Gönderen Konu: Atari Bilgisayar Dergisi(taranmış sayılar)  (Okunma sayısı 57605 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Atari Bilgisayar Dergisi(taranmış sayılar)
« Yanıtla #15 : 17 Haziran 2011, 22:49:11 »
evet, türk yazılım veritabanının omurgalarından biri dergiler. eforu minimuma indirmek adına baştan böyle bir standarda gitmiş olmak istedim. elbette haklısın, rename işlemi her zaman yapılabilir.

ve evet, boulder dash'ı unutmuşum. Diğer platformlardaki boulder dash'lar da ataridekileri aratmadılar, her bir boulder dash son derece oynanabilirdi ama atari international karatenin kankası olarak yeri sabittir. Dergileri okudukça birkaç oyun da gelebilir aklıma :D

80'lerde bu oyunların oynanma şekli,  izbe atari salonlarında kollektif bir çaba ile mükemmelleştirilirdi. Boulder dash'ta ilk levellar hatasız şekilde hiç durmadan hızla geçilir, son levellarda ise deneme tahtası modunda oynanırdı, karınlar acıktığında lahmacuncuda son level'da neler yapılabilineceği hararetle tartışılırdı. Şimdi bu yöntemi youtube üstlenmiş durumda. Mükemmel "çözüm yolları" youtube'dan izlenerek uygulanabilir...

Çevrimdışı retromaster

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #16 : 27 Temmuz 2011, 09:27:32 »
Bu dergileri görünce birden duygulandım :) Benim için herşeyin başladığı noktadır bunlar... Babam zamanında bu dergiye abone olmuştu. Ben de buradaki yazılardan, köşelerden okuya okuya, listeleri inceleye inceleye BASIC ve 6502 assembly programlama falan öğrenmiştim. Dergi 1986'da çıkmaya başladığına göre ben de 6 yaşındaymışım o aralar.

Scan işinde emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkürler. Devam lütfen :). Senin baban aboneymiş, nerde senin dergiler diye soran olursa da, "anne faktörü" demek istiyorum.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #17 : 22 Kasım 2011, 03:24:35 »
Selamlar,

Dergileri ancak indirip inceleme fırsatım oldu. Dergicilik aynı zamanda benim işlerimden de biri olduğu için, dergilere biraz farklı bakıyorum. Bu derginin sayfa düzeni vs. zamanının dergilerine göre iyi sayılabilecek durumda, ancak ilerleyen yıllarda hem içerik, hem de sayfa düzeni kalitesi düşmüş sanki. Özellikle 21. sayıda giriş yazısını yazan şahsın "bu dergi artık güçlü bir ekip tarafından hazırlanacak" cümlesiyle daha önceki ekipleri harcaması gülünç geldi bana. Yine 21. sayının kapağı aynı zamanda reklam işlevi görmüş. :)

Aslında bu eski dergilerin kapakları, sayfa düzenleri vs. konusunu ayrıca konuşmak lazım belki de. Yeni konu mu başlatsak?

Dergileri dijital ortama aktaran arkadaşlara teşekkürler. Yalnız, mümkünse şu "watermark" ınızı her sayfaya koymasanız? Biliyorum emeğinizin çalınmasını istemiyorsunuz, ancak bu şekilde de dökümanın kalitesi zarar görüyor. Bir orta yol bulunabilir mi?

Elinize sağlık, teşekkürler, Levent P.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #18 : 22 Kasım 2011, 05:19:30 »
Aslında bu eski dergilerin kapakları, sayfa düzenleri vs. konusunu ayrıca konuşmak lazım belki de. Yeni konu mu başlatsak?

Kullanılan Türkçe ve azıcık da olsa içerikten de bahsedelim derim. Gerçi böyle bir konu açarsak bazı efsaneleri yıkmamız lazım.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #19 : 22 Kasım 2011, 19:38:45 »
Sayfa düzeni ve yazı kalitesi ortalamanın üzerinde bir dergiydi.

Zaman zaman da 'muhtemelen' sofistike çeviriler yapılıyordu. Şu anda detaylarını tam hatırlayamadığım 'String Ofset Tekniği ile Veri Kopyalama' yazısı buna bir örnektir. Belki Alcofribas hatırlıyordur :)

Sonuçta Commodore dergisi kadar olmasa da içerik olarak güçlü bir dergi idi.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #20 : 25 Kasım 2011, 13:23:54 »
Sayfa düzeni ve yazı kalitesi ortalamanın üzerinde bir dergiydi.

Zaman zaman da 'muhtemelen' sofistike çeviriler yapılıyordu. Şu anda detaylarını tam hatırlayamadığım 'String Ofset Tekniği ile Veri Kopyalama' yazısı buna bir örnektir. Belki Alcofribas hatırlıyordur :)

Sonuçta Commodore dergisi kadar olmasa da içerik olarak güçlü bir dergi idi.

