Gönderen Konu: CloneMaster klonu :)  (Okunma sayısı 523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
CloneMaster klonu :)
« : 27 Mart 2020, 17:16:28 »
Merhaba,
CloneMaster Commodore 64 için teypten teybe kaset kopyalamaya yarayan bir donanım. Bozulan eski kasetlerimi tapuinodan teybe kopyalayıp yeniden çalışır hale getirmek için böyle bir şey yaptım. @yavuzg 'nin "can sıkıntısından lüzumsuz retro projeler" serisinden cesaret alarak da yine benzer lüzumsuzlukta olan bu projeyi paylaşayım dedim :)

En başta @Blockmind bu iş için tapuino mux board denen bir donanım kullandığını söylemişti ama ona pek aklım ermedi, ben de google aramaları sonucu clonemaster'a ulaştım ve onu klonlayayım dedim, etme bulma dünyası demişler :)

Kartın hiçbir yerde şeması yoktu ama epey basit göründüğünden tersine mühendislik ile bu işi çözerim diye düşündüm. Kart bu, bir 74LS04, bir led ve bir de 330ohm dirençten ibaret.

internette kartın arka tarafının resmini bulamadım, youtube'da bir inceleme videosunda arkası bir an gözüküyordu pause yapıp oradan faydalandım. Sadece bir devre yolu 74ls04'ün altında kaldığı için hangi bacağa bağlandığı belirsizdi. Bu noktada sağolsun @eins devreye girdi ve "ne diye böyle şeylerle uğraşıyorsun ki teyp mi kalmış artık? büyük ihtimal 4 numaralı bacağa gidiyor" diyerek konunun pek de üzerinde durmadan laf arasına en doğru tahmini sıkıştırdı :) Böylece tersine mühendislik tamamlanarak şema hazır hale geldi.

Elimin altında şu şekilde bir delikli pertinaks vardı, kartın kenarındaki padler teyp bağlantısı için uygun. Bunu dremel ile kesip ham pcb'yi oluşturdum.

Şemaya göre devre elemanlarını ve edge konnektörü karta bağlayınca devre tamamlandı. Bu aşamada yaptığım denemeler başarısız oldu, teypler çalışıyordu ama kopyalama yapmıyordu. Hatalı bir bağlantı yaptığımı düşündüm ve hatta karanlık iç dünyamda eins'ın entegre bacağı konusunda yanlış tahmin yapmış olabileceğini düşünme cüretini dahi gösterdim. İnsanlar böyle işte... 😈
Bu noktada @Ref  "teyp soketleri kartın kontak noktalarına tam temas ediyor mu kontrol et" diye tavsiyede bulundu. Ben de yine aynı kibirle "tabi ki kontrol ettim!" dedim. Ama yine de ref içime bir kurt düşürmüştü, soketleri tekrar kontrol ettim ve bingo! Kontak noktaları tam hizadaydı ama kartın kenarındaki fazlalık teyp soketinin dibine dayanıp soket pinlerinin pcb üzerindeki padlere ulaşmasına engel oluyordu. İşaretli yerlerden traşlayınca sorun çözüldü.

Son ve çalışan hali şu şekilde

Arkadan görünüşü. Burada bir güçlendirme çalışması yaptım. Kullandığım pertinaks'ın lehim için tek tarafında pad var diğer yüzü çıplak. Edge konnektörün ise kartın iki tarafı için de pinleri var. Pad olan taraftaki pinleri lehimlerken ince bir de tel lehimleyip, tam hizasındaki delikten arkaya geçirip, ucunu çıplak taraftaki pine lehimledim. Çok sağlam oldu, söküp takarken istediğin gibi abanabiliyorsun.

Test için tapuino'dan teybe bir oyun kopyaladım, sonuç başarılı. Kısa test videosunu aşağıdan indirebilirsiniz.

