Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 15229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı juda

• Retromanik
Merhaba
« : 29 Ocak 2020, 12:45:03 »
Merhaba,

Aranızda beni tanıyan-bilen birileri olabilir ancak tanımayanlar için kendimi tanıtmak istiyorum.

Adım Orhan, Ankara'da yaşıyorum ve aslında halen ilgilendiğim retro ürünlerden hiç kopmadığım için onlara retro denmesine hala alışabilmiş değilim. Kendimi son dönemde iş yoğunluğu nedeniyle istediğim kadar aktif olarak göremesem de en azından ortamdan, arkadaşlarımdan kopmamaya çalışıyorum. Bilişim sektöründe hizmet veren bir danışmanlık şirketinde network ve network security alanında çalışıyorum.

Daha çok Commodore ve Amiga tarafını sevsem de biriktirdiğim cihazlar arasında Atari, Amstrad, IBM, Apple gibi birbirleriyle ilgili ilgisiz bir sürü cihazım var. Özellikle koleksiyon olarak nitelendirmememin nedeni elimdekilerin bazılarının koleksiyon değeri olsa da bütününün koleksiyon olarak nitelendirilmesi için gerekli kriterlere ve metodolojiye uygun olarak seçilen cihazlar olmamasıdır.

Aslında ilgilendiğim tek konu bu değil, 1989 model bir Alfa 75 3.0 aracım var ve bir yandan onu restore ediyorum ve eğer ilgilenen arkadaşlar olursa ağır ilerleyen bu süreci de burada veya başka bir yerlerde paylaşabiliriz.

Selam ve saygılarımla,

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2020, 14:39:13 »
juda ben seni tanıyorum tabi, ama nerden tanıyorum? amigart mı, ircden mi? cgtr mi?

Forumun 2 olayı var, biri e-kütüphane, dergiler kitaplar vb. Diğeri stellar paint, bu daha çok ZX Spectrum için, ama komodorcu amstradcı demeden ortaklaşa bir release'imiz oldu, onu da buraya ekleyelim bari.

Bunlara yukarıdaki retrojen etkinliklerinden ulaşabilirsin.

Hoşgeldin

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2020, 14:45:29 »
Merhaba,

Aranızda beni tanıyan-bilen birileri olabilir ancak tanımayanlar için kendimi tanıtmak istiyorum.
Hoş geldin! İsmini çok uzun yıllardır duyarım. Sanırım en aktif olduğun yıllar Amigatürk dönemiydi.

Alıntı
Adım Orhan, Ankara'da yaşıyorum ve aslında halen ilgilendiğim retro ürünlerden hiç kopmadığım için onlara retro denmesine hala alışabilmiş değilim. Kendimi son dönemde iş yoğunluğu nedeniyle istediğim kadar aktif olarak göremesem de en azından ortamdan, arkadaşlarımdan kopmamaya çalışıyorum. Bilişim sektöründe hizmet veren bir danışmanlık şirketinde network ve network security alanında çalışıyorum.
Zaman ve bizi herşeyden koparan günlük mücadeleler hepimizin ortak sorunu. Elimizden geldiğince buralardayız işte.

Alıntı
Daha çok Commodore ve Amiga tarafını sevsem de biriktirdiğim cihazlar arasında Atari, Amstrad, IBM, Apple gibi birbirleriyle ilgili ilgisiz bir sürü cihazım var. Özellikle koleksiyon olarak nitelendirmememin nedeni elimdekilerin bazılarının koleksiyon değeri olsa da bütününün koleksiyon olarak nitelendirilmesi için gerekli kriterlere ve metodolojiye uygun olarak seçilen cihazlar olmamasıdır.
Çok doğru söylüyorsun. Gerçek anlamda koleksiyon bambaşka birşey. En azından her cihaz özenle seçilir ve korunur. Bizimkilerin çoğu böyle değil. Zaten bu topraklarda o kadar özenle bunları yerine getirecek alternatifimiz, naktimiz, zamanımız ve yerimiz de yok :)  Ben kurcalamayı seviyorum ve zamanında 3-5TL'ye verirlerken almıştım. Muhtelif etkinliklerde bir kısmından da yararlanıyorum. Lakin koleksiyon kelimesini tam hakkıyla yerine getiren bugüne kadar sadece bir kişiyi gördüm. Bir de kendini koleksiyoner sananlar da var. Hatta artık bir halt almaya güçleri yetmediği ve ürün de bulamadıkları için elinde aynı üründen adetli olarak bulunanlara sürekli olarak "satsana, takaslasana" derler. Hayır yanıtı alınca da "istifçi modu" diyip çekilirler. Keyfimin kahyası mısın diyip ağızlarının ortasına çarpmak istiyorum ama çarpmıyorum :D

