Gönderen Konu: CPC 6128 Floppy Güç Sorunları  (Okunma sayısı 34835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
CPC 6128 Floppy Güç Sorunları
« : 02 Eylül 2014, 01:52:18 »
Bildiğiniz gibi 3'' disket sürücüler 12v DC adaptörle çalışıyor. 3'5'' ise atx power supplydan çekiyordum gücü. fakat adaptörüm kayboldu küçüküğümden beri kullandığım. elektrikçiden 12 v DC adaptör alacağım fakat kaç amper almalıyım. aynı zamanda 3'5'' sürücüyüde koskocaman bir power supllydan beslemek istemiyorum. ikisinide besleyebileceğim aynı anda küçük bir adaptör önerebilirmisiniz? CPC 6128'im bekliyor şu anda acele cevaplarınız çok önemli :)
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: CPC 6128 Floppy Güç Sorunları
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2014, 05:57:55 »
Şöyle birşey işini görecektir. Lakin, ucunu cihazlara göre kendin yapmak zorundasın.

Hatta bundan bir tane de kendime yapmam lazım. Ama ne zaman! Çıkmaz ayın son Çarşambası! Sıra ona gelmiyor ki hiç.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2014, 07:46:34 »
dostum yani aynı uçtan hem 5v hem 12v çekebiliyorum. pc floppyleri 5 voltmuydu tek adaptörle ikisini besleyebilirim yani değil mi? 12v 3'' çünkü
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2014, 09:03:03 »
pc floppy beslemek için sadece 5 volt yeterli oluyor, tablet adaptörü gibi bir şey kullanabilirsin  :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2014, 19:04:51 »
dostum yani aynı uçtan hem 5v hem 12v çekebiliyorum.
Evet, bu adaptör hem 5V hem de 12V veriyor. Üstelik bunları 2A olarak veriyor ki güçlü diyebiliriz. Ama toplamda 2 Floppy ve bir CPC'ni kendisi ile sorunsuz olur mu konusunda %100 garanti veremem. Rakamının uygunluğu düşünülürse alıp uğraşılabilir.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2014, 22:11:11 »
3'5'' sürücüyüde koskocaman bir power supllydan beslemek istemiyorum. ikisinide besleyebileceğim aynı anda küçük bir adaptör önerebilirmisiniz?

Eğer sadece 5v ya da sadece 12v yetiyorsa, normal sarma adaptörler amperaj yükseldikçe gülle gibi oluyor fakat "switching" adaptörler elektronik olduğu için kesme şekerinden hallice oluyor. Fakat iyisinden almak lazım, TÜV arması olsun mutlaka, 10 liralık bir psu almayın. geçen sene 12v 3A adaptörü (bianca sigara paketinden daha küçüktü) 40 liraya aldım (biraz fazla bile verdim sayılır).

Bunlar piyasaya yeni çıkan sıralı led şeritleri beslemek için çıkmış, adaptörün üzerinde "led besleme adaptörü" yazmıştı adam. 4 ve 6 amperlikleri de bulunuyor. Boyutları aşağı yukarı aynı idi.

edit:
http://pcsupport.about.com/od/insidethepc/a/floppy-pinout-4-pin-psu.htm

pc floppy beslemek için sadece 5 volt yeterli oluyor, tablet adaptörü gibi bir şey kullanabilirsin  :)

yetmiyormuş. Eğer spec'e rağmen 5v yetiyorsa, 12V ne için kullanılıyor acaba?

Güç sizinle olsun!

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2014, 09:15:04 »
12 volt 5 1/4 sürücülerde motorları beslemek için kullanılıyor diye biliyorum, 2 amper veren external hdd adaptörü ile sadece 5 volt kullanarak CPC6128 ve 3.5  sürücüyü çalıştırmıştım, belki orjinal sürücü için 12 volt gerekebilir, 3 inch disket olmadığı için denemedim  ;)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2014, 12:19:45 »
zaten 3'' driver 12 volt dc. 3'5'' driverın 5v olduğunu şimdi öğrendim. bana hem 12 volt hem de 5v lazım. cpc 6128'i monitörden besliyorum zaten. fakat benim ctm644 değil monitörüm ctm640 bunun için disket sürücü beslemesi yok üstünde. bana hem 3'' için 12v dc hem de 3'5'' için 5v dc lazımdı.
-----

