Gönderen Konu: En son hangi urunu aldiniz?  (Okunma sayısı 22702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: En son hangi urunu aldiniz?
« Yanıtla #225 : 29 Ocak 2019, 20:04:47 »
 Ne yazik ki dogasi geregi ugrastigimiz seyler eski. Yasli elektronik komponentlerle dolu bir birinden yasli donanimlar. Bu donanimlarin bir cok dusmani var fakat liste basi termal stres ve saglikli olmayan guc kaynaklaridir herhalde. O yuzden benim oncelikli iyilestirme yapmaya calistigim iki temel konu bunlar oluyor. Yine boyle bir iyilestirme girisiminin ilk ayagini olusturacak bir iki parcadan bahsedecegim.

MS-DOS gosterisinin yildizi olan ITOX3’ nin 440BX northbridge yongasi icin bir heatsink iyilestirmesi yapmam gerekiyordu. Eski heatsink yuzey alani olarak kucuktu ve yonga uzerine termal bant gibi verimsiz bir yontemle sabitlenmisti. Bu da yeterince verimli tahliye edilmeyen atik isi demek. Cpu faniyla ayni alanda bulundugu icin kismen aktif bir sogutmaya sahip olasa da bu heatsink, dusuk devirli sessiz fanlarda yuksek isi kacinilmaz oluyordu. Intel’ in tolerasnlari dahilinde ama gereksiz sicak.

Sessiz (nispeten) ve saglikli bir sogutma cozumu icin bu heatsink’ ten kurtulmaliydim. Tabii murphy kanunlari geregi boyle bir sey kolay olmamaliydi. Oyle de oldu zaten. Gordugunuz gibi northbridge cevresinde heatsink montaji yapabilecegim bir delik ya da “Anchor” denilen baglanti koprulerinden mevcut degil. Yonga yuzeyine bir sey sabitlemenin tek yolu yapistirici kullanmak gibi gozukuyor. Oysa en iyi termal yapistirici cozumu bile en dandik silikon temelli termal macundan daha iyi isi iletemiyor. Bunun bir yolu olmaliydi derken Malico isimli ureticinin BGA yongalar icin gelistirdigi Talon Clip isimli montaj aparatini gordum https://bit.ly/2zlVKly

BGA yonga ile pcb arasinda kalan bosluga cok ince tirnaklarla tutunan bu plastik klips, size pcb’ den bagimisiz olarak yongaya heatsink ekleme firsati veriyor. Ustelik yapistirici gibi iletkenligi nispeten dusuk termal arabirimleri de kullanmak zorunda kalmiyorsunuz.

Tabii Malico cozumunu uygulamadan once eski heatsink’ ten kurtulmam gerekiyordu. Bu asama gercekten stresli zira heatsink ve yongayi bir arada tutan bant isini cok ciddiye almis. Ayirma islemi gerceklesince de bant artiklariyla ugrasmak zorunda kalmistim. Kaba kuvvete basvuruyordum ve ufak bir hatayla mobo’ yu hurda haline getirmek isten bile degildi. Bu aralar ITOX3’ nin sifirinin 800 ile 2000 Dolar arasinda alici buldugunu dusunursek ulser olmadan isi bitirdigim icin memnunum.

Heatsink icin oturup hesap kitap yapmadim. Fazlasi olsun ama eksik kalmasin gibi basit bir kafadan uygulanabilir formul kullaniyorum. Tabii bir de bulunabilirlik onemli. Bunlar bir araya gelince secimi 25MM yukseklige sahip 35x35MM’ lik heatsink’ ten yana yapmak durumunda kaldim https://bit.ly/2S684yA Stock heatsink ile kiyaslayinca oldukca cusseli kaliyor.

Heatsink’ i sabitlemek icin gerekli olan klips tek tip degil. BGA yonga yuksekligine gore secmeniz gereken bu seylere renk kodlari vermisler. Mavi cogu BGA yongaya uyuyor fakat yine de olcup bicip siparis etmekte fayda var https://bit.ly/2Ukx3zs https://bit.ly/2B8W75g

Netice super. Daha testlerini yapmadim ama bu sey yerine dogru oturduysa northbridge’ in termal hayatiyla ilgili endiselenmeme gerek kalmayacaktir. O sari hedeye gore de gayet yakisikli gozuktugunu soylemeliyim.