Alıntı
Aslında ilgilendiğim tek konu bu değil, 1989 model bir Alfa 75 3.0 aracım var ve bir yandan onu restore ediyorum ve eğer ilgilenen arkadaşlar olursa ağır ilerleyen bu süreci de burada veya başka bir yerlerde paylaşabiliriz.
Arzu edersen Sohbet bölümüne açabilirsin. Alfa diyince Mathman geldi birden gözümün önüne. Yine Amigatürk yıllarıydı sanırım. Bir de Ankara-Araba-Restorasyon-Modifiye bağlamında düşününce aklıma hemen Murat Orhon ve elektrikliye çevirdiği Bis126 geliyor.

https://odatv.com/alin-size-gercek-yerli-elektrikli-otomobil-1710151200.html

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2020, 09:26:22 »
Hoş geldin orhan baba

Forumun 2 olayı var, biri e-kütüphane, dergiler kitaplar vb.[/url]

@Ref Amiga Survivor göremedim :) Bir eksik sayılardan elimizde olanları ekleme şansı var mı?

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2020, 16:21:15 »
İstanbul toplantılarından birinde şahsen de tanıştığımızı hatırlıyorum. Adın nedir? Sanki Arda gibi hatırlıyorum ama emin değilim. Amigart, AmigaTurk, Amiga.gen.tr, Commodore.gen.tr, IRC... hepsinde aktiftim ama Amigart ilk camiayı keşfettiğim zamanlara denk geldiği için orada o kadar aktif değildim.

Site hakkındaki bilgiler için teşekkür ederim.

juda ben seni tanıyorum tabi, ama nerden tanıyorum? amigart mı, ircden mi? cgtr mi?

Forumun 2 olayı var, biri e-kütüphane, dergiler kitaplar vb. Diğeri stellar paint, bu daha çok ZX Spectrum için, ama komodorcu amstradcı demeden ortaklaşa bir release'imiz oldu, onu da buraya ekleyelim bari.

Bunlara yukarıdaki retrojen etkinliklerinden ulaşabilirsin.

Hoşgeldin

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2020, 16:28:48 »
Hoşbuldum! Peki neden tanışmadık? Evet, o dönem en aktif olduğum dönemdi, AmigaTurk ve Amiga.gen.tr zamanı. Sonrasında Commodore.gen.tr'nin açıldığı zamanlar.

Mathman'den bahsediyorsak yakında akraba çıkmamız bile olası! Zira beni Alfa'cı yapan da odur.

Koleksiyon konusuna girersek konu çok dağılabilir :)

Merhaba,

Hoşgeldin! İsmini çok uzun yıllardır duyarım. Sanırım en aktif olduğun yıllar Amigatürk dönemiydi.

Alıntı
Zaman ve bizi herşeyden koparan günlük mücadeleler hepimizin ortak sorunu. Elimizden geldiğince buralardayız işte.

