Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 7209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
Merhaba
« : 05 Mayıs 2018, 18:31:21 »
Adım Kadir, 38 yaşındayım.

Amatör olarak retro ve güncel sistemlerin hepsine meraklıyım. Olaya 80'lerin sonu gibi c64'le başladım ama retroda asıl ilgi alanım 16 bit sistemler. Kendimi 8 bitten ziyade 16 bit çağına ait hissediyorum. Malesef bir adet C64C ve Amiga 500 anakartı haricinde retro bilgisayarım yok. Bu aralar sıklıkla bir Amiga 1200/4000 ve SGI hayal ediyorum. Çok oyuncu değilim ama oyun konsolları koleksiyonum retro bilgisayar koleksiyonumdan çok daha geniş zira bir makine elektronik olduğu zaman kendimi tutamıyorum, alıp kurcalamak istiyorum. Söz konusu makine hesap makinesi de olabilir, hifi bir stereo amfi veyahut cd/dvd player da, bilgisayar da, oyun konsolu da. Çok kısaca böyle çok keskin hatları olmayan geniş çerçeveli elektronik temelli bir tutkum var. Sadece cep telefonları hiç ilgimi çekmiyor.   ???

Profesyonel olaraksa piyasada sistem yöneticiliği yaptım. Spesifik konuşursak datacenter'da proliant'a win server kurup active directory falan filan yöneten tiplerden biriydim.

Özetle elde havya evdeki bozuk tv'yi filan onarmaya çalışan, bozuk değilse açıp içine bakan, sonra mcu'ya asm yazıp oradan 3d modellemeye girişen, maymun iştahıyla her şeyi öğrenmek isteyen ama maalesef sürekli kendini istediği kadar geliştirememiş hisseden biriyim.

İstanbul'da yaşıyorum, yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim  ::)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2018, 10:28:17 »
Hoşgeldin!

Çok kısaca böyle çok keskin hatları olmayan geniş çerçeveli elektronik temelli bir tutkum var. Sadece cep telefonları hiç ilgimi çekmiyor.   ???
Aynı duyguları paylaşıyorum.

Alıntı
Özetle elde havya evdeki bozuk tv'yi filan onarmaya çalışan, bozuk değilse açıp içine bakan, sonra mcu'ya asm yazıp oradan 3d modellemeye girişen, maymun iştahıyla her şeyi öğrenmek isteyen ama maalesef sürekli kendini istediği kadar geliştirememiş hisseden biriyim.
Bence bu hissiyatın sebebi biraz da; bilginin çoğalması, kolay ulaşılabilir olması, yayılması ve kısacası ucuzlaması diye düşünüyorum.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2018, 13:30:13 »
Bence bu hissiyatın sebebi biraz da; bilginin çoğalması, kolay ulaşılabilir olması, yayılması ve kısacası ucuzlaması diye düşünüyorum.

abi ben o sökme takma kurcalama işlerini ilkokula giderken filan da yapardım, matematik diye bir şeyin varlığını keşfettiğimde hesap makinesine hayranlık duymaya başladım. nasıl çalıştığını öğrenmek için can atıyor, bol çeşit ürün satan yerlerde görünce heyecanlanıyordum. tabii bilgisayar beni paramparça etti, darmadağın etti :) ondan sonra offline zamanlarda da kitapçıya girdiğimde (ki net öncesi okul dışında tek bilgi kaynağım bu olmuştur ne yazık ki) envai çeşit konu başlığında esere (ve tabii dergilere) heves edip alabildiğimi alıyordum ama netin bilgiyi "ucuzlaştırdığı" ve başımızdan aşağı boca edip sersemlettiği de bir gerçek. maymun iştahlı olmakta ve belli bir alanda duramayıp sıkılmakta karakter yapısı daha belirleyici bana kalırsa. çevresel şartlar da önemli, özellikle türkiye'de akademik ve profesyonel hayat her zaman istediğiniz gibi gitmiyor ve daha az yapmak istediğiniz şeyleri yapmak, alakasız bölümlerde okumak mecburiyetinde kalabiliyorsunuz malum... hele eskiden bu daha kötüydü.

ayrıca hoşbulduk :)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2018, 22:10:41 »
 Hos geldin 68k.

Kacirmisim ben bunu. Nezaket gosterip su bolumu es gecmeyen kullanicilar benim icin daha degerli bir muhattap olmustur hep.

Herkesin hayal ettigi Sgi' a kavusmasi dilegiyle.

Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2018, 22:02:27 »
hoşbulduk, teşekkürler :)