Retrojen Forum

Elektronik, Elektrik, Mekatronik => Ne nasıl yapılır? => Konuyu başlatan: cengizermis - 14 Şubat 2016, 20:07:45

Başlık: Video| Pil boyut dönüştürücüleri anlattım.
Gönderen: cengizermis - 14 Şubat 2016, 20:07:45
Bir çoğumuzun bildiği, bilmeyenlerin seveceği etkili ve basit bir yöntem.

http://www.youtube.com/watch?v=PscWqvTa1xI (http://www.youtube.com/watch?v=PscWqvTa1xI)
Başlık: Ynt: Video| Pil dönüştürücüleri anlattım.
Gönderen: Ref - 15 Şubat 2016, 07:32:36
Hah, bunları bi 10 sene önce görmüştüm sonra tamamen unutmuşum, sabot deniyordu o zaman, "var böyle birşey videosu" sayesinde hatırladık ve artık 4 şişman pile 20 lira bayılmak zorunda değiliz!

Bu arada bunları kolaylıkla kendimiz de yapabiliriz gibi geliyor bana, acaba evde sürekli kullandığımız birşeyin büyük pil ölçüsünde olanı var mıdır? Tuvalet kağıdının göbeğindeki silindir gibi birşey lazım. Bu arada bizim markette telefunken marka büyük pil 8TL. Geçen gün 6 tane lazım oldu, bir seferde 48TL bayıldım, 1 hafta dayanmadı.


Bir de, kalem piller, büyük pillerden 1-2mm daha uzun. 1-2 pil olunca yay bu uzunluğu kompanze eder ama, 4 pili peş peşe takmak probleme yol açar mı acaba?
Başlık: Ynt: Video| Pil dönüştürücüleri anlattım.
Gönderen: cengizermis - 15 Şubat 2016, 08:30:03
@ref
Ben de pil haznesi ararken görmüştüm bunları sanalpazarda ve " oha süpermiş " diyerek sipariş etmiştim. Özellikle yüksek kapasiteli sarjlı pillerle kullanmak için çok mantıklı bir icat.
 Boyut meselesine gelince table top özelinde c den örnek verdim ve boyut sorunu yok c'de. Zaten kullandığım d boyutlularda artı kutupta uzunluğu tamamlayan bakır bir parca var.

 Kendi yapma meselesine kelince hırdavatçılardan bu genişlikte plastik boruvarmı diye bakılıp kestirlebilir. İcerdeki boşluk da içeriye plastik parcalar ekleyerek giderilebilir.
Ağaç tornacı tanıdık varsa sıkıntı yok zaten.

Başlık: Ynt: Video| Pil dönüştürücüleri anlattım.
Gönderen: cengizermis - 15 Şubat 2016, 09:57:28
Bir de sabot kelimesinin nerden geldiğine baktım: ateşli silahlarda namlu çapından küçük cephaneyi silahtan ateşleyebilmek için kullanılan apartlarmış. Gayet mantıklı :)