Alıntı
Çok doğru söylüyorsun. Gerçek anlamda koleksiyon bambaşka birşey. En azından her cihaz özenle seçilir ve korunur. Bizimkilerin çoğu böyle değil. Zaten bu topraklarda o kadar özenle bunları yerine getirecek alternatifimiz, naktimiz, zamanımız ve yerimiz de yok :)  Ben kurcalamayı seviyorum ve zamanında 3-5TL'ye verirlerken almıştım. Muhtelif etkinliklerde bir kısmından da yararlanıyorum. Lakin koleksiyon kelimesini tam hakkıyla yerine getiren bugüne kadar sadece bir kişiyi gördüm. Bir de kendini koleksiyoner sananlar da var. Hatta artık bir halt almaya güçleri yetmediği ve ürün de bulamadıkları için elinde aynı üründen adetli olarak bulunanlara sürekli olarak "satsana, takaslasana" derler. Hayır yanıtı alınca da "istifçi modu" diyip çekilirler. Keyfimin kahyası mısın diyip ağızlarının ortasına çarpmak istiyorum ama çarpmıyorum :D

Alıntı
Arzu edersen Sohbet bölümüne açabilirsin. Alfa diyince Mathman geldi birden gözümün önüne. Yine Amigatürk yıllarıydı sanırım. Bir de Ankara-Araba-Restorasyon-Modifiye bağlamında düşününce aklıma hemen Murat Orhon ve elektrikliye çevirdiği Bis126 geliyor.

https://odatv.com/alin-size-gercek-yerli-elektrikli-otomobil-1710151200.html

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2020, 16:29:36 »
Hoş buldum Oğuzhan Baba!

Hoş geldin orhan baba

Forumun 2 olayı var, biri e-kütüphane, dergiler kitaplar vb.[/url]

@Ref Amiga Survivor göremedim :) Bir eksik sayılardan elimizde olanları ekleme şansı var mı?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2020, 19:29:36 »
Hoşbuldum! Peki neden tanışmadık? Evet, o dönem en aktif olduğum dönemdi, AmigaTurk ve Amiga.gen.tr zamanı. Sonrasında Commodore.gen.tr'nin açıldığı zamanlar.
Amigart ve Amiga.gen.tr bende iki derin yaradır. 90lar sonu ya da 2000 başı gibi oraları gördüm ama iş güçten dolayı sadece "vay be adamlara bak hala Amiga falan takılıyorlar" diyip kapattım. Aradan birkaç yıl geçti ve 2004 gibi bu retro olayı depreşti. Baktım Amigart kalmamış ve Amiga.gen.tr'yi kuran genç @doMiNO da "askere gidiyorum gelince döncem ben size" diye bir mesaj koyup ortadan kaybolmuş. Hatta bir de @wizofwor 'un amiga.web.tr vardı galiba. Neyse aktif olan birtek Amigaturk ve tr-demoscene kalmıştı. Oralarda takıldım biraz ve sonra kısa bir yurtdışı maceram oldu. Dönünce biraz daha takıldım. O aralarda Amigaturk'de epey görüyordum seni. Daha sonra Aegis'den bezenler kervanı ile CGTR'ye geçtik. 2006'daki kuruluşundan itibaren epey aktiftik orada ama 2010 başında "etik değerlerimiz ve hayata bakışımız uyuşmadığı" için kavgasız gürültüsüz ayrıldım. Arada birkaç arkadaş ile beraber IRC açtık kendimize. Sonra baktık IRC'yi takip etmek zor ve yazılanlar su misali kayboluyor diyerek 2011 Ocak ayında RRJ'yi kurduk. Seninle fazla denk gelmemişiz demek.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2020, 02:47:12 »
Hoşgeldin Juda.

Juda ile tanışıklığımız Amiga.gen.tr döneminde başladı. Forumdaki en aktif üyelerden biriydi o dönemde. Amigart'ı da takip ettiğini bilmiyordum, az önce öğrendim. Yüzyüze tanışmamız ise enteresan bir şekilde Zonguldak'ta, evimin kapısının önünde olmuştu. Ailesiyle birlikte yolculuk hâlinde olduğu için üç beş cümleden fazla konuşamamıştık. Bir daha da kısmet olmadı yüzyüze görüşmek.

