Gönderen Konu: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu  (Okunma sayısı 884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attilan

 • RAAT
 • Retroman
 • *
 • İleti: 59
Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« : 23 Aralık 2020, 19:48:09 »
Merhaba,

Daha önce yapmış olduğum ahşap Commodore 64 ile takım olması için bir de adaptör kutusu yapmıştım ama onun yapım aşamalarından bahsetmemiştim. Şimdi dilim döndüğünce nasıl yapıldığını anlatmaya çalışayım. Bu “bonus” bir proje olduğu için yaparken fazla fotoğraf çekmediğimi fark ettim ama videosunu çekmiştim, açıklama esnasında kullanacağım fotoğrafların bir çoğunu videodan ekran görüntüsü alarak elde ettim, bu sebepten düşük görüntü kalitesi için şimdiden kusura bakmayın. Yapım aşamalarını gösteren videoyu da hızlandırılmış şekilde en alta ekleyeceğim.

Elbette güç adaptörü kutusu yaparken plastik yerine ahşap kullanmanın ne kadar mantıklı olduğu tartışılır, ancak bunun uzun saatler kullanılmak üzere değil sadece sergileme amaçlı yapıldığını unutmayalım, elbette ben de günlük kullanımda plastik olanını kullanıyorum, size de öyle yapmanızı öneririm. Başlayalım.

Her zaman olduğu gibi önce malzemeler:

    3mm ahşap levha (jaluzi yaprakları)
    Plastik tutkal
    Ahşap koruyucu pinoteks (meşe)
    Mat vernik
    Çeşitli marangoz aletleri

Bu arada daha önceki tariflerimde kullandığım malzemeyi “ahşap” deyip geçiştirdiğimi fark ettim, ne tip bir ahşap olduğunu yazmamışım. Kullandığım ahşap ayous ağacı, modelcilerin çokça kullandığı balsa ağacından biraz daha sert ama genel olarak epey yumuşak ve işlemesi kolay bir ağaç.

Her zaman olduğu gibi işe ölçü alarak başladım, C64c modelinin adaptörü küp gibi bir şey olduğundan bu konuda pek de güçlük çıkarmadı. “Ayous ağacından” üretilmiş jaluzi yapraklarını birleştirerek oluşturduğum levhalardan ölçülere uygun şekilde parçalar keserek başladım.
 

Parçaların kenarlarını 45 derece açılı kesip kağıt bant ile birleştirerek kutu oluşturmak iyi bir yöntem.

Kutunun dört kenarını bir araya getirdikten sonra kalan iki kenarı da yapıştırınca kutu tamamlanıyor. Buraya kadar ekstra bir detay işçiliğine ihtiyaç yok ve son derece kolay.
 

Her zaman olduğu gibi beyaz tutkal kullanıyorum.

Bir gece tutkalın tam olarak kurumasını bekleyip ertesi gün alt kapağı oluşturmak üzere kutunun altını tezgah testerede kestim. Bu kapak kısmı orijinal modelde böyle çerçeveli şekilde değil, düz bir levha şeklinde. Ancak ahşap ile aynı şekilde yaparsak yeterince dayanıklı olmaz, o yüzden bu yöntemi tercih ettim.
 

Önce kutuyu yapıp kapağı kutudan keserek çıkarmak nerdeyse kusursuz oturan bir kapak elde etmemizi sağlıyor.

Oluşturduğum alt ve üst kapağın kalınlıklarına tezgah testerede 1.5mm diş açıyorum ki birbirlerine geçip daha iyi otursunlar. Tabi geçmeli olabilmesi için bir tarafın içine diğer tarafınsa dışına diş açtığımı söylemeye gerek yok. Testerenin girmediği yerleri keskin bir ıskarpela ile alıştırmak gerek.
 

3mm kalınlıktaki bir agaca 1.5mm diş açarken azami dikkatli olmak gerekiyor, ıskarpela ile çalışma esnasında açtığımız dişi kırmamak için arkasına bir sunta parçası dayayarak desteklemek şart.

Kutu ve alt kapağı tamamlandıktan sonra sıra kutu üzerindeki ızgara benzeri yapıyı oluşturacak olan çıtaları kesmeye geldi. 3x3mm kalınlığında çıtalar hazırlayıp uygun ölçülerde boyladım.
 

Yanyana 1’den fazla çıtayı keserek hem aynı anda daha fazla iş çıkarmak, hem de olası çatlamaları önlemek mümkün.