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2014, 13:53:16 »
cpc6128'i monitörden beslediğine göre sadece floppy'leri beslemek için Alco'nun bahsettiği external hdd adaptörü hem 5volt, hem de 12volt verebiliyor, böyle bir cihaz fazlasıyla işini görecektir  :)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2014, 02:13:40 »
bence de benzerlerinden bir tane edineceğim.
-----

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2014, 05:40:42 »
Selamlar tekrar
aşağıdaki power suplly'ı aldım. ilk işim 3'' driverı çalıştırmak olacaktır. fakat uygun soket alamadım daha. bantla tutturmak istiorum eskiden de böyle yapardım. iki kablo çekip kabloyu tutturup 3'''e bağlamak. cpc üstündeki sokte dişi
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hdd-cd-dvd-rom-icin-power-supply-ac-adaptor-5v-123020714
ben şimdi bu sokette bir 12v bir de gnd alacağım. ölçme aletim olmadığı için bilemiyorum şu anda. içine kablo ile hangisini dışına hangisini bağlayabilirim. gnd ve 12 v çıkışlarından.
cevabınızı beklemekteyim
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2014, 08:50:04 »
aşağıdaki power suplly'ı aldım. ilk işim 3'' driverı çalıştırmak olacaktır. fakat uygun soket alamadım daha. bantla tutturmak istiorum eskiden de böyle yapardım. iki kablo çekip kabloyu tutturup 3'''e bağlamak. cpc üstündeki sokte dişi
Öyle uydur-kaydır iş yapma bence. Ya soket bul ya da CPC sürücüsünün altından kablo lehimle ve o kablo ile adaptöre bağla.

Alıntı
ben şimdi bu sokette bir 12v bir de gnd alacağım. ölçme aletim olmadığı için bilemiyorum şu anda. içine kablo ile hangisini dışına hangisini bağlayabilirim. gnd ve 12 v çıkışlarından.
cevabınızı beklemekteyim
En basitinden analog bir multimetre elinin altında olmalı. Ayrıca basit bir havya-lehim seti de lazım. Hepsine vereceğin para 25 liradan fazla olmaz.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/analog-avometre-voltmetre-ampermetre-123706166

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/lehimleme-seti-kalem-havya-tup-lehim-ve-pasta-123680669

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/metal-govdeli-lehim-havya-sokme-pompasi-saglam-122400253

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/lehim-havya-sehpasi-lehim-altligi-126065564

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2014, 22:15:13 »
yav alco, burda dandik havyalar yüzünden yolları kabarmış amigalarla gezen gözü yaşlı insanlar varken, 4.99TL'den havya önerisi neden veriyorsun yahu :D Ayrıca mecburiyetten o paketteki lehim telini kullanmaya kalktım, macun gibi bişey, bir kere dondumu bidaha eritmek mümkün olmuyor! En basit lehim işi için bile uygun değil o paket.

Valla şöyle adam gibi ama ucuz, 1mm'den küçük alanları lehimlemek için düzgün bir havya üretilmez mi şu dünyada? ne kadar zor olabilir arkadaş.

Konu dışı oldu ama, 100TL'nin altında harika bir havya önerisi olan var mı?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2014, 22:50:51 »
O tavsiye ettiğim malzemeler, salt bu power işi için. Hani neredeyse kullan-at tipi. Kabloları bantlayarak kullanmaktan bahseden birisine, Ersa veya Weller havya al, hatta mümkünse bir 20 bir de 40 watt al demenin alemi yok. Kabul ediyorum; kem aletle kemalat olmaz. Lakin; biraz da nabza göre şerbet vermek lazım :)

Eyy güzel Allahım; bu konuları Bauhause' dan havya alan bir adamla konuşmak da mı vardı makus talihimde :)

Bu arada; senin sorunun yanıtı da yukarıda var. Ersa veya Weller. En ucuz ya Menevşe'den ya da internetten bulursun sanırım.

Ve yine bu arada; ben İzmir tarafında tatildeyim. Forum size emanet!