Amiga.gen.tr'yi kuran genç @doMiNO da "askere gidiyorum gelince döncem ben size" diye bir mesaj koyup ortadan kaybolmuş.

Askerden dönüşümü senin kadar istekle bekleyen bir kişi daha olmadı Alco. ;D  Sözüm söz. Hatta yıllardır ucu açık olan bu sözün ucunu da kapatıyorum. 2020 bitmeden tutacağım sözümü. ;)  Şaka maka 14 sene geçmiş üzerinden yahu. Ayıp valla!  :-[

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2020, 06:01:08 »

Elbette  Türkçe olduğu sürece her türlü basılı yayını ekliyoruz. Upload bağlanısını özel mesajla yolluyorum şu anda

Askerden dönüşümü senin kadar istekle bekleyen bir kişi daha olmadı Alco. ;D  Sözüm söz.

Bu baskıyla amiga.gen.tr'yi retrojene yönlendirdi adam ama belli ki kesmeyecek. Bir forum da oraya kuralım domino. Forumun azı çoğu olmaz.

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2020, 09:14:30 »
@Ref

Vakit buldukça destek atarım.

Çevrimdışı juda

• Retromanik
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2020, 10:16:33 »
Hoşbuldum,

Zonguldak da öyle yolumun düştüğü bir yer değil ki... Ama Akçakoca'ya geldiğimde belki Ereğli gibi bir yerde ortada buluşabiliriz.

Hoşgeldin Juda.

Juda ile tanışıklığımız Amiga.gen.tr döneminde başladı. Forumdaki en aktif üyelerden biriydi o dönemde. Amigart'ı da takip ettiğini bilmiyordum, az önce öğrendim. Yüzyüze tanışmamız ise enteresan bir şekilde Zonguldak'ta, evimin kapısının önünde olmuştu. Ailesiyle birlikte yolculuk hâlinde olduğu için üç beş cümleden fazla konuşamamıştık. Bir daha da kısmet olmadı yüzyüze görüşmek.

Amiga.gen.tr'yi kuran genç @doMiNO da "askere gidiyorum gelince döncem ben size" diye bir mesaj koyup ortadan kaybolmuş.

Askerden dönüşümü senin kadar istekle bekleyen bir kişi daha olmadı Alco. ;D  Sözüm söz. Hatta yıllardır ucu açık olan bu sözün ucunu da kapatıyorum. 2020 bitmeden tutacağım sözümü. ;)  Şaka maka 14 sene geçmiş üzerinden yahu. Ayıp valla!  :-[

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retroman
  • *
    • Portfolyo
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2020, 12:07:05 »
@juda hoşgeldin hocam.
İşin retro boyutu da bir yana, Ankara'da olmamızın da avantajıyla sen, @Oğuzhan ve @Agony gibi tanıdığıma çok memnun olduğum harika insanları güzel bir dostluk geliştirdiğim bu güzel ortamda görmekten mutluyum.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2020, 12:48:36 »
Bu baskıyla amiga.gen.tr'yi retrojene yönlendirdi adam ama belli ki kesmeyecek. Bir forum da oraya kuralım domino. Forumun azı çoğu olmaz.

Tövbe de! Allah bu millete bir daha amiga.gen.tr forumu açmayı nasip etmesin. ;D  Alco'ya verdiğim söz öyle bir söz değil. Başka bir şey o.

Zonguldak da öyle yolumun düştüğü bir yer değil ki... Ama Akçakoca'ya geldiğimde belki Ereğli gibi bir yerde ortada buluşabiliriz.

O da olabilir, neden olmasın?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2020, 16:06:35 »
Sanki Arda gibi hatırlıyorum ama emin değilim.

Tamam, doğrudur, evet. Ben de hatırladım tabi de detaylar yok. Beni bilen bilir, beyin yerine peynir var kafatasımda, hatırlama gücü çok düşük. Yaşlandım demek istemiyorum, hep böyleydim çünkü.

Neyse, tanıdıkların da gelmesi iyidir.