Gönderen Konu: DoctorCPC Kimdir?  (Okunma sayısı 43956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
DoctorCPC Kimdir?
« : 02 Eylül 2014, 02:15:47 »
4-5 yaşlarımda babamın bilgisayarı Amstrad PCW 8256 ile bilgisayarla tanıştım. O yıllarda bilgisayar mühendisliğini seçmeye karar kıldım. Ardından ilk bilgisayarım Amstrad CPC 464 oldu. Ardından ikinci bilgisayarım Amstrad CPC 6128 ile bilgisayar dünyasının derinliklerine girdim. İlkokul sıralarında 1991/1992 senelerinde okulumuzda bilgisayar kursu açıldı. Tabi bildiğiniz gibi o zaman BASIC öğretmekten başka çareleri yoktu. Şansıma okul kursunda olan bilgisayarlarda CPC 464'tü. bundan dolayı CPC serisinin yeri bende bir başkadır. Bugün bir bilgisayar mühendisiyim. Hatta bilmem hatırlarmı ama Deniz Can Çelik ile tanışmış bir arkadaşının babasıda akademisyendi yıllar sonra hiç açılmamış bir kutu 3'' Disket almıştım ondan. hala sakalarım ve bu devirde açılmamış jelatinli disketim olduğu için sevinmekteyim :) amiga.gen.tr zamanında forumlardaydım. kapanınca bir daha forumlara girmedim. hatta rasgele amiga.gen.tr ne olmuş bir bakayım derken buraya yönlendirdi beni ve buraya girdim.

Aynı zamanda bir yazılım geliştiriciyim. Mobil programlama adına iki kitabım var piyasada. şu zamanlar 3. kitabımı yazıyorum 1 aya çıkacaktır.

Sitem ve blog adresim: http://www.volkanatasever.com

Aşağıda CPC tanıtım videolarımı görebilirisiniz;

Amstrad CPC 464

Amstrad CPC 6128

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
Ynt: DoctorCPC Kimdir?
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2014, 09:18:57 »
Hatta bilmem hatırlarmı ama Deniz Can Çelik ile tanışmış bir arkadaşının babasıda akademisyendi yıllar sonra hiç açılmamış bir kutu 3'' Disket almıştım ondan. hala sakalarım ve bu devirde açılmamış jelatinli disketim olduğu için sevinmekteyim :)
Evet böyle bir konuda aracı olduğumu hatırlıyorum, ama bunca zaman hâlâ açmadan saklayacağını düşünmemiştim! :)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2014, 18:11:06 »
sadece 2 tanesini açtım ona bile üzüldüm :) ilk işim 2 tanesine CPM disketlerini kopyalamak oldu. 8 tanesi hiç açılmamış bir şekilde kutusunda duruyor.  şu zamanda hala sıfır jelatini açılmamış 3'' disket olması bile acayip birşey. bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum sana :)
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2014, 18:58:07 »
İlkokul sıralarında 1991/1992 senelerinde okulumuzda bilgisayar kursu açıldı.

Ahh, ah, 1995'te lisemizde bilgisayar sınıfı vardı ama öğretmen yoktu. Pencereden bakardık içerdeki bilgisayarlara. Sınıfın kapısı hep kilitli olurdu. Bir defa bile açıldığını görmedim. Okulun kütüphanesine sadece bir defa o da 23 Nisan'da münasebetiyle girebildiğime için, durumu normal karşılıyorum.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2014, 07:55:56 »
o konuda şanslı olduğumu söyleyebilirim çünkü 1995-1996 senesinde ortaokula başladım. özellikle bilgisayarlı okul aramıştım. orada da 486'larla beraber Windows 3.1 yüklü bilgisayar sınıfı vardı. orta1 ve orta2 de bilgisayar öğretmeni vardı iki sene bilgisayar derslerinde 2 farklı öğretmen girdi. fakat ilk sene gelen adam sağlamdı.
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2014, 14:44:18 »
Volkan Hoşgeldin!

