Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 5 ... 10
11
Diğer Retro Sistemler / Ynt: Mikro Bartop Kabin
« Son İleti Gönderen: eins 13 Aralık 2022, 15:58:36 »
Ekran olarak 2K IPAD 4 ekranı kullanmayı planlıyorum. Sanıyorum retina display dedikleri. Hal böyle olunca en uygun çözüm sanki HDMI'dan LVDS'e çeviren bir kart olacak. Biraz araştırınca şunu buldum. Hatta ek olarak kart üzerindeki ses anfisi sayesinde HDMI'dan sesi doğrudan sürücülere bağlamak mümkün olabilecek. Hemen siparişi verdim gitti...

NOT: Sadece kartı sipariş ettim, ekranı burada yedek parçacılarda daha uyguna bulabilirim, en azından dünyanın öbür ucundan gelirken kırılma riski olmaz.
NOT: Raspberry bu çözünürlüğü destekler mi bilmiyorum, denemeden araştırmadan girdik bakalım...

https://tr.aliexpress.com/item/1005002683346381.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.4.56423d12ijx85D&gatewayAdapt=glo2tur
12
Diğer Retro Sistemler / Ynt: Mikro Bartop Kabin
« Son İleti Gönderen: Ref 13 Aralık 2022, 14:54:06 »
Cem de kendine büyük boy bir arcade kabini yaptı ve çok mutlu. O da anlatır belki ama özetle seninle aynı sistemi kullanıyor. Hatta aynı ışıklı butonları aliexpressten aldı (ama dışbükey çıktı o butonlar, sonra kendi modifiye etti onları). Emülasyon için rpi4 kullanıyor, ama rpi'den video çıkışı şu siteden jamma board alarak halletti diye biliyorum: https://www.rgb-pi.com/
13
Diğer Retro Sistemler / Mikro Bartop Kabin
« Son İleti Gönderen: eins 13 Aralık 2022, 10:56:05 »
Bundan 6 yıl kadar önceydi, yükselen retronalimi dizinlemek için aniden bir arcade kabin projesine girişmiştim. Tam boy bir kabin yapmak yerine masa üzeri kullanabileceğim, tek oyunculu ama istendiğinde harici kontrolcü bağlanarak iki oyunculu olabilen bir Mini Neo-Geo Bartop Kabin yapmıştım. Tabiki o dönemlerde emülasyon falan kullanmak haşa yasak olduğu için gerçek bir Neo-Geo MVS kartı kullanmıştım. CRT yerine 4:3 LCD (tabiki 4:3) ve 138 oyunlu bir çoklu oyun kartuşu kullanmış olmam otantik hissiyatı çok da bozmamıştı. Zira orjinal MVS çıkışındaki analog görüntüyü, daha önce yapmıştım olduğum bir projeden (VGA-16) devşirme bir kart ile scanline hale getirerek VGA portundan sürdüğüm için tatminkar bir görüntü elde etmiştim.


Henüz görmemiş yada bir iki el oyun oynamamış olanlar için şurada da kısa bir videosu var.


Malum yılbaşı yaklaşıyor, senenin bu döneminde kendime hediye alma şımarıklığım en üst düzeyde oluyor. Geçenlerde online alışveriş sitelerinde gezerken gözüme şu ürün grubu takıldı.

https://www.beymen.com/brand-my-arcade-94655

Ne de olsa bilindik kaliteli bir markanın sitesi altında satılıyor, hemen bir tane seçip almaya karar verdim. Tek oyun mu, hangi oyun, yoksa çok oyunlu mu alsam, ama çok oyunlu da görsel olarak gözüme hoş gelmiyor falan derken bir anda soğudum, bunu en iyisi kendim yapayım diye düşündüm.

Eskiden retro sistemler için emülasyon fikrine çok soğuk bakıyordum, orjinal donanım benim için olmazsa olmazdı. Olmazdı diyorum çünkü artık sanki biraz olabilir hal aldı. Tabiki halen eğer imkanım varsa orjinal donanım tercih ederim ama günümüzde c64'e bir parça kod yazmak için bile PC başında emülatör kullanıyorum. Firmalar retro sever kesime hitap etmek için küçültülmüş imitasyon cihazlar üretiyorlar ve içlerinde gene emülasyon kullanılıyor. FPGA yada ASIC bile değil, emülasyon. (Bu noktada Jeri Ellswoth ablamızdan söz etmemek olmaz, bir oyuncak firması için yaptığı çalışma bence gerçekten takdiri hak ediyor. Sadece bir oyuncak için C64 ile aynı şekilde çalışan bir ASIC tasarlamıştı. Ben bunu emülasyon kategorisine koymuyorum zira bu yapılan emülasyon değildi.) Neyse, bu emülasyon olayı öyle bir hal aldı ki, firmalar kendi ürünlerinin yıldönümlerinde ürettikleri kısıtlı üretim serileri için bile emülasyon kullanmaya başladılar. Buna belki de en iyi ve en son örnek Nintendo. Game & Watch series Mario ve Zelda ürünlerinde STM32 işlemci üzerinde koşan emülasyon kullanıldı.

