Gönderen Konu: Speccy dünyasından kümülatif haberler  (Okunma sayısı 15159 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Speccy dünyasından kümülatif haberler
« Yanıtla #90 : 01 Mayıs 2018, 20:30:59 »
Ben yeni öğrendim fakat, zx spectrum'un kasa tasraımcısı Rick Dickinson, geçtiğimiz perşembe günü hayatını kaybetmiş.

Facebook grubuna yazmıştım ama atlamışsın sanırım. Gerçi burada da bulunması lazım. Ne diyelim... RIP

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #91 : 02 Mayıs 2018, 13:51:15 »
Huzur içinde yatsın. C64'ün meşhur 'ekmek kutusu' kasasını kimin tasarladığını bilen var mı?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #92 : 05 Ağustos 2018, 03:01:23 »
eveet, iki yıl önce tamamlanmış Zx Vega+ el konsolunun dağıtımı başladı ve yavaş yavaş teslim alınmaya başlandı.

Beğenenler var, beğenmeyenler var. Ama doğrusu konsolun teslim edilmesine acaip şaşırdım.  Kullanma kılavuzu falan verememişler tabi, sadece poşet içinde konsolu göndermişler. Ve şimdiden ebay'e düşmüş bile.

"Sinclair" markasının günümüzdeki sahibi Bskyb (Sky) daha önceki vega ve şimdiki vega+ modellerinde "Sinclair" markasının kullanımına karşılıksız olarak izin vermişti. Fakat RCL'nin iki yıllık gecikmesi ve Sky'a atılan şikayet mailleri sebebiyle Sky 7 ağustos itibariyle RCL ile ilişiki keseceklerini ve artık Sinclair markasını kullandırmayacağını duyurdu.

İşin kötü yanı, bu alet hakkında son iki yıldır söylenebilecek kötü herşey söylendi. Bence üretilip gönderilen aygıtlar RCL'ye açılmış davalardan ucuz yollu kaçmanın bir yöntemi. Alet kullanılabilir birşey değil, kötü üretilmiş, ve düzgün çalışmıyor.  Clive amca'nın %25 ortak olduğu RCL (retro computers limited) ciddi problemler yaşıyor ve büyük olasılıkla kapanacak. Sinclair ismi birhayli yara aldı, markanın hak sahibi de iyi niyetini yitirdi. Sinclair için karanlık bir sayfa.

Bu modelin malesef "resmi" bir sinclair zx spectrum olduğunu da belirteyim. Aşırı sınırlı sayıda üretildi. Arkalarında 100'den başlayan seri numaraları da var. Bir de mühür bastın mı olur sana limited edition ;)

Ebay'de şimdilik 225 sterlinden satılıyor, ama RCL kapanırsa en nadir konsollardan biri olacak. Parası olan yatırımını yapsın.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #93 : 09 Ağustos 2018, 11:14:22 »
Evet, ebay'de vega+ satışları sürüyor.

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=vega%2B&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xsinclair+vega.TRS0&_nkw=sinclair+vega&_sacat=0

dün bir vega 480 sterlinden kapandı.

Ürünün tam bir rezalet olduğu göz önünde tutulursa neden bu kadar yükseliyor bunun fiyatı tanıdıklara sorarak araştırdım. Öğrendim ki toplam 36 adet gönderilmiş. Bu durumda piyasadaki vega+'ların %20'si ebay'de. Büyük olasılıkla gönderilen tüm ürünler eski prototipler.

Limitli üretim tekniğini tek uygulayan retrojen fanzin değilmiş demekki :D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
  • Yutup kanalima abone olun 111
« Yanıtla #94 : 09 Ağustos 2018, 12:48:43 »
Bir tane de 430' a satilmis. Buyuk ihtimalle bir kac hafta icinde 500' un altina bulmak zorlasacak. Hatta dogru sahiplere gitmeye basladikca ve pazarda dolasan urun azaldikca 4 haneye cok cabuk ulasacaktir ederi.

Tabii burada sadece limit satiliyor, malin ne bok oldugu onemli degil. Umarim harbiden cok dusuk limitlidir.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #95 : 09 Ağustos 2018, 15:43:39 »
@Ref

Şu Sinclair'in doğru dürüst, sapasağlam ürettiği bir ürün var mı?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #96 : 09 Ağustos 2018, 23:00:22 »
@Ref

Şu Sinclair'in doğru dürüst, sapasağlam ürettiği bir ürün var mı?

Son "the c64 mini" nin açık kaynak Vice kodunu kullandığı skandalından sonra, vega da geri kalmamış, donanımı inceleyen birisi vega+'ın açık kaynak proje olan FUSE kodlarını kullandığını ortaya çıkarmış. Fuse'u bilmeyenler için zx spectrum'un vice'ı diyebiliriz.

Bu arada, toplam 36 vega+ ın dağıtıldığı haberi kesinleşti sayılır. Ortada son derece nadir bir konsol var, ve üstelik Clive Sinclair ve Sky onaylı bir konsoldu bu. Birşey nadir olunca işler karışıyor...