Hatta bilmem hatırlarmı ama Deniz Can Çelik ile tanışmış bir arkadaşının babasıda akademisyendi yıllar sonra hiç açılmamış bir kutu 3'' Disket almıştım ondan. hala sakalarım ve bu devirde açılmamış jelatinli disketim olduğu için sevinmekteyim :)
Yahu bu Deniz ile ilgili herşeyi de ucundan kaçırmışım be kardeşim! Yok dergileri az evvel bilmem kime yolladım, yok sıfır Amstrad disketleri Volkan'a gitti :)

Alıntı
amiga.gen.tr zamanında forumlardaydım. kapanınca bir daha forumlara girmedim. hatta rasgele amiga.gen.tr ne olmuş bir bakayım derken buraya yönlendirdi beni ve buraya girdim.
O site en son "askere gidiyorum, gelince görüşmek üzere" yazmıştı. Ben de onlara mail atmıştım, açılınca bana da haber verin diye. Hala da haber bekliyorum. Admini de buralarda takılıyordu yanlış hatırlamıyorsun. O değil de Screen konusundaki mesajları hala okuyamadım ya ona yanarım :)

Alıntı
Aynı zamanda bir yazılım geliştiriciyim. Mobil programlama adına iki kitabım var piyasada. şu zamanlar 3. kitabımı yazıyorum 1 aya çıkacaktır.
Kitapların isimlerini ve linklerini verebilirsin. Reklama girer diye bir dert yok.

İlkokul sıralarında 1991/1992 senelerinde okulumuzda bilgisayar kursu açıldı.

Ahh, ah, 1995'te lisemizde bilgisayar sınıfı vardı ama öğretmen yoktu. Pencereden bakardık içerdeki bilgisayarlara. Sınıfın kapısı hep kilitli olurdu. Bir defa bile açıldığını görmedim. Okulun kütüphanesine sadece bir defa o da 23 Nisan'da münasebetiyle girebildiğime için, durumu normal karşılıyorum.
Siz ne kullandınız bilmiyorum ama biz ortaokul yıllarında önce Thomson T07 kullandık. Bu dediğim '86 falandı. Sonraki yıllarda PC'ye geçildi. Onlarda da önce Excel'in atası olan MultiPlan öğretiyorlardı. Bu dediğim de 88-89'du sanırım.

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2014, 17:31:54 »
Yahu bu Deniz ile ilgili herşeyi de ucundan kaçırmışım be kardeşim! Yok dergileri az evvel bilmem kime yolladım, yok sıfır Amstrad disketleri Volkan'a gitti :)
Bir daha düşün istersen :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2014, 17:38:09 »
Bir daha düşün istersen :)
O konuda müteşekkirim zaten. Yazarken Atari Dergisi'ni de gözönünde bulundurdum. Ama sonra, dedim belki aynı dergiyi arzulayan başka birisi olaya sitemkar yaklaşır(niye ona verdin de bana vermedin gibisinden) ve latife yapalım derken sıkıntı olmasın. Geçmişte böyle bir olay başıma geldi. Hatta olayın adı bile var: Aşkolsun, o dergileri ne kadar zamandır aradığımı biliyorsun!

Yoksa o jestini unutmak mümkün mü :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2014, 20:03:21 »
hatta rasgele amiga.gen.tr ne olmuş bir bakayım derken buraya yönlendirdi beni ve buraya girdim.

Domino (amiga.gen.tr'nin sahibi) retrojen'in ağır taşlarından biridir, ayrıca retrojen derginin hem baskısını yaptı, hem de yazı konusunda destek oldu. amiga.gen.tr'yi de retrojen'e yönlendirerek son bir jest yapmış :D Ha kendisi uğrar mı buralara? Pek sayılmaz, o bir facebook'çu :D

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2014, 01:22:01 »
hatta rasgele amiga.gen.tr ne olmuş bir bakayım derken buraya yönlendirdi beni ve buraya girdim.

Hoşgeldin DoctorCPC. Yönlendirme yapmak iyi olmuş demekki. Amiga.gen.tr forumunda hangi nicki kullanıyordun?

