Gönderen Konu: Kaset, Kutu, Kapak ve Açıklamalar (Yerli)  (Okunma sayısı 6637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Kaset, Kutu, Kapak ve Açıklamalar (Yerli)
« Yanıtla #15 : 11 Mart 2015, 11:08:54 »
Merdivenden iner inmez tam karsida duran kucuk kitapcinin ardina kadar acik kapisina bir an bakip, yahu bu Robot Lab kitabi burada olmaz herhalde ama yine de bir sorayim diye dusundum. Iceri girdim, "Sizde Sahap Pekcevik'in Robot Lab diye bir kitabi var mi?" diye sordum. Icerideki iki kisi bir an duraklayip birbirlerine bakti. Sonra birisi raftan kitabi alip elime verdi. Digeri de kitaptan nasil haberdar oldugumu, elektronikle ne derecede ilgilendigimi filan sordu. Sonradan anlasildi ki o kisi kitabin yazariymis! Ve su anda farkettim ki o kitapci da bu "Teknik Yayinevi" denen yayinevinin ta kendisi olabilir.
Hikaye süpermiş yahu! Çok da alakalı değil ama aklıma ortaokul yıllarında yaşadığım bir olay geldi. Ankara'lı iki arkadaşım birgün 'anaokulunda çekilmiş' resimlerini getirmişlerdi okula. Öylesine bakıp geyik yapıyorduk. Sonra bir baktık ki ikisinin resminde de her ikisi de var. Beraber aynı anaokuluna gitmişler ama haberleri yok. Yıllar sonra kalk İstanbul'a gel ve aynı okula girip orada aynı sınıfa düş :)

Alıntı
Eve gidince Robot Lab kitabini bulabilirsem yayinevinin adresi var mi diye bakacagim. Iste bu noktada bilmecenin parcalari da biraz daha yerine oturuyor zaten. Ortada bir "Beta Basic" kitabi var. Telecom bunu Beta Basic'in kopyalari ile birlikte veriyor. Ayni pasajin icinde bir kitapci var, o da eger tahmin ettigim gibi "Teknik Yayinevi" ise, Beta Basic kitabinin daha profesyonel versiyonunu satiyor.
Ben bu kitabı ilk olarak sanırım, Adamın Biri'nin(Deniz çok sıkıntılı bir nick bu be!) Sadecebirmuze.com adresinde görmüştüm.Eğer müsait olursan bunu taraman çok iyi olur.

Alıntı
Simdi is Dr. Metin Berberoglu'nun kim oldugunu bulmaya kaliyor :D Icimden bir his, onunla da Telecom'da karsilasmisimdir diyor. :D
Ben kendisine bir mail attım. Dönüş olursa buraya yazarım. Ya da belki de kendi yazar :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #16 : 11 Mart 2015, 16:57:54 »
Simdi dedektiflik yapmaya devam ediyoruz. iki tane onemli bulguya ulastim. Birincisi, Robot Lab kitabinin son sayfasindan bir alinti. Burada Teknik Yayinevi'nin adresine bakiyoruz. Sonra da benim fotografini yolladigim Beta Basic kasetinin uzerinden Telecom Bilgisayar'in adresine bakiyoruz...

ikinci bulgu ise, biz retrocularin bellek devrelerindeki bazi entegrelerin yenileri ile degistirilme vakti gelmis olabilecegi. Bunu asagidaki alinti ile aciklayayim:

Ve netekim, kitabin taranmis hali zaten mevcutmus

http://retrojen.org/pano/index.php?action=dlattach;topic=829.0;attach=924

ve "2009'dan gelen Alcofribas" 'tan aldigim bilgilere gore kitabi scan eden kisi de Ilker Ficicilar isminde birisiymis. :)

http://cbm.ficicilar.name.tr/sayfa/robot_lab_ekitap.html

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #17 : 11 Mart 2015, 17:34:44 »
Simdi dedektiflik yapmaya devam ediyoruz. iki tane onemli bulguya ulastim. Birincisi, Robot Lab kitabinin son sayfasindan bir alinti. Burada Teknik Yayinevi'nin adresine bakiyoruz. Sonra da benim fotografini yolladigim Beta Basic kasetinin uzerinden Telecom Bilgisayar'in adresine bakiyoruz...
Güzel bir tespit. Kimin eli kimi cebinde belli değil durumu gibi...

Alıntı
ve "2009'dan gelen Alcofribas" 'tan aldigim bilgilere gore kitabi scan eden kisi de Ilker Ficicilar isminde birisiymis. :)
Tamam güzel yaklamışsın ama hele bir dur dinle... Ya şimdi şu yanıtlardan birini verirsem:

-Onu biliyorum ama; aslında ben senin tarama tarzını beğeniyorum.
-Onu biliyorum ama; İlker Fıçıcılar'ın taradığı dosyanın boyutu küçük ve haliyle kalite de düşüktür.
-Onu biliyorum ama; "Fakat bu kitabı atlamış olabiliriz" derken tam da bu durumu ve yıllar sonrasını kastediyordum.
-Bak sen şu işe! Bir Alcofribas daha mı varmış???
-Bana buralarda Alco derler. Diğer arkadaşı tanımıyorum.
-Onu biliyorum ama; ben CGTR'de yaşadıklarımı ve paylaştıklarımı yok sayıyorum.

