Gönderen Konu: Just Speccy 128 sınırlı sayıda ön siparişe başladı  (Okunma sayısı 11339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Toastrack adı altında bilinen 128k zx spectrum klonun tamamlandığına karar veren Piotr, pcb üretimine geçiyor, bunun için ilk olarak 60 adet preorder almaya karar verdi. Preorder niyetinizi belli etmek adına 1 sterlin . Buna göre üretim yapacak, bittiğinde fiyatın 15-20 sterlin olmasını umuyor (bu sadece pcb fiyatı!). Board üzerinde divMMC (ve kempston joystick arabirimi) built-in, AY ses de stereo çıkış veriyor. Elbette memrah ve alco şimdi buna "bu gerçek bir speccy değil! olmaz böyle şey" falan diyecekler ama, ben yine söyliyim, bu bildiğimiz spectrum, pentagon'da trdos var, bunda divMMC  :D

http://www.sellmyretro.com/offer/details/4214
Eğer tamamlanmış bir kart istiyorsanız fiyatın 100 sterlini rahatça geçeceğini söyleyebiliriz, devre elemanlarının masrafı 40 sterlin civarı tutuyormuş.

Bunu kümülatif speccy haberleri altına koyacaktım ama belki forum dışından da ilgi olabilir diye yeni başlık açıyorum.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Just Speccy 128 sınırlı sayıda ön siparişe başladı
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2015, 11:04:19 »
20 Sterlin sadece boş PCB için, değil mi? Malzeme listesi var mı? Malzemelerin toplam maliyeti belli mi? Z80 hala kolayca bulunabiliyor zannediyorum. ULA vb. artık bulunamayan parçalar hangileri?

Son olarak, speccyle hiç tanışmamış birine bu kartı önerir misin?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2015, 14:37:11 »
20 Sterlin sadece boş PCB için, değil mi? Malzeme listesi var mı? Malzemelerin toplam maliyeti belli mi? Z80 hala kolayca bulunabiliyor zannediyorum. ULA vb. artık bulunamayan parçalar hangileri?

Son olarak, speccyle hiç tanışmamış birine bu kartı önerir misin?

şimdi bu pcb'yi aldığında birsürü şeye ihtiyaç var. klavye, ula, rom vs. ama diğer taraftan birçok komponent modern benzerleri ile değiştirilerek toparlandığı için ısınma problemi vs yok, ayrıca kauçuk tuşlu 48k kasasına da sığıyor, derli toplu bir 128k, rgb çıkış, esxdos'lu bir divide, joystick vs, hepsi tamam oluyor.

Yeni girenlere tavsiye etmem, diğer taraftan arızanın nereden çıktığı belli olmayan bir 128k ile uğraşmak yerine, cillop gibi çalışan bir 128k ile başlamak yerinde olabilir.

Amstrad üretimi gri +2'lerin çoğu zaman iyi çalıştığını biliyoruz, temiz olarak 100TL civarına da bulunabilirler (ki çok bile). Bu çok temiz makinelerin bile expansion portları paslanmış, o dönemde üretilmiş z80'lerim M1 hatları arızalı (böylece NMI üretemiyorsun, taktığınız divide menüye girmiyor vb.) çıkma ihimali var.

Yani vintage vs. retro dediğimizde, retro kesinlikle avantajlı, ama çok pahalı olacaktır. Sanmıyorum ki biri 400TL verip tamamlanmış bir just speccy 128 alabilsin bu kur ortamında. Ben pcb'yi alıp kenara atmayı planlıyorum, ileride bozuk spectrumları onun üzerinde birleştiririm diye düşünüyorum. Bu arada ula lazımsa 20 tane kadar var, tanesi 15 sterlin.

http://www.sellmyretro.com/offer/details/Amstrad-ULA-40056-for-Spectrum-128K%2B-%28Toastrack%29-and-Grey-%2B2-chip-IC-3896

128k Ula üretimi birhayli problemli, çünkü içinde analog bölümler bulunuyor, bu sebepten tek bir CPLD ile kopyalanması zor diyorlar. Yani eldeki ula'ların değerini bilin :D 48k ula'yı mcleod ideafix şu anda prototip olarak üretmiş halde. Ama üretime geçip geçmeyeceği şüpheli. Şu anda ihtiyaç yok, ama 48k ula şimdilik cepte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2015, 16:48:15 »
Bu kadar her seyi modernize edilmis bir tasarim, keske su Elite Systems'in yaptigi bluetooth klavyenin kasasina uyumlu olsa da, sifir, cilliop 48K kasasi ile tamamlansa. Ya da Elite ile anlasilip, o kasanin bu kart ile uyumlu olan bos bir versiyonu filan uretilse. Aslinda birisi cikip 128+ kasasini klonlasa o da enteresan olur ama her ne kadar 128+ kasasi tasarimi, yandaki heatsink'i ve kirmizi logosu ile cok seksi gorunse de ben hizli ve konforlu yazabilmek (ve klavyeden oynanan oyunlar) konusunda lastik tuslu Spectrumlari tercih ediyorum. + ve 128+ klavyelerinde pek rahat edemedim oldum olasi.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2015, 16:58:47 »
Yahu ben C64/128 klavyesiyle bile birşeyler yazarken zorlanıyorum, siz Speccy klavyesini nasıl rahat kullanabiliyorsunuz anlamıyorum.

