Gönderen Konu: Spectrum a nasıl program yüklenir?  (Okunma sayısı 9978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
Spectrum a nasıl program yüklenir?
« : 26 Şubat 2017, 15:04:41 »
Merhabalar
bende de bir tane 48k zx spectrum var fakat nereden ne tür program dosyası indirilip
pc aracılığı ile spectruma yüklenir sormak istiyorum.
sanırım pc nin mic. ve hp çıkışları kullanılacak..yabancı dil eksikliği var biraz onun için zorlandım internette.
cevaplar için şimdiden sağolun.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Spectrum a nasıl program yüklenir?
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2017, 15:18:55 »
Merhaba,

Hoşgeldin diyor ve soruna dair sana şu başlıklara bir gözatmanı tavsiye ediyorum. Sonrasında sıkıntın olursa yazarsın.

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=449.0

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=386.0

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2017, 20:34:00 »
Anladığım kadarı ile k7zx hazır spectrum dosyalarını
wav a çevirip  pc nin ses çıkışından zx spectruma yüklüyor."about " kısmında ses kartı EAR girişine bağlanır yazıyor.
Specemu ise hem bir program yazma editörü hemde wav dosyasını spectruma gönderiyor ve spectrumdan ses dosyası alabiliyor.
specemu ekranında program satırı devamlı yukarı kayıyor.
garip bir durum.windows uyumluluk modunu win 95 e getirdim ama düzelmedi.
(ver. 2.7)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2017, 12:26:10 »
1. oynamak istediğin oyunu şuradan bulmalısın, ve her oyun için sadece TAP (non-tzx tape image) dosya tipini tercih etmelisin, ayrıca "Machine type   ZX Spectrum 48K" olmalı:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0000996

2. bu dosyayı ses dosyasına dönüştürmek gerekecek. Windows kullandığınızı varsayıyorum. Specemu, aslında bir zx spectrum emülatörü. Eski kasetlerden yaratılmış kaset kopyalarını gerçek bir zx spectrum'u taklit ederek bire bir oynatmaya yarar. Fakat aynı zamanda bu çevrimi de yapıyor.
Specemu son sürümü burada:
http://www.speccy.org.uk/specemu/
Ayarlar şöyle yapılacak:
  • specemu>options>options (F8)
    Ayarlar penceresinde "display" sekmesi:
    "ula snow effect","enable vsync", "show tape disk icons..." seçili, gerisi boş.

"tape" sekmesi:
    "auto tape/play stop", "auto load tapes",  "boost loading tone" seçili, diğerleri boş.
    Dikkat "boost loading tone" specemu kapandığında iptal olur. Her teyp yüklemeden önce yeniden açmalısınız, yoksa ses seviyeniz düşük kalır.

"hardware" sekmesi:
    model "zx spectrum 48k" olmalı (sizinkiyle aynı model)
    Diger kutucuklar boş.

3. PC'nin kulaklık çıkışını zx spectrum'un mono ear girişine bağlamalısın. Fakat hep söylüyorum, eğer iki ucu da stereo kablo kullanırsan aslında nötr ile sağ kanalı kısa devre ediyor oluyorsun (zx spectrum'un soketi monodur) ve ses kalitesi düşüyor. Dolayısı ile özel bir kablo hazırlamalısın. PC ucu stereo, zx spectrum ucu mono olmalı, sağ ve sol kanalı birbirine bağlayarak mono uca bağlamalısın.

4. Gerçek zx spectrum'u çalıştırıp ekrana görüntü geldiğinde J tuşuna basarak LOAD, komutunu oluşturup, yanına iki tırnak koyarak LOAD "" yazmak gerekiyor. Sonra enter'a basınca zx spectrum'un ekranı boş görünür. Eğer pc'den herhangi bir ses çıkarırsan (mesela ses seviyesini değiştirince çıkan ding sesi) zx spectrum ekranında kırmızı/mavi renkler görünecek ama henüz yükleme başlamadı. Sadece spectrumunuz dinlemeye başladı.

5. PC'nizin sesini sonuna kadar açın, işlem boyunca PC'nizden specemu'nun ürettiğinin dışında başka hiçbir ses çıkmamalıdır, eğer ses sürücüsünde ses geliştirme efektleri aktifse kapatın. Oynamak istediğiniz .tap dosyasını sürükleyip specemu'nun üzerine bırakın. Specemu anında dosyayı yüklermiş gibi yapmaya başlayacaktır, bu arada eğer pc'niz yeterli yükseklikte ses üretiyorsa gerçek zx spectrumunuz da da bire bir aynı görüntüyü görüyor olmanız gerekiyor. Yükleme boyunca chuntey'i rahatsız etmeyin.

