Gönderen Konu: Sir Clive Sinclair yine sahnede: Sinclair Zx Spectrum Vega  (Okunma sayısı 33775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Sir Clive Sinclair yine sahnede: Sinclair Zx Spectrum Vega
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2014, 16:28:37 »
Şöyle buyurmuş Sir Clive:

Alıntı
Even if different choices had been taken, Sir Clive now acknowledges the Spectrum never had a real chance of beating the PCs of the time.

"Their computer designs were abominable by our standards," he says.

"But because they were IBM they became the standard.

"IBM had such a powerful position, I don't think we could have challenged it."

Metnin tamamı şurada.

Bu tür söylemler bende hep Sliding Doors filmini tetikliyor.

Sliding Doors - TRAILER (1998)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #16 : 08 Aralık 2014, 10:37:46 »
Şöyle buyurmuş Sir Clive:
Alıntı
"Their computer designs were abominable by our standards," he says.
[/quote]

Yahu gören de sinclair'in çok yüksek standartları vardı sanacak, defolu işlemcilerden bilgisayar yapıyorsun sen yahu! :) Sinclair'in usta olduğu tek standard "fiyat"tır. Diğer herşey teferruattır.

Çevrimdışı ilkergorkem

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #17 : 17 Aralık 2014, 11:34:50 »
İkinci parti için 2990 adet hedef verilmiş ve 270 kişi ön ödeme yapmış şu ana kadar "The Kilobyte Plus" için. Şimdi buna katılsak ama illaki 2990 kişiden para toplanırsa mı ikinci parti üretilecek yoksa kaç tane gelirse gelsin ona göre mi 2015 yazında piyasaya çıkacak ?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #18 : 21 Aralık 2014, 14:15:12 »
ikinci parti kesinlikle üretilecek (diyorlar). Aslında birinci partinin 3 partilik masrafı karşıladığı bir durumdayız, sonraki iki parti sadece kar edecekler.

Çevrimdışı ilkergorkem

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2015, 09:15:13 »
Sinclair Spectrum Vega projesi üretim için SMS Electronics Ltd fabrikası ile çalışacakmış (100 yıllık bir fabrika 7000m2 lik bir alanı var) . Şimdiden yüzlerce oyun sahibi ile kontağa geçip olumlu cevap alınmış durumda ve irtibatlar devam ediyor.

İkinci parti 3000 adet olacak ve halen kota dolmamış durumda https://www.indiegogo.com/projects/sinclair-zx-spectrum-vega . Üretime de Haziran civarı geçmeyi planlıyorlar.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #20 : 26 Mart 2015, 08:03:47 »
Vega'nın Prototip görüntüsü webe düşmüş, fazladan 5 minicik tuş eklemişler. Gelen tepkiler genellikle "bu ne rezalet" bağlamında oluyor. Bakalım bu iş bir fiyaskoya dönüşmese bari.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #21 : 26 Mart 2015, 09:05:18 »
Vega'nın Prototip görüntüsü webe düşmüş, fazladan 5 minicik tuş eklemişler. Gelen tepkiler genellikle "bu ne rezalet" bağlamında oluyor. Bakalım bu iş bir fiyaskoya dönüşmese bari.

Bu ne rezalet!

Yahu, bildigin 48K Spectrum'un aynisini birebir klonlasalar, sifir ZX Spectrum yaptik diye satsalar o bile bundan daha cazip gelir bana. Ayrica bunun bir gamepad gibi tutularak kullanilmasi dusunuluyorsa, o 4 minik dugme oradayken ustteki dugmelere basmak da zorlasir. Istemeden kucuklere de basilir.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #22 : 26 Mart 2015, 11:03:52 »
Spectrum'cu değilim ama içinde Sir'ün olduğu, klavyeli, pahalı olmayan şık bir cihazı almayı düşünürdüm. Klavyesiz hali bana fazlasıyla itici geliyor. Speccy'yi Speccy yapan şeylerden biri de kalitesiz ama multifonksiyonel klavyesiydi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2015, 17:54:25 »
Vega'nın son hali baskıya gönderilmiş, şudur:

Alttaki minik kırmızı ışık iyi mi kötü mü bilemedim. Ayrıca o minik tuşlar yıllar içinde kopacak, benden söylemesi.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #24 : 04 Nisan 2015, 11:53:30 »
Vega'nın son hali baskıya gönderilmiş, şudur:

Alttaki minik kırmızı ışık iyi mi kötü mü bilemedim. Ayrıca o minik tuşlar yıllar içinde kopacak, benden söylemesi.

