Gönderen Konu: Sinclair QL hakkında düşünceler..  (Okunma sayısı 13930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Sinclair QL hakkında düşünceler..
« : 09 Temmuz 2015, 20:01:43 »
Merhaba arkadaslar.

Sinclair QL benim bu gune kadar hic kullanmadigim ve dolayisi ile nostaljik bir bag hissetmedigim icin kolleksiyonuma da katmadigim bir cihaz. Ama son gunlerde merak ettim acaba bunun Turkiye piyasasinda satis rakamlari nasildi? Ve daha onemlisi aranizda hic o gunlerde (veya simdi) QL sahibi olmus, kullanmis, QL'e yazilim gelistirmis veya QL ile is/oyun programlari kullanmis olanlariniz var mi? Varsa genel gorusleriniz neler?

Ben emulator uzerinden BASIC'ini kurcalamak disinda hic birsey yapmadim. Yanliz YouTube uzerinden birkac oyun videosu izledim ve nedense oyunlari bana Spectrum oyunlari ile pek kiyaslanamayacak grafiklere sahip gibi geldi. Ayni sayida renk, daha yuksek cozunurluk ve muhtemelen attribute clash olmamasina ragmen neden oyunlarin grafikleri bana pek cekici gelmedi cozemedim. Tabi ki bir Amiga goruntusu beklemiyordum ama en azindan Spectrum oyunlarinin gorsel kalitesini yakalayabilmesini beklerdim.

Bir de malum Linux'un yaraticisi Linus Torvalds'in programlamayi ogrendigi bilgisayar olmasi QL'e bilgisayar tarihinde onemli bir yer veriyor.

QL kullananlar, kolleksiyonuma eklememi tavsiye edermisiniz? En gorulmeye deger yazilimlari sizce hangileridir? Yoksa salt ZX Spectrum'cu olarak mi devam edeyim yola? :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Sinclair QL hakkında düşünceler..
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2015, 21:46:15 »
Sinclair QL'in benim açımdan enteresan bir değeri var. Kendisi, Samandıra Bitpazarından aldığım ilk makinadır. Sene 2005 olması lazım. Sabah pazara gittim, birkaç dakika dolandım ve yeni açılmaya başlayan bir tezgahta bunu gördüm. 7 Liraya almıştım. Hem de üzerinde yanlış hatırlamıyorsam MicroP Disk aparatı da vardı. Sonrası da enteresan. Biraz dolandıktan sonra başka bir tezgaha bakarken yanıma zayıf uzun boylu, gözlüklü ve her haliyle ben akademisyenim diye bağıran biri yaklaştı ve şöyle dedi: QL mi o? Ben de kendisine "evet QL, sanırım siz de X'siniz" dedim. Bir an afalladı ve şaşkın gözlerle bana baktı. Durumu izah ettim. Ortak bir arkadaşımız, aynı pazara onun da gittiğini ve daha ziyade hesap makinası falan topladığını anlatmıştı. Tipini de tarif etmişti. Zaten "hem tipi uyan hem de torbadaki QL'i dışarıda kalan 10cm lik ucundan tanıyan, başka biri çıkamazdı" dedim :)

QL'in Türkiye satış rakamları nedir bilmiyorum. Fakat, Eğitim Bilgisayar dergisinin program sayfalarında birkaç kez QL programlarına rastladım. Gönderen de KBM Bilgisayar Merkezi idi. Elazığ, Erzincan veya Erzurum diye bir şehir adı da yazıyor diye hatırlıyorum. Çünkü şehir itibariyle çok dikkatimi çekmişti. İlla lazım derseniz o programlardan birini de bulurum.