Neyse konuya dönecek olursak, tahmin edeceğiniz gibi gene bir kabin projesine girişme niyetindeyim. Ancak olanaklarım 6 yıl öncesine göre biraz daha kısıtlı. Beymen de görmüş olduğum ürün ve bir önceki paragraftan anlaşılabileceği üzere de yapmak istediğim, olabildiğince küçük, az yer kaplayan kabin formunda bir emülatör. Ancak malum yaş ilerledi, gözlerim o küçücük ekranları çok zor görüyor, en azından mantıklı bir ölçünün altına inmek istemiyorum. 8-10 inch aralığında, ve tabiki 4:3 forma sahip bir ekran arayışındayım.

EKRAN

Biraz araştırdıktan sonra şimdilik en sıcak olduğum çözüm, IPAD 4 ekranı kullanmak.
 
Ölçüler 241.2 x 185.7
Çözünürlük 1536 x 2048, 4:3
IPS

Ekran seçimi önemli zira kabinin nihayi ölçülerini kullanılacak ekran belirliyor olacak. IPS olması da ek bir avantaj. Son olarak artık üretilmiyor olması sebebi ile yedek parça olarak (muhtemelen yan sanayi ama olsun) makul fiyatlara edinilebiliyor. (2022 Aralık itibari ile 500-800 TL)

Burada çözülmesi gereken bir nüans var, bu panellerin girişleri LVDS formatında oluyor. Yani doğrudan HDMI yada VGA falan bağlamak mümkün değil, bu konuya sonra değineceğim.

DONANIM

Emülasyon kullanacağımdan bahsetmiştim, madem emülasyon olacak, sadece arcade değil olabildiğince çok sistemi emüle edebiliyor olmak mantıklı. Bu sebeple Raspberry PI Model 4 üzerinde koşan bir retropie uygun görünüyor. Zaten elimde başka projelerden kalma birkaç tane olacaktı. 2/4/8 GB konusunda henüz karar vermedim. Elimde 1GB, 2GB ve 8GB var. Sanıyorum 2GB yetecektir.

Kontrolör olarak gene kabinlerde kullanılan switchli joystick ve ışıklı buttonlardan kullanmayı planlıyorum. Şimdi ekran küçük ama neden kol ve butonlar büyük diyebilirsiniz, ben fonksiyonel olmasını da istiyorum. Yani sırf süs objesi değil, başına geçip oynandığında da olabildiğince ergonomik olabilmesi için buton ve joysticki küçük kullanmak istemedim. Henüz çizim yapmaya başlamadım ama bir şekilde tasarım esnasında göze de çok irite edici gelmeyecek bir yerleşim yapabilirim diye düşünüyorum.

Aşağıdaki setten bir tane sipariş ettim bu arada. Bana bir takım lazım ama gönderim ücreti düşünüldüğünde iki takım olanı sipariş etmek daha mantıklı geldi.
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07JFXQSM5/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Mümkün olabilirse gene ahşap, yada ahşap ağırlıklı ve 3D basılmış parçalarla desteklenmiş/tamamlanmış bir tasarım olacak.

Bu proje özelinde bir yazılım yada donanım geliştirme niyetim yok, dediğim gibi imkanlarım kısıtlı ve hobi amaçlı bir proje olmasını hedefliyorum. Olabildiğince hazır bulunabilen parçalarla kotarmaya çalışacağım.

Son olarak proje ismi olarak Mini Bartop Kabin düşünmüştüm ama daha önce yaptığım da mini olduğu için bunu mecburen Mikro Barcode Kabin olarak isimlendirdim. Bu durumda Beymende satılanlar da pico yada nano oluyor... :)

Şimdilik aklımdakiler bu kadar, gelişmeler oldukça paylaşacağım.
14
Diğer Retro Sistemler / AGP 3.3v anakart arıyorum.
« Son İleti Gönderen: 68k 10 Aralık 2022, 07:40:05 »
Merhaba,

Sırf elimdeki Matrox MGA G200'lü kartı denemek, belki de CRT'lerden birine sabit bir sistem kurmak için için uygun anakart arıyorum. Elimde 4-5 tane agp slotlu p4 board var ama hiçbirinin agp slotu 3.3v değilmiş. Elimdeki slotlar fiziksel olarak uymuyor. Neyse kestirmeden sorayım, ezbere bu yönde bir tavsiye var mıdır, gerçi olsa da o kartı piyasada bulmak zor olacak ama yine de buraya bir sormak istedim.

