Gönderen Konu: Durup dururken disk yuzeyini kemiren disket surucusu..  (Okunma sayısı 22799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Durup dururken disk yuzeyini kemiren disket surucusu..
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2015, 22:17:33 »
1. CF2DD diskler tek yüz 80 track 360k'lık (toplam 720k), CF2 single head'likler 40 track 180k x2=360k'lık.
Sonucta, disket icindeki medya da daha yuksek yogunluklu mu oluyor yani? Ben bu dediginden o sonuca variyorum. Cunku eger tek fark, disket surucunun 80 track yazabilmesi olsaydi, normal CF2 diskletler de kullanilabilirdi tahminim. Disket icindeki medya'nin yuksek yogunluklu olmasi ihtimali disinda, disketin kasa yapisi CF2'den nasil farklilik gosteriyor diye baktim ve ben pek bir fark goremedim. (Ornegin 3.5" High Density disketlerdeki HD deligi gibi birsey)

Elime geçen bir pcw'de o disk sürücüsü eksikti, alco'ya pasladım. alco'da varsa belki takıp deneriz.
Aman diyim pinout farkli filan olup da cihazlara zarar vermesin. Bi double-check yapin. Sonuc olarak, dedigin gibi 3.5" surucu ile 3.5" diskete 720K format atabilen +3, neden cift kafa 3" surucuyu kullanamaz ki? (Hatta Spectrum +3'e 3.5" external B: surucusunden 720K PC formatli disketleri de okutabilmistim ben zamaninda)

Bu CF2DD konusunda muallakta kalan veya benim tam anlamadigim bir iki nokta var;

Birincisi, bu disketlerde A ve B yuzu ayrimi soz konusu olmamali, ama 3.5" disketlerin aksine iki sekilde de surucuye takilabiliyor. Bu durumda ozellikle A yuzu uste gelecek gibi mi takilacak? Hadi, diyelim makine icin fark etmiyor ve hangi sekilde takilirsa takilsin, algilayip, kendini ona gore ayarliyor. Bu zor degil. Peki ama bu CF2DD disketlerde hala 2 adet write protect dugmesi var? Bunlarin da sadece teki kullaniliyor desek, digeri neden var? Disketin kutusundan cikan kagitta "Sadece 2 kafali surucu ile kullanin" diyor... hemen uzerinde ise illustrasyonda "1.yuz yazim koruma dugmesi" ve "2.yuz yazim koruma dugmesi" ayri ayri gosteriliyor. Ve yine disketler uzerindeki etiketin sirt bolumunde oklar ile gosterilen "1" ve "2" ibareleri var. Ufak enteresan noktalar.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #16 : 25 Mayıs 2015, 22:33:35 »
Yukarida kendi sordugum soruya burada kendim cevap veriyorum, ama Amstrad'cilarin ilgisini cekebilecegini dusundugum bir cevapla karsilastim ve konuyu butunlemesi acisindan burada paylasiyorum.

Amsoft CF2 ve CF2DD disketler arasindaki farklar ve tuhaf benzerlikler konusuna 8000 PLUS dergisinin 15. sayisinin, 87. sayfasinda bir aciklama getirilmis. Merak edenler icin full dergiye link su sekilde:

https://archive.org/stream/8000-plus-magazine-15/8000_Plus_15_300dpi

Bahsi gecen soru ve cevabini da ilgili sayfadan kesiyor ve asagiya ekliyorum ve diyorum ki ... Seni gidi Amstrad seni!!!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #17 : 28 Mayıs 2015, 11:12:18 »
Bu mavişleri pek görmediğim için, çok da kafama takılan bir mesele değildi. Ama aydınlatman çok iyi oldu.

Bahsi gecen soru ve cevabini da ilgili sayfadan kesiyor ve asagiya ekliyorum ve diyorum ki ... Seni gidi Amstrad seni!!!
Amstrad=Alan Michael Sugar Trading==>YusufMahmutTuran

8bit dönemi şirketlerinin çoğu böyle. Sanırım; 90lar ve sonrasında başarılı olamamalarının bir sebebi de, böyle temelsiz olmaları. Yoklukta keçiye Abdurrahman Çelebi denir hesabı :)

Sözümüz Sir Clive'dan dışarı elbette... Ama onun da libido sorunu var.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #18 : 29 Mayıs 2015, 11:21:19 »
Yu-ma-tu hala yaşıyormuş! (buna yaşamak denirse)

http://www.yumatu.com.tr/

Sizin hiç yumatu'nuz oldu mu? Benim bir VCD player'im vardı sanki.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #19 : 29 Mayıs 2015, 12:06:46 »
Yu-ma-tu hala yaşıyormuş! (buna yaşamak denirse)
Ben epey gençken, bunların Koşuyolu/İbrahimağa'da oto tamircilerinin tam ortasında büyük bir yerleri vardı. Sanırım şirket, o tarihlerde orada idi. Ama altında showroom falan yoktu. Okul dönüşü önünden geçerken görürdüm hep.

Aslında durumları fena değildir sanırım. Tablet var, LCD var, mini uydu alıcı var. Hepsi modaya uygun. Bunların hepsini demonte olarak, düşük vergi ile getirip burada topluyorlardır. Büyük markalar da öyle yapıyormuş. Yahu eğitim sisteminde o kadar sorun varken, öğrencilere tablet dağıtılan bir memlekette aç kalırlar mı :)

Alıntı
Sizin hiç yumatu'nuz oldu mu? Benim bir VCD player'im vardı sanki.
Maalesef o şansı kaçırdım. Ama açığı Premiere ile kapatmaya çalışmıştım :)

Biz dededen kalıpçı olduğumuz için, bugünün çok büyük markalarının, geçmişteki atölye günlerini ve sonrasında da fabrika/marka/kurum haline dönüşmelerini bizzat gördüm. Ne yazık ki; sonrasında bazılarının üçotuz paraya satılmalarını veya kapatılmalarını da yaşadık :(