Toplamda 2 Heatsink ve 5 Adet klips (Min. alim limiti) postayla birlikte 150 liraya mal oldu. Genel cozumlere gore maliyet biraz yuksek fakat sonuc harika. Ayni uygulamayi bir sure once satin aldigim Socket 939 tabanli mobo’ ya da yapmayi dusunuyorum. Onumuzde ki gunlerde fevkalade nadir ve sicak calisan bir add-on kart icin dusundugum termal iyilestirme cozumu var. Tabii once siparisim elime gecmeli.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #226 : 08 Şubat 2019, 15:30:52 »
 Bilgisayarlarimdan bazilarini rack sasilere aktarmaya karar verdigimde dogal olarak bir de rack ihtiyacim dogmustu. Rack dedigin nedir ki diye diye ertelenip otelenmis, berilenmis bu fasil da dun itibariyle halloldu. Taze deneyimler ve nacizane tavsiyeler hemen asagida.

Rack dedigin nedir demistim. Turkiye soz konusu oldugunda “sorun” demek olacagini kestirmem gerekiyordu. Ortadogu’ da amaciniza uygun bir sey bulmak her zaman sorundur. 13U’ yu gecmeyecek, 22” derinliginde ki sasileri destekleyen derli toplu open frame bir rack’ a ihtiyacim vardi. Boylece isimi gorecek kadar genis, calisma masasinin ya da mobilyalarin arasina sikistirabilecegim kadar kompakt bir konstruksiyona sahip olacaktim. Ama istedigim seyin bu memlekette karsiligi olmadigini hemen ogrendim. Bir kez daha medeni dunyaya donmeliydim yuzumu.

Ulke bariyerini asinca secenekleriniz dramatik bir sekilde cesitleniyor. Bunun sonucu olarak hayal ettigimden daha amaca uygun bir sey buluyorum; Rosewill Open Frame 19” Rack https://bit.ly/2TAJ188

12U ve 25U secenekleri bulunan rack’ in derinligi 22” ile 40” arasinda ayarlanabiliyor. Gayet temiz ve basit jenerik bir tasarim soz konusu. Bu yuzden farkli etiketler altinda gorebiliyorsunuz ayni mali. Saglamlik bakimindan bir zaafi olacagini dusunmuyorum zira 12U icin oldukca agir profiller kullanilmis. Statik ve dinamik yuk altinda ki test verilerini gormedigim icin farazi olacak ama, benim icine yerlestirecegim ekipmanlarin on kati agiriliginda ki yuku bile problemsiz tasiyabilecekmis gibi gozukuyor.

Yapiyi olusturan profiller ne kadar guclu olursa olsun diger profillere baglanabildikleri oranda is cikaracaklardir. Bu yuzden demonte halde gelen rack’ in montaj yontemi de en az profiller kadar onemli. 28 Adet M8 civatanin sabit soketlere baglanmasiyla yapilan montaj bana saglam olacakmis izlenimi veriyor. Kullanici yorumlari da bu yonde zaten.

Paket icinden Philips tornavida ve 13mm kombine anahtar, 8 Adet cable management hook, 36 Adet M8 civata ve pul, manual cikiyor. Pakete ayrica rack ekipmanlarin montaji icin kullanilan baglanti elemanlarindan da (M6 x 16mm screws and cage nuts) 50 Adet koymuslar https://amzn.to/2Gvn1rp

Rack haftasi sebebiyle bir sonra ki parca da rack alakali elbette. Hatta en az rack kadar onemli bir komponent. Chenbro 2/4U Rail https://bit.ly/2Ty66s8

Sasisleri bir rack’ a takamanin en makul yolu elbette rail kullanmak. Devamli kurcalanacak seyler olduklarini varsayarsak aksi cilginlik olurdu zaten. Rail sayesinden cekmece gibi davranan sasiler konfor ve alan tasarrufu acisindan harika cozumler.

50.8CM uzunlugunda olan bu rail modeli 59.9CM ile 86.6CM arasi derinlikte ki rack’ larla uyumlu. Maksimum 70.3CM’e kadar acilabiliyor ve bu mesafede 27Kg. yuke izin veriyor. Ambalaji icinde sasi ve rack’a montaj icin gerekli olan butun parcalar mevcut.

Bir rack ve uc cift rail. Hepsi bir araya gelerek bol inch’ li pound’ lu bicimsiz bir paket olusturuyor. Benim metrik beynim kraliyet olcu birimlerine alisamasa da dolar gibi evrensel bir sabite asina. O topraklarda 60 lbs, buralarda 27kg ceken bicimsiz kargo kutlesi icin USPS benden 350 evrensel Dolar civari para talep ediyor. Ucu acik teslim suresi yaninda, her biri bir digerinden avam gumruk memurlarlariyla ilk elden muhattap edilme bonusuyla. Sure neyse ama avamla muhattap olmamak icin odemeyecegim bir miktar yok bu aralar.

