Gönderen Konu: Tapuino Devresi ve Kutu Dizaynı  (Okunma sayısı 166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retromanik
  • *
    • Portfolyo
Tapuino Devresi ve Kutu Dizaynı
« : 02 Haziran 2019, 15:31:36 »

Merhaba,

Başlık biraz güdük oldu, kusura bakmayın. Son zamanlarda Tapuino devresi yaparken ve ona özel kutu tasarlarken yaşadığım deneyimleri paylaşmak istedim:

Tapuino nedir diyenlere basitçe özet geçeyim. Bu ürün Peter Edwards'ın oluşturup detaylarını paylaştığı, donanımsal bir teyp emülatörü. Başka platformlar ile de uyumlu diye biliyorum. Ben Commodore 64 özelinde ilgilendim bu aygıtla. “.TAP” dosyalarını SD kart üzerinden okuyup C64'e teyp verilerini yüklemenizi sağlıyor. Benim gibi zamanında C64'ü sadece teyp ile kullanmış olanlar için rüya aygıtı resmen :)

İlk önce yapmak isteyenler için kaynak linkler vereyim, benim bu paylaşımımın içeriği yapımı ile ilgili değil çünkü:
http://sweetlilmre.blogspot.com/2014/07/tapuino-20-c64-tape-emulator.html
http://www.amibay.com/showthread.php?63166-Tapuino-the-20-C64-Tape-Emulator/
https://github.com/sweetlilmre/tapuino

Cihazın en sevdiğim yanı, C64'ün motor pin'i ile de haberleşerek, gerçek teybin durduğu zamanlarda gönderilen komutu anlayarak kendisini durdurması. Aslında komut gönderme yanlış oldu. C64'ün 6V'luk teyp motoruna akım gönderdiği zamanları ve akımı kestiği zamanları octocoupler, yani oktokuplör (şu an türkçe oldu) ile ayıklayarak oynatma işlemini durduruyor. Böylece kulaklık jack'ı hack'i veya kaset adaptörü ile telefondan wav oynatma çözümlerine göre aslında gerçek teybe en yakın deneyimi sunmuş oluyor.

Bu arada bu proje "20 dolardan ucuza teyp yapın" gibi lanse edilse de, bana elektronik kısmın maliyeti Aliexpress siparişlerine baktığımda 30 TL civarlarında oldu. Aslında baya baya ekonomik bir ürün.

İlk denemede biraz büyük bir delikli pcb prototip plaketinde aşağıdaki ürünü oluşturdum.

Bu versiyonu bir yandan büyük bir keyifle kullanırken bir yandan da hızlı bir dış tasarım yaptım:

Bu tasarımı evde Ender-3 3d printer ile basma işlemi benim ilk hayata geçen ilk “ev yapımı” elektronik ve kasa tasarımı çalışması oldu. Sizi bilmem ama bu tür mevzular benim için Cyberpunk şu an!

Tabii ilk devreyi ve kasa tasarımını yaptıktan sonra neden gerçek Commodore C2N Datasette tipine benzer bir çalışma yapmayım diye düşünmeye başladım.
Bunun için 7cm x 5cm bir delikli board’a tüm bileşenleri sığdırmaya çalıştım. Ekran için daha küçük (ve nispeten daha pahalı) bir OLED tercih ettim ve Excel’de bir yerleşim planı yaptım.
Buradaki kablolama tarifesini uygulamanızı pek tavsiye etmem, lehim esnasında hata düzeltme veya değişiklik yapmış olabilirim. Kontrol etmenizde fayda var.

Sonra ine elektronik kısmı modelleyip üzerine kasa tasarımı yaptım. Bu sefer Commodore  1530 datasette görüntüsüne benzer bir tasarım yaptım.

Gayet güzel oturdu! Bu konularda şansım beni bile şaşırtıyor çoğu zaman :)
not: Videoyu çektiğim esnada dinlediğim müziği youtube lisans ihlali olarak değerlendirince mecburen alelacele youtube kütüphanesinden bir müzik uydurdum video ya. o da gayet berbat olmuş.

Sonrasında baskıyı gri akrilik sprey boya ile boyadım. Baskı yaptığım PLA tipi flament biraz şeffaf bir özelliğe sahip olduğu için baskı kusurları çok iyi görünmüyordu. Şeffaflık etkisi boya ile kapanınca detaylar ve kusurlar görünür hale geldi ne yazık ki.

Bu sefer ilk sprey boyadan sonra kendi akrilik boyalarımı karıştırarak ideal bir retro renk elde etmeye çalıştım ve astar boya üzerine bu boyamayı yaptım.

Takiben diğer renkleri de bu rengin üzerine fırça ile uyguladım.

Artık vernik uygulamasına hazır:

Airbrush ile 2 kat vernik attıktan sonra üst kısma plastik bir parça kesip yapıştırdım.

ve son ürün, çalışırken:

Herkese sevgiler.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retromanik
  • *
Ynt: Tapuino Devresi ve Kutu Dizaynı
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2019, 17:39:02 »
Eline sağlık @Blockmind , 3d tasarımlarını gerçeğinden ayırt edemiyorduk, sonunda gerçeğe de dönüştü, olacağı buydu 🙂
Baskıdan çıkmış ham haliyle bırakmayıp modelcilik teknikleriyle aslına uygun boyama ve rötuş yapman ayrı bir hava katmış, tebrikler 👍

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retromanik
  • *
    • Portfolyo
Ynt: Tapuino Devresi ve Kutu Dizaynı
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2019, 17:41:16 »
@Attilan çok teşekkürler hocam. Sen beğendiysen "QC Passed" diyebilirim o zaman :D Daha iyi 3d Print yaptığım bir versiyonda yapsam daha iyi olacaktı ama prototip sonuçta. Çok da önemli değil artık :)