KBM'ye ilişkin elimdeki bilgiler burada bitmiyor. H. Veysel GÜLERYÜZ'ün(tam emin değilim ama kendisi aynı zamanda sanatçı Mehmet GÜLERYÜZ'ün de kardeşi oluyor sanırım) yayınladığı Bilgisayar Dünyası Donanım & Yazılım dergisinde Sinclair QL'e ilişkin detaylı bir yazı çıkmış. Yazıyı hazırlayan da KBM diye geçiyor. Yazının bir sonraki sayfasında başlayan BASIC derslerinin hazırlayan kısmında ise Kerim SUNER, Burak GÜÇER ve Muhittin MUGAN isimleri geçiyor. Yani başharfler itibariyle KBM :) Muhittin MUGAN'ın soyadı yanlış yazılmış olabilir diye düşünüyorum zira MUGAN olarak pek birşey çıkmıyor ama Muhittin MUNGAN olarak epey mantıklı sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Bu verdiğim linkler yüzde yüz doğrudur diyemiyorum. Ben araştırmalarım neticesinde bu linklerin olabilirliğini yüksek bulduğum için buraya ekledim.

Sonuç olarak; benim gözümde Sinclair PC200 gibi çok alakasız bir makina değil. Amstrad PCW tadında birşey :) Koleksiyona katmaya da kurcalamaya da değer bence. Hatta bir tane temiz kutulu, bir tane de kurcalama için sadece çalışır vaziyette bulmalı :D :D :D

Derginin taranmış sayfaları ektedir.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2015, 09:24:15 »
ST ve Amiga'dan önce hayalini kurduğum cihazdır. Sinclair'in belki de en 'buggy' ve tamamlanmamış projesi, ama farklı bir prestiji var. 68000 makine dili kodlarını ilk gördüğüm ve komut zenginliğine şaşırdığım cihazdır. Bir Sinclair'ci olarak imkanın varsa koleksiyonuna ekle derim.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2015, 19:30:28 »

Alcofribas cok tesekkurler. Hem kisisel oyku ve goruslerini hem de zahmete katlanip tarayarak paylastigin dergiyi keyifle okudum. Sunu anliyorum ki 80lerde ben ZX Spectrum sahibiyken ulkede diger makineler konusundaki gelismeleri pek izlememisim. O yillarda QL hakkinda Turkce yazi yayinlanmasini birak, Turkiyede QL oldugundan bile habersizdim. Ustelik senin bitte buldugun makinenin disk interfaceli olmasi da gosteriyor ki oldukca ciddi kullanicilari da mevcutmus. Ve hala bir turlu aklimin almadigi sey, bu makineler nasil olmus ta bit pazarina dusmus. Eskiyen bilgisayarimi gidip bit pazarinda satmak benim aklimin ucundan gecmez. Sana 7 liraya sattiysa adam kendisi  onu 3 liraya almistir. Bilgisayar sahibi olacak ekonomik seviyede birisi de gidip 3 lira icin bitte QL satmaz gibi geliyor. Adamlar copten filan mi bulup bitte satiyorlar acaba..

Hatta bir tane temiz kutulu, bir tane de kurcalama için sadece çalışır vaziyette bulmalı :D :D :D

Bu ne guzel bi felsefeymis :D

@witchdoktor QL satan tanidigin var mi peki? :D Yillar once bir bilgisayarcida kutulu QL cikmisti karsima. Yuksek bir rafin uzerinde tozlanmaya terk edilmis bekliyordu. Almamistim ve pek de geri donup pismanlik duymamistim ama simdi aklima gelince bak belki alsaymisim fena olmazmis.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2015, 20:26:24 »
Sunu anliyorum ki 80lerde ben ZX Spectrum sahibiyken ulkede diger makineler konusundaki gelismeleri pek izlememisim. O yillarda QL hakkinda Turkce yazi yayinlanmasini birak, Turkiyede QL oldugundan bile habersizdim.
Hiçbirimizin doğru düzgün haberinin olduğunu sanmıyorum. En azından bu kadar detaylı. Hem yaşlar epey küçüktü hem de olanaklar kısıtlıydı. Aradan yıllar geçtikten ve internet ile bilgiye boğulduktan sonra konuşmak kolay oluyor bizim için. Hadi İstanbul'da Compex ve Commodore Show vardı. Ankara'da fuar oluyor muydu o yıllarda mesela? Bir de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerin dışında yaşayanları düşünsene.

