Gönderen Konu: TR-DOS vs ZX Spectrum  (Okunma sayısı 17825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
TR-DOS vs ZX Spectrum
« : 17 Şubat 2015, 10:47:28 »
BU KONU BÖLÜNMÜŞTÜR, KONUNUN DİĞER YARISINI
http://retrojen.org/pano/index.php?topic=817.0
BAŞLIKTA BULABİLİRSİNİZ
-admin

saçma sapan konuşup adamın kafasını attırmayın hüleyn :D

Pentagon %100 uyumlu bir zx spectrum klonudur, tek farkı isteğe göre contention'un kapatılabilmesidir. TRDOS dediğiniz şey ingilterede geliştirilmiş bir 3.5" DD disk sürücü addon'udur, sinclair interface 1 ya da opus discovery'den farksızdır. Ruslar kafayı çalıştırıp beta disk interface'i spectruma gömmüşlerdir tek olay budur.

Bu durumda batman demo'yu da saymamak gerekir çünkü 3.5"lik disketten çalışmaktadır. Diğer taraftan  Sinclair +3 de gayet uyumsuzdur. Hatta şöyle bir bakacak olursak:

Zx Spectrum 48 69888 ts Contention model 1
Zx Spectrum 128/+2 70908 Ts Contention model 2
Zx Spectrum 128/+2 70908 Ts Contention model 3
Pentagon 71680 ts Contention model 3
Scorpion 69888 ts  Contention model 1

Görüldüğü üzere sanılanın aksine Scorpion tam bir 48k'dır. Pentagon'da aslında bir 128k spectrumdur. isterseniz 128k spectrumunuza bir trdos arabirimi takarak pentagon'a dönüştürebilirsiniz (bunu 3.5" floppy eklemek olarak bakabilirsiniz). Hem Scorpion hem pentagon 2003'ten sonra modernize edilerek (fpga gibi bişeyler) scorpion'a 256kb ram, pentagon'a 1024kb ram eklenmiştir, halihazırda hiçbir uygulama bu ramleri kullanmamaktadır, her iki cihaz da 128kb'lık spectrum gibi kullanılmaktadırlar.

Pentagondaki tüm yazılımlar sinclair'in tüm modellerinde çalışır. "Timing critical" yazılımlar zaten sadece spesifik bir modelde çalışırlar. Yani 128k timing'i olan demolar hiçbir zaman 48k'da düzgün görüntülenmemişlerdir. Aynı şekilde contention model tutmayan +3 modeli genellikle demo izlenmek için kullanılmaz. Hatta 128k'da demo izlemek için genellikle 128basic moduna girilir, ekrana USR0 yazılır, bu şekilde 128k rom silinir, 48k rom'a düşülür. Sonra ilgili demo yüklenir.

Pentagon bir spectrum klonudur, demoları isterseniz beta disk interface kullanarak 128k spectrumlarda izleyebilirsiniz, bazı timing problemleri olacaktır elbette. Birçok rus demo artık pentagon ve sinclair olarak timing düzeltilmiş halde yapılabilmektedir. Tek olay border efektlerinde pentagon bir seferde 16 pixel genişliğinde border boyarken, sinclair modelleri 24 pixel genişliğinde boyar, dolayısıyla pentagon border efektlerinde 1 border pixeli kardadır.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: TR-DOS vs ZX Spectrum
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2015, 19:19:01 »

iyi de o bir özellik değil ki, ekran yine spectrum ekranı. Demoları izlemek için o moda ihtiyacın yok. Ha flick eden demoyu beğenmeyebilirsin o ayrı mesele.

Dogru ama konu Spectrum platformunun devrim niteligindeki demosunu bulmakken, Pentagon'da rengarenk ve cazip gorunse de standart bir Spectrum'da gozlerin namusu ile oynayan bir demo, ne derece devrim niteligi tasiyabilir ki? (YouTube'a Unreal emulator'un noflic secenegi ile kaydedilerek yuklenmis Paralactika misali)

Pentagon1024'de gigascreen denilen bir ekran modu var

Ama ZX Spectrum'larda yok :) Pentagon daha gelismis ve yuzde yuz geriye dogru Spectrum uyumlu bir makine olabilir ama Pentagon'da olup da ZX Spectrum'da var olmayan en ufak bir teknik olanak kullanildiginda, bunu kullanan demo benim gozumde ZX Spectrum demosu olmaktan cikar.

Ama bu flick özelliğini ilaç gibi kullanan demolar var, akşam eklerim. Memnun kalacağını düşünüyorum.

Bunu ilgiyle bekliyorum. Hatta soyle guzelinden 50-60 tane demoyu DivIDE'ye atip, bir aksam uzeri bir iki saat non-stop demo bile seyredebilirim.

