Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 13522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aciliketcap

• Retromanik
Merhaba
« : 06 Eylül 2015, 21:20:25 »
Selamlar,

Uzun süredir tr-demoscene ve retrojen forumlarını lurker olarak takip ediyorum. 7d9'dan beridir de mümkün oldukça 7dx partilerine geldim.

Retro anlamında 486 zamanı PC oyunları (Tie Fighter, Daggerfall vs.) ve Gameshow dergisi ben de nostalji duygusu uyandırıyor. C64 ya da Amiga'yı çok nadir elalemin evinde gördüm, sonradan da ara sıra longplay açıp izlemenin ötesinde bir bağım olmadı.

Bunun dışında işletim sistemleri ilgimi çektiği için bu konuda da eski kaynaklara denk geldikçe okuyorum. Mesela retrojen'in ilk fanzindeki Amiga yazısı kısa olmasına rağmen çok hoşuma gitmişti ya da internete ilk Windows 95 ile bağlanan birisi olduğum için TCP/IP stackinin bir zamanlar parayla satılıyor olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

Ayrıca orta okuldan beri yazılıma ve low-level işlere merakım vardı. Partiler dışında kimse ile konuşmasam da uzaktan uzaktan 7dx forumlarını, democu bloglarını filan okuyarak aldığım gazın bugün embedded Linux işlerine girmiş olmamda kayda değer bir etkisi var. (İyi mi oldu ondan pek emin değilim ama :) )

Uzaktan okumak yerine foruma üye olmak istememin en büyük sebebi sağda solda buradaki insanların da ilgisini çekebilecek haber ve yazılar ile karşılaştığımda etrafımda paylaşacak kimseyi bulamıyorum. Bazen de forumda bazı başlıklara çok yorum yapasım geliyor, içime atmak zorunda kalıyorum.

Özetle, PC'den öncesini bilmesem de aranızda bulunmaktan çok mutlu olacağım :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2015, 22:07:54 »
Merhaba ve Hoşgeldin! Diyorum sana...

Sonuçta bir yerden başlamak lazım. Muhabbeti ilerletiriz yavaş yavaş. PC dünyasının ilk yılları da bizim ilgi alanımızda sayılır. Hatta bana bile sorsan, 40 türlü macera anlatabilirim. Bunlardan biri de, para verip aldığım ilk işletim sisteminin OS/2 Warp olmasıdır :)

Linux ile teşrik-mesaim, Corel ve Turkuaz ile başlamıştı. Corel o zaman için bile epey iyiydi.

Bazen de forumda bazı başlıklara çok yorum yapasım geliyor, içime atmak zorunda kalıyorum.
Uzak durmaya gerek yok. Yorumlara kapımız açık.

Alıntı
aranızda bulunmaktan çok mutlu olacağım :)

Emin ol biz de mutlu olacağız.

Selam olsun sana...

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2015, 10:29:00 »
Merhaba hosgeldin.
Yabancilik cekmene gerek yok.
Ben de burda gecen bir cok muhabbetti anlayabilmek icin bi suru okuma yapiyorum ve sonrasinda ancak "haaa, he he he, vaybe" tepkileri verebiliyorum.

Ben de pc sonrasi donemi bildigimden ve yancı style pc kullanicisi(kendinin olmayip baskasinda takilan) oldugumdan uzun sure, bilgiden cok merak birikimim var. Fakat bu durum burada muhabbetlere girmemi engellemiyor. Benim paylasimlarimsa daha cok kendi cektigim retro konsol ve ekipmanlari tanitim inceleme videolari ya da cok ilginc az bilinen bazi retro pc ekipmanlarina dair tespitler. Buna ragmen yine de paylasimlarima olumlu tepkiler aliyorum.

Yani ver coskuyu foruma, cekinme.
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2015, 15:35:57 »
Valla forumun volümü bugünlerde öyle düştü ki okuyacak bir şey de kalmadı :D Yavuz'un pacman kabini olmasa koca yaz geçmezdi :D

Neyse, önümüzdeki aylarda retrojen'in yeni sayısı çıkınca bir küçük kıpırtı olacaktır. Fakat, bu sene 7D olmadığına göre, ne yapacaz yahu? Toplanamayacak mıyız? Dur ben bir hydrogen'in kulağını çekeyim :)

Hoşgeldin, sohbete devam :D

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2015, 17:08:04 »
Benden de bir hoşgeldin ;)

Sonuçta bir yerden başlamak lazım. Muhabbeti ilerletiriz yavaş yavaş. PC dünyasının ilk yılları da bizim ilgi alanımızda sayılır. Hatta bana bile sorsan, 40 türlü macera anlatabilirim. Bunlardan biri de, para verip aldığım ilk işletim sisteminin OS/2 Warp olmasıdır :)

Al benden de o kadar. İlk PC'mi Çizgi Elektronik'ten almıştım ve Niyazi bey o yıllarda orijinal OS/2 Warp'lı sistem satmaya yeminliydi sanırım. 1-2 ay kadar OS/2 Warp kullanmış daha sonra format atıp Windows'a geçmiştim. Bu arada OS/2 Warp, hatta PC-DOS'un bile tüm kitapları tamdı (geçenlerde çöpe attım). Windows'a geçişimi hızlandıran sebep ise ara sıra karşılaştığım kilitlenmelerdi. MS-DOS ve Windows'a geçer geçmez bilgisayar RAM hatası olduğunu tespit etti (himem.sys ile). Koşa koşa Çizgi'ye gittiğimde Niyazi bey RAM'leri sorgusuz sualsiz değiştirmişti...