PC konularını diğer retro sistemler altına yazmıyorsak affola.
15
Sinclair / Ynt: Speccy dünyasından kümülatif haberler
« Son İleti Gönderen: Ref 07 Aralık 2022, 21:08:43 »
Bu başlığı biraz ihmal ettim. Ama güzel haberlerle geldim, özellikle hades'e :D

Biliyorsunuzdur konu spectrum üzerinde geliştirme ise specemu kullanmak taraftarıyım. Bunun en önemli sebebi specemu'nun gerçek bir zx spectrum davranışına en yakın davranışı sergilemesidir.  Son aylarda hem z80A hem ULA üzerinde yeni keşifler yapıldı, bunlar uzun zamandır çözülememiş uyumsuzlukların önemli bir kısmını elemiş oldu. Specemu'nun yazarı Mark Woodmass bunları specemu'ya katarak yeni sürümünü oluşturdu.

https://keybase.pub/woodywoodster/specemu/specemu-3.2.b061222.zip

 

Bu sürümün bir özelliği var, eğer specemu ile aynı klasöre Pasmo.exe koyarsanız, gizli bir menü basamağı aktive oluyor. TOOLS > ASSEMBLER altında küçük bir metin editörü açılıyor ve pasmo uyumlu kodların derlenip çalıştırılması mümkün oluyor.  Buna @hades sevinecektir çünkü kendisi direkt emülatör üzerinde çalışmayı seviyordu.

Sonuç olarak, specemu ile, hem güvenli emülasyon, hem de birinci sınıf bir derleyici ile çalışmış oluyorsunuz.

Daha önce bu özelliği ZX Spin ile karşılamaya çalışanlar genelde derlemelerin gerçek makinede düzgün çalışmadıklarını görüyorlardı. Artık specemu ile bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Yine de ben pasmo ve specemu ve düzgün bir metin editörü ile kendi araç zincirinizi oluşturmanızı (ya da benimkini kullanmanızı) tavsiye ediyorum.  Bilmeyenler için bahsettiğim araç zinciri burada: https://retrojen.org/pano/index.php?topic=539.msg4197#msg4197
16
Amstrad / Ynt: Arızalı CPC464
« Son İleti Gönderen: 68k 04 Aralık 2022, 15:27:43 »
@Attilan km atıyorum teşekkürler.
17
Amstrad / Ynt: Arızalı CPC464
« Son İleti Gönderen: Attilan 03 Aralık 2022, 13:11:24 »
@68k sana bu test yöntemi fikrini verirken c64c modelini hesaba katmamışım, c64c'ler yeni tip anakart ile geliyor, senin de fark ettiğin gibi ram chipleri de farklı ve sadece iki adet, cpc'nin 16 pinlik ramleri gibi 8 adet değiller, test için kullanamayız maalesef.
Cpc ile aynı tipte ram kullanan eski ekmek kutusu denen model c64 olsa işine yarayabilirdi. Atari 800xl, Vestel msx, spectrum +2 gibi birçok 8-bit bilgisayar cpc ile uyumlu ramleri kullanıyor ama c64c bunlardan biri değil maalesef.
C64c'yi güzelce kapatıp kenara kaldırabilirsin.

İstersen daha fazla zorlamadan buradan sonrasına beraber bakalım uygun bir zamanda.
18
Amstrad / Ynt: Arızalı CPC464
« Son İleti Gönderen: 68k 03 Aralık 2022, 03:52:03 »
Az önce RAM'leri test etmek için C64'ü söktüm. Benim C64C'nin RAM çipleri OKI M41464-10 çıktı. CPC'den çıkan SHARP 2164 ve benim piyasadan aldığım NEC 4164'lerin PDF'lerine kabaca tekrar bir baktım da, alakaları yok gibi. SHARP ve NEC'ler 16 pin dip iken OKI'ler 18 pin ve pinler fonksiyonel olarak da birbirini tutmuyor. Atıyorum birinde 10.pin CAS iken ötekinde VCC. Yani fiziksel olarak uydursam da olmayacak gibi. C64C'lerde revizyona göre farklı DRAM kullandılar demek oluyor sanırım bu?
19
Diğer Retro Sistemler / Ynt: 3dSen - Voxel Tabanlı NES Emulator
« Son İleti Gönderen: cengizermis 03 Aralık 2022, 01:14:41 »
Yerli ve Milli kaynaklara yönelelim o zaman
Hay yaşa !  ;D
20
Diğer Retro Sistemler / Ynt: 3dSen - Voxel Tabanlı NES Emulator
« Son İleti Gönderen: Ref 03 Aralık 2022, 00:27:38 »
bu son yapay zeka imaj generatörlerin ileride bu oyunları hiper realistik video filmler gibi oynamaya izin vereceğini düşünüyorum.

Bu iyi mi kötü mü sonuç verir ayrı mesele.

stable diffusion ile dönüştürdüğüm bazı ZX Spectrum ekranlarından örnekler:

Bu görüntülerin ileride gerçek zamanlı olarak 50fps olarak oyun görüntülerine uygulandığında enteresan bir gerçek-ötesi rendering ortaya çıkacak gibi. hatta gireceğimiz metinlerle farklı ortamları, istediğimiz açıda, istediğimiz türde (bkz.peluş oyuncak stili mucher) render edilebilecektir.  Teknoloji orda, sadece hızlandırılması gerekiyor.

daha önce @madcat bunu kendisi el ile oluşturmaya çalışmıştı:
https://retrojen.org/pano/index.php?topic=1207.msg10696#msg10696
Bunu bir VPN ile açmanız gerekiyor resimler yine bloklanmış.
Sayfa: 1 [2] 3 4 5 ... 10