Retro Sistemler > Sinclair

Sir Clive Sinclair aramızdan ayrıldı...

<< < (3/3)

cengizermis:
tavsiyeler için teşekkürler. Kaset çalarım belki de artık çalışmıyordur... WAV dosyalarını bulmak istesek var mıdır kaynak?

Ref:

--- Alıntı yapılan: cengizermis - 19 Eylül 2021, 22:17:00 ---tavsiyeler için teşekkürler. Kaset çalarım belki de artık çalışmıyordur... WAV dosyalarını bulmak istesek var mıdır kaynak?

--- Alıntı sonu ---

Wav dosyalarına gerek yok, tzx ve tap'ları direk telefondan çalan aplikasyonlar var. kulaklık girişinden bağlıyıp yükleyebiliyorsun fakat biliyorsundur, dönemin aygıtlarının sinyal seviyesi çok yüksek, telefonlar çoğu zaman bu seviyeyi bulamıyor. Ben henüz spectruma telefondan birşey yüklemeyi başaramadım, şanssızdım. Bazı telefonlarda hiç sorun olmuyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baltazarstudios.playzxtapes
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tekdeq.zxtapeplayer&hl=en_US&gl=US

bunlardan birsürü var. Elbette @Attilan ın da yaptığı tzxduino isimli bir arduino projesi var.
appstore'da da muadilleri var.

PC speaker'den çaldırıcam diyorsan yine bir sürü tap2wav program var. Ama ben direk emülatörden yükletiyorum, Specemu'da real tape modu var, sesi boost ediyor. Bu da son versionu:
https://keybase.pub/woodywoodster/specemu/specemu-3.1.b170921.zip

Seçeneklerde tape> Auto load, Auto play ve boost tape out'u işaretleyip normal hızda yükleme yaparsan tap/tzx dosyalarını sürükle bırak yaptığında kulaklık çıkışından temiz bir ses elde ediyorsun. Ben bu yöntemi kullanıyorum, hem de teyp aynı anda hem emülatöre hem bilgisayara yüklenmiş oluyor, eğer emuda çalışıp makinede çalışmazsa sorunun teyp dosyasında olmadığını anlıyorsun.

NOT: Eğer membranı atacaksan ben onu senden alayım Cengiz. Benim her şekil işime yarar olduğuna kanaat getirdim.

cengizermis:
Tamam abi bu seçenekleri degerlendiririm, tesekkurler. Sen bana adresi yollarsan yolum ptt tarafina düştüğünde de memrani yollarim.

Alco:
Micro Men ve Micro Men anma toplantısını anmadan geçmeyelim.

//www.youtube.com/watch?v=XXBxV6-zamM

//www.youtube.com/watch?v=yaonVYOTSsk

AmonR:

--- Alıntı yapılan: Ref - 16 Eylül 2021, 22:59:45 ---Çok üzücü bir haber. Buruk bir his. 90'dan önce ölmeyecek gibi geliyordu ama 81'e kadar dayanabilmiş demek ki. Birçoğumuza renkli (hatta belki gereğinden fazla satüre) bir hayat veren girişken bir zihni sinir olarak düşündüm onu hep. Ama diğer taraftan da özellikle su altı yüzücü motoru ve a-bike girişimleri sırasında onu hep boynu bükük hayal ettim. Daha büyük birşeyler yaparak yaşam şeklimizi değiştireceğini hayal edip durmuş ama bunu gerçekleştirecek fırsatı yakalayamamış gibi görünüyordu bana. Ne kadar burnu havada gibi gelse, ne kadar çakal olarak yansıtılsa da, ingilizleri bir kısım tanıdım bu süreçte, sir clive son derece normal bir insan.

Güzel anılar ve diğer herşey için çok teşekkürler, saygı ve mutlulukla anılacaksın.
Huzur içinde yat. Mezarına bir gün çiçek koyarız umarım.

--- Alıntı sonu ---

Ben de çok üzüldüm gerçekten. Son zamanlardaki sağlık durumunu bilmiyordum fakat dediğin gibi sanki 90'ı devirecek gibi geliyordu.
Sadece İngiltere'de değil ülkemizde de (ben dahil) pek çok genci, öğrenciyi bilgisayar ile tanıştıran kişi. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git