Retrojen Pano > Merhaba Forumu

Yeni üye olarak kendimi tanıtımımdır.

(1/3) > >>

Bora66:
Herkese selamlar,

Ben Bora Yurtören, tam retro bilgisayarlara merakı olacak şekilde 55 yaşımdayım. 16 yaşımdan beri amatör (hobi) elektronikçiyim. Ankara'lıyım ama son 3 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. "Bilgisayar" kavramı ile 1982 yılında lise matematik hocam sayesinde tanıştım. Derse getirdiği, son derece dandik görünümlü bir plastik kutuyu bir televizyona bağlayıp çalıştırdı, "Bu bir bilgisayar, Sinclair ZX81" dedi ve BASIC ile basit 1-2 şey gösterdi. Benim kafam hissedeceğim şekilde yandı ve büyülendim. Sordum soruşturdum, nerede satılır öğrendim. Kızılay'da Tepum Bilgisayar! O gün okul çıkışı gittim, ZX81'in artık eski model olduğunu, yeni ve "renkli" modeli olan Spectrum'un çıktığını öğrendim. Hatta demo makinaları vardı ve başına oturup kurcalama imkanı da vardı! Ondan sonraki 5 ay ben hergün okul çıkışı oradaydım, deli gibi öğrendim, bir tür gönüllü part-time eleman olarak gelene gidene Spectrum anlatmaya hatta satış yapmaya bile başladım. yıl 1983 oldu, okul bitiyor yaz tatili gelmek üzereyken de nihayet babamı "indirimli verecekler" büyülü sözüyle ikna edip götürdüm ve nihayet bir Sinclair Spectrum 48K (issue 2) sahibi oldum.
1983 yılından 1989 yılına kadar aktif kullandığım Spectrum'u, (artık PC'nin hayatıma ciddi şekilde girmiş olması ile toz tutmakta olduğu için) 1991 yılında özenle paketledim ve kaldırdım. Ve bu paket izlediğim bir YouTube videosunun gaza getirmesi ile 2018 yılında açıldı! Çalışır vaziyetteyken paketlediğim eski dostumu fişe taktım ve 3 dakika kadar çalıştıktan sonra karşıma çıkan siyah ekrana bakakaldım... 3 tane 4116 RAM ve meşhur ULA sizlere ömür çünkü kapasitörler durdukları yerde kuruyup gitmişler... Yaklaşık 1 yıl süren okuyup öğrenme ve ULA temin etme macerasından sonra tekrardan kavuştuk kendisiyle... Tabii retro merakı başlayınca durmuyor, uzun hikayeyi özetlersek eski dostu çalıştırdıktan sonra sıfırdan 2 tane daha Spectrum yaptım (issue 4v, Harlequin 128 4A) ve bir tane de orijinal Spectrum+ 128 (Toastrack) edindim. Bunlar için bir çok ilave kart imalatları vs derken baktım ki Spectrum artık tamam, yeni ufuk lazım ve çocukluğumun bir başka kahramanı olan Commodore 64'e gözümü diktim. Benim hiç C64'üm olmadı ama o zamanlardaki en yakın arkadaşım ve elektronik proje ortağımda vardı. Ondayken C64, bendeyken Spectrum ile uğraşırdık. O yüzden onun da ayrı bir yeri var. Bugün itibarıyla bir bozuk C64 aldım. Madem bozuk Spectrum bana bu kadar çok şey öğretti, bozuk C64 de bir o kadar öğretir diye umuyorum...

Merhaba Retrojen! Bir deli daha ilave oldu. :-)     

Ref:
selamlar bora :) hoşgeldin. Güçlü bir zx spectrum cemiyeti kurmak için gerekli tüm elemanlara sahibiz artık :) :)

Kaç kişi olduk @AmonR , 3 mü? :)

Adamın Biri:
Bilgisayarlarla 80'lerin hemen başlarında tanışanların neler hissettiğini çok merak ediyorum. Bırakın anne babayı, belki arkadaşlarınız bile bilgisayar nedir bilmezken bilgisayarla tanışmak ve o dünyaya adımını atmak kimbilir nasıl bir heyecandı. Ben bunu belki biraz anlayabiliyorum çünkü 90'larda bile 25-30 yaşından büyük neredeyse hiç kimse bilgisayarlarla ilgilenmiyordu. Bilgisayar demek kuşaklararası bir uçurum demekti. Tamamen gençlerin domain'indeydi ve bu, bilgisayarı (bence) acayip çekici bir alet haline getiriyordu. 1982'de bilgisayarcının müdavimi olan çocuk akşam akşam beni heyecanlandırdı :D

Hoş geldiniz, tam yerine geldiniz.

doMiNO:
Merhaba Bora66, aramızda bolca deli mevcut, yabancılık çekmeyeceğinizi tahmin ediyorum. Tımarhanemize hoşgeldiniz.  :D

Hemen hepimiz küçük yaşlarda aldık zehri bünyemize. Kimimiz C64 ile, kimimiz Spectrum ile, kimimiz Amstrad ile, kimimiz MSX ile girdik bilgisayarların büyülü dünyasına. Zehri vücudundan atamayanlar soluğu buralarda alıyorlar zamanı geldiğinde. Spectrum'dan sonra C64 ile devam ettirmek istediğiniz bağımlılığın tadına doyamayacak ve bir süre sonra diğer platformları da kurcalamaya meyledeceksiniz muhtemelen. Şimdiden geçmiş olsun diyor, iyi eğlenceler diliyorum.  ;)

Alco:
Hoş geldin Bora!

Şiir gibi anlatmışsın. Keyifle okudum. O ne muhteşem matematik hocasıymış :)

Gerek Harlequin, gerek tamir tadilat, gerekse de PCB tasarım maceralarını yazma fırsatı bulabilirsen hepimiz faydalanırız. Yeni başladığın Commodore maceralarında da başarılar dileriz. Ama onları da bizimle paylaşmayı unutma.


--- Alıntı yapılan: Ref - 21 Şubat 2022, 21:24:55 ---selamlar bora :) hoşgeldin. Güçlü bir zx spectrum cemiyeti kurmak için gerekli tüm elemanlara sahibiz artık :) :)

Kaç kişi olduk @AmonR , 3 mü? :)

--- Alıntı sonu ---

@memrah , @ilkergorkem ve özünde Spectrumcu matahari'yi de unutmayalım lütfen.


Not: Arkadaşlar, sizler için üşenmedim gittim Bora ile tanıştım. Kendisini Covid tedbirleri kapsamında geleneksel buluşma mekanımız olan Maltepe Orhangazi Parkı'na davet ettim. Sağolsun kırmadı. Birkaç saatlik enfes bir muhabbet yaptık. Karşılıklı PCBleştik. Velhasıl; gerçekten böyle hardcore Spectrumcu birisi varmış. Böylece bizler de bir Spectrumcu daha kazanmış olduk. Ne mutlu @Ref ve arkadaşlarına :)
Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git