Neticede her buyuk pakette yaptigim gibi amerikapostam.com’ a devrediyorum yine isi. Gumruk ucretleri ve komisyonlari da dahil olmak uzere 350 Dolar maliyet cikiyor. Ustelik gonder dedikten 5 gun sonra kapidaydi paket. Cok ender 10 gunu bulabiliyor, ortalamasi 1 hafta zaten. Aklinizda bulunsun.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #227 : 10 Şubat 2019, 12:00:45 »
 Hazir Cumartesi gecesi kafasi yasaniyorken kararsiz oldugum bir alimi da aradan cikartmisim gaza gelip. Iyi mi yapmisim gelince gorecegim.

Once video oyunundan sonra da kitabindan haberdar olup okumaya basladigim Dmitry Glukhovsky’ nin eseri olan Metro 2033’ u siz de duymussunuzdur mutlaka. Bir bilim kurgu okuru olarak Metro serisini cok tatmin edici bulsam da asla ilk kitabin etkisini yasatmamisti devam kitaplari. Oyuna gelirsek elbette hic sansi yok, kitap deneyiminin yaninda sonuk kaliyor her sekilde. Fakat bu Metro serisinin oyunlarinin kotu oldugu anlamina gelmiyor. Aksine turunun iyi orneklerinden olduklarini dusunuyorum. Ozellikle ilk oyunun orijinal hikayeyle eslesmesi harikaydi. Oynamadiysaniz oynayin, okumadiysaniz okuyun.

Metro Exodus serinin yeni oyunu. Agir sistem gereksinmleri, yapimcinin skandal aciklama ve kararlari derken simdiden milletin siniriyle oynamis vaziyette. Gercekten ciddi bir rezalet soz konusu ama beni pek engellemeyecek zira bir tane Spartan Collector's Editon almayi kafama koymustum uzun sure once. Yine de agiz dolusu kufur ve kendimden nefret ederek yapiyorum bu alimi. Belki de satin alacagim son ozel surum video oyun olacak bu zira ciddi bir ofke biriktirdim yapimcilara karsi. Talep ettikleri bedelleri odedikce daha talepkar ve kustah olmalarina tahammul edemiyorum artik. Sizler bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz ogrenmek isterdim acikcasi.

Metro Exodus Spartan Collector's Editon ambalajindan icerigine kadar bir ozel surumden beklediginiz her seyi size sunuyor. Ne yazik ki ortadogu ve 3. Dunya ulkelerine direkt satis yok. Medeni ulkelerde de posta dahil 270 kusur Dolar/Euro gibi bir fiyattan pre-order yapabiliyorsunuz. Son gun 15 Subat https://collectors.metrothegame.com/

En cok merak ettigim kisim Metro Exodus 2017 announce trailer’ da ki bir sahne baz alinarak hazirlanmis diorama. 10.5” yukseklikte resin malzemenden yapilmis heykel bu fiyatin da baslica sebebi. Umarim hayal kirikligi yaratmaz su narin bunyemde.

https://www.youtube.com/watch?v=fbbqlvuovQ0
https://youtu.be/bm2fdV_CVO0

Çevrimdışı soph

• Ön Kayıt
« Yanıtla #228 : 13 Şubat 2019, 13:44:57 »
WLS15 Serisi Endüstriyel LED Aydınlatma aldım.

kaynak: Endüstriyel Aydınlatma Fiyatları

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #229 : 13 Şubat 2019, 14:05:24 »

Bence ilk mesajınız bu olmasaydı daha iyi olurdu. Misal önce şu başlığı okuyup sonra da şuraya kendinizi tanıtan bir başlık açabilirdiniz. Ya da en azından "en son hangi ürünü aldınız" başlığına forumun genel içeriği ile biraz olsun alakalı birşeyden bahsederek girseydiniz. Ne dersiniz? Nasıl yapalım?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #230 : 13 Şubat 2019, 17:54:57 »

Fiyat yok, stok yok. Dandik bir firmaya benziyor. Umarim sorun yasamazsiniz.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #231 : 14 Şubat 2019, 21:34:29 »
Benim aldigim ya da alacagim bir sey  degil fakat bu taraklarda bezi olanlar icin guzel parca. Bu makineler dunya uzerinde uretilmis son Unix Workstation temsilcileri. En yakisiklisindan sifir, ambalajinda HP c8000 Unix Workstation.

https://ebay.to/2StOEb2  (1xPA8900 1.0 GHz)
https://ebay.to/2BgEdOe (2xPA8900 1.0 GHz)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #232 : 19 Şubat 2019, 00:37:36 »
 Gece gece ilham perisinin durtmesiyle ortaya karisik bir aliexpress sepeti yaptim. En onemli parcalar VSA-100 yongalar. Fazlasiyla strese maruz kaldigini dusundugum bu yongalarin hazir bulunabiliyorken yedeklerini edinmek istedim. Bakalim vaadedilen sekilde elime ulasacak mi?