İşin latifesi bir yana, 6 yıldan bahsediyoruz... Olur o kadar :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #18 : 11 Mart 2015, 17:46:02 »
-Onu biliyorum ama; aslında ben senin tarama tarzını beğeniyorum.

Hepsine inanirim da buna inanmam. Kitabin cildi zarar gorecek diye scanner'e bastirmadan, scanner'in kapagini bile kapatmadan scan ederim ben hep. Bombeli bombeli, ortasi ic bukey taramalardir hep o yuzden benimkiler :D Halbuki basacan sirtina kitabin, suratini yapistiracan scanner'a. Kipirdayamayacak. Acimadan seyredeceksin o mavimsi isik suratinin onunden yavaas yavas gecerken. Nhahaha hah hh.. Neyse. Ne diyordum? Ben bi ara bahsettigim "Beta Sozluk" programini da atarim buraya.

Bir de ek bilgi: Buradaki herkes biliyordur zaten ama guzeller guzeli Sam Coupe'nin BASIC'i Beta Basic'in ta kendisidir. Sam Coupe ROM'undaki BASIC Interpreter bizzat Beta Basic'i yazan Dr Andy Wright'in eseridir ve cok buyuk oranda Beta Basic uzerine kuruludur.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #19 : 11 Mart 2015, 18:02:57 »
Hepsine inanirim da buna inanmam. Kitabin cildi zarar gorecek diye scanner'e bastirmadan, scanner'in kapagini bile kapatmadan scan ederim ben hep. Bombeli bombeli, ortasi ic bukey taramalardir hep o yuzden benimkiler :D Halbuki basacan sirtina kitabin, suratini yapistiracan scanner'a. Kipirdayamayacak. Acimadan seyredeceksin o mavimsi isik suratinin onunden yavaas yavas gecerken. Nhahaha hah hh.. Neyse. Ne diyordum?
Yaa aslında; bu işi kitaba nispeten zarar vermeden profesyonel olarak yapan makinalar ve firmalar var. Ama uzun hikaye... Unutmazsam birkaç örnek yazarım

Alıntı
Ben bi ara bahsettigim "Beta Sozluk" programini da atarim buraya.
Çok çok iyi olur.

Alıntı
Bir de ek bilgi: Buradaki herkes biliyordur zaten ama guzeller guzeli Sam Coupe'nin BASIC'i Beta Basic'in ta kendisidir. Sam Coupe ROM'undaki BASIC Interpreter bizzat Beta Basic'i yazan Dr Andy Wright'in eseridir ve cok buyuk oranda Beta Basic uzerine kuruludur.
En sonunda bulduracaksın bana bir Sam Coupe :)

Bak yıllar sonra ilk defa sabahın 6:30'un bitpazarına gittim geçen pazar. ZX80'i aldığım Orhan Abi'yi gördüm. Tezgahı büyütmüş. Dedim benim verdiğim 5 Lira ile nereden nereye be Orhan Usta! :D

Not: Birkaç ıvırzıvır aldım. Bir tane kirli A500'ü elime aldım. Satıcı önce 5 lira dedi, tam cüzdana elimi atıyordum ki 20 lira o yanlış söyledim dedi. Küfrederek A500'ü yere bırakıyordum ki 10 lira olsun dedi. Prensip olarak omurgasız insanlardan nefret ettiğim için almadım ve içimden küfretmeye devam ediyordum ki birisi Alcofribas dedi... Ciddiyim... İlahi bir kuvvet bana o A500'ü almam için mesaj yolluyor sandım. Döndüm etrafıma baktım ki Blackturk'ü gördüm. Oh be yırttık dedim. Neyse sonra o 10liraya aldı A500'ü.

Çevrimdışı ilkerficicilar

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #20 : 29 Temmuz 2015, 09:23:20 »
@Memrah: Evet, Teknik Yayınevi ta kendisi idi. O pasajda alt ortada :)

Galiba ben de kitabı oradan almıştım. Yukarıdaki Hayri Plak'a kaset doldurmaya giderken keşfetmiştim. Daha çok üniversitelere yönelik kitaplar satıyorlardı.

Bu arada, o Robot Lab kitabının ilk tarama .PNG'leri duruyor. Bir ara paylaşayım. Aslında, kitap bolca tek renk çizim içerdiğinden ve DJVU da bunları iyi sıkıştırdığından dolayı dosya boyutu küçük. O zamanlar bant genişliği bir sorundu ve paylaşacak pek yer yoktu. Artık .PNG ve .PDF hallerini de online bulundurabiliriz.