Daha önce başka bir başlıkta yazmıştım sanırım. Eğer ben ortaokul ve liseye giderken vapur kullanıyor olmasaydım, büyük ihtimalle bu kadar çeşitli dergiden haberim olmazdı. İskeledeki dergiciler ciddi oranda çeşit barındırıyordu. O zamanlar bugünkü gibi kitapçılar falan da pek dergi satmıyordu. Satanlarda ise Elo, Eğitimde Bilgisayar, Mikroprogram, Bilgisayar Dünyası, RAM Bilgisayar gibi dergiler bulmak pek de mümkün değildi. Çünkü dağıtım kanallarında tekelleşme vardı. Eğer bu kanallardan birine dahil değilsen kendine yer bulamıyordun. Şimdi burada isim zikretmeyeyim ama böyle ciddi sorunlar vardı.

Bir de unutmadan, yeri gelmişken; Veysel Güleryüz, Münip Öniz ve Mahir Çelikkanat gibi gerçekten meraklı, özenli ve öncü isimleri de saygıyla anmak lazım. Yoksa nerede okuyacaktık böyle güzel dergileri...

Alıntı
Ustelik senin bitte buldugun makinenin disk interfaceli olmasi da gosteriyor ki oldukca ciddi kullanicilari da mevcutmus.
Sam Coupe alabilseymişsin sen de o azınlıktan olacaktın: Zamanında zamanın ötesinde cihaz sahibi olabilen mutlu kitle!

Alıntı
Ve hala bir turlu aklimin almadigi sey, bu makineler nasil olmus ta bit pazarina dusmus. Eskiyen bilgisayarimi gidip bit pazarinda satmak benim aklimin ucundan gecmez. Sana 7 liraya sattiysa adam kendisi  onu 3 liraya almistir. Bilgisayar sahibi olacak ekonomik seviyede birisi de gidip 3 lira icin bitte QL satmaz gibi geliyor. Adamlar copten filan mi bulup bitte satiyorlar acaba..
Bitpazarının epey bir kısmı çöpten çıkmadır zaten. Yoksa kimsenin birşey alıp sattığı yok. Son yıllara kadar fiyatların makul olmasının sebebi de çöpten çıkma maliyetinin olmaması. Ha çöpe nasıl gidiyor bu kadar cihaz dersen; valide, sıtkın sıyrılması(illahlah) ve basiret bağlanması faktörleri sayılabilir. Ama bence memleket şartlarında, en önemlisi valide faktörüdür. Sen okumaya şehir dışına gidersin, odan temizlenir ve eskilerin atılır. Sen evlenirsin, odan temizlenir ve eskilerin atılır. Sen günlük olarak işe gidersin, odan temizlenir ve eskilerin atılır :)

Alıntı
Hatta bir tane temiz kutulu, bir tane de kurcalama için sadece çalışır vaziyette bulmalı :D :D :D

Bu ne guzel bi felsefeymis :D
Onun devamı da var ama yazmaya utandım :) Herbiri için birer tane de organ donörü olarak lazım. Yani ideali böyle oluyor sanırım :)

Alıntı
Yillar once bir bilgisayarcida kutulu QL cikmisti karsima. Yuksek bir rafin uzerinde tozlanmaya terk edilmis bekliyordu. Almamistim ve pek de geri donup pismanlik duymamistim ama simdi aklima gelince bak belki alsaymisim fena olmazmis.
Adresi ne demiştin o bilgisayarcının ;)

Hemen itiraz etme bak... Hatırlarsan sana bir kitapçıdan bahsetmiştim birkaç ay önce... Detayları henüz paylaşmayalım ve sürpriz bozulmasın ama hayatın içinde böyle hoş sürprizler de olabilir yani :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2015, 22:49:27 »
Ankara'da fuar oluyor muydu o yıllarda mesela? Bir de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerin dışında yaşayanları düşünsene.

[...]

Elo, Eğitimde Bilgisayar, Mikroprogram, Bilgisayar Dünyası, RAM Bilgisayar gibi dergiler bulmak pek de mümkün değildi. Çünkü dağıtım kanallarında tekelleşme vardı. Eğer bu kanallardan birine dahil değilsen kendine yer bulamıyordun. Şimdi burada isim zikretmeyeyim ama böyle ciddi sorunlar vardı.

Bir de unutmadan, yeri gelmişken; Veysel Güleryüz, Münip Öniz ve Mahir Çelikkanat gibi gerçekten meraklı, özenli ve öncü isimleri de saygıyla anmak lazım. Yoksa nerede okuyacaktık böyle güzel dergileri...

Ankarada fuar vardi ama adini hatirlayamiyorum. Hipodrom yakinlarindaki Ataturk Kultur Merkezi binasinda yapilan oldukca buyuk bir fuar vardi. En az 50-60 firma olurdu. Birden fazla fuar oldugunu da hatirliyorum ama dedigim gibi, fuarlarin isimleri tamamen aklimdan cikmis. Bu fuarlarda giriste verilen kitapcik seklindeki firma rehberinden biryerlerde bahsetmistim hatirlarsan :D

Dergi konusunda dediklerine aynen katiliyordum. O zamanlar ben Elo Elektronik'i sadece Konya Sokak'ta elektronikci dukkanlarinda gorurdum ornegin. Hic bir zaman bir kitapci veya dergi bufesinde gormedim. Bilgisayar dergileri konusunda da Commodore dergisi, 64'ler gibi cok populer olanlar disinda oyle her yerde bulunmazdi. Benim en favori dergi satin alma yerim, Tunali Hilmi Caddesi uzerindeki Dunya Kitabevi idi. Zamani icin muthis bir yerdi. Sinclair User dahil, cesit cesit yabanci dergi, kitap hatta gazeteler olurdu. Iceri girdigimde onlarca dergi ve kitap ile cikmak isterdim hep. Ama ne yazik ki yayinlar ithal oldugu icin fiyatlari biraz yuksekti, ve de ben henuz orta okula giden bir cocuk oldugum icin pek param olmazdi. Ancak hic aksatmadan ayda bir Sinclair User alirdim.

Sam Coupe alabilseymişsin sen de o azınlıktan olacaktın: Zamanında zamanın ötesinde cihaz sahibi olabilen mutlu kitle!
.
Eh.. Keske.. Ama aslinda Amiga sahibi olan hepimiz o "zamanin otesinde cihaz sahibi olan" kitleye dahiliz. Ben 1989'da Amiga 500'e gectigimde, hala o seviyede baska bir sistem yoktu ortalikta.

Alıntı
Bitpazarının epey bir kısmı çöpten çıkmadır zaten. Yoksa kimsenin birşey alıp sattığı yok. Son yıllara kadar fiyatların makul olmasının sebebi de çöpten çıkma maliyetinin olmaması. Ha çöpe nasıl gidiyor bu kadar cihaz dersen; valide, sıtkın sıyrılması(illahlah) ve basiret bağlanması faktörleri sayılabilir. Ama bence memleket şartlarında, en önemlisi valide faktörüdür. Sen okumaya şehir dışına gidersin, odan temizlenir ve eskilerin atılır. Sen evlenirsin, odan temizlenir ve eskilerin atılır. Sen günlük olarak işe gidersin, odan temizlenir ve eskilerin atılır :)

Valide ve es.. Ve biz erkeklerin kendi istekleri disinda cope atilan esyalari.. Ne tuhaf bir kuraldir bu boyle. Yerli yabanci sitelerde hep bundan bahsediliyor :D

Alıntı
Adresi ne demiştin o bilgisayarcının ;)
Hemen itiraz etme bak... Hatırlarsan sana bir kitapçıdan bahsetmiştim birkaç ay önce... Detayları henüz paylaşmayalım ve sürpriz bozulmasın ama hayatın içinde böyle hoş sürprizler de olabilir yani :)

Hemen vereyim adresi:

Telecom Bilgisayar
Karanfil Sokak 5/12
Birlik Pasaji

Telefon : 117 10 97

(Yanliz simdi hatirladim ben QL'i bunlarin bir iki bina yukaridaki, eski "Kebabistan"'in uzerindeki yerlerinde gormustum. Arada 100 metre bile yok. Eski yerlerinde sor, yeni yerlerini hemen gosterirler :D  Yada "1" ile baslayan telefon numaralarini aramayi dene :D :D )

Ama senin bir dedektif gibi en akla gelmeyecek yerlerden ip uclari bulup, o ipuclarini takip etmek suretiyle nerelere ve kimlere ulasabildigini daha once gordugum icin, gidip o kutulu QL'i bulursan cok sasirmayacagim. Yani ne yalan soyleyeyim, sasiririm... ama cok sasirmam :D

Sence bununla

http://www.telecombilgisayar.com.tr

bu

http://retrojen.org/pano/index.php?action=dlattach;topic=829.0;attach=890;image

baglantili olabilir mi? :D :D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2015, 17:06:59 »
Bu fuarlarda giriste verilen kitapcik seklindeki firma rehberinden biryerlerde bahsetmistim hatirlarsan :D
Hiç hatırlamam mı! O tür materyal yeri geldiğinde cidden çok önemli oluyor.

Alıntı
Benim en favori dergi satin alma yerim, Tunali Hilmi Caddesi uzerindeki Dunya Kitabevi idi. Zamani icin muthis bir yerdi. Sinclair User dahil, cesit cesit yabanci dergi, kitap hatta gazeteler olurdu. Iceri girdigimde onlarca dergi ve kitap ile cikmak isterdim hep. Ama ne yazik ki yayinlar ithal oldugu icin fiyatlari biraz yuksekti, ve de ben henuz orta okula giden bir cocuk oldugum icin pek param olmazdi. Ancak hic aksatmadan ayda bir Sinclair User alirdim.
Bu Tunalı Hilmi de bizim Yazıcıoğlu Pasajı gibi default bir değer sanırım. Ne arasan orada oluyor. Yıllar önceki reklamlarda da dikkatimi çekerdi.

Dünya Kitabevi, o yıllar için lüks ve her yerde şubesi olmayan bir yerdi. Şimdiki D&R konseptinin başlangıcı gibi birşey. Nişantaşı'nda olduğunu hatırlıyorum ve yıllar sonra da Capitol'e açılmıştı. Açıkcası bana cazip gelmiyordu. Ben daha halk tipi olan Gençlik Kitabevi ve Hachette'i severdim :) İstiklal'e gitmek için yaşım küçüktü ama esas kaynağın orası olduğunu da biliyordum.

Amstrad Computer User Dergisi'ni ise Yazıcıoğlu'ndaki Ecom Mühendislikten alıyordum. Genelde bilgisayarcılar bu tür yabancı yayın satmaz ama daha önce de bahsettiğim gibi Ecom'un sahibi olan Necati Abi özel bir insandı. Hatta şirketteki tüm çalışanlar farklıydı diyebilirim. Hatta bunların hepsini zaten anlatmıştım RRJ bünyesinde :)

Yıllar önce bahsetmiştim ve yeri gelmişken tekrar söyleyeyim: Amstrad Computer User'in üzerinde TL olarak fiyat yazıyordu. Bana hep enteresan gelmiştir bu durum.

Alıntı
(Yanliz simdi hatirladim ben QL'i bunlarin bir iki bina yukaridaki, eski "Kebabistan"'in uzerindeki yerlerinde gormustum. Arada 100 metre bile yok. Eski yerlerinde sor, yeni yerlerini hemen gosterirler :D  Yada "1" ile baslayan telefon numaralarini aramayi dene :D :D )

Ama senin bir dedektif gibi en akla gelmeyecek yerlerden ip uclari bulup, o ipuclarini takip etmek suretiyle nerelere ve kimlere ulasabildigini daha once gordugum icin, gidip o kutulu QL'i bulursan cok sasirmayacagim. Yani ne yalan soyleyeyim, sasiririm... ama cok sasirmam :D
Memrah, aradım ve görüştüm, bana "ufak bir depomuz var, yıllardır kapalı duruyor ve biz de boşuboşuna kira ödüyoruz, ilgilenirseniz gelin ne istiyorsanız alın, para dert değil, atılacağına işine yarayacak birine gitsin, biz de kira ödeme derdinden kurtulalım" dediler... Sence ne diyeyim :D :D :D

Alıntı
Sence bununla

http://www.telecombilgisayar.com.tr

bu

http://retrojen.org/pano/index.php?action=dlattach;topic=829.0;attach=890;image

baglantili olabilir mi? :D :D
Bu Telecom da tıpkı Tunalı Hilmi gibi... Her yerde karşımıza çıkıyor. Fakat web sitelerini görünce üzüldüm...

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2015, 17:22:06 »

Memrah, aradım ve görüştüm, bana "ufak bir depomuz var, yıllardır kapalı duruyor ve biz de boşuboşuna kira ödüyoruz, ilgilenirseniz gelin ne istiyorsanız alın, para dert değil, atılacağına işine yarayacak birine gitsin, biz de kira ödeme derdinden kurtulalım" dediler... Sence ne diyeyim :D :D :D

Off, ben bu mesaji gordugumde tesaduf oraya yakindim, simdi depodayim. Arkadaslar sagolsun depoyu gezdirdiler. Neler var neler. Gormen lazimmis. Ben de tesaduf arabayi cok yakina park etmistim. Simdi kapiya cekip, bagaji acacagim ve en ufak noktasina kadar bagaji ve arabanin arka koltugunu doldurup eve goturecegim bu cihazlari. Bir de temiz kalmislar, aklin durur. Kutulu kutulu.

Alıntı
Bu Telecom da tıpkı Tunalı Hilmi gibi... Her yerde karşımıza çıkıyor. Fakat web sitelerini görünce üzüldüm...

Bunlar ayni adamlar mi sence? :) 1987'den beri hizmet veriyoruz demisler. Ona bakilirsa, buyuk ihtimal ayni firma olabilir. Acaba basinda hala Huseyin bey mi vardir? Benim icin Ankara'nin en super iki bilgisayarcisindan birisiydi burasi 80'lerde ve 90'larin ilk yarisinda. Digeri de tabiki Gözlem Bilgisayar.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2015, 17:38:57 »
Off, ben bu mesaji gordugumde tesaduf oraya yakindim, simdi depodayim. Arkadaslar sagolsun depoyu gezdirdiler. Neler var neler. Gormen lazimmis. Ben de tesaduf arabayi cok yakina park etmistim. Simdi kapiya cekip, bagaji acacagim ve en ufak noktasina kadar bagaji ve arabanin arka koltugunu doldurup eve goturecegim bu cihazlari. Bir de temiz kalmislar, aklin durur. Kutulu kutulu.
Dışses: Memrah senin adına çok sevindim. En azından, içimizden birisine gitmiş malzemeler...

İçses: Umarım araban Yugo Topolino'dur. Hem küçük hem yolda bırakır :(

Alıntı
Bunlar ayni adamlar mi sence? :) 1987'den beri hizmet veriyoruz demisler. Ona bakilirsa, buyuk ihtimal ayni firma olabilir. Acaba basinda hala Huseyin bey mi vardir? Benim icin Ankara'nin en super iki bilgisayarcisindan birisiydi burasi 80'lerde ve 90'larin ilk yarisinda. Digeri de tabiki Gözlem Bilgisayar.
Ha sen ciddi mi sormuştun demin de... Ben latife yapıyorsun sandım... Bariz bir şekilde onlardır diyorum. Değillerse de ciddi bir kimlik hırsızlığı ile karşı karşıyayız demektir :)

Ara sor bence... Ben böyle ara sıra yapardım. Mailler, telefonlar... Yanıt veren de olur vermeyen de... Kaybedecek birşey yok sonuçta...

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2015, 18:34:20 »
Umarım araban Yugo Topolino'dur. Hem küçük hem yolda bırakır :(

Yok, Topolino degil. Bezelye benimki. Kutusundan cikartinca bagaja bir QL sigdi. Adaptorunu de arka koltuga koydum. Tamam iste. Eve gidiyorum simdi. Bunlari birakip geri donecegim, QL'in kutusunu almaya. (Not: Aslinda Dymaxion Car almak istiyordum ama param buna yetti ne yapalim..)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 11 Temmuz 2015, 18:39:48 »
Seni C5 paklar aslında... Lanetli araba :) Canım canım, koca koca şirketi batırdı be o bücür boyuyla... :)