6. 2-3 dakika sonra oyun tamamen yüklendiğinde keyifle oynayın. Klavye kontrolleri genelde QAOPM'dir. Eğer oyun specemu'da çalışıyor, ama sizin makinenizde çalışmadıysa kablonuz, pc'niz ya da zx spectrumunuzda bir sorun var demektir. Önce ses seviyesini yükseltmeye bakın. Örneğin araya ses efekti eklemeyen, kulaklık çıkışı olan bir amfili kolon eklemeyi deneyin.

7. Boşverin ve oyunları specemu'da oynamaya başlayın. Teyplerin anında yüklenmesi için options> tapes> flash ve edge load'ı da seçin.

Lütfen basamakları tam ve harfiyen uygulayın.

not:
specemu windows XP'den windows 10'a kadar tüm windows sürümlerinde çalışır.
Henüz k7zx ve otla'yı tavsiye etmiyorum, fazla karmaşık.

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2017, 00:01:18 »
İyi akşamlar veya iyi geceler..
specemu son sürüm ve bir oyun indirdim.k7zx ile wav a çevirdim ve specemude açtım.tap dosyası da üzerine sürükleyince açılıyor..
fakat odada ikinci bir ekran olmadığı için zx spectrumu deneyemedim.
ama wav dosyayı mp3 player a yükleyerek stereo>mono kablo ile zx spectruma yükledim
ve oyun çalıştı.
ne güzel...bundan cesaretle
print komutundan ibaret basit bir programı mp3 e yüklemek için mp3 ü açtım ve içindeki minnacık mikrofonu çıkarıp mono fişi
kablo ile artı eksiye dikkat ederek lehimledim.save komutu ile mp3 e wav dosya olarak kaydettim ama verify komutundan birşey çıkmıyor,
load ile de yüklenmiyor.
kayıttaki sesi dinledim.
evet bu ses zx spectrumun
sesi!
ama başarılı olamadım .
kayıt kalitesiz veya yetersiz.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2017, 08:00:37 »
.k7zx ile wav a çevirdim ve specemude açtım. ...
 wav dosyayı mp3 player a yükleyerek stereo>mono kablo ile zx spectruma yükledim
ve oyun çalıştı.

Hah, işte her yiğidin bir yoğurt yiyişi var tabi :D

Kayıt işi ise zor tabi, sonuçta bu aletler eski analog teyplere uygun üretilmiş. Bu sinyali digitale çevirdiğimizde oluşan kayıp yüzünden geri yüklenemiyor olabilir. Sonuçta o mp3 player kimbilir hangi kalitede, belkide kayıplı bir codec ile kaydediyordur sesi. Bu sebepten her retrocu evinde bir analog teyp ve bolcana kaset bulundurur :) Bir de sesi mp3 player'a kaydetmektense direkt olarak pc'de wav kayıtçıya ya da specemu'ye de yüklemeyi deneyebilirsin. Monitörsüz yapmak zor olur tabi ama mümkün.

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2017, 14:45:23 »
Panasonic marka kullanılmayan bir kasetli telefonun mikrofonunu çıkarıp girişine
bağlantı yaptım.kaydedilen sesi dinlediğimde kötü bir ses duyunca hoparlore de
bağlantı yapıp load denemesine hiç girmedim.
halbuki iyi bir kayıt beklerdim.

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2017, 19:39:02 »
Kullanmadığım tv kartımı pc ye takarak zx spectum için bir tv ekranı oluşturdum.
stereo yu monoya çeviren (sağ sol kanalları birleştiren)bir jak fiş kullanarak pc nin ses kaydedicisi vasıtası
ile birkaç satırlık programı kayıt ettim.kayıtları bsplayer ile tekrar spectruma yükleyebiliyorum.
arka arkaya denemelerde bir sorun çıkmadı.
burada stereo>mono fiş ve kayıt seviyesinin ve kayıttan yüklerken ses seviyesinin yüksek olması önemli.
başta tek kanal kullandığım için kayıt yaparken biraz cebelleştim.sağ ve sol kanallar birleşince düzeldi.
ama kasete kayıt işi aklımda kaldı.
Alcofribas ve Ref  e yardımlarından dolayı teşekkür ederim

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 02 Mart 2017, 10:58:34 »
Neden "save" işi için bukadar uğraştın merak ettim. Kendi programlarını yazabiliyor musun? Basic/asm? Yoksa sadece bir merak mıydı?

Çevrimdışı hafıza

• Retromanik
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2017, 16:53:49 »
Uzman seviyede olmasa da
program yazıyorum. pic asm,proton basic.
bu aralar arduino ya merak saldım.moda ya.. :)