Gönderen Konu: Selamlar Herkese  (Okunma sayısı 14335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
Selamlar Herkese
« : 29 Ocak 2020, 12:04:34 »
Selamlar, İsmim nick'im ile aynı (ya da nick'im mi ismim ile aynı?). Bir süredir nick kullanmıyorum (özellikle forumlarda) , bana biraz genç işi geliyor (alınmaca yok).

TRT 2 açılışını izlemeye ucu ucuna yetişecek yaştayım. Ankarada yaşıyorum. Bilgisayar hayatım komşunun C64'ü ile başladı sonra kendi ATARI 1040STe'm ile devam etti.

Halen de ATARI, Amiga ve C64 ile ilgilenirim. Aslında biraz maymun iştahlıyım hemen hemen forumda konusu geçen herşeyle ilgilenirim.

Forumu yakın zamanda duydum/keşfettim. Beni çeken şey formdaki kuralların çok net belirtilmesi. Bu sevdiğim bir şey (uygulandığı sürece). Ama bazı yerlerde açık noktalar veya çelişki olan yerler de var "gibi". Bunlar daha net olursa daha güzel olur bence :) Günümüzdeki forumların en büyük eksiği bu bence.

Saygılarımla

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Selamlar Herkese
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2020, 13:25:43 »
Hoş geldin @Oğuzhan ,

Hep söylediğimiz gibi; öncelikle, kendini tanıtma nezaketine çok teşekkür ederiz. Sıcak bir iletişimin kapılarını böyle açmak iyi oluyor. Gerçi seni çoğumuz tanıyor zaten  :)

Selamlar, İsmim nick'im ile aynı (ya da nick'im mi ismim ile aynı?). Bir süredir nick kullanmıyorum (özellikle forumlarda) , bana biraz genç işi geliyor (alınmaca yok).
Burada fazla genç yok. Hemen hepimiz yaşlı ve huysuzuz :)

Alıntı
TRT 2 açılışını izlemeye ucu ucuna yetişecek yaştayım. Ankarada yaşıyorum. Bilgisayar hayatım komşunun C64'ü ile başladı sonra kendi ATARI 1040STe'm ile devam etti.
C64'den sonra Atari ST ile devam edene pek denk gelmedim. Hem de STe ile. Enteresan. Bir tek @savagery geliyor aklıma ama onun da zaman çizelgesi tam olarak böyle mi emin değilim. Senden bu tercihe dair daha kapsamlı öyküyü duymak isterim açıkçası.

Alıntı
Halen de ATARI, Amiga ve C64 ile ilgilenirim. Aslında biraz maymun iştahlıyım hemen hemen forumda konusu geçen herşeyle ilgilenirim.
İnsan bir alana odaklanmak istiyor ama sonra bir bakıyorsun o dönemin diğer makinalarında da benzer keyifler var. Birkaç cihaz alıp kurcalamaya başlıyorsun. Sonra bir bakıyorsun çok açılmışsın. Sonra dellenip elinden birşeyleri çıkartıyorsun. Sonra dellenip tekrar alıyorsun. Falan filan. Ömür geçiyor işte :)

Alıntı
Forumu yakın zamanda duydum/keşfettim. Beni çeken şey formdaki kuralların çok net belirtilmesi. Bu sevdiğim bir şey (uygulandığı sürece). Ama bazı yerlerde açık noktalar veya çelişki olan yerler de var "gibi". Bunlar daha net olursa daha güzel olur bence :) Günümüzdeki forumların en büyük eksiği bu bence.
Geç olsun da güç olmasın diyelim. Burası kendi yağında kavrulan mütevazi bir ortam. Belli bir olgunluktaki ve etik değerleri olan kişilere kapımız hep açık. Kurallarımız var ve bazı şeylere dikkat ediyoruz. Kimisini dibine kadar kimisini esnek uygulamaya çalışıyoruz. Ama dikensiz gül bahçesi de vaadetmiyoruz kimseye. Kurallara dair soruların, sorunların veya geribildirimlerin varsa özelden yazabilirsin. Üzerine konuşuruz. Ama her forumun yürütülmesine dair görünen ve görünmeyen bir sürü parametre olduğunu unutmamak lazım. Yani herşeyi hayata geçirmek kolay ve uygulanabilir değil. Kimi şeyler de zaman içinde düzeliyor veya hükmünü yitiriyor. Maksat niyetler iyi olsun. O iyi olduktan sonra herşey iyi olur gibi geliyor bana.