Ben Atari Dergisinden 5 sene önce haberdar oldum. Hatta Atari ve MSX kullanan insanların olduğunu da bilmiyordum. Hala da bu insanların varlığına inanamıyorum. Amerikalılar gerçekten Ay'a inmedi, o görüntüler aslında stüdyoda çekildi teorileri gibi geliyor tüm bunlar :)

Elimdeki 4 sayı ve Perpetual'ın taradıklarından edindiğim izlenim baskı kalitesi 64lerin ilk 30 sayısından falan iyi. Ama bir Commodore dergisi de değil. İçerik olarak fena değil. Hatta çok güzel diyebileceğim birkaç yazı da gördüm. Bunlardan biri de verimli daire çizdirme rutinleri hakkında idi.

O bahsettiğin yazıyı hatırlayamadım. Ama o tür çeviriler Commodore dergisinde sıkça oluyordu.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #21 : 25 Kasım 2011, 14:17:26 »
şimdi 21.sayıya baktım da, atariden çok genel bilgisayar konularına yönelmişler. Dergi o dönemin 8bit kullanıcısı için de faydasız kalmış, 16 bit kullanıcıları için de.

Ayrıca güçlü bir ekipten kastedilen üniversite hocaları ise, bunun bir magazin dergisine pek uymadığını da kabul etmeliyim. Bir sonraki sayıya "Hakemli Atari Bilgisayar Dergisi" haline falan dönüştürülseymiş :D

Çevrimdışı Perpetual

• Retroman
« Yanıtla #22 : 05 Aralık 2011, 00:19:33 »
Bundan sonraki paylaşımlarımdaki resimlerde damgalama kullanmayacağım.(İstek olduğu için değil zaten artık kullanmak istemiyordum) Gerçi şu ana kadar olan paylaşımlarımdaki damgaların çok rahatsız ettiğini düşünmüyorum (çok silik kullanıyordum).

Ben de istek yapmak istiyorum LeventP'den ; lütfen eski oyunlarla ilgili bol bol program yapın.Özellikle dökümantasyonu iyi olanlarla veya eski adventure oyunlarıyla ilgili olabilirse çok sevinirim.

Çevrimdışı commander64

• Retromanik
« Yanıtla #23 : 05 Aralık 2011, 11:02:23 »
http://i.imgur.com/sp7Rk.jpg

1. sayının kapağının restore edilmiş hali :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #24 : 05 Aralık 2011, 16:36:43 »
Bundan sonraki paylaşımlarımdaki resimlerde damgalama kullanmayacağım.(İstek olduğu için değil zaten artık kullanmak istemiyordum) Gerçi şu ana kadar olan paylaşımlarımdaki damgaların çok rahatsız ettiğini düşünmüyorum (çok silik kullanıyordum).

Perpetual, sayfanın köşesinde duran damgalar sorun değil ama metnin üzerine denk gelirse kötü oluyor. Yine de aldığın karar doğru, korkunun ecele faydası yok. Bazen vahşi doğaya bırakmak gerekiyor bazı şeyleri, işte o zaman namın yürür :D

Çevrimdışı Perpetual

• Retroman
« Yanıtla #25 : 05 Aralık 2011, 17:39:10 »
Aslında ben çizgiroman tararken a5( idi sanırım) yani küçük sayfalı olduğundan iki sayfayı tek resime gelecek şekide tarıyordum.O zaman ortadaki lakabım tam ortadaki boş yere geliyordu ama tek renkli sayfalı durumlarda dediğiniz gibi oluyor.(Ama benimki çok silik bence).Neyse ilerde linkler ölürse tekrarlarken damgasız versiyonları koyarım. Bu gece bir terslik olmazsa 5.sayıyı da paylaşacağımı duyurmak isterim :).

Restore kapak süper olmuş.Ellerine sağlık.

Çevrimdışı commander64

• Retromanik
« Yanıtla #26 : 05 Aralık 2011, 18:57:26 »
dostum, sorunlu kapakları gönder elimden geldiğince toparlarım :)

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #27 : 06 Aralık 2011, 21:02:36 »
Veeee şimdi sıra gecenin sürprizinde.....

Perpetual'dan geliyor "Atari Dergisi 5. sayı eklenmiştir"

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #28 : 06 Aralık 2011, 22:36:48 »
Veeee şimdi sıra gecenin sürprizinde.....

Perpetual'dan geliyor "Atari Dergisi 5. sayı eklenmiştir"

*klik* *klik*

Sanırım dolaptan bir 800XL çıkaracağım birazdan... Bakalım dergi ne kadar faydalı olacak bir aktüel atari sahibine :D

Bir de bir taraftan taranmış sayılardaki program dökümlerini çalışır halde teyp/disk dosyaları haline getirmeye başlasak iyi olacak. Sayfalarca şey... Bununla ilgili ayrı bir başlık açıp başlaaylım en iyisi... OCR olanları ocr falan yapmak gerek...

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
« Yanıtla #29 : 11 Aralık 2011, 16:00:22 »
 Yahu bir sey soracam. Bu taranmis medyalari e-ink kullanan bir reader ile okuyan var mi?
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.