Gönderen Konu: SPS/CAPS IPF formatı açılıyor.  (Okunma sayısı 8894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

  • Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • İleti: 2673
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
SPS/CAPS IPF formatı açılıyor.
« : 11 Şubat 2011, 15:26:47 »
Tam olarak açık kaynak diyemeyeceğim ama, formatı hangi lisans altında açacaklarını seçmeye çalışıyorlarmış.

Bu arada bilmeyenler için söyleyeyim, IPF formatı tamamen kapalı olduğu için tepkilere yol açıyor, SPS tarafından bakımı yapılan kütüphaneyi kullanmak istemiyorlardı. Şimdi her emülatör coder'ı kendi ipf okuyucusunu ve kayıtçısını yazabilecek.

Uzun tartışmaların ve EAB'de onlarca kişinin ban'lenmesinin ardından SPS'in yola gelmesi beni sevindirdi doğrusu. Eee aklın yolu birdir.

http://www.softpres.org/news:2011-02-09

Tabii bu SPS'in yöntem değiştireceğini göstermiyor. Şu durumda SPS herkesten orjinal diskleri toplayıp ipf dosyalarını kendine saklıyor. IPF dosyasını sadece yayıncı ya da yazara gönderiyorlar. Eğer mevcutsa ve yazar isterse IPF diskleri kendisi nete koyuyordu. Çoğu zaman bu işleri takip eden aktif kişiler tarafından IPF dosyalarını yayınlama izinleri alınıyordu.

Örneğin, bendeki Dragon's Breath Türkçe disklerini istemişlerdi, tabiiki olur demiştim ama sonra istanbul'u uzak buldular ve okuyucuyu göndermediler, ben de IPF dosyasını bana göndermeyeceklerini duyduğumda disketleri göndermek istemedim, zaten postada ne hale geleceği belli olmaz. Sonuçta bu disketlerin artık Türkiyede sahibi yok. Ben de zamanında para verip aldım, bunlar ve bunlardan yaratılacak ipf imajları bana ait. Yani SPS'in böyle garip bir çıkmazı var.