Takipsiz posta gibi bir kargo yontemi secmediginiz ya da piyasada 50' ye satilan mali 5' e satin almayi ummadiginiz surece kimsenin sizi aptal yerine koymadigi bu cekik gozlu ekosistem elbette ilk tercihim degil. Fakat bazen alternatifsiz olabiliyor, sekilde goruldugu gibi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #233 : 19 Şubat 2019, 10:50:07 »
3dfx olan şeyler ne tam anlamadım? şenzen'de paketli 3dfx yonga mı kalmış? ne işi var o yongaların orda?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #234 : 19 Şubat 2019, 17:51:57 »
 Voodoo 5' in grafik yongalari o seyler, iki tane iste. Ve evet, cil cil yongalar stoklarda. Cok arzu edilen bir revizyon degil fakat ariza halinde backup olmak icin fazlasiyla yeterliler. Belki hayatimin geri kalaninda calistirmayacagim bir ekran karti icin oldukca ekstrem bir tedbir ama kafam rahat olsun dedim. Cok hor kullanmistim elimdekini, yasamasi bile mucize.

Bu gun Metro Exodus Spartan Collector's Editon elime ulasti. Icerige ait detay videosuna suradan ulasabilirsiniz https://youtu.be/F9w5iFOkl2Y

Su ana kadar gordugum en farkli oyun ambalajlarindan biri. Varil govdesi ve kapak mdf gibi bir sey. Alt ve ust cemberler galvanizli metal. Tabii ki ayri bir shippin box icinde geliyor. Etkileyici guzel bir parca.

Benim en cok merak ettigim parca dioramaydi. Resin oldugu soyleniyor ama agirilik ve detay kalitesine bakarsak kompozit oldugunu soyleyebilirim. Yani polystone, resin, cast metal ve plastik kullanilmis malzeme olarak. Mesela silah cast metal. Cogu premium heykelde rastlamadigim bir sey.

Detay seviyesi harika ama boyama icin kesinlikle bunu soyleyemem, beni kesinlikle tatmin etmedi. Ozellikle durbunun ipten askisi bildiginiz sacmalik. Harika olabilecek bir parcayi ucuz el isciligi yuzunden heba etmisler bana kalirsa.

Son anda verdigim alim kararinin bedelini 3585 no' lu dioramaya sahip olarak oduyorum. Diger taraftan 4000 buyuk bir rakam limit icin. Heyecan yok, buyusu yok.

Bir kez daha soguslenmenin vermis oldugu huzurla koliyi kutsal emanetler deposuna kaldiriyorum. Sira bunu kutlamak icin bir iki tek atmakta.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #235 : 20 Şubat 2019, 16:48:52 »

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #236 : 20 Şubat 2019, 17:21:34 »
Ulan benim de cok gozume batti ama kutuda ki son ciffti. Koca ayak seni inandirsin, sabahtan beri hicbir bilgisayari elleyemedim ( https://youtu.be/UBaTm4VENDM ) Ama neyse ki siparis ettigim eldivenler az once elime gecti. Minciklamadigim bilgisayar kalmayacak bu gece.

Aslinda hafta sonu ciddi bir makine muayenem olacak, onun icin bol sipris ettim eldiveni. Teaser olsun su da

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #237 : 20 Şubat 2019, 17:30:20 »

Hahahah iyi okşamalar diliyorum. ama ben olsam bu özel gün hatırına, eldiven takmazdım.

geyik yapıcaz derken goodie'ler üzerine muhabbeti kaçırdım.

spartan collection ilgimi çekmiyor elbette. Ama bu demek değil ki güzelliklerinden keyif almam. Eskiden filmlerin collectors editionlarından çıkan goodie'leri sergilerdim, bir ara da starwars figürleri toplamıştım, ama o zamandan bu işin sonunun olmayacağı belliydi. Yine de keyfin nereden geldiğini anlayabiliyorum. Güle güle sakla :D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #238 : 20 Şubat 2019, 17:44:03 »
Hahahah iyi okşamalar diliyorum. ama ben olsam bu özel gün hatırına, eldiven takmazdım.

Yok be, cok fazla metal alani var. Bir suru parmak iziyle karsilasacak olmak beni simdiden gerdi mesela.

Güle güle sakla :D

Baska bir numara da yok yani, olay bundan ibaret  ;D Boyle bakinca o kadar anlamsiz ki.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #239 : 20 Şubat 2019, 19:54:59 »

Yok be, cok fazla metal alani var. Bir suru parmak iziyle karsilasacak olmak beni simdiden gerdi mesela

hem de başkasının parmak izleri... Kimbilir kimler kirletti onun kasasını.... Hangi eller dokundu hiçbirşey hissetmeden...