Retrojen Forum

Retrojen kütüphane => Projeler => Konuyu başlatan: themadprogramer - 14 Kasım 2020, 00:01:06

Başlık: Flash Player'i Kurtarma Projesi: Flashpoint
Gönderen: themadprogramer - 14 Kasım 2020, 00:01:06
Özellikle Chrome kullanıcılarının fark ettiği üzere, bu senenin sonunda Flash Player'ın desteği kesiliyor. Daha duymamış olabileceğiniz kısmı, indirmiş olduğunuz Flash Player'ın ta kendisi 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle çalışmayacak: https://www.adobe.com/products/flashplayer/end-of-life.html (https://www.adobe.com/products/flashplayer/end-of-life.html).

Tabi daha önceden bilgisayar ya da harddiske .swf filan indirmişseniz bu dosyalar duracak. 2020 sonrasında bunların muhafaza edebilmesi maksadıyla çeşitli projeler yürütülüyor: https://datahorde.org/?page_id=1244#projects

Bunların en büyüklerinden birisi Flashpoint projesi, internette ne oyun/animasyon varsa toplamaya çalışıyorlar: https://bluemaxima.org/flashpoint/

Geçen gün bir arkadaşımla sohbet ediyorduk, internet olmadığı zaman oynayabilmek için abisi HD'e nasıl flash oyunu indireceğini göstermişti diye. Ben de mutlaka burda da benzer hikayesi olan bir iki kişi çıkar diye sorayım dedim. İnternetten kaybolmuş, ama harddisklerinizde (ya da eski bir bilgisayarın browser cache'nda) yatan .swf dosyalarınız olabilir mi diye.

Yoksa da, biraz nostalji arıyorsanız Flashpoint koleksiyonunu indirip klasik flash oyunları oynayabilirsiniz!
Başlık: Ynt: Flash Player'i Kurtarma Projesi: Flashpoint
Gönderen: wizofwor - 14 Kasım 2020, 09:26:00
Flash blocker eklentisini varlığını öğrendiğim gün kurmuştum. Flash kadar gıcık olduğum başka bir teknoloji var mı bilmiyorum. Belki real audio formatı olabilir. Arkasından göz yaşı dökemeyeceğim.

Dergi CD'lerinde bol bol vardı bu oyunlardan. Alayı dandik şeylerdir. Kongragate'deki oyunlara üzülürüm. Gerçi onlar bir çözüm bulmuşlardır büyük ihtimal.
Başlık: Ynt: Flash Player'i Kurtarma Projesi: Flashpoint
Gönderen: themadprogramer - 14 Kasım 2020, 11:09:25
Alıntı
Kongragate'deki oyunlara üzülürüm. Gerçi onlar bir çözüm bulmuşlardır büyük ihtimal.

Ah, keşke: https://www.kongregate.com/forums/1-kongregate/topics/1916387-important-kongregate-announcement