O site en son "askere gidiyorum, gelince görüşmek üzere" yazmıştı. Ben de onlara mail atmıştım, açılınca bana da haber verin diye. Hala da haber bekliyorum. Admini de buralarda takılıyordu yanlış hatırlamıyorsun. O değil de Screen konusundaki mesajları hala okuyamadım ya ona yanarım :)

Siteyi açtık Alco. Adını da retrojen koyduk. Mailini de bugün yarın gönderirim. :P
Eski forumu whoiswho.xls dosyanda benim de bir tuzum olması için bir şekilde çalışır hale getireceğim. En fazla üç vakte kadar. (Amiga zaman birimi ile)

Domino (amiga.gen.tr'nin sahibi) retrojen'in ağır taşlarından biridir, ayrıca retrojen derginin hem baskısını yaptı, hem de yazı konusunda destek oldu. amiga.gen.tr'yi de retrojen'e yönlendirerek son bir jest yapmış :D Ha kendisi uğrar mı buralara? Pek sayılmaz, o bir facebook'çu :D

Forumu sıklıkla takip etmeye çalışıyorum. Sorun şu ki, akıllı telefon kullanmaya başladığımdan bu yana retrojen foruma telefon üzerinden giriyorum, yazılanları okuyorum ve fakat akıllı telefon ile yazmak bana işkence gibi geldiği için "bilgisayar başına geçince bu başlığa bir şeyler yazarım" diyerek kapatıyorum ve sonra unutuyorum. Bu arada dergiye henüz yazı konusunda destek olabilmiş değilim. Ömrüm yeterse bir sonraki sayıda inşallah. :)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2014, 04:52:41 »
domino yanlış hatırlamıyorsam 2004-2005 yıllarında izmirde oturuyordun. msn denmi bir yerden konuşmuştuk diye hatırlıyorum birisi bana çılgınlığın ötesinde filmini yollamıştı çok aramış bulamamıştım senmiydin o dostum doğrumu hatırlıyorum?
-----

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Eylül 2014, 14:28:42 »
domino yanlış hatırlamıyorsam 2004-2005 yıllarında izmirde oturuyordun. msn denmi bir yerden konuşmuştuk diye hatırlıyorum birisi bana çılgınlığın ötesinde filmini yollamıştı çok aramış bulamamıştım senmiydin o dostum doğrumu hatırlıyorum?

Hayır, o kişi ben değilim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2014, 20:01:42 »
birisi bana çılgınlığın ötesinde filmini yollamıştı çok aramış bulamamıştım senmiydin o dostum doğrumu hatırlıyorum?
Domino sadece Groundhog Day filmini yollar. Oradan anlayabilirsin onun Domino olup olmadığını.

Siteyi açtık Alco. Adını da retrojen koyduk. Mailini de bugün yarın gönderirim. :P
Eski forumu whoiswho.xls dosyanda benim de bir tuzum olması için bir şekilde çalışır hale getireceğim. En fazla üç vakte kadar. (Amiga zaman birimi ile)
Mazhar Alanson-Benim Hala Umudum Var

Alıntı
sıklıkla takip etmeye çalışıyorum. Sorun şu ki, akıllı telefon kullanmaya başladığımdan bu yana retrojen foruma telefon üzerinden giriyorum, yazılanları okuyorum ve fakat akıllı telefon ile yazmak bana işkence gibi geldiği için "bilgisayar başına geçince bu başlığa bir şeyler yazarım" diyerek kapatıyorum ve sonra unutuyorum.
Akıllı telefon mu!!! Sen retroya iyice ihanet ediyorsun. Oysa ben öyle değilim. Bak mesela bugün modelist bana Whatsapp ile birşeyler yollamaya kalktı. Telefon kafayı yedi bu esnada.

Alıntı
arada dergiye henüz yazı konusunda destek olabilmiş değilim. Ömrüm yeterse bir sonraki sayıda inşallah. :)
Bir sonraki sayı olur mu bilmem... Derginin ömrü sana yeter mi onu da bilmem...

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Eylül 2014, 01:51:26 »
Domino sadece Groundhog Day filmini yollar. Oradan anlayabilirsin onun Domino olup olmadığını.

Yahu ben bu amiga.gen.tr veritabanını açıp açmamak konusunda kararsız kaldım şimdi. Önce bi kendim kontrol edeyim en iyisi. Birilerinden dergi seti, workbench disketi falan istemişimdir, forumu kişisel çıkarlarıma alet etmişimdir falan nemelazım Alco'nun ağzına sakız olmayalım sonra. Tehlikeli şeyler bunlar.  :P

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 06 Eylül 2014, 02:30:52 »

Bir sonraki sayı olur mu bilmem... Derginin ömrü sana yeter mi onu da bilmem...

blasphemy! Retrojen Dergi bir üçlemedir, öyle kalacaktır. :D (en az) 1 sayımız daha var.