 19:55:57 »
Evet geri kalan kitlerle devam edelim.

Bu siren devresinden 2 tane almistim. Birincisini binanin cati katindaki depoya kapi alarmi olarak bagladik. Yillarca orayi korumustu. Daha sonra ikinci bir tane almistim. Resimdeki ikinci aldigim. Tek fark cikis transistoru. 20W cikis gucune kavusmus brosurun iddiasina gore.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #40 : 27 Haziran 2014, 20:15:03 »
Ve son olarak, bir zamanlar yaptigim ancak aradan gecen onlarca yil icinde kim bilir nerelere savrulup kaybolan devrelerden geriye kalan tek sey olan prospektusler. Bu devreleri yaptigimi ve calistirdigimi dun gibi hatirliyorum. Gecip giden cocukluk yillariyla beraber devreler de gecmiste bir yerlerde kalip gitmis.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #41 : 30 Haziran 2014, 10:36:55 »
@memrah
Valla tebrik ederim. Hem çok güzel saklamışsın bunları hem de enfes bir şekilde paylaştın. Dediğim gibi, zamanında sağlam para harcamışsın :) Ama bak, emekler boşa gitmemiş :)

Bu arada su anda farkettim, baskili devrenin uzerinde TEES yazisinin yaninda ELO Elektronik logosu var! TEES ile ELO'nun bir ortakligi mi vardi acaba?
Resmi olarak var mı, yoksa sadece iş paslaşma manasında mı ortak hareket ediyorlardı bilmiyorum. Lakin, bu dergilerin birçoğunda da Veysel Güleryüz gibi ortak isimler var.  Ama bu konuyu yazdım aklıma. Elo'larda birşey gözüme çarparsa paylaşırım burada

Process'den e-postama henüz yanıt alamadım. Ama madem bu konularla ilgili herşeyi bu başlık altında topluyoruz. Ben de, TRAC dergisi Ekim 1984 sayısından "Process Elektronik Kulübü" başlıklı ilanı ekliyorum.