Tuslar belki kopmayabilir sonucta TV kumandalarinin tuslari da asagi yukari o boyda, ama bari ustteki 4 tusun hemen altinda olmasalardi. Oraya parmagin alt kismi gelecek. Surekli istem disi o tuslara basilacak gibi geliyor. FIRE/SELECT/1/2'nin altina degil de ustune koysalarmis bari o minik tuslari. Bu aleti ben pek begenemedim galiba yaw :(

Su Elite systems'in klavyesi ile bunu veya just128'i birlestirme fikri cok daha cazip oysa.

Bence birileri cikip ici bos orijinal 48K kasasi/klavyesi uretip satisa cikartmali.
isteyen icine just128 koyar, isteyen harlequin koyar, isteyen de orijinal 30 yillik spectrum'unun anakartini koyar. Hatta bu bir motivasyon olur da belki o kasaya sigacak daha guzel spectrum donanimlari da yapilir.

Bekleyelim ve gorelim bakalim Vega nasil bir basari yakalayacak veya yakalayamayacak.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #25 : 12 Temmuz 2015, 12:25:32 »
https://youtu.be/wN5iLv1BXc8

http://m.youtube.com/watch?v=wN5iLv1BXc8&feature=youtu.be

Vega launch party

Bu arada vega'cılar bana da ulaştılar ve basin'in revize edilmiş bir versiyonu sinclair spectrum vega ile birlikte çocuklar için eğitim pakedinin bir parçası olarak dağıtılacak.

Buarada vega'nın kutusu orjinal 48k kutusuna çok benzer şekilde tasarlanmış, güzel yani :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #26 : 13 Temmuz 2015, 13:32:17 »
Bu arada vega'cılar bana da ulaştılar ve basin'in revize edilmiş bir versiyonu sinclair spectrum vega ile birlikte çocuklar için eğitim pakedinin bir parçası olarak dağıtılacak.
Basin'in projeye dahil olması harika. Bu bağlamda çocuklar için birşey yapılıyor olması daha da harika. Vega ile ilgili olarak, tek heyecan verici haber budur benim için :)

Bu durumda sana da bir tane Vega gelecektir diyorum en azından :)

Alıntı
Buarada vega'nın kutusu orjinal 48k kutusuna çok benzer şekilde tasarlanmış, güzel yani :)
Bak bu da hoş bir detay. Yoksa senin Vega geldi mi çoktan?

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #27 : 13 Temmuz 2015, 14:47:56 »
Bir de mutlaka 8-10 yaşlarında çocuklar bu tarz retro cihazlarla oyun oynarken çekim yaparlar. Benimkiler bu oyunları görseler 'ezik' kabul edip birkaç dakika göz gezdirdikten sonra bir kenara atarlardı. Sonuçta bu tarz cihazlar çoluk-çocuklu, kimi dede olmuş dinozorlara yönelik. Ref, sen bu jenerasyonun gençlerinden sayılırsın yani ;) Basin'in entegre edilmesi güzel bir girişim ama fonksiyonel olabilecek mi sence? En azından sana 3-5 tane eşantiyon Vega vermeliler ;)

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #28 : 13 Temmuz 2015, 17:47:19 »
Basin'in entegre edilmesi güzel bir girişim ama fonksiyonel olabilecek mi sence?

Ben de anlamadım doğrusu. Basin bir Basic editörü değil mi? Vega'nın 4+4+4 adet tuşu ile nasıl kod yazılacak ki? :P

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #29 : 13 Temmuz 2015, 18:33:45 »
Bence burada amaç, Basin ile üretilmiş programların Vega ile kullanılması. Yani; Basin'i çocuklara uygun bir ortam sunmak için uygun bulmuşlar ve pakete dahil ederek sanki Vega'nın bir güzelliği gibi sunacaklar. Basin üretimlerinizi Vega ile test edin, kullanın hesabı... Bundesliga maçları Digitürk'de gibi birşey yani. Esas olan Bundesliga yani Basin ama Digiturk yani Vega'da olması ile sinerji oluşuyor.

O değil de; futbol örneği verdim ya... Kendim bile kendime inanamıyorum :)  Umarım retrocu olmayan çevremden kimse görmez :D