Gönderen Konu: Datel Mouse Interface (ZX Spectrum) mouse portunun pinout'u  (Okunma sayısı 8492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Merhabalar.

Gecen gun bir suredir almayi isteyip de bir turlu bulamadigim Datel Electronics Mouse Interface'den bir tane edinme sansini yakaladim. (Paket geldigi gibi heyecanla resmini cektim. Ekliyorum) Cihaz elime ulasti. Ancak ne yazik ki bu cihazin satildigi zamanlarda sete dahil olan Genius Mouse GM-7 Bus Mouse bu alisverise dahil degildi. Yani elimde kullanmak icin can attigim bir ZX Spectrum mouse arabirimi var ama buna baglayabilecegim bir mouse yok. Genius Mouse'un GM-7 modelinin ara sira farkli kisiler tarafindan satisa cikartildigini goruyorum ama genelde sacma sapan ucuk fiyatlar isteniyor ve urun de satilmadan kaliyor. Ben bu mouse modelini mantikli bir fiyata gorunceye kadar almayip bekleyecegim. Ama o arada bu interface'i baska bir mouse ile kullanabilecegimi umit ediyorum. Sonucta GM-7 bir bus mouse ve farkli markalarin bus mouse'larini bulmak sorun degil. Yanliz bilmem gereken sey, resimde gorulen Datel Mouse arabiriminin mouse portunun pin baglantilari ne sekilde? Bunu internette uzun sure aradim ama ne yazik ki bulamadim. Eger yanilmiyorsam, ufak bir baglanti adaptoru yaparak Amiga Mouse'u bile baglayabilirim. Yeterki soketin pinout'unu bileyim.

Var mi aranizda yardimci olabilecek bir retrojenator?

i_r_on

• Ziyaretçi
Ynt: Datel Mouse Interface (ZX Spectrum) mouse portunun pinout'u
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2015, 23:30:43 »
http://www.freelists.org/post/zxspectrum/Mouse-Datel,14 (Datel mouse'un ve amiga mouse'un karşılaştırması var)
https://www.c64-wiki.com/index.php/Control_Port (pin'lerin numaralandırma sistemi aynıdır muhtemelen)

5v'u falan ölçüp test etmek gerekir önce tabii..

ps: Google araması ile elde edilen bilgi bu arada :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2015, 23:34:50 »
Hatırlar mısın bilmem ama, o yıllardaki mouseların altında PC/MS diye seçim düğmesi olurdu. PC modu 3 buton MS modu ise 2 buton destekliyordu. Bu olay onunla alakalı olabilir mi acaba. Genius'un Sinclair için özel mouse yaptığını sanmıyorum. Ha keza şuradaki Genius mouse driver notlarında desteklenen modeller arasında GM-7 ve şürekası da gözüküyor.

Denemek istersen bende bir tane Qtronix Lynx 30S var.

CPCWiki'de GM-7 PCBsinin ön ve arka görüntüsü mevcut. Sinyal isimleri ve kablo renkleri hemen hemen belli oluyor.

Şurada da interface pcbsinin ön ve arka görüntüleri mevcut. Belki işine yarar.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2015, 23:57:41 »
http://www.freelists.org/post/zxspectrum/Mouse-Datel,14 (Datel mouse'un ve amiga mouse'un karşılaştırması var)
5v'u falan ölçüp test etmek gerekir önce tabii..

Of, ne diyim, bunu arayip duruyordum ve fakat bir turlu bulamamistim. Buyuk olasilik italyanca oldugu icin. Ben de italyanca bilmem ama pek bilmeye de gerek yok gibi. Su 5V pinini bir olceyim, orada 5V varsa, pinlerin geri kalaninin da mesajdaki gibi oldugu olasiligini iyice kuvvetlendirir. Cok tesekkurler i_r_on.

Hatırlar mısın bilmem ama, o yıllardaki mouseların altında PC/MS diye seçim düğmesi olurdu. PC modu 3 buton MS modu ise 2 buton destekliyordu. Bu olay onunla alakalı olabilir mi acaba. Genius'un Sinclair için özel mouse yaptığını sanmıyorum. Ha keza şuradaki Genius mouse driver notlarında desteklenen modeller arasında GM-7 ve şürekası da gözüküyor.

Denemek istersen bende bir tane Qtronix Lynx 30S var.

CPCWiki'de GM-7 PCBsinin ön ve arka görüntüsü mevcut. Sinyal isimleri ve kablo renkleri hemen hemen belli oluyor.

Şurada da interface pcbsinin ön ve arka görüntüleri mevcut. Belki işine yarar.

Aynen dedigin gibi Genius Spectrum icin ozel mouse yapmamis. Zamaninda bir cok cihazda kullanilmis bu mouse. Hatta sen de biliyorsundur Datel'in Amstrad icin bir mouse interface'i de var. Sonucta GM-7 anladigim kadariyla oldukca standart bir bus mouse. Datel'in interface'i de aslinda Kempston Mouse standartini destekliyor. Isin orijinali Kempston'un ilk olarak urettigi mouse interface'e dayaniyor yani. Ve onun da 9 pin D-Sub soketi var ama pinout'u mechul. Ya da en azindan ben bulamadim.

Qtronix Lynx teklifin icin tesekkurler. Verdigin adrese baktim ama orada "serial (DB 9f)" olarak gozukuyor. Yani bus mouse degil. Gerci seri mouse'lari bus mouse haline getirmenin yollari anlatilan siteler var ama hazirini bulmak daha kolay sanirim. Bir donemin en populer makineleri (ki Amiga buna dahil) hep bus mouse kullanmis. Hatta ben cook uzun yillar once Amiga'ya alternatif mouse'lar nasil baglanir diye bir yazi yazmis orada bahsetmistim. Bu GM-7'nin pinout'u konusunda beni tereddute dusuren sey, kutusunun uzerinde "konnektor baglantisi kullanici tarafindan konfigure edilebilir" yazmasi. Bu da demek oluyor ki belli bir pinout standarti olmadigi icin kullaniciya bu konfigurasyonu degistirebilme sansi sunulmus. http://www.cpcwiki.eu/imgs/thumb/8/8a/Genius_mouse_box.JPG/580px-Genius_mouse_box.JPG Ha o paylastigin resimdeki plastik baglanti noktasi (kabloyu PCB'ye baglayan nokta ile bu nasil yapilabilir pek bilmiyorum ama, kutuda yazanin yalancisiyim. Su an icin en mantiklisi i_r_on'un gonderdigi italyanca link'teki pinout dogru mu degil mi onu anlamaya calismak ve sanirim i_r_on'un da dedigi gibi 5V'u olcerek baslamak mantikli bir adim olacak.

Uzun lafin kisasi, Alcofribas, ve i_r_on, ikinize de cok tesekkurler :)
Sonucu buradan bildirecegim.