Gönderen Konu: Selam ben Burak  (Okunma sayısı 5852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burakem

• Retromanik
Selam ben Burak
« : 15 Şubat 2020, 19:27:41 »
Merhaba,

Adım Burak, 1974'lüyüm. C64 ve Amiga platformlarında yoğun olarak oyun oynayarak bu günlere geldim. Özellikle Adventure ve RPG türleri benim için oldukça özeldir.

Commodore'da text adventurelarla başlayan SSI'ın Dragonlance ve Forgotten Realms diyarlarında geçen FRP oyunlarıyla devam eden süreçte, point and click adventurelarla (Sierra ve Lucas sağolsun) tam gaz devam etti.

Daha sonra PC tarafında adventure ve rpg oynamaya devam ettim.

Bilim kurgu ve fantastik kurguya ilgim var. Star Wars benim için önemli bir evren. Lovecraft hayranıyım ve Cthulhu mitosuna dair hikayeler (diğer yazarlar dahil) epey ilgimi çekiyor. William Gibson'un Siberpunk eserlerini de oldukça önemsiyorum. Ama başucu yazarım Philip K.Dick'tir.

Çizgi romanda İtalyan ekolunu daha çok seviyorum sanırım. Martin Mystere, Dylan Dog ve Nathan Never kutsal üçlüyü oluşturuyor.

İki tane kızım var ve evliyim. Yazları motorsiklet kullanmayı seviyorum.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Selam ben Burak
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2020, 01:14:06 »
Merhaba Burak,

Hoş geldin diyorum ve Martin Mystere okuyan birisini çooook uzun zamandır görmediğimi söylemek istiyorum. 80li yıllarda Tay Yayınları'ndan Atlantis adıyla çıktığı zamanlardan beri, arada kesintiyle de olsa takip ederim. Şu an o kesinti devresindeyim ama olsun  :)

Umarım RRJ'de gönlüne göre birşeyler bulursun.

Çevrimdışı burakem

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2020, 16:27:22 »
Merhaba Burak,

Hoşgeldin diyorum ve Martin Mystere okuyan birisini çooook uzun zamandır görmediğimi söylemek istiyorum. 80li yıllarda Tay Yayınları'ndan Atlantis adıyla çıktığı zamanlardan beri, arada kesintiyle de olsa takip ederim. Şu an o kesinti devresindeyim ama olsun  :)

Umarım RRJ'de gönlüne göre birşeyler bulursun.

Çok teşekkürler,

Martin Amcanın maceraları artık eskisi kadar güzel değil ne yazık ki. Çoğu gizem konusunu tüketmiş olmalarından dolayı artık zorlama maceralar çıkıyor biraz ama yine de arşivlemeye devam....

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2020, 09:19:36 »
hoşgeldin burak
Adventure dedin, yarama bastın :)

adventure oyunlarının günümüzdeki durumu ile 90'ların başındaki durumunu karşılaştırınca, "insan gerçekten hayret ediyor". 80'ler bilgisayarlarının en popüler oyun türü ile aynı dönemin popüler eğlence türü çizgi romanların kaderinin aynı şekilde olması da arada bir örtüşme olup olmadığını sorgulatıyor.

Aslına bakarsanız zamanın adventure oyunların çizgisel bir hikayeye sahip oldukları, neredeyse hiçbir alternatif akışa izin vermediklerini kabul etmeliyiz. Bu durumda oyunda bir oyuncunun ne yaptığının önemi kalmıyor. X ve Y kişileri için deneyim bire bir aynı oluyor. Bilgisayarlar gelişince bu türün aynı gelişimi gösteremeyip olduğu yerde çakılması üzücü oldu.