Velhasılı karantina günlerinde gerekliliği tartışılır bu proje de böylece tamamlanmış oldu, başta yardımları dokunan kulaklarını çınlattığım arkadaşlar olmak üzere herkese selamlar sevgiler.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: CloneMaster klonu :)
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2020, 01:31:31 »
Vaaay böyle bir şeyin olduğundan haberim yoktu. Süper bir çalışma! Eldeki imkan ve malzemelerle de oldukça yaratıcı ve başarılı bir çalışma olmuş.

Zamanında tek yüklemeli oyunları bir çeşit ICE kartuşu ile (multi ice mıydı neydi bendeki) dondurup öyle kasede kopyalardım. Böyle bişey olduğunu kaçırmışım.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2020, 01:54:41 »
Vaaay böyle bir şeyin olduğundan haberim yoktu.

Doğrusu benim de haberim yoktu, görünce bir deneyeyim dedim. Günümüzde kaset kullanmanın biraz nostalji hissi yaşamaktan başka pek bir faydası yok, yıllar önce kazayla play yerine record tuşuna basıp bozduğum fighter bomber kasetimi yeniden kopyalayıp koydum kenara o kadar :)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2020, 18:21:50 »

... Günümüzde kaset kullanmanın biraz nostalji hissi yaşamaktan başka pek bir faydası yok ...

Ama bak 35 sene önceki hatanı düzeltmenin o muhteşem hazzını başka nasıl hissedecektin. Ben bile sevindim  o kasedin kurtulduğuna  ;D

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2020, 19:25:38 »
Herkesin iyiliği için yıllar öncesinden kalan bu hesabı kapatmam gerekiyordu... 😈🙂

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retromanik
  • *
    • Portfolyo
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2020, 08:50:59 »
Hem çok başarılı şekilde uygulamışsın hem de fighter bomber'ı onarman cihazın çok hoş bir denemesi olmuş :) Benim de zamanla bozulan bir operation thunderbolt kasetim vardı. Kuzenimin hediyesiydi, bir gün ben de onu onarırım belki :) Kasetten yükleme konusunda çok takıntılıyım ben de :)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2020, 13:02:29 »
@Blockmind kaset de kırmızı çizgimizdir! (Bitmiyor bu çizgiler, her yer çizik içinde kaldı) 🙂

Çevrimdışı Blockmind

• RAAT
  • Retromanik
  • *
    • Portfolyo
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2020, 13:18:28 »
:D evet çok arttı çizgiler. Ben bazen bir kırmızı çizgimi geçmemek için öbür tarafa seyiritrken bir bakıyorum ki başka kırmızı çizgiyi geçmişim :D

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2020, 13:23:28 »
Sınırda yaşıyoruz 🙂

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2020, 00:56:14 »
Benim anlamadığım şu basit şeyleri bize nasıl korkunç paralara satabiliyorlardı. Üzerinde tek bir 74LS04N olan bir kart. Çocuk benim hayal bile demeyeceğim bir alet. Kafa ayarı meselesini öğrenmem bir seneden fazla vaktimi almıştı. Ondan sonraki bir sene de kafa ayarı ledi için yalvarmakla geçti. Bendeki kafa ayar ledi tanımı da şu şekilde: Teybe bir şey takılıyor. Işıklar çıkmaya başlıyor ve bütün kasetleri okuyormuş.

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2020, 15:47:00 »
@wizofwor A yüzü farklı B yüzü farklı kafa ayarı ile kaydedilmiş bir indiana jones kasetim vardı, A yüzünü yükleyip B yüzü için "hislerime" güvenerek bir ayar yapıyordum, her başarısız denemede A yüzünün ayarını tekrar yapıp baştan yüklemek gerekiyordu. En sonunda sinir olup sırf onun için kafa ayar ledi taktırmıştım. Kötü komşu mal sahibi, kötü kayıt led sahibi yapar demişler :)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2020, 01:37:00 »
Güncelleme: Biraz sağını solunu kırpıp ahşap body kit giydirdim daha derli toplu oldu.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #12 : 26 Mayıs 2020, 00:34:36 »
Eline sağlık... Tahtayı görene kadar "hmm kim acaba bu arkadaş?" gibi bi düşünce vardı aklımda, şimdi şüphem yok :P
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1