Tekrar hoşgeldin ve umarım keyif alırsın!

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2020, 14:32:45 »
Hoşgeldin oğuzhan, sosyal medyadan arta kalan küçücük alanı doldurmaya çalışıyoruz burada işte. Eğer kaybolup gitmesini istemediğin bir paylaşımın varsa bu gibi forumlar hala işe yarıyor.

Biz genelde, "bugün ne izledik", "neyi satın aldık?","neyi satıyoruz :)" bağlamında ilerliyoruz şu anda. Buradaki herkes uzman olduğu için pek soru cevap dönmüyor. Yine de hoş geldin, retro ile güzel maceralar dilerim.

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2020, 16:32:19 »
Hoş geldik!

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2020, 17:35:32 »
Hoş bulduk :)

Sormazsam yapamayacağım RAAT nedir :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2020, 20:03:39 »

The first rule of Retrojen is: You do not talk about RAAT
--------------------------------------------------------------
*Yerli ve Milli Fight Club
*Gariban eğlencesi
*Mütevazi bir toplantı
*Körler sağırlar birbirini ağırlar derneği yılsonu balosu
*Senede bir gün, küçücük bir ofiste, dışarıya kapalı-davet usulü, retro bilgisayar temalı bir toplantı
*Bir lokma ekmek kırk yamalı hırka savar
---------------------------------------------------------------

Ve daha fazlası

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2020, 20:27:37 »
Hoş bulduk :)

The second rule of Retrojen is: You do not talk about RAAT

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2020, 08:46:21 »
Duyan da 'eyes wide shut'-like orgie parti sanacak ki bence bu daha iyi bir fikir olurdu...

Oğuzhan ve Juda, hoşgeldiniz...

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2020, 09:09:18 »
The first rule of Retrojen is: You do not talk about RAAT
Message received   :D

The second rule of Retrojen is: You do not talk about RAAT
Message acknowledged  ;D

Duyan da 'eyes wide shut'-like orgie parti sanacak ki bence bu daha iyi bir fikir olurdu...
Oğuzhan ve Juda, hoşgeldiniz...

Eeee benim işlerim var ben katılamayacağım :)
Doktorcum, Ankara x bir özel hastanede devren var mı :) Çocuklara doktor lazım olacak :) Ömer baba devlette onu çok yoramayız sadece doğumda destek atabilir :)

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2020, 09:53:47 »
Hoşgeldin @Oğuzhan ,
C64'den sonra Atari ST ile devam edene pek denk gelmedim. Hem de STe ile. Enteresan. Bir tek @savagery geliyor aklıma ama onun da zaman çizelgesi tam olarak böyle mi emin değilim. Senden bu tercihe dair daha kapsamlı öyküyü duymak isterim açıkçası.

@Alcofribas Aynen böyle oldu. Peki Nasıl oldu?

Sene 1988, aylardan eylül. Bursada mahalleden yakın dostum sünnet altınlarını bozdurup bir C64c kasa ve dataset aldı. O zamanlar ben 6 yaşındayım, okula da başlamamışım henüz.

Yani C64'e başladığımda okuma bilmiyordum :)

her gün arkadaşa gider sabahlara kadar River Raid, Barbarian, Rampage, Pit Stop II, Boulder Dash, IK Karate+, Bilimum joystick kırdıran california/summer/winter games, Turrican, Giana, vs. oynardık.

Bazen de poke moke kitaplardan bir şeyler yapmaya çalışırdık.

Sene 90, aylardan Ağustos. Artık ben de sünnet olacak kadar büyüdüm :) İlkokul 3'e de yeni geçiyorum :)

Babama yalvardım bana Amiga 500 diye. Tamam dedi. Sünnet altınlarımla bana Amiga alacaktı.

Rahmetli babam müzisyendi. O gün çıktı gitti bursadaki inegöl çarşısına. Eve bir geldi. 3 kutu ile...

Bir kutuda ATARI 1040STe yazıyor. Diğer kutuda ATARI SM124, son kutuda da 10 disket.