PS. Bu arada alakasiz not: Su esxdos benim DivIDE+'im da calismiyor yahu :(
PPS. Bir de soru, ULA+'li bir Spectrum %100 bir Spectrum'mudur sence?
PPPS. Son olarak; https://www.youtube.com/watch?v=tL-6lBtVkiw adresine bakalim. "ZX demo SCROLLER" Sadece Pentagon'da calisiyor. Unreal emulator'un noflic secenegi ile kaydedilerek titremesiz hale getirilmis. Muzikler de COVOX kullaniyor. Neresi Spectrum artik bunun? :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2015, 16:59:04 »
Edit: Gercekten guzelmis ama ben bunu gercek hardware'de izlemek istiyordum, ne yazik ki TRDOS'lu makinem yok. trd imajindaki dosyalari +3 formatli bir diskete alsam, calismaz degil mi? Buyuk olasilikla direkt TRDOS call'lari kullaniliyordur. :( Peki ben bunu nasil izleyecegim gercek donanimda ve PAL CRT ekranda?

eğer divide varsa, esxdos firmware flashlayarak trdos desteği ekleyebilirsin, henüz denemedim ama söylentiye göre trdos emülasyonu pentagon 1024'dekinden (ondaki de emülasyon) daha iyi imiş.

http://www.esxdos.org/files/esxdos085.zip

bakın bu video standard bir zx spectrum +2'den:

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2015, 19:17:30 »
eğer divide varsa, esxdos firmware flashlayarak trdos desteği ekleyebilirsin, henüz denemedim ama söylentiye göre trdos emülasyonu pentagon 1024'dekinden (ondaki de emülasyon) daha iyi imiş.

iyi diyorsun da bendeki DivIDE, DivIDE Plus. esxdos calisacak mi bunda?
128 Editor'unu cok sevdigim icin DivIDE Plus'u tercih etmistim zamaninda. 128 modelleri, 128 modunda kullanabilmek icin. RWAP Firmware selector yuklu, uzerinde de Fatware, Demfir, ResiDOS, vesaire var su anda.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2015, 19:41:59 »
Arkadaslar, bilgi burada bulunsun diye yaziyorum: Ref'in mesajindan sonra esxdos'u elimdeki DivIDE Plus 'a kurabilirmiyim diye arastirdim. esxdos DivIDE Plus modeli ile kullanilabiliyor...AMMMAAA... elinizdeki DivIDE Plus'in Ocak 2013'ten sonra RWAP'tan satin alinmis olmasi gerekiyor. Eger oyle degilse, guncellenmis GAL setini takmadan su anda esxdos ne yazik ki DivIDE Plus modelinde calismiyor.

DivIDE Plus dokumaninda konu ile ilgili soyle soyleniyor:
Alıntı
In order to install esxDOS on the DivIDE Plus, you will need to either have purchased your  DivIDE  Plus  from  RWAP  Software  after January  2013,  or  install  the  upgraded  GAL set.

Ben DivIDE'mi taaaaaaaa 2007'de satin aldigim icin bende de esxdos calismiyor ne yazik ki.

i_r_on

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2015, 23:42:08 »
@Memrah : GAL çipleri tekrar tekrar programlanabilen logic çipler. Programlamak için değişik eprom programlayıcılar kullanılabiliyor (misal bendeki minipro 866cs destekliyor bu çipleri) Programlamak için gerekli JED uzantılı dosyayı vermiyorlar mı bu adamlar? Orjinal devre PAL entegreleri falan mı kullanıyor acep?

Bu arada TR'de temin edilebiliyor aşağıdaki board'da bulunan GAL22V10 çipleri. (Aşağıdaki board'da 3 tane var)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2015, 00:05:40 »
Orjinal devre PAL entegreleri falan mı kullanıyor acep?

Bilmem? Ben GAL'dir diye dusunmustum, ama gidip bir bakayim.
Bunlarin programlanabilir cipler oldugunu biliyordum da EPROM programlayicilar ile programlanabildiklerini bilmiyordum. EPROM programlayiciya erisimim var ama acaba GAL programlayabiliyormu? Yarin bir bakarim.
Simdi bendeki devrede GAL mi var PAL mi bi bakayim...

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2015, 00:18:52 »
Evet, baktim, bendeki DivIDE Plus'ta durum su:

Bu GAL'leri bastan programlayabilirim diyorsun yani.. Hmmm.. Acaba RWAP gerekli dosyalari eskiden DivIDE Plus almis olanlara veriyormudur...

i_r_on

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2015, 00:30:51 »
Vermez ise ayıp eder :)

Bu çiplerin içeriği epromlar gibi programlayıcılar tarafından okunabiliyor (okunmasın diye özellikle ilgili fuse patlatılmamışsa tabii)

JED dosyalarını bulur da programlayamazsan yardımcı olabilirim bu arada.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2015, 00:43:37 »
JED dosyalarını bulur da programlayamazsan yardımcı olabilirim bu arada.