Kestiğim çıtaları kutunun yanından başlayarak yapıştırıyorum. Çıtaların kutunun altına gelen uçlarını orijinal tasarıma uygun şekilde düz kestim. Üst kısmına gelen uçlarını ise 45 derece açılı kestim ki kutunun üstüne yapışacak çıtalar ile daha “şık” şekilde birleşebilsin.
 

Çıtaları yapıştırırken aralıkları kusursuz şekilde ayarlayabilmek için aralarına mastar olarak bir çıta yerleştiriyorum, bu işlemi her bir çıtayı yapıştırırken tekrar ediyorum.

Üstteki çıtaları yapıştırarak devam ediyorum. Bu aşamada mastara gerek olmuyor, iki yana yapıştırdığımız çıtalarla aynı hizada yapıştırmak yeterli. Uçları gönye kesilmiş çıtalar sayesinde birleştiklerinde temiz bir görüntü oluşuyor.
Şimdi sıra geldi kutu üzerindeki kabartma logoyu hazırlamaya. Şablon olarak kullanmak üzere yazıcıdan bir commodore logosu çıkarıp, kolay kesmek adına parçalar halinde ahşabın üzerine yapıştırdım. Bu tip kesimlerde dekupaj veya kıl testere kullanmak daha kolay olabilir ama ben elde olan tezgah testere ile idare ettim.
Logonun oval kısımlarını daha temiz şekilde ortaya çıkarmak için gravür taşlama makinasının zımpara başlığını kullandım.
Logonun kesim ve zımpara işleri tamamlandıktan sonra yerine yapıştırmak işin en kolay kısmı. Tek dikkat edilmesi gereken nokta kutunun üzerindeki boşluğa dikkatlice ortalamak.
 


Kablo giriş çıkışlarını da deldikten sonra kutu tamamlandı. Ardından 1 kat ahşap koruyucu meşe pinoteks uyguladım, bu hem rengi güzelleştiriyor hem de uzun vadede olası tahta kurularını uzak tutuyor. Kuruduktan sonra bir kat dolgu amaçlı vernik atıp çelik yün ile zımparalama işleminin ardından, bir kat daha mat vernik uygulayarak vernikleme işlemini bitirdim.
Vernik katmanlarını ince atmaya dikkat etmek gerek, verniği fazla yükleyip göllenmesine sebep olursak ahşabın yüzeyinde hoş olmayan donuk görüntüler oluşabilir.
Kullandığımız mat vernik kuruduktan sonra daha bir hoş görünüyor.
 


Sırada adaptörün elektrik donanımını hazırlamak var, ancak bu aşamada “şöyle yapın” şeklinde tavsiye vermeye pek de istekli değilim, çünkü bu güç ünitesine yaklaşık 40 yıllık bir makinayı teslim edeceğimiz ve bu benim uzman olduğum bir alan değil. İnternette çeşitli yöntemlerle hazırlanmış adaptörler var ve biraz araştırma yaptıktan sonra 9 volt ac için 10VA gücünde bir trafo, 5 volt dc için bir playstion psp adaptörü ve iki adet de cam sigorta kullanarak bir psu hazırladım. Siz de biraz araştırarak bu konuyla ilgili daha güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz.
Kutunun içine kolay monte edebilmek için tüm bileşenleri delikli pertinaks üzerine yerleştirdim.
 


Ve final! Kabloları da yerlerine taktıktan sonra ahşap Commodore 64‘üm için hazırladığım adaptör ile takım tamamlanıyor. Başta da dediğim gibi bir güç adaptörü kutusu için ahşap en iyi seçenek değil elbette ama bu tamamen bir hobi projesi ve uzun saatler kullanılmayacak. Elektrik kablosu olarak da hurda bir uydu alıcısından söktüğüm kabloyu kullandım, fena da olmadı kutuya çok iyi oturdu.
 


Böylece bir projenin daha sonuna geldik. Hızlandırılmış üretim süreci videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yeri gelmişken videodaki güzel fon müziğini sağlayan yetenekli müzik insanı ve değerli arkadaşım Emre Şenkal‘a ve kapak fotoğraflarını çeken değerli kuzenim Murat Meriç'e tekrar ve çok çok teşekkürler. Yeni projelerde görüşmek üzere esen kalın, saygılar, sevgiler…

https://www.youtube.com/watch?v=fTsnoF0C6Xg

Çevrimdışı cemkaan

 • Retromanik
 • *****
 • İleti: 21
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2020, 20:20:05 »
usta işi olmuş eline sağlık

Çevrimdışı Attilan

 • RAAT
 • Retroman
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2020, 23:53:09 »
teşekkürler @cemkaan

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1925
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2020, 18:36:44 »
Eline sağlık! Timelapsede herşey ortada... İşçilik zaten acayip de...