Dedim bu nedir  :-X :-X :-X

bir kaç yere amiga fiyatı sormuş ama son girdiği dükkandaki adam muhabbet koyulaşınca ve babamın müzisyen olduğunu öğrenince demiş ki;

"Abi sen boşver Amigayı, ATARI Al. ATARI ile beste yaparsın, müzik yaparsın midi yaparsın, Yanına sana Cubase vereyim zaten alette midi portları var bağlarsın cihazına. Bütün profesyonel müzisyenler atari kullanıyor. Oğlun da üzülmez çünkü "amigaya çıkan her oyun atari'ye de çıkıyor" ...  :o Tabi bunu söylerken Jack Tramiel'e sormamış ne zaman batıracaksın firmayı diye :o

Başta üzüldüm ama sonra kurdum cihazı açtım disket kutusunu, içinde cubase var trackler var :) Oyun olarak da sadece "Buggy Boy" var :)

Bu fotoğraf anlattığım ilk gündendir (Monitörü de kendine almış tabi, bu monitörde oyunlar çalışmıyor, ondan tv'ye bağlı)

ATARI Hikayemin girişi budur.

Aynı zamanda amcam yönetmendir. O dönem bir film çekti. başrolde Fikret Kuşkan'ın oynadığı "Dönersen Islık Çal" filmi. O filminde duyduğunuz "her müzik" babam tarafından ATARI 1040STe ile bestelenip kaydedilmiştir :)

@Alcofribas "Senden bu tercihe dair daha kapsamlı öyküyü duymak isterim açıkçası" dediğinde bu derece bir öykü bekliyor muydun bilmiyorum ama kısaca geçiştirmek istemedim detaylı yazmak istedim :)

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2020, 10:18:52 »
Fotoğrafı göremiyoruz!

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2020, 10:24:56 »
Forumun tool'u ile yükledim. Bende gözüküyor. Başka göremeyen varsa müdahale edeyim farklı bir yere yükleyeyim.

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retroman
  • *
    • Portfolyo
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2020, 11:55:49 »
@juda @Oğuzhan
Hoşgeldiniz dostlar. Burada da bir aradayız :)

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2020, 16:34:36 »
@juda @Oğuzhan
Hoşgeldiniz dostlar. Burada da bir aradayız :)

Ooo Cem dostum selamlar. Nasılsın RAAT'ın yerinde mi? (Wallahi son kez söz ettim :) Tamam yine de dövebilirsiniz)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2020, 22:57:01 »
Aynı zamanda amcam yönetmendir. O dönem bir film çekti. başrolde Fikret Kuşkan'ın oynadığı "Dönersen Islık Çal" filmi. O filminde duyduğunuz "her müzik" babam tarafından ATARI 1040STe ile bestelenip kaydedilmiştir :)
İşte bomba hikaye! @Ref bak adam gelmiş "Dönersen Islak Çal"daki her müzik benim Atari STe'mden çıktı diyor. Türk sinema tarihinin eli yüzü düzgün nadir işlerinde birisidir benim için. Kuşkan'ı Kuşkan yapan film.

Alıntı
@Alcofribas "Senden bu tercihe dair daha kapsamlı öyküyü duymak isterim açıkçası" dediğinde bu derece bir öykü bekliyor muydun bilmiyorum ama kısaca geçiştirmek istemedim detaylı yazmak istedim :)
Başlangıç kısmı şaşırtmadı ama sonrası bomba cidden. Başlangıç kısmı için bende de benzer bir hikaye var. Sene 85, babamla beraber mağazaya gittik. Ben ZX Spectrum almaya razı olsun diye dua ediyorum. Basic'i süper sonuçta. C64 falan umrumda değil ama gönlümde yatan esas aslan Amstrad. Fakat o da çok pahalı. Satıcıya sordu "hangisi eğitimine daha faydalı olur". Satıcı da CPC diyince CPC maceram başladı :) @Ref 'in hikayesi çok komiktir ama. Kendisi sünnet hediyesi olarak "karakutu" diyerekten Atari 2600 tarif ediyor ve ZX Spectrum geliyor :)

Neyse şimdi gelelim esas soruya:"senin o meşhur Atari duruyor mu yoksa gitti gider ve sen yıllar sonra tekrar mı satın aldın bir tane". Tali soru olarak da şu gelsin: "Atari Dergilerin ve orjinal/kopya arşivin falan var mı?"