Tesekkur ederim. Bir bakalim dosyalari temin edebilecekmiyim ve benim kullanabilecegim EPROM programlayicisi GAL ile de calisiyormuymus.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 12 Mayıs 2015, 10:00:51 »
sen o işleri yapana kadar yeni çiplerin adrese teslim edilmiş olur bence:

http://www.sellmyretro.com/offer/details/Sinclair-ZX-Spectrum-DivIDE-Plus-GAL-Upgrade-Set-2689

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Mayıs 2015, 19:06:52 »
sen o işleri yapana kadar yeni çiplerin adrese teslim edilmiş olur bence:

http://www.sellmyretro.com/offer/details/Sinclair-ZX-Spectrum-DivIDE-Plus-GAL-Upgrade-Set-2689

Ama...ama... ben, kendim yapmak istiyodum :(

i_r_on

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 12 Mayıs 2015, 23:09:06 »
Security fuse'ünü çok büyük ihtimalle yakmış olacaklarından yenilerini temin etmen gerekecekti nasıl olsa. Tr'de tanesi 15 tl, aliexpress'te tanesi 9tl'ye falan geliyor. Beklemesi de cabası.

Bu açıdan 11.5 pound =~ 48tl çok da fena fiyat değil.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2015, 18:33:53 »
Bugün memrah'ın yarattığı gaz ile işler arasında ufak bir pencere açıp divide'ye esxdos kurdum.

sonra cf karta birsürü trd imajı attım. Fakat elimdeki demolar genellikle SCL dosyası idi. SCL dosyaları ziplenmiş dosyalar gibi düşünülebilir, trd ise disket imajı oluyor, bootsector vs. olması gerekiyor. Neyse ki SCL içindeki dosyaları bir trdos imajına atmak kolay sayılır. Bunun için bir dos aracı var batchconvert için, ama ben unreal speccy kullandım. scl'yi unreal'e sürükledikten sonra F2'ye basıp trd olarak kaydediyoruz.

Diskin daha hızlı yüklenmesi için "kesilmiş" trd imajı olması gerekiyor. Normalde trd imajlarının boş kısımları 0'larla doldurularak 640kb'a şişiriliyor. Halbuki genelde diskler 150-200kb dolu. neyse ki tek bir komut bütün bir klasördeki trd imajlarının fazlasını kesiyor.

Sonra denedim. Bazı demolarda ULA snow problemi oldu, birkaç demo çalışırken ama görüntü garbage idi. Ama geneli çalıştı, oyunlarda ise hiç problem yok. Tamamı pentagon demosu idi.

Hatta süpriz :) Görünüşe göre benim LCD televizyon gigascreen destekliyor :D ekte fotograflar koydum, ileride düzgün bir video da çekerim, pentagon'dan hiçbir farkı yok görüntülerin :)

Resimler

trdos1: wolfenstein ana menüsü, normalde titremeli olmalı, lcd tv'de blend oldu, ara tonlar çıktı, colour clash yalan oldu.

trdos2: wolfenstein yüklenme ekranındaki flicker grafik de aynı şekilde net.

trdos3: normal grafiklerde de klasik ULA snow problemi baş gösteriyor. I registeri $8000'in üzerini işaret etmezse zx spectrum ula'sı grafiği karalıyor. Bu bug pentagonda yok.

trdos5: napalm'de snow dışında bir problem çıkmadı. timinglerde sorun yok, yine güzel mavi tonlar elde etti :D Snow izlemeye engel olmuyor, ekranda parazit oluyor.

ula snow problemi hades'in kodladığı back to the roots demosunda da mevcuttu. Fix etmek için lut'ları ram'de yukarı taşımak gerekiyor. Yani bu tür demolar kolayca fixlenebilir. belki uğraşırım. Fakat artık http://vtrdos.ru/ adresi de takip etmemiz gereken bir site haline geldi, bir de rusça öğrendik mi tamamdır :D

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #14 : 17 Mayıs 2015, 23:38:00 »

Hatta süpriz :) Görünüşe göre benim LCD televizyon gigascreen destekliyor :D ekte fotograflar koydum, ileride düzgün bir video da çekerim, pentagon'dan hiçbir farkı yok görüntülerin :)

Haydaaa. Bu cok ilginc bak. Aslinda eski cihazlarla CRT disinda ekran kullamayi sevmiyorum ama bu olay cok acayipmis. Hemen ben de LCD'de gigascreen demo izlemeyi deneyecegim. 

Ayrica esxdos'un TR-DOS dunyasinin kapisini DivIDE sahiplerine aralamasi gercekten guzel oldu. Ilgiyle izliyorum bu firmware'i. Bakalim yeni versiyonlarda ne gibi ozellikler olcak. Ben en basindan beri DivIDE icin yazilmis  firmware'lerin bu donanimin tam hakkini veremedigini ve tum ozelliklerinden tam anlami ile faydalanmayi mumkun kilmadigini dusunuyordum. esxdos bunu giderek degistiriyor. DivIDE+'in extra RAM'inin de bir sekilde kullanildigini gormek isteriz :) Belki en basitinden bir "yalanci multitasking" ve "snapshot bazli task manager" konsepti ile baslanabilir :D