Benim esas merak ettiğim elektronik kısmı kanlı canlı bir adaptörden mi söktün? Söktüysen epoksiyi elektronik kısma zarar vermeden nasıl kırdın? Yok eğer sen yaptıysan neden onun linkini de paylaşmıyorsun kardeşşşşşşiiiimmm?

Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2673
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2020, 19:53:29 »
@Attilan daha önce yapmış olduğun ahşap c64'ü tamamlayan çok güzel bir ek olmuş. Mükemmel işçiliğin yine hepimizi kıskandırıyor ve bir kadar da heveslendiriyor. Bu işleri gördükçe insan "ben de böyle birşey yapayım" diyor, hobimizden kat kat zevk almaya başlıyoruz.

Bu seriye ve aynı ahşap türünden ilerlediğin için sanırım bu iş 1541, loader kartuş, teyp ve sonunda bir 1084 monitör dönüştürmeye gidecek gibi. Sırada ne var?

@alco, eğer yanlış anlamadıysam psu'yu sıfırdan kendisi yapmış.


Çevrimdışı Impetigo

 • RAAT
 • Retroman
 • *
 • İleti: 33
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2020, 20:01:12 »
Adam yazmış:
...İnternette çeşitli yöntemlerle hazırlanmış adaptörler var ve biraz araştırma yaptıktan sonra 9 volt ac trafo, 5 volt dc ps one adaptörü ve iki adet de cam sigorta kullanarak bir psu hazırladım. Siz de biraz araştırarak bu konuyla ilgili daha güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz.
Kutunun içine kolay monte edebilmek için tüm bileşenleri delikli pertinaks üzerine yerleştirdim.
"ps one adaptörü" küçük harfle yazılınca kafa karıştırmış galiba? PlayStation 1'in adaptörü diye anladım ben.

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1925
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2020, 20:07:14 »
"ps one adaptörü" küçük harfle yazılınca kafa karıştırmış galiba? PlayStation 1'in adaptörü diye anladım ben.
Vallahi öyle. Bir tane dikkat sorusu ile yüzdelik dilimde nerelere düştük şimdi :(

Sağolasın @Impetigo can

Çevrimdışı Attilan

 • RAAT
 • Retroman
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Commodore 64 ahşap adaptör kutusu
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2020, 22:29:39 »
@Ref evet adaptörü kendim yaptım,
@Alcofribas hayır eski adaptörü sökmedim onlar yılların etkisiyle artık güvenilir değiller.
Commodore 64'ün ihtiyacı olan 9 volt ac voltaj için 10VA gücünde bir trafo ve 5 volt dc voltaj için de bir "psp adaptörü" kullandım (handheld olan). playstation literatürüne epey uzak olduğum için ilkin hatalı şekilde "ps one adaptörü" kullandığımı yazmışım, @Impetigo nun dikkatinden kaçmaması iyi olmuş bunu da düzeltmiş olayım. (ilk mesajı da bu şekilde editledim)
Kaliteli olacağını varsayarak orijinal bir psp adaptörü kullandım, ac trafoyu da kapalı trafo formunda karaköyden almıştım. Kapalı trafo orijinal c64 adaptörü gibi epoksi içine gömülmüş şekilde geliyor, açık olanlar bildiğimiz metal yapraklara sarılmış bakır bobin şeklindeler.
Orijinal adaptörde olduğu gibi 220volt girişine 200ma'lik bir sigorta ekledim (160ma de oluyormuş), ayrıca yine internette rastladığım kaynaklara göre 9volt ac çıkışına da 1 amperlik bir sigorta daha ekledim. Bu ikinci sigorta gerekli miydi bilemiyorum ama öyle tavsiye edildiği için onu da ekledim. Psu ile ilgili internette çok çeşitli bilgiler var ama ben anladığım kadarıyla bu kadarını toparlayabildim.

Adaptör konusu açılmışken bir not düşeyim. Genellikle 5volt kanalının sorun yaratma potansiyelinin daha yüksek olduğu söyleniyor, eski eğimli tipteki ekmek kutusu adaptörlerinde 5volt devresi epoksiye gömülü değil, sadece 9volt ac trafo kısmı epoksiye gömülü. Bu adaptörlerin içini açıp sadece 5 volt devresini psp adaptörü gibi güncel bir şeyle değiştirip, 9volt kısmını olduğu gibi bırakarak güvenle kullanabilirsiniz deniyor. Daha önce bir arkadaşıma gönderdiğim adaptörü de bu şekilde modlamıştım, şimdiye kadar şikayet gelmedi, umarım böyle devam eder.