Ayrıca ben bir QL klon projesi istiyorum. QL'ye ayrı bir hayranlığım var (gerçi QL, Sinclair'in en buggy projesi). 1984-85 yılları benim hayal dünyamın en faal olduğu yıllar ve QL de bu dünyada sağlam bir yer edinmişti.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2015, 19:13:24 »
Yahu ben C64/128 klavyesiyle bile birşeyler yazarken zorlanıyorum, siz Speccy klavyesini nasıl rahat kullanabiliyorsunuz anlamıyorum.

Ayrıca ben bir QL klon projesi istiyorum. QL'ye ayrı bir hayranlığım var (gerçi QL, Sinclair'in en buggy projesi). 1984-85 yılları benim hayal dünyamın en faal olduğu yıllar ve QL de bu dünyada sağlam bir yer edinmişti.

PC kadar hizli yazamiyoruz tabi, ama +2/+3 klavyelerinde oldukca yaklasiyorum PC hizina. Genelde fazla hizlanamayisima sebep klavyenin fiziksel yapisi degil de Spectrum'un klavyeyi scan etme hizi  oluyor. Ozellikle de nispeten yavas calisan 128 Basic editorunu kullaniyorsam, cok ucmaya kalkarsam Spectrum aradan harfleri atlamaya basliyor. 48, + ve 128+'da ise hizlanamayisimin yegane sebebi klavyelerin fiziksel yapisi. + modellerinde daha da yavasliyorum. Tusa tam dogru aci ile basmazsan oyle yumusak bir his degil de sanki tus takiliyormus gibi hissediyorsun. Lastik tuslu 48'lerdeki tuslar bana biraz daha rahat geliyor. Biraz farkli acidan da bassan, yumusak oldugundan, ve + klavyelerinin aksine, komsusu olan diger tuslar ile aralarinda bosluk oldugu icin takilmadan harfi basiyor.

Bu arada nedense QL'e pek ilgi duyamadim ben eskiden beri. Ama klavye demisken, malum QL de ayni + ve 128+ klavyesini kullaniyor. Bence en absurd tarafi da klavyesinde DELETE veya BACKSPACE olmamasi.  Ve bu gun QL almayi dusunen birisinin goz onunde bulundurmasi gereken ilk sey, QL'in default depolama birimi olan microdrive kartuslarinin hemen hemen hepsinin icindeki "pressure pad" denen baski sungerinin zamanla eriyip, toz gibi dagilmis oldugu gercegi. Bunlari internette bazi sitelerde anlatilan sekilde uzun uzun ugrasip tamir etmeyi goze almayan birisi mutlaka alternatif bir depolama cozumunu de QL ile beraber almayi dusunmeli. Benim elimdeki Spectrum microdrive kartuslari bile en son 2008 gibi calisirken, simdi surucuye taktigim anda baski sungerleri dagiliyor. Cikarttigimda bakiyorum sungerin yerinde yeller esiyor.

Bu Just 128 den once ben hep Harlequin icin bir 128K versiyon yapilsa keske diye dusunurdum. Sonucta Harlequinin avantaji hic custom chip olmadigi icin her yerde bulunan malzemeler ile yapilabilmesi. Buna bir RAM paging mekanizmasi, bir de AY8912 eklenip tamamen standart, off-the-shelf komponentlerden olusan bir 128+ yapilamazmiydi acaba.

Tam hatirlamiyorum ama birileri normal 48'leri 128'e ceviren bir devre yapmisti bir zamanlar. Velesoft'tu buyuk ihtimalle.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2015, 10:56:37 »

Bu arada nedense QL'e pek ilgi duyamadim ben eskiden beri.

...

Tam hatirlamiyorum ama birileri normal 48'leri 128'e ceviren bir devre yapmisti bir zamanlar. Velesoft'tu buyuk ihtimalle.

Amiga varken QL beni mümkünü yok oyalamaz. Ama linux'un geliştirildiği bilgisayar QL olduğu için BT tarihinde bir yeri olduğuna inanıyorum.

velesoft'un devresi 48k'ram'i page edilebilir 128k yapıyor sadece, ula ve timingler değişmiyor, double buffer olmuyor. (AY çipi zaten 128k'ya eklenmeden önce bir 48k addon olarak satılıyordu, bu sebeple sesi zaten 128k özelliği kabul etmiyoruz)

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2015, 21:13:48 »
Amiga varken QL beni mümkünü yok oyalamaz. Ama linux'un geliştirildiği bilgisayar QL olduğu için BT tarihinde bir yeri olduğuna inanıyorum.

Zaten o yıllarda Amiga falan yoktu ki. Piyasaya kişisel kullanım amacıyla sürülen ilk 68k cihazlardan biriydi. Ayrıca ML ve SuperBasic listingleri beni oldukça etkilemişti.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2015, 21:41:52 »

Zaten o yıllarda Amiga falan yoktu ki. Piyasaya kişisel kullanım amacıyla sürülen ilk 68k cihazlardan biriydi. Ayrıca ML ve SuperBasic listingleri beni oldukça etkilemişti.

superbasic falan harika da, amiga ile arasında bir yıl bile yok. Eh ben zaten o zaman QL falan bilmezdim. 1984'de speccy'i zor görmüşüm zaten.