Gönderen Konu: Zx Spectrum Next Issue 2 kickstarter 1.3 milyon doları aştı, 10 Eylüle kadar!  (Okunma sayısı 7561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
üç yıl önce kickstarter'da başlayan ZX Spectrum NEXT kampanyası çok başarılı olmuş ve geçtiğimiz yıl nihayet bilgisayarlar sahiplerine ulaştırılmıştı. Geçen ay son teslimatlar da tamamlandıktan sonra, hemen yeni bir kickstarter kampanyası başlatıldı.

Zx Spectrum Next ilk kickstarter dağıtımı

Sinclair Markasının yeni resmi bilgisayarı, ZX Spectrum NEXT'in ikinci sürümünün kickstarter kampanyası birkaç gün önce başladı. ilk 6 dakika içinde 250bin sterlini geçen kampanya, ilk 40 saniye içerisinde 100 early bird basamağını tamamladı.

Sir Clive Sinclair'in desteği ile üretilmiş NEXT, rahmetli Rick Dickinson'ın son tasarımı olarak sinclair tarihinde yerini aldı.

Şu anda Ağustos 2021'e kadar teslim edilmesi ön görülen NEXT issue 2, 300 sterlin fiyatla bir ay boyunca sipariş topluyor olacak.

Fiyatı karşılaştırmak adına, amibay'de eski tip zx spectrum kasasına konmuş ikinci el zx spectrum next board'u bir hafta kadar önce 260 sterlinden satılmış.
şu anda ebay'de fırsattan istifade etmek isteyenler kutusu açılmamış mint NEXT için 1200$ istiyorlar.
https://www.ebay.com/itm/ZX-Spectrum-Next-Accelerated-NEW-Box-Never-Opened/224113871991?hash=item342e3a4c77:g:PwkAAOSw0BVerxjz

Bu aletlerin üretim lisansları süreli olduğu için bir süre üretilerek sonra üretilemez hale geliyorlar. ZX Spectrum VEGA'da böyle olmuştu ve onlarca davadan sonra yeni üretim yapılmamıştı. VEGA tasarımcıları da daha sonra Commodore 64 mini ve The C64 projelerini geliştirmişlerdi. Şu anda VEGA'lar son derece zor bulunuyor ve bulunduklarında da ortalama 300 sterlin fiyat arıyorlar (ilk satış fiyatı 100sterlindi, daha sonra 60'a kadar düşmüştü.)

Yani eğer bu aletlere talep sürerse ki sürecektir, ağustos fiyatının 300 sterlinin üzerinde olacağını tahmin ediyorum.  Hatta 2 alana 10 sterlin indirim de var, yatırım yapmak isteyenlerin dikkatine :D

Yeni NEXT kapmanyası için, Kickstarter'da sipariş vermek isteyen buraya:
https://www.kickstarter.com/projects/spectrumnext/zx-spectrum-next-issue-2

Bu mesajı yazarken 30 kişi daha sipariş vermiş. görünüşe göre ay sonuna kadar hedeflenenin 10 katı fazla para toplayacak ve üretim düşünülenden daha fazla yapılacak.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
yeni haberler..
zx spectrum next tüm stretch goal'eri başardı. kickstarter kampanyanın 1.8 milyon dolarda sonlanacağını ön görüyor.

1.5M sınırını aşınca cidden sinirimi bozan power switch nihayet pakete girdi. sanırım kablonun üzerine koyacaklarmış ama olsun, hiç yoktan iyidir.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Bu aletlerin üretim lisansları süreli olduğu için bir süre üretilerek sonra üretilemez hale geliyorlar.

Doğru mu anlıyorum, "Sinclair ZX Spectrum" isim hakkını elinde bulunduran(lar) (Sir Clive Sinclair ?), Next'i üreten ekibe belirli bir süre boyunca üretim yapma lisansı veriyor, o tarihten sonra artık üretim yapamıyorsun (veya üretime devam etmek istersen ilave lisans ücreti veriyorsun), öyle mi?  :o

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Evet, sinclair markasının tüm hakları bskyb (sky) ait (uydu işleri yüzünden anstradı almışlar, sinclair de paketten çıkmış).

Sky isim haklarını da satmaya yanaşmadı hatta son vega+ hadisesinde aktif Marka koruma manevraları yaptı.

Sir clive sinclair markasını satmış olsa da sinclair research ltd'i elinde tutmuş. Legal olarak ne kadar payı vardır bilmiyorum ama bence "blessing" veriyor gibi birşey.

Çevrimdışı juda

• Retromanik
Tamam, iyi güzel de 1 tl değerindeki güç anahtarını koymak için 1.2 milyon Sterlin birikmesini beklemeleri biraz acayip değil mi?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Hahah evet kalıbı bile değiştirmek istemedikleri için onu da kablonun üzerine koyuyorlar.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Proje yaklaşık 2.4milyon dolar ve 5200 kadar destekçi toplayarak tamamen fonlanmış oldu. Bakalım önceki kickstart ile birlikte toplam 8-9 bin zx next bu makinenin etrafında bir ekosistem oluşturmaya yetecek mi?