Gönderen Konu: Amstrad CPC464'ün klavyesindeki ve kaset okuyucusundaki bazı teknik sorunlar  (Okunma sayısı 23208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yoshi

• Retromanik
Merhabalar,

şimdinin retro sayılan bilgisayarlarına ben küçükken commodore64 ve sonrasında amiga500 ile başlamıştım. amstrad geçmişim hiç olmadı. sadece bir arkadaşımda vardı ve bir süre orada deneyimlemiştim o kadar. şimdilerde elime bir tane yeşil ekranlı Amstrad CPC64 geçti. makina çalışıyor. ekrana görüntü geliyor. ready durumunda bekliyor. buraya kadar sorun yok. klavyesinde bazı pürüzler var. onlardan bahsedeceğim. umarım yardımlarınızla bu sorunlara bir çözüm bulabiliriz. hani alet hiç çalışmamış olsaydı bile, odamda duruşuyla odaya kattığı hava zaten her türlü, başlı başına yeterli ama bir de çalıştırıp 1-2 oyun oynayabilirsek çok daha hoş olacak.

farkedebildiğim teknik sorunları 2 bölüme ayırabildim.

1) klavyesinde tuşların bazılarında problem var. kağıt kalem alıp tespit ettim tek tek. şimdi sayacağım sırayla.

-ESC tuşu sanki içerden sakızla yapışmış gibi bir etki veriyor. basamıyorsun. ama zaten basılı duruyor kısmen.
-1'den DEL'e kadar olan tuşlar (1 dahil) birincil özelliğini vermiyor ekrana. yani rakamları değil de sembolleri tuşluyor.
-A tuşu ile büyük ENTER beraber basılıyor. A ya da bassam ENTER'a da bassam ekranda A ve ENTER (basılma) işlevi gerçekleşiyor.
-bütün harfler BÜYÜK olarak tuşlanıyor ekranda. küçük harfleri çıkartamadım hiç bir şekilde.

2) kaset okuyucusunun PLAY tuşu işlevini gerçekleştirmiyor. ileri geri sarma tuşlarında sorun yok. basınca çalışıyor. ekrana "press play then any key" yazısını çıkarttıktan sonra PLAY tuşuna basıp, klavyeden bir tuşa basınca anlık bir çıt sesi geliyor. o kadar. play tuşuna hiç basmadığınızda ve arkasından klavyeden yine bir tuşa basınca aynı şekil çıt sesi geliyor. yani PLAY tuşuna basılıp basılmadığının bir farkı kalmıyor.

durumlar böyle. bunlarla ilgili fikirleriniz, tahminleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir? ilginize sunuyorum...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
1) klavyesinde tuşların bazılarında problem var. kağıt kalem alıp tespit ettim tek tek. şimdi sayacağım sırayla.

-ESC tuşu sanki içerden sakızla yapışmış gibi bir etki veriyor. basamıyorsun. ama zaten basılı duruyor kısmen.
-1'den DEL'e kadar olan tuşlar (1 dahil) birincil özelliğini vermiyor ekrana. yani rakamları değil de sembolleri tuşluyor.
-A tuşu ile büyük ENTER beraber basılıyor. A ya da bassam ENTER'a da bassam ekranda A ve ENTER (basılma) işlevi gerçekleşiyor.
-bütün harfler BÜYÜK olarak tuşlanıyor ekranda. küçük harfleri çıkartamadım hiç bir şekilde.
ESC tuşunun altındaki yay mekanizmasında sorun var. Bozuk veya yerinde yok olabilir.

Diğer sorunlar ise bir veya birden fazla tuşun basılı kaldığını gösteriyor. Bu durum tuşun sıkışması şeklinde de olabilir, memran üzerindeki bir hatadan da olabilir. Klavye kontrolcüsünün bozuk olması da olası gözükse de, bence öncelik mekanik olarak aranmalı. Sana tavsiyem klavyeyi söküp membran dahil her yerini güzelce temizlemen. Bu işlemi yaparken adım adım fotoğraflarsan vidaların yerlerini de karıştırmazsın.

Alıntı
2) kaset okuyucusunun PLAY tuşu işlevini gerçekleştirmiyor. ileri geri sarma tuşlarında sorun yok. basınca çalışıyor. ekrana "press play then any key" yazısını çıkarttıktan sonra PLAY tuşuna basıp, klavyeden bir tuşa basınca anlık bir çıt sesi geliyor. o kadar. play tuşuna hiç basmadığınızda ve arkasından klavyeden yine bir tuşa basınca aynı şekil çıt sesi geliyor. yani PLAY tuşuna basılıp basılmadığının bir farkı kalmıyor.
Teyp lastiği kopmuş/erimiş durumda sanırım. İleri ve gerinin çalışması ve Play'in ufak bir motor vızıltısı dışında ses vermemesi bunu işaret eder. Klavye için cihazı açtığında, lastiği de değiştirirsin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
Alcofribas'a katılıyorum diğer konularda da.
2. konu için kaset sürücünün lastiğini değiştirmen gerekir.
1. konu için de klavyeyi söküp membrana toz vs. girmişse onları temizleyip tekrar takmalısın büyük ihtimalle shift tuşuda takılmış olabilir. esc tuşu için de küçük bir modifikasyonla halledebilirsin.

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464