Çevrimdışı aciliketcap

• Retromanik
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2015, 13:49:52 »
Linux ile teşrik-mesaim, Corel ve Turkuaz ile başlamıştı. Corel o zaman için bile epey iyiydi.

Vay be bunları okuyunca bile bir nostalji yaşadım. Sanırım Turkuaz ve sonrasında Gelecek Linux benim ilk kurmayı denediğim Linux'lardı. Kullanmaya çok çalışmıştım ama tabii o zamanlar oyun oynamak isteyen bünyeyi dizginleyemiyordum.

Kötü de olsa Linux görmenin en bana en büyük faydası DOS ve Windows'tan başka bir işletim sistemi olabileceğini göstermesi oldu. Çünkü o zamanlar bilgisayar icat olduğundan beri DOS vardı, sonra bunun grafiklisini yapalım diye Windows'u geliştirdiler zannediyordum.

Open source diye bir şeyden haberim olması da yine Gelecek Linux sayesinde oldu.

Sohbete davet eden tüm mesajlar için çok teşekkürler.

İlgi çekeceğini düşündüğüm  iki tane linki ilgili bölümlerde paylaşayım bari hemen.

Çevrimdışı gibraltar

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2015, 14:20:16 »
Gelecek Linux dendiğinde, bizim dükkana gelip de çalıştırmayı beceremediği scsi-2 disk üzerinden "linux kullanıyorum" havası atan adamı hatırlarım. Servisteki diğer arkadaşın tersine ben adama yardımcı olmak için sürekli derdini soruyordum, adam "siz yoksa anlamıyomusunuz ya linuxdan?" gibilerinden laflar geveliyordu. Ben hakikaten anlamıyordum da yanımdaki arkadaş linux kompedanıydı, ama herif hal ve hareketleriyle bizi iyice ifrit etmişti. Hani böyle 60 yaşına gelmiş de ergen tutarsızlıkları baki kalmış adamlar vardır ya aynen öyle.

Neyse bende de linux merakı o zaman başladı. Ama hiç bir zaman çok benimseyerek kullanamadım. Teknik nedenlerle kurup kullanmak zorunda kaldığımda da hep bir eğretilik hissederim. Bunu dediğimde de hemen "abi Ubuntu dene" derler. Denedim Debian'ından Slackware'ine kadar hepsini denedim :)

Bu arada hoşgeldin aciliketcap, ben de yeni sayılırım :)
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2015, 23:50:02 »
MS-DOS ve Windows'a geçer geçmez bilgisayar RAM hatası olduğunu tespit etti (himem.sys ile). Koşa koşa Çizgi'ye gittiğimde Niyazi bey RAM'leri sorgusuz sualsiz değiştirmişti...

O tarihlerde ramler hep mi defolu olurdu acaba? Ya da tüm komponentler bir ekstra kalitesiz miydi bilemiyorum. 90'larda başlayıp kendi beceriksizliğimiz sayesinde o zamanın en iyisi AMD 1200mhz bir işlemciyi yakmamızla son bulan bir arıza serisi vardı o zamanlar. Ramlar bozuk, hd'ler tıkırtılı, cdler ise okumamaya yemin etmiştiler. Halbuki şu anda hiç de fena gitmiyor, salondaki wireless bile yatak odasından çekmeye başladı!

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 15 Eylül 2015, 16:54:12 »
O tarihlerde ramler hep mi defolu olurdu acaba? Ya da tüm komponentler bir ekstra kalitesiz miydi bilemiyorum. 90'larda başlayıp kendi beceriksizliğimiz sayesinde o zamanın en iyisi AMD 1200mhz bir işlemciyi yakmamızla son bulan bir arıza serisi vardı o zamanlar. Ramlar bozuk, hd'ler tıkırtılı, cdler ise okumamaya yemin etmiştiler. Halbuki şu anda hiç de fena gitmiyor, salondaki wireless bile yatak odasından çekmeye başladı!

Özellikle AMD destekli anakartlar tam bir fiyaskoydu. UPS veya akım korumalı bir sisteminiz yoksa 1-2 senede sistem anlamsız kilitlenmeler ve donanım sorunları ile canınızı sıkmaya başlıyordu. USB yuvaları birer ikişer sorun çıkarmaya başlıyor, onboard AC97 audio gibi bileşenler sistemde görülmez hale gelebiliyordu. Biz de overclock ile bu durumu daha bir körüklüyorduk. Zaten bilgisayar dünyasının en büyük sıkıntısı, her işin ters gitmesidir. Hatta her şey yolunda gidiyorsa pek de kolay kabullenemezsiniz bu durumu. Bazı problemleri 'artık bırakıyorum yahu, komple çöpe atacağım herşeyi' dediğiniz, ümidinizi kaybettiğiniz anda çözersiniz (hatta 'ümit seviyesi'nin %0.001'e indiğini algılayıp da sorunu sorun olmaktan çıkaran gizli bir güç